ماجرای تلخ این پرونده از چهاردهم بهمن هنگامی رقم خورد که جوان ۲۰ ساله ای زنجیر قلاده یک سگ معروف به پاکوتاه را به دست گرفت و برای سگ گردانی به انتهای خیابانی در منطقه خواجه ربیع رفت. جایی که پارک بزرگی در آن وجود داشت و اهالی برای استفاده از فضای سبز و ورزش […]

ماجرای تلخ این پرونده از چهاردهم بهمن هنگامی رقم خورد که جوان ۲۰ ساله ای زنجیر قلاده یک سگ معروف به پاکوتاه را به دست گرفت و برای سگ گردانی به انتهای خیابانی در منطقه خواجه ربیع رفت. جایی که پارک بزرگی در آن وجود داشت و اهالی برای استفاده از فضای سبز و ورزش و تفریح به این مکان رفت و آمد می کردند.

این گزارش حاکی است، جوان معروف به «اصغر خردو» وارد پارک شد و روی یکی از نیمکت ها نشست تا به پاکوتاه پشمالویش، آشغال گوشت بدهد! هنوز مدت زیادی از حضور این جوان کارتن خواب در پارک نگذشته بود که یکی از دوستانش به سمت او رفت. «اسماعیل» جوان ۲۶ ساله معروف به «ماهی» وقتی با یکی دیگر از دوستانش نزد «اصغر خردو» رسید ناگهان مشاجره ای بین آن ها در گرفت. «اصغر خردو» مدعی بود که «ماهی» قبل از رسیدن به نزدیکی نیمکت، به او توهین کرده است اما این مشاجره لفظی به خاطر «سگ خانگی پاکوتاه» شدت گرفت. «ماهی» ادعا می کرد که «سگ مذکور» متعلق به اوست و «اصغر خردو» آن را سرقت کرده است! این جنجال دو رفیق معتاد به جایی رسید که در یک لحظه تیغه چاقو بالا رفت و بر قلب «ماهی» نشست.

این جوان ۲۶ ساله در حالی که غرق خون شده بود، روی زمین افتاد و خون از قفسه سینه اش فواره زد.

کارتن خواب ۲۰ ساله معروف به «اصغر خردو» که تازه فهمیده بود چه اشتباه بزرگی را مرتکب شده است، دستمالی را روی سینه دوستش گذاشت تا او را از مرگ نجات دهد. دوست همراه «ماهی» نیز با دیدن این وضعیت اسفناک، به طرف منزل دوستش رفت تا خانواده او را در جریان نزاع خون آلود قرار دهد. از سوی دیگر اهالی و رهگذران با اورژانس تماس گرفتند این در حالی بود که «اصغر خردو» پیکر نیمه جان دوست قدیمی اش را روی نیمکت پارک گذاشت و تلاش می کرد تا از شدت خون ریزی او بکاهد ولی تیغه چاقو قلب «ماهی» را شکافته بود!

دقایقی بعد خودروی اورژانس ۱۱۵ آژیرکشان وارد پارک شد و نیروهای امدادی با معاینه پیکر خون آلود «ماهی» کار را تمام شده دانستند و اعلام کردند که او علایم حیاتی ندارد و بر اثر عوارض ناشی از اصابت تیغه چاقو به ناحیه قلب، جان باخته است.

«اصغر خردو» که تا آن لحظه خود را دوست قدیمی اسماعیل (ماهی) معرفی می کرد با شنیدن این جمله هولناک، به آرامی از محل گریخت و هراسان و نگران نزد مادرش رفت. او ماجرای قتل دوستش را بازگو کرد و مادر معتاد که به سختی هزینه های زندگی اش را تامین می کرد مجبور شد مبلغی را به فرزندش بپردازد تا او به تهران برود و نزد پدرش مخفی شود! چرا که پدر و مادر «اصغر خردو» به دلیل اعتیاد از حدود سه سال قبل طلاق گرفته بودند و پدرش در تهران روزگار می گذرانید. جوان ۲۰ ساله، ساعتی بعد سوار بر اتوبوس عازم تهران شد اما در آن سوی ماجرا، نیروهای اورژانس، مراتب را به پلیس ۱۱۰ گزارش دادند و این گونه یک پرونده جنایی دیگر در مشهد شکل گرفت.

چند دقیقه بعد با حضور قاضی ویژه قتل عمد مشهد در محل وقوع جنایت، تحقیقات میدانی آغاز شد. به دستور قاضی کاظم میرزایی، گروهی از کارآگاهان زبده پلیس آگاهی نیز به همراه عوامل بررسی صحنه جرم در پارک انتهای خیابان شهید یوسف زاده ۲۲ حضور یافتند و در کنار مقام قضایی به بررسی ماجرا و اثربرداری از صحنه جنایت پرداختند. نیروهای اورژانس و برخی از شاهدان عینی از جوانی حدود ۲۰ ساله سخن گفتند که زنجیر قلاده سگ پاکوتاهی را در دست داشت و بعد از شنیدن ماجرای مرگ دوستش از محل گریخته بود.

بنابراین، به دستور قاضی شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، مشخصات این جوان فراری به عوامل گشت و دیگر مراکز انتظامی اعلام شد و تحقیقات گسترده ای از سوی کارآگاهان پلیس آگاهی زیر نظر سرهنگ محمدرضا غلامی ثانی (رئیس اداره جنایی آگاهی خراسان رضوی) برای شناسایی مخفیگاه متهم مذکور ادامه یافت تا این که ردیابی های اطلاعاتی و بررسی پرونده مجرمان سابقه دار نشان داد جوان ۲۰ ساله معروف به «اصغر خردو» که چندین سابقه کیفری به اتهام سرقت و اعتیاد دارد به تهران گریخته است. درحالی که مقدمات دستگیری متهم فراری فراهم شده بود و کارآگاهان با دریافت نیابت قضایی عازم تهران بودند، وی با نصیحت‌های پدرش به مشهد بازگشت و در حالی که خود را در تنگنای محاصره نیروهای کارآزموده آگاهی می دید، به پلیس آگاهی رفت و تسلیم قانون شد.

متهم به قتل فراری که با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی میرزایی و توسط کارآگاه جمالی (افسر پرونده) مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفته بود ابتدا سعی کرد با داستان سرایی روایت های متفاوتی از این جنایت را بازگو کند. او در مراحل اولیه تحقیقات پلیسی گفت: پدر و مادرم به مواد مخدر صنعتی اعتیاد دارند به همین دلیل من هم از هفت سالگی مصرف کریستال را به صورت پنهانی آغاز کردم تا جایی که دیگر کارتن خواب شدم و برای تامین هزینه‌های سنگین اعتیادم دست به سرقت می زدم. بارها روانه کانون اصلاح و تربیت شدم اما وقتی از زندان آزاد می شدم دوباره به سراغ مواد مخدر می رفتم تا این که پدرم اعتیادش را ترک کرد و به همین دلیل اختلافات او با مادرم شدت گرفت تا حدی که از یکدیگر جدا شدند و من نزد مادرم ماندم و کنار او به مصرف شیشه و کریستال پرداختم.

حدود یک سال قبل برای آخرین بار از زندان آزاد شدم و مواد مصرف نکردم. وی درباره ماجرای تلخ جنایت نیز مدعی شد: آن روز «سگ پاکوتاه» خاله ام را که نزد من بود به خانه آن ها بردم ولی خاله ام در منزل نبود به همین خاطر به همسایه خاله ام گفتم اگر سراغ مرا گرفتند بگوید که سگ را به پارک بردم تا مقداری آشغال گوشت به او بدهم. وقتی در حال سگ گردانی بودم، ماهی به همراه دوستش و درحالی که به من فحش می داد و ناسزا می گفت، به کنارم آمد و ادعا کرد که این سگ مال اوست من هم گفتم اگر این سگ مال تو است بیا زنجیرش را بگیر! در همین حال سگ پارس کرد! به او گفتم دیدی این سگ مال تو نیست ولی او قبول نکرد و چاقویی را بیرون کشید که مرا بزند در همین هنگام من او را هل دادم و چاقو در حالی به قلبش فرو رفت که او روی زمین افتاد!!

متهم به قتل وقتی دید که این اظهارات مورد قبول قاضی قرار نمی گیرد بالاخره لب به اعتراف گشود و ضمن اقرار به قتل گفت: سگ را خریده بودم و می خواستم آن را به مادرم هدیه بدهم اما دوست قدیمی ام که او نیز مانند من اعتیاد شدیدی داشت، ادعا کرد که «سگ» متعلق به اوست من هم که در این مشاجره عصبانی شده بودم چاقویش را گرفتم تا ضربه ای به شانه اش بزنم ولی ناگهان چاقو به قفسه سینه اش فرو رفت. خیلی ترسیده بودم که دستمال را روی سینه اش گذاشتم و با اورژانس تماس گرفتم ولی وقتی متوجه شدم که او جان باخته است، به آرامی از محل گریختم و با پولی که از مادرم گرفتم به تهران رفتم. این گزارش حاکی است، در پی اعترافات این جوان ۲۰ ساله تحقیقات بیشتر با دستور قاضی کاظم میرزایی برای روشن شدن دیگر نقاط تاریک این پرونده جنایی همچنان ادامه دارد.

منبع: روزنامه خراسان