مهم ترین کار یک نماینده نظارت بر امور اجرایی کشور است/ اگر نماینده خوب انتخاب کردیم اعتراض درست هم می‌توانیم انجام دهیم + فیلم
مهم ترین کار یک نماینده نظارت بر امور اجرایی کشور است/ اگر نماینده خوب انتخاب کردیم اعتراض درست هم می‌توانیم انجام دهیم + فیلم
باید اول نماینده خوب انتخاب کنیم نماینده خوب که انتخاب کردیم اعتراض درست هم می‌توانیم انجام دهیم این بعید هم نیست نماینده ای را که دانایی، علم، آگاهی، تخصص و از همه مهم تر شجاعت ندارد را انتخاب کرده ایم ده بار اعتراض کرده ایم فایده ای نداشته باشد.

امید لرستان: خودتان را به صورت مختصر معرفی کنید.

بنده علی مراد صفری احمدوند هستم، متولد سال ۱۳۴۹ دارای مدرک لیسانس فوق لیسانس دکترای الکترونیک و دوره مدیریت استراتژیک از کشور هلند دانشگاه اراسموس روتردام.
بنده یکی از رزمندگان و جانبازان جنگ با هفت بار اعزام به مناطق جنگی و در عملیات های والفجر ۶، والفجر ۸ و کربلای ۵ در مناطق غرب و جنوب شرکت کرده و تا جایی که توانستیم از این مرز و بوم در زمان جنگ بصیرت جهادی را به نحوی که در خور و شایسته است انجام دادیم‌.
در مدیریت و جهاد علمی نیز در دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از دانشجویانی بودم که توانستم موفق عمل کنم.

امید لرستان: دلیل ورودتان به انتخابات چیست؟

سوال از یک بعد خیلی سوال ساده و از بعد دیگر سوال سنگینی ست این سوال را خیلی از ماها می پرسند؛ جایی مطلبی را خواندم که رسول خدا فرمایش کردند به مولایمان حضرت علی که به این جماعت بگویید که اگر کسی هست که بتواند کار شما و کار این مردم را انجام دهد و بتواند به این مردم خدمتی کند اگر قدم جلو نگذارد این شخص به مولا علی، به رسول خدا، به مردم، به خودش و به خدا خیانت کرده؛ معتقدم جامعه امروز ما به افرادی علمی، فنی و تخصصی نیاز دارد.

می بینید که جامعه ما هر روز در حال تحول است و تحول ما علم است که ثابت می‌کند دیگر به صورت سنتی نمی‌توان کاری انجام داد؛ ما در میدان های امروزی در بحث این میدان بسیار مهم انتخابات مجلس باید افرادی علمی – فنی، افرادی تخصصی و از همه مهم تر شجاع به میدان بفرستیم کسی که بتواند حرف مردم را بزند، کسی که بتواند برای معیشت مردم کار کند.
اینجا تشخیص دادم که می‌توانم برای معیشت مردم قدمی بردارم و با کوله باری از تجربه، علم و تخصص چه در داخل کشور و چه در خارج کشور وارد این میدان خدمت به مردم شدم.

امید لرستان: به نظر شما وظایف یک نماینده خوب چیست و در چه اموری نباید دخالت کند؟

متاسفانه من می‌بینم که خیلی ها می‌گویند که کار یک نماینده قانون گذاریست اما من قبول ندارم چون من مطالعات زیادی در این زمینه داشته ام، چه در داخل و خارج بخشی از کار یک نماینده قانون گذاریست اما مهم ترین کار یک نماینده که ضعف نمایندگان فعلی و سنوات گذشته ما نیز هست، نظارت بر امور اجرایی کشور است؛ اگر اشتباه نکنم اصل ۸۳ قانون اساسی می گوید که یک نماینده می‌تواند بر تمام امورات داخلی نظام کشور جمهوری اسلامی دخالت کند، یک نماینده آنقدر باید توانایی، علم و آگاهی و اطلاعات داشته باشد و باید بر امور اجرایی نظارت داشته باشد که این وضع و روز ما نباشد که یک پلی بسازیم یک سیل کوچک بیاید و ببرد نه اگر نظارت اجرایی ما داشته باشیم اینطور اتفاقاتی نمی افتد.

نماینده فقط در یک جا آن هم در بحث رهبری نمی‌تواند دخالت کند و در تمام امورت می تواند شرکت و دخالت کند.

امید لرستان: شما یک اشاره ای داشتید به رهبر عزیزمان، نظر ایشان در مورد این وظایف چیست؟ اگر ممکن است توضیح مختصری دهید که آیا از بیانات ایشان چیزی در ذهنتان هست؟

در بحث گرانی بنزین ایشان فرمودند که من درست است که تخصص فنی ندارم ولی من اطمینان دارم به تصمیم سران سه قوه، حالا بنده این گونه استنباط دارم که وقتی بحث ولایت مطرح است، ولایت مسئله به مسئله دارد و ما این را باید رعایت کنیم. این است که در این مورد من به صراحت و با علم و آگاهی می‌گویم که روسای قوای مختلف در کار یکدیگر نمی‌توانند دخالت کنند اما یک نماینده قوی می تواند در کار همه نظارت داشته باشد؛ رئیس جمهور ما شاید نتواند در کار نماینده دخالت کند اما یک نماینده می تواند بر کار هایی که رئیس جمهور انجام می دهد، نظارت کند.

امید لرستان: شما قانون اساسی را مطالعه کرده اید؟

آن جاهایی که نیاز بوده مطالعه کرده ام اما اینکه صفر تا صد آن را بدانم خود حقوق دان ها هم فکر می‌کنم نمی‌توانند.

امید لرستان: می‌خواهم نظر شما را در مورد طرح شفافیت آرا بدانیم.

این دغدغه من است؛ من نماینده مردم هستم باید شفاف باشم بگویم آقا با که موافقم با که مخالفم، با این طرح موافقم با این طرح مخالف. مخالفت با این طرح از نظر من لزومی ندارد و مردم ما نباید به کسی که شفاف نیست و می‌خواهد حرف در پس پرده داشته باشد اعتماد کنند.

امید لرستان: به مردم قول می‌دهید اگر رای آوردید و وارد مجلس شدید در هر شرایطی نظرتان را به مردم در مورد آرایی که در مجلس می‌دهید اعلام کنید؟

قطعا صد در صد، خواهید دید که روی یک کاغذ خواهم نوشت علاوه بر این که شفاف سازی خواهم کرد همانجا رای خود را بالای سرم اعلام خواهم کرد.

امید لرستان: ببینید یک قانونی وجود دارد که قوه قضاییه در راستای این قانون قدم برداشته که نمایندگان مجلس و کارگزاران دولتی حکومتی لیست اموال خودشان را قبل و بعد از مسئولیت اعلام کنند، شما حاضرید این کارا انجام دهید؟

بنده حاضرم صفر تا صد اموال خودم، هر دو فرزندم و همسرم را اعلام کنم.

امیدلرستان: لطفا همین الان لیست املاک و دارایی هایتان را بگویید.

بنده یک ساختمان ۴ طبقه در خاتم الانبیا دارم، چند تا مغازه دوتا سه تا مغازه در خیابان شفا دارم.
حدود دو سه هکتار زمین در منطقه دره گرم دارم، کنار خیابان اصلی تقریبا پانصد ششصد متر زمین دارم.

امید لرستان: منقولات چه؟

خودرو خودم دارم بچه هایم هم دارند.

امید لرستان: چه خودرویی؟

خودم یک لیفان ایکس ۶۰ دارم، بچه هایم معمولا سمند دارند دیگر ما با مردم باشیم نمی‌خواهیم خیلی کلاس منقولات رو ببریم بالا اینجوری بهتر است.

امید لرستان: نظرتان در مورد فعالیت های حزبی و احزاب سیاسی در کشور چیست و خودتان وابسته به کدام حزب هستید؟

وقتی از این فعالیت های حزبی می‌شنوم واقعا ناراحت می‌شوم.

امید لرستان: یعنی مخالفید؟

مخالف نیستم من مخالف حزب نیستم ولی یک جمله ای را خدمتتان بگویم در تمام دنیا حزب می آید و کاندید می‌سازد، از اول برنامه ریزی می‌کند، از اول شروع می‌کند، می‌گوید من می‌خواهم با مردم کار کرده و برای مردم کار بکنم. اما اینجا هیچ خبری از احزاب نیست و هیچ اتفاقی نمی افتد اما دم انتخابات یک اتفاقات عجیب می‌افتد یک دفعه همه سر و کله اشان پیدا می شود!
حزب راست، حزب چپ، اصولگرای سنتی، اصولگرای مدرن، اصلاح طلب مدرن و… یک اسامی عجیب و غریبی پیدا می شوند.
اصلا مردم هم سر در گم می شوند من به طور قاطع می‌گویم که درون جریان های سیاسی و جناح های سیاسی چیزی عاید مردم نشده است.

امید لرستان: منظورتان اصولگرا و اصلاح طلب است؟

از کل جریان های سیاسی چیزی که بخواهد عاید مردم شود نشده، مردم خرم‌آباد از جناح مثلا چپ به مجلس رفته از جناح راست هم رفته یا مثلا اصولگرا و اصلاح طلب جناح های وابسته بهشان؛ کدامشان یک کار خارق العاده برای این مردم انجام داده است؟

امیدلرستان: یعنی وابسته به هیچ حزبی نیستید؟

من اصولگرا هستم اصولگرای البته به معنی اصولگرای حسینی، من انقلابیم، من بچه جبهه و جنگم و اگر برای این نظام اتفاقی بیفتد اما جریان سیاسی باید در خدمت نظام در خدمت مردم باشد نه در خدمت دوست و رفقا و کانال خودمان! من انتظار دارم همه جریان های سیاسی با اتحاد و همدلی و از همه مهم تر بتوانند نخبگان را جمع کنند بعد نخبگان ما باعث می شوند یک توسعه پایدار به وجود بیاید.

امید لرستان: پس خودتان را اصولگرا معرفی کردید.

بله بنده اصولگرا هستم

امید لرستان: تاکنون فعالیت حزبی هم در بین اصولگراها داشته اید؟

داشتم فعالیت حزبی ولی متاسفانه آنهایی که با ما می‌خواهند بیایند، تا اخر نمی آیند!
در بسیاری نقاط کشور احزاب کاندیدا می‌سازند ولی متاسفانه در خرم‌آباد کاندیدا دارد حزب می‌سازد؛ در انتخابات‌های قبل جریان اصولگرا سه دوره دو کاندیدا معرفی کرد پرسیدم چرا این کار را می‌کنید؟ گفتند رای‌شان بیشتر است.
احزابی که دیر کاندیدا معرفی می‌کنند می‌دانید منتظر چه هستند؟ منتظرند نظر سنجی شود ببینند چه کسی رای دارد بعد معرفی کنند! چه بسا برخی از آنها با هیاهو و غوغاسالاری به جایی رسیده باشند.

امید لرستان: شما از چه روش هایی برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می‌کنید؟ به نظرتان چه روش هایی مناسب تر و چه روش هایی غلط است؟

بنده چون یک فرد علمی ام و ۲۲ سال است که در دانشگاه تدریس کرده و ۲۴ سال است که در شرکت مخابرات کار کرده ام، با چهره ای علمی در بین مردم بوده ام
همچنین عضو بنیاد ملی نخبگان بوده و چندین دوره دارای جوابز بین المللی و مدال طلای نابغه ها و مخترعان جهان جشنواره بین المللی کره جنوبی بوده ام، سعی کرده ام یا از طریق فضای مجازی یا از لحاظ دوستی و آشنایی و نشستن در دانشگاه ها و میتینگ های دانشجویی خود را به جامعه معرفی کنم.

می‌بینم بسیاری از کاندیداها با حرکات نامتعارف خودشان را به مردم معرفی می‌کنند که این حرکات واقعا زشت و دور از شان مردم است.

امید لرستان: شما با فاتحه گردی مخالفید؟

قطعا مخالفم.

امید لرستان: برای تبلیغاتتان چقدر میخواهید هزینه کنید و منبع این هزینه ها از کجاست؟

من دو دوره در انتخابات شرکت کرده ام نگداشته ام برادرم هم یک ریال کمکم کند، خودم پول دارم.

امید لرستان: چه مقدار؟

چیزی که نیاز باشد

امید لرستان: اگر می شود حدش را مشخص کنید، بالاخره یک حدی دارد!

از لحاظ ریالی من هر چقدر که خرج کنم فقط به خاطر این است که بتوانم من نه خودم را در سطح بالا نه خودم را در سطح پایین نگه دارم و به عبارتی فقط تا حدی که باشد که اگر می‌خواهد در ستاد من فعالیت کند یا برای من قدمی بردارد، حتی یک ریال نباید از زندگی و مخارج زن و بچه‌شان بیاورند برای من هزینه کنند.

امید لرستان: آیا برنامه مدونی درست کرده اید؟

بله

امید لرستان: بعد از این که وارد مجلس شدید چقدر به این که در برنامه های رسانه ای شرکت کنید و به مردم پاسخ گو باشید التزام دارید؟ و به چه نحوی می‌خواهید با مردم مثلا جنبش های دانشجویی، روحانیت و مردم عادی ارتباط برقرار کنید؟

همین گونه که اکنون در خدمت شما هستیم من خواهش میکنم و از شما اصحاب رسانه، از جنبش های دانشجویی، از جنبش های فارغ التحصیلان و از تمام عزیزانی که می‌توانند به نوعی برای مردم اطلاعات و تهیه کنند خواهش می‌کنم از همین الان صفر تا صد با ما باشند و از ما توضیح بخواهند.

امید لرستان: با توجه به تحولات اخیر و اعتراضاتی که به حاشیه کشیده شد، به نظر شما مردم چگونه باید اعتراض کنند چه روشی را شما می‌پسندید؟ و چگونه از اغتشاش هست و آسیب رسیدن به کشور جلوگیری کنند؟

ما اگر معانی و مفاهیم ادبیات خودمان را خوب درک بکنیم معنی اعتراض، اعتراض است و انتقاد سازنده و اعتراض سازنده قضیه اش با اغتشاش فرق می‌کند.

امید لرستان: پس مخالفید؟

کاملا مخالفم

امید لرستان: چگونه از این جلوگیری شود؟ شما یک روشی معرفی کنید که مردم بتوانند اعتراض خودشان را بیان کنند ولی از قضایای پیش آمده جلوگیری شود.

من یک روش علمی من عرض می‌کنم که اگر ابر باشد باران می بارد پس ما مردم اولین کاری که اعتراضشان بتواند نتیجه بدهد این است که باید انتخابشان خوب باشد.
ما زمانی که انتخاب خوب داشته باشیم طبق معیار های خوب اعتراضمان نتیجه می‌دهد
ما باید اول نماینده خوب انتخاب بکنیم نماینده خوب که انتخاب کردیم اعتراض درست هم می‌توانیم انجام دهیم این بعید هم نیست نماینده ای را که دانایی، علم، آگاهی، تخصص و از همه مهم تر شجاعت ندارد را انتخاب کرده ایم ده بار اعتراض کرده ایم فایده ای نداشته بار یازدهم ادم ناراحت می شود اغتشاش می‌کند، پرخاش می‌کند.
پس عدم انتخاب های درست باعث ایجاد اغتشاش و پرخاش می شود.

امید لرستان: آیا فعالیت اقتصادی دارید؟

خیر حدود ۸ سالی هست ندارم.

امید لرستان: به نظرتان فعالیت اقتصادی برای نماینده مجلس مضر است یا مفید؟

مضر است، نماینده مجلس نماینده مردم است
بنده اگر رای بیاورم تا چهار سال خودم و خانواده ام کار اقتصادی انجام نخواهیم داد.

امید لرستان: آیا شما دخالت نمایندگان در تعیین مدیرکل های استانی را درست می دانید؟

کار زشتی است
بعضی جاها بعضی مدیران عملکرد خوبی ندارند اینجا نماینده باید به دولت تذکر بدهد اما دخالت را درست نمی‌دانم.

 

2ص | مهم ترین کار یک نماینده نظارت بر امور اجرایی کشور است/ اگر نماینده خوب انتخاب کردیم اعتراض درست هم می‌توانیم انجام دهیم + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: یعنی با لابی گری مخالفید؟

با اینکه سفارش کنم اقوام یا آشنایم جایی منصوب شوند شدیدا مخالفم و اگر نماینده دولت هم این کار را انجام دهد و آن شخص هم آن مدیریت را بپذیرد هر سه آن ها خصر فی دنیا و الاخرت است.

امید لرستان: تخصص شما دقیقا در چه حوزه هاییست و توان حضور در کدام کمیسیون را دارید؟

بنده از آنجایی که تحصیلاتم در هر سه دوره مهندسی برق الکترونیک است من قطع به یقین در کمیسیون های تخصصی بحث انرژی توانایی دارم.

امید لرستان: شما کتاب می‌خوانید؟

بله

امید لرستان: آخرین کتابی که خواندید چه بود؟

کتاب نیمه هادی و الکترونیک خودم بود

امید لرستان: در صورت ورود به مجلس چه قدر از وقتتان را در خوزه انتخابیه خودتان خواهید گذراند و چقدر لازم است؟

باید برویم ببینم چقدر لازم است
اما نکته مهم از نظر بنده این است که نباید برای انجام کار مردم را تا تهران کشانده و بگوییم به مجلس بیایند این کار بسیار زشت است و با عقل و انسانیت جور در نمی‌آید.

امید لرستان: شما شاید در مورد برخی مسائل کشور تخصص نداشته باشید تحلیلتان را از کجا خواهید گرفت؟

بنده از همین الان در حوزه های مختلف حوزه های کاری تشکیل داده ام من همین الان به واسطه بسیاری از عزیزانی که در دانشگاه ها در خدمتشان بوده ام در حوزه علمی و فنی یک کارگروه های فنی تشکیل دادیم.
کارگروه های ما در بحث آب، آبخیزداری، جهاد، کارهای سیاسی، اجتماعی، ورزشی تشکیل شده و از تمامی مسئولین دانشگاه ها معاونت ها و از همه مهم‌تر کسانی که تخصص و علم و آگاهی دارند استفاده می‌کنیم.

امید لرستان: به مشکلات اصلی استان اشاره کنید کدامشان دغده تان است و چگونه می‌شود یک نماینده تاثیر بگذارد و رفع کند؟

ما اصلا در استان لرستان چه داریم همه اش مشکل است نه اقتصاد فنی، نه اقتصاد مالی و نه اقتصاد مالیاتی داریم.
معادن استان خام فروشی می‌شود، خام فروشی محصولات کشاورزی از دغدغه های من هستند.
این جمله را از من رسانه ای کنید لرستان هیچ چیز جز غیرت و مردانگی و تعلق خاطر به نظام ندارد.

امید لرستان: ساز و کار شما چیست؟

یک دغدغه من جوانان است.
در بحث اقتصاد ما می‌توانیم در بخش خرد و کلان کار کنیم، باید بخش بندی کنیم.
اقتصاد کلان‌مان در ماه‌های اول قطعا درست نخواهد شد اما اقتصاد خرد را می‌توانیم درست کنیم.
باید پیش از دعوت از سرمایه گذاران اول برای آنا امنیت ایجاد کنیم برویم سرمایه گذاران را بیاوریم منظور از این امنیت، امنیت شغلی – سیاسی – اقتصادی ایجاد کنیم بعد برویم سراغ زیر ساخت هایمان و بعد تلاش برای بهبود معیشت مردم و ایجاد اشتغال

امید لرستان: نظر شما راجع به جوانگرایی چیست؟ در ستادهایتان و جاهایی که مسئولیت دارید و می‌خواهید بروید به جوان‌ها چقدر اهمیت می‌دهید؟

خود من هم جوان ۱۳ ساله بودم در مناطق جنگی جنگیده ام
جوان اگر کاری را درست انجام دهد با خود می‌گوید کار بعدی را می‌توانم بهتر انجام دهم پس امثال من باید اعتماد زیادی به جوانان داشته باشیم و از همه مهمتر جوانان قدرت تجزیه و تحلیل دارند به راحتی می‌تواندد اشتباهاتشان را درست کنند
من شدیدا معتقدم باید به جوان بودن و جوان گرایی در سیستم مدیریت و در کابینه ها اهمیت بدهیم.

امید لرستان: نظرتان راجع به توانمندی دفاعی کشور و به ویژه توان موشکی کشور چیست؟

باید تقویت شود؛ آنهایی که می‌گویند دنیای مذاکره است دنیای موشک نیست هنوز نمی دانند مذاکره چیست و موشک چیست.
حوزه نظامی مسئله ای است که خیلی باید به آن توجه کرده و باید توان نظامی مان را بالا ببریم.

امیدلرستان: به نظر شما بهترین دولت جمهوری اسلامی ایران کدام بوده است؟

بهترین دولت، دولت مقام معظم رهبری بود؛ ما با تمام دنیا درگیر جنگ بودیم اما یک دولتی داشتیم که در آن دولت مردم پیراهن خودشان را در می آوردند و به یکدیگر هدیه می دادند. ایثار بود، گذشت بود، و به محض این که جنگ تمام شد این اختلافات طبقاتی به سرمان آمد و دولت‌ها به جای اینکه به داد مردم در طبقات پایین و روستاها برسند، اختلافات طبقاتی روز به روز بیشتر شد.

امید لرستان: شما چقدر با مذاکره با آمریکا موافقید و به نظر شما در چه حد باید با آمریکا مذاکره شود؟

به نظر من آن کس از دزد ترسد که متاعی دارد! معتقدم آمریکا به دنبال منافع خودش است من با این گونه مذاکره ها مخالف هستم و از همه مهم‌تر ما باید سوابق و سنوات گذشته را نگاه کنیم.

امید لرستان: با کلیت مذاکره چطور؟

من مذاکره با آمریکا را فعلاً رد می کنم امل زمانی که به تمام قدرت های دفاعی، اقتصادی و اجتماعی‌مان رسیدیم آن موقع می‌توانیم مذاکره کنیم.

امید لرستان: شما موافق برجام هستید یا نه؟

مخالف شدیدش بوده و هستم و آن را قبول ندارم!

امید لرستان: نظرتان راجع به اف ای تی اف و پالرمو و کنوانسیون الحاق به قانون منع حمایت مالی تروریست چیست؟ آیا متن آن را خوانده اید؟

بله این قانون برا پی عدم حمایت مالی تروریسم است اما من می‌گویم سردار سلیمانی را چه کسی به شهادت رساند؟ ترور سردار سلیمانی در فضای امن فرودگاه در فضایی که توسط کشور دیگری در یک کشور دیگر دعوت شده خود اقدام تروریستی است و این کشورها نباید داعیه عدم حمایت از تروریسم داشته باشند!

امید لرستان: سال ۸۸ به چه کسی رای دادید؟

احمدی نژاد

امید لرستان: نظرتان راجع به فتنه ۸۸ چیست و این را بفرمایید که کلاً عملکرد خواص چطور باید باشد؟ در اینجا موضعشان را چه اعلام کنند؟

خدا لعنت کند فتنه و فتنه‌گر را هر موقع که می آیم صحبتش را بکنیم اصلاً خیلی از جامعه را می آورد به خودش می پیچاند خوب من عرض کردم گفتم ما در دموکراسی در بحث انتخابات همیشه دو رو دارد یکی بحث رای دادند و یکی بحث اعتراض آنجا یک اتفاقی افتاد یکی بحث اعتراض و انتقاد آنجا یک اتفاقی افتاد خوب دشمنان ما ساکت نمنشینند چیزی هم عایدشان نمی‌شود ولی خوششان از فتنه گری می آید. فتنه ۸۸ یک نوع سرگرمی بود که دشمنان نشستند و با هم بازی کردند

امید لرستان: نظرتان را اگر می شود صریح و کوتاه راجع به آقای مرحوم هاشمی رفسنجانی بگویید؟

هاشمی رفسنجانی اول خوب بود ولی در آخر خراب کرد

امیدلرستان: برادران‌لاریجانی؟

من احساس می‌کنم که دیگر در سیستم نباشند بهتر است.

امید لرستان: سند چشم انداز را مطالعه کرده اید؟ به نظرتان این سند چشم انداز کدام یک از اهدافش بیشتر در اولویت است؟

تمام اهدافش در اولویت است اما در حال حاضر چشم انداز ما الان سال چندم است؟ یک چند سالی مانده است تا الان ما چه کار کرده‌ایم در اقتصاد و در صنعت ما خیلی عقب هستیم به نسبت سند چشم انداز

امیدلرستان: شیوه نظارت بر نهادهای زیرمجموعه رهبری و تحت نظر رهبری را شما چگونه می بینید؟ و آیا مجلس می‌تواند نقشی در این مورد داشته باشد؟

تا زمانی که این سازمان‌ها و ارگان‌ها در راستای اهداف نظام قدم برمی‌دارند نماینده حق دخالت ندارد اما هیچ بعید نیست در آنها هم اتفاقاتی بیفتد که نماینده حق اظهار نظر خواهد داشت اما باید مستقیم بتواند. برود جایی که به عنوان مرجع است رجوع کند.
نماینده باید ایراد ها را شناسایی کرده روی ایرادها پیشنهاد بگذارد.

امید لرستان:نظرتان راجع به خواست دولت آقای روحانی چیست و آیا ادامه دادن این دولت را صلاح می‌دانید؟ با استیضاح آقای روحانی در شرایط فعلی موافقید یا مخالف؟

اگر من نماینده بودم همین امروز طرح سه فوریتی بحث استیضاح آقای روحانی را می‌دادم

4ف | مهم ترین کار یک نماینده نظارت بر امور اجرایی کشور است/ اگر نماینده خوب انتخاب کردیم اعتراض درست هم می‌توانیم انجام دهیم + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: دلیل تان چیست؟

دلیل من این است که ایشان اصلاً کار از دستشان خارج شده است.

امید لرستان: انقلاب اسلامی یک بستر سیاسی بود یا فرهنگی؟

هم سیاسی بود هم فرهنگی، اما بیشتر فرهنگی چون در دلها بود.

امید لرستان: راه اصلی را کوتاهتر بگویید قبول دارید تهاجم فرهنگی بیشتر از سمت دشمن است؟

صددرصد این هدف دشمن است.

امید لرستان: به نظر شما سند ۲۰۳۰ راجع به همین قضیه است، شما با آن موافق هستید؟

من مخالفم.

امید لرستان: شما در مورد کنسرت هایی که در جامعه زیاد شده است نظرتان چیست؟ آیا این ها با فرهنگ ما همخوانی دارد؟

کنسرت شده است نان و اب مردم ما باید به دنبال این بگردیم که به جای کنسرت‌ها یک کارهای عمومی انجام شود

امید لرستان: یک سوال اختصاصی گفته می شود که بالاخره جسارت است. شما در دولت فعلی دولت اعتدال با رانت مدیرکل مخابرات خواستید بشوید و امضای پنج نماینده را در این راستا گرفته اید این مطلب را توضیح می دهید؟

این رانت نبود. یک مدیری داشتیم آدم ناتوانی بود ما اعتراضات زیادی کردیم این مدیر هم با رانت و زاییده تفکر غلط نمایندگان فعلی بود. هرچه می رفتیم صحبت می کردیم راه را بر روی ما می بستند و هر کسی اشاره می‌کردیم خودم شاهد بودم که نماینده از بیرون این مدیر را داشت حمایت می کرد. آقای تاجگردون از بیرون داشت به نمایندگان ما می گفت به این دست نزنید ما بارها به استاندار گفتیم
این رانت است.
یک نفر به من گفت آقا شما چرا خودتان نمی آیید جلو گفتم آقای استاندار و نماینده فعلی که آقای دکتر ملکشاهی با من مخالف است نمی‌شود چون می گوید ایشان مدیر بشود دو روز دیگر برای انتخابات ثبت نام کرده و برای من خطرناک است.

امید لرستان: شما خودتان از آقای ملکشاهی حمایت کردید؟

من از ایشان حمایت نکردم من از تفکرم حمایت کردم سوال اول گفتید تفکر شما اصولگراست یا اصلاح طلب. کاندیداها سه اصلاح طلب بود و یک اصولگرا بودند و من از ایشان حمایت کردم.
اصلا ایشان در آن جایگاه نیست که نماینده بشود.

امیدلرستان: حرف آخر خود را خطاب به مردم بگویید؟

بیاییم غوغا سالاری و هیاهو و حرکات نامتعارف کاندیداها و تمام افرادی که می آیند را کنار بزنیم و به سمت انتخاب افراد علمی و فنی برویم و کسی که توانایی و تخصص دارد را انتخاب کنیم و این جو های نامناسب را کنار بگذاریم و کسی را انتخاب کنیم که در شان مردم ما باشد.

 

فیلم کامل گفت و گو: