احزاب باید به مردم پاسخگو  باشند، در انتخابات مستقل هستم/ نماینده مجلس باید تمام وقت خودش را صرف خدمت کند نه فعالیت اقتصادی شخصی/ اگر نمایندگان به وظیفه ذاتی خود که نظارت بر اجرای قانون بود عمل می کردند ما شاهد غارت اموال بیت المال نبودیم + فیلم
احزاب باید به مردم پاسخگو  باشند، در انتخابات مستقل هستم/ نماینده مجلس باید تمام وقت خودش را صرف خدمت کند نه فعالیت اقتصادی شخصی/ اگر نمایندگان به وظیفه ذاتی خود که نظارت بر اجرای قانون بود عمل می کردند ما شاهد غارت اموال بیت المال نبودیم + فیلم
همیشه به مردم می گویم بر اساس قومیت به من رای ندهید، براساس حزب چپ و راست به من رای ندهید، براساس طایفه به من رای ندهید.

 دکتر یحیی ابراهیمی متولد ۱۳۴۹ از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه دلفان و سلسله است، وی دوران راهنمایی و دبیرستان را در مرکز شهر الشتر  گذراند و با شروع جنگ تحمیلی در سن ۱۲ سالگی در  مناطق جنگی حاضر شد.

 پسرش دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و­­ دخترش در مقطع دبیرستان در حال تحصیل است. همسرش پزشک متخصص بیماری های زنان و زایمان در  شهرستان سلسله مشغول فعالیت است.

 

امید لرستان: علت ورود شما به عرصه انتخابات چیست ؟

هر زمانی که احساس کردم مملکتم‌  به حضور  من نیاز دارد سعی کردم‌ وارد  عمل شوم، در  مقطعی جنگ، جهاد و دفاع از مملکت  بود کهعلارغم سن پایینم سعی کردم در این عرصه وارد شوم و  با از دست دادن ریه ام جانباز جنگ تحمیلی شدم.

 در مقطعی دیگر لازم بود به عنوان پزشکی  مسئولیت پذیر  وارد عمل شوم و  به عنوان رییس شبکه بهداشت الشتر  تحولات عظیمی در حوزه بهداشت و  درمان انجام دادیم.

در  مقطعی دیگر لازم بود که بنده و همسرم به عنوان پزشک در خدمت مردم  و در کنار مردم باشیم، زندگی در منطقه محروم را بر زندگی در تهران ترجیح دادیم و  سعی کردیم آنچه که از دستمان برمی آید برای مرد انجام دهیم.

استان ما بیشترین نعمت ها را دارد و در خانواده ها بیشتر فرزندان تحصیلات تکمیلی دارند و بر اساس علمی نیز ثابت شده که مهمترین منبع توزیع ثروت دنیا در کنار دیگر منابع، نیروی انسانی آموزش دیده است ولی در استان ما مردم در فقر زندگی میکنند و از نظر میزان بیکاری آمار بالایی دارد؛  که این موضوع سبب افزایش  جرم و جنایت ، طلاق  و بدهکاری اجتماعی   میشود.

  با  وجودجمعیتی  بالغ بر دومیلیون نفر  در استان اما هنوز یک بیمارستان سوختگی نداریم  و امکانات درمانی ما در حد یکی از شهرستان های استانی مانند یزد نیست و همین موضوعات نگیزه ای شد تا وارد عرصه انتخابات شوم  تا  شاید بتوانم در جایگاه نماینده مجلس از حق و حقوق مردم استان به ویژه حوزه شهرستان سلسه و دلفان دفاع کنم.

 

امید لرستان: نظر شما در مورد بعضی از لوایح مجلس مانند شفافیت آرا نمایندگان مجلس چیست؟ آیا موافقید یا مخالف؟

انسان هر چقدر صداقت داشته باشد بهتر است.

 

امید لرستان: اگر به عنوان نماینده مجلس انتخاب شوید آیا حاضر هستید در هر شرایطی رای خود را به مردم اعلام کنید؟

 قطعا دنبال این هستم که در رفتار و گفتار و عمل کردنمان شفافیت داشته باشیم .

 

امید لرستان: یکی از مصوبات دیگر این است که لیست اموال نمایندگان همانطور که قوه قضاییه اعلام کرد تمامی مسئولین و کارگزاران اعلام کنند آیا موافق این هستید؟

 موافق هستم،  بنده یک ماشین لکسوز  و سناتو دارم، یک واحد آپارتمانی ۱۱۰ متری در تهران، یک ویلا در شمال    و یک ساختمان در دلفان دارم.

 

امید لرستان: به نظر شما حزبی بودن نماینده ها و کلا جریانات حزبی میتواند مفید باشه یا مضر ؟

 اگر واقعا احزاب بتوانند پاسخگوی مردم باشند خوب است،  در آمریکا حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه به مردم بر اساس برنامه احزاب برنامه می دهند و مطالبه گر هستن و بایستی پاسخگو باشند  اما در ایران آیا واقعا حزبی داریم که پاسخگوی مردم  باشد؟ شما ببینید خیلی از نمایندگان به عنوان حزب امید رای آوردند ولی وقتی که وارد مجلس شدند پاسخگو نبودند، بر این اساس   به عنوان یک فرد مستقل وارد شدم  چون اگر در قالب حزب قرار بگیرم اگر حزب من یک تخلفی  یا ضعفی هم داشته باشد، به خاطر جریانات حزبی زبانمان بسته میشود  ولی اگر مستقل باشیم بالاخره میتوانیم جایی که نقاط قوت  و نقاط ضعف است به راحتی وارد شویم .

 

امید لرستان: پس شما وابسته به حزب نیستید ؟

من وابسته به هیچ جریان حزبی نیستم و به عنوان کاندید مستقل وارد شده ام.

 

امید لرستان: برخی شنیده ها حاکی از این است که شما وابسته به اصلاحات هستید؟

    دیدگاه حزبی اصلاح طلبی  با وارد شدن به عنوان یک نیروی اصلاح طلب تفاوت دارد، شاید در   گرایش اصلاح طلب  و چارچوب قانون اساسی و نظام شهرت داشته باشم  اما وقتی که به این عرصه ورود پیدا کردم تمام گرایش های سیاسی چه اصلاح طلب چه اصول گرا از من حمایت کردند چون عملکردم این را نشان داده  و در طول این مدت که بالاخره فعالیت سیاسی داشتم در فعالیت اجتماعی خود به عنوان یک پزشک   فقط خدمت  به فکر خدمت به مردم بودم،  حدود ۷۰ درصد از بچه های اصولگرا در  ستاد من فعالیت میکنند  و  کسانی که به من پیشنهاد ورود به این عرصه را دادند بچه های زمان جبهه و جنگ و خیلی از بچه های اصولگرا بود نه  اصلاح طلبها.

 

امید لرستان: شما در بحث تبلیغات چه نوع تبلیغاتی را صحیح می دانید و چه نوع تبلیغاتی را مضر می دانید؟ خودتان از چه نوع تبلیغاتی استفاده خواهید کرد؟

هرنوع روش تبلیغی که خلاف واقع ، هر نوع روش تبلیغی که بخواهیم مردم را  اغفال کنیم خیانت به شهدا، ملت، رهبری و خیانت به خودمان میدانم.

گفتمان انتخاب اصلح که گفتمان مقام معظم رهبری است برگرفته از قرآن است را تبلیغ کنیم، ما کلیت ها را توضیح بدیم بگذاریم مردم انتخاب کنند ، چون زندگیمان عشایری  است بخشی از تبلیغاتمان، تبلیغات چهره به چهره ، سینه به سینه است،شرکت  در مراسم فاتحه خوانی  و مراسم شادی و شیون مردم  خوب است اما به شرطی که در طول این ۴ سال در طول تمام زندگی به این شکل باشد نه فقط دو ماه مانده به انتخابات ورود پیدا کنیم، یعنی شما اگر در تمام مراحل زندگی در کنار مردم بودید ارزشمند است ولی اگر شش ماه مانده به انتخابات شروع کردید در حقیقت یک نوع عوام‌فریبی ، خیانت به مردم  و اغفال کردن مردم است.

 

امید لرستان: شایعه‌هایی در بین مردم هست که می گویند شما حرف هایی عوام فریبی و.. فریبانه و پوپولیستی میزنید؟ و وعده‌هایی که می دهید تحقق ندارد  ؟

 من سعی کردم که زندگی شخصی خود را ۲۴ ساعته  وقف مردم کنیم در طول ۲۲ سال فعالیتم به مردم خدمت می کنم ، من مطب تاسیس نکردم در حالی که می توانستم به راحتی این کار را انجام دهم  می توانستم در تهران زندگی کنم ولی به خاطر نمایندگی مأموریت پیدا کردم ، ده سال پیش در خدمت مردم بودم و به این شکل زندگی کردم زمانی که ما آمدیم بابت هز زایمان دو میلیون تومان زیر میزی می گرفتند در حالی که همسر من ۳۰ هزار تومان می گرفت این پوپولیست است؟ همکاران من الان در مطب هستند ۳۰۰ هزار تومان، ۴۰۰ هزار تومان بابت هر اکو پول دریافت می کنند ولی من بیست هزار تومان، ۲۵ هزار تومان می گیرم بابت هر تست ورزش ۲۰۰ هزار تومان می گیرند .

 

امید لرستان: مشکلات اصلی استان به خصوص در حوزه انتخابی شما، سلسله و‌دلفان چه میدانید؟

 مشکلات عدیده ای دارد؛ بیماری که سرطان استخوان داشته باشد هر جایی که دست بگذارید درد دارد، شما در زیرساخت ها نگاه کنید در حوزه کشاورزی ، حوزه راه مسیر جاده ها ،حمل و نقل هوایی  ، زمینی و ریلی ، در حوزه توسعه ،در حوزه بهداشت و درمان  مشکل دارد، توده های مختلف هرجایی که ما دست می گذاریم واقعا مشکلات ما خیلی زیاد است.

 

امید لرستان: برنامه خودتان چیست؟

 خیلی از توسعه عقب افتادیم ما برنامه داریم اگر بالاخره به مجلس راه پیدا کنیم واقعاً باید از دولت مطالبه کنیم ،به عنوان فردی که نماینده مردم است از دولت مردان مطالبه کنیم چرا ما با وجود نیروی انسانی کارآمد و منابع خدادادی به این شکل زندگی کنیم، چرا الشتر با سالانه بالغ بر ۵۰ هزار تن تولیدات مازاد غلات  و نورآباد با تولید مازاد بالغ بر ۱۵۰ هزار تن اما    یک کارخانه یا سیلو ندارند، کارخانه که هیچ، از لحاظ کشاورزی از سنتی به صنعتی تغییر پیدا نکرده ایم، از نظر تولید شما چه جایی بهتر از الشتر و  نورآباد پیدا می کنید که منابع طبیعی واقعاً به این شکل داشته باشند ولی یک مکان ناشناخته است آب گرم نورآباد  داریم ولی هنوز مردم خود نورآباد نمیدانند، نخود نورآباد مرغوبترین  نخود با ظرفیت بالا به اسم کرمانشاه صادر می شود یا روغن حیوانی  نورآباد نیز به اسم روغن کرمانشاهی صادر میشود ما اگر تعاونی های تشکیل میدادیم و محصولات خودمان را صادر می کردیم الان وضعیت مردم به این شکل نبود.

 

امید لرستان: نگاهتون به رسانه ها چطور هست ؟

 قطعاً رسانه‌ها به‌عنوان مجموعه‌هایی که مطالبه گر مردم هستند باید مطالبه گر واقعی باشند و اطلاعات در اختیارشان بگذاریم تا آن ها بتوانند اطلاع رسانی کنند؛ اگر ما بخواهیم صادقانه با مردم صحبت کنیم قطعاً مردم می پذیرند   حتی اگر نتوانیم  کاری برایشان انجام دهیم  صادق باشیم.

34R | احزاب باید به مردم پاسخگو باشند، در انتخابات مستقل هستم/ نماینده مجلس باید تمام وقت خودش را صرف خدمت کند نه فعالیت اقتصادی شخصی/ اگر نمایندگان به وظیفه ذاتی خود که نظارت بر اجرای قانون بود عمل می کردند ما شاهد غارت اموال بیت المال نبودیم + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: آیا در حال حاضر فعالیت اقتصادی دارید؟

 فعالیت اقتصادی خاصی ندارم، با فعالیت اقتصادی کسی که به سود مملکت باشد خیلی مخالف نیستم ولی نماینده مجلس باید تمام وقتش را صرف خدمت کند نه فعالیت اقتصادی شخصی، باید تمام وقت خودش را تنظیم کند که در کنار مردم باشد.

 

امید لرستان:  با توجه به تخصصی که دارید در چه کمیسیون هایی از  مجلس می توانید فعالیت کنید؟

 قطعاً به عنوان یک فوق تخصص قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه در ۳ کمیسیون میتوانم ایفای نقش کنم؛ مهم ترینش کمیسیون بهداشت ودرمان است  اما میتوانم به عنوان یک پزشک در کمیسیون امور اجتماعی و به عنوان هیئت علمی میتوانم در کمیسیون آموزش عالی ایفای نقش کنم  ولی من خودم ترجیح میدهم در کمیسیونی مانند کمیسیون بهداشت وارد شوم که در جهت رفع محرومیت زدایی منطقه و استانمان  باشد.

 

امید لرستان: همانطور که میدانید مجلس یکی از وظایفش نظارت است چطور میشود کاری کرد که مجلس این نظارت را در حوزه انتخابی لرستان  به نحو احسن انجام دهد ؟

  نمایندگان مجلس دو وظیفه قانون گزاری و نظارت را دارند که  اگر نمایندگان به وظیفه ذاتی خود که نظارت بر اجرای قانون بود عمل می کردند ما شاهد این همه غارت اموال بیت المال نبودیم ، و این موضوع ضعفی از نمایندگان ادوار گذشته  است که نظارت را رها کرده اند. قانون تصویب می‌کردند ولی نظارت  نمی کنند، در همین سیستم دولتی گاهی ما بخش نامه های ضد و نقیضی داریم زمان تقسیم بودجه اگر که نمایندگان نظارت داشته باشند لرستان به عنوان منطقه محروم  که باید ضریب منطقه محروم  نیز داشته باشد  در مقایسه با استان های اصفهان، اراک، کرمانشاه واستان های همجوار چقدر باید فاصله داشته باشد و شکاف اقتصادی با استان‌های همجوار داشته باشیم.

 

امید لرستان: من یک سری اسامی افراد را نام میبرم شما نظرتان را راجع به آن‌ها بگویید:

  هوشنگ بازوند( استاندار سابق)؟ برعکس چیزی که قبلا میگفتند که در حوزه معاونت عمرانی قوی بود ولی در حوزه استانداری به نظر من چندان خروجی برای ما نداشت یعنی شما ببینید اقداماتی که انجام شده چه بوده؟ چه دستاوردی داشته است ؟ چهارسال به عنوان استان دار اینجا بودند وقتی ما میگوییم یک فردی قوی است باید یک نمودی داشته باشد چقدر توانست درصد بیکاری را پایین بیاورد  یا کارخانه ایجاد کند؟

بر اساس آمار و ارقام باید صحبت کنیم قضاوت کنیم ما بگوییم خوب است بگوییم به این دلایل خوب است که توانست در مسیر توسعه اینقدر جاده توسعه بدهد، در مسیر توسعه اشتغال زایی رو افزایش بدهد  اینقدر کارخونه بیاورد ، واقعا من خیلی تحولی در استان ندیدم.

 آقای دهمرده ؟ آقای دهمرده  آدم علمی بود، صداقتش خوب بود، عملکرد کاریش را من بررسی نکردم چون آن زمان من در استان نبودم و در حال تحصیل بودم.

  رستمیان (نماینده فعلی دلفان و سلسله) ؟  آقای رستمیان به عنوان یه فرد نماینده دو شخصیت دارد،  شخصیت حقوقی و حقیقی، شخصیت حقیقیش به وجود ذاتیش مربوط میشود که بنده افتخار این را داشتم که سال ۶۵ در گردان جندالله بوکان با هم بودیم و به عنوان یک دوست دوران جبهه و جنگ  به وی نگاه میکنم‌. در مورد شخصیت حقوقیش باید مردم اظهار نظر کنند چون ما الان رقیبیم و اگر عملکردشان برای مردم خوب بوده مجددا قطعا انتخابش میکنند اگر یک موقع مردم گلایه داشته باشند  در آن زمان مورد ارزیابی قرار میگیرند.

 

امید لرستان: فرمودید در دفاع مقدس حضور داشتید مدت این حضورتان چقدر بوده؟

 من تقریبا سال ۶۱ تقریبا ۱۲ سالم  بود که  عازم جبهه شدم، آخر جنگ در آخرین عملیات مرصاد هم شرکت کردم چندین بار مجروح شدم و جانباز شیمیایی هستم؛ افتخار این را دارم که از قشر ایثارگران و جانبازان هستم.

 

امید لرستان: آخرین کتابی که خونده اید چه کتابی بوده؟

مطالعات پزشکی در مورد قلب و عروق   بود.

 

امید لرستان: در مورد مسائلی از کشور که تخصص ندارید اگر بخواهید تحلیل کنید در مورد مسئله ای به عنوان یک نماینده مجلس تحلیل خود را از کجا  اخذ خواهید کرد ؟  

هر فرد هوش ذاتی دارد که بالاخره براساس گفته ها و شنیده ها بالاخره چیزهایی به دستش می آید تحلیل میکند اما اگر انتخاب شوم باید کارگروه های تخصصی تشکیل دهیم و این کارگروه های تخصصی در مسائل کلان کشور بحث کنند .

 

امید لرستان: حقوق نماینده مجلس میدانید چقدر است؟ به نظر شما چه میزان باید باشد؟

دقیق از حقوقش خبر ندارم ولی میدانم اختلاف زیادی با حقوق خودمان دارد. ارزیابی نکردم هر فردی یک جایگاهی دارد و باید ارزیابی دقیق داشته باشیم من نمیتوانم که بگویم‌ چقدر داشته باشید شاید ۲۰ میلیون تومان ، شاید ده میلیون تومان کافی باشد من دقیقا نمیتوانم بگویم؛ باید ارزیابی دقیق داشته باشیم .

 

امید لرستان:  بیانات مقام معظم رهبری را پیگیری می‌کنید؟ چقدر خودتان را ملزم می دانید که از این بیانات پیروی کنید؟

  معمولاً بله از تلویزیون  و شبکه‌های اجتماعی گاهی که به اشتراک میگذارند، بنده مقلد ایشان هستم تقریباً بعد از سال ۶۸ یعنی بعد از رحلت امام شاید جزو اولین کسانی بودند که مقلد ایشان شدم.

 

امید لرستان:  نسبت به جوانگرایی که جزیی از بیانات ایشان هست شما چه نظری دارید آیا اگر  انتخاب شوید چه موضعی خواهید داشت؟

 ایشان قطعا روی جوانان انقلابی تاکید دارند  یعنی افرادی که  جوان  و  دارای روحیه ی انقلابی‌گری داشته باشند ، انقلابی‌گری  نیز یعنی کسانی که در هر شرایطی در خدمت نظام  و مردم به خاطر سرزمینمان در دفاع از فرهنگ تشییع پیش قدم باشند. مثل جوانان زمان جنگ، که در سنین ۱۵ و ۱۶ سالگی   فرمانده گردان و فرمانده لشکر بودند که توانستند هم در مقابل دشمن مقاومت کنند و بایستند و دشمن را شکست دهند هم  برای نسل های بعدی نمونه اخلاقی باشند.

 

امید لرستان:  نظرتان در مورد توانمندی دفاعی کشور به خصوص توان موشکی کشور چیست؟ آیا قابل مذاکره است یا باید کلا تقویت بشود؟

 به نظر من در هر کشوری خیلی از مولفه ها مانند مسائل دفاعی را نمی شود خیلی کوتاه آمد ، چون دفاع از ملت قابل معامله و مذاکره نیست یعنی ما به خصوص از لحاظ ایدئولوژیک خیلی از کشورهای غربی و حتی خیلی از کشورهای همسایه مان اختلاف داریم و قطعاً چشم طمع  نسبت به کشور ما دارند و باید قدرت ما قدرت بازدارندگی باشد نه به خاطر تهاجم و مورد هدف قرار دادن کشورهای همسایه، اگر در همان شهادت سردارحاج قاسم سلیمانی قدرت بازدارندگی نبود امریکایی ها یک قدم به جلو می آمدند با یک حمله جواب کوبنده به آنها دادیم و خود به خود سر جایشان نشستند ، پس قابل مذاکره نیست

 

امید لرستان: در دوره‌های قبل که بعضی از نماینده ها ی مجلس در خیلی از مسائل کشور و مسائل حوزه های انتخابی استان لرستان عدم توفیق داشتند به نظر شما چه چیزی میتواند برای این عدم توفیق ها مانع شود ؟

در  دنیای غرب به سرکردگی آمریکا یک جنگ اقتصادی همه جانبه که بسیار خانمان سوز تر از جنگ تحمیلی است بر علیه ما شروع کرده است؛ به عنوان یک عامل اصلی میدانیم یک بحث داخلی داریم که به نظر من در راس همه آنها سوء مدیریت، فساد خانمانسوز و مشکلات اداری و  زد و بندهای اداری که اتفاق می افتاد ریشه اصلی عقب افتادگی در استان و شهرستان های ما به عنوان عامل های اصلی است.

 

امید لرستان: بجز تحریم ها و مشکلاتی که هست به نظر شما مشکلات قابل حل هستند ؟
قطعا قابل حل هستند و مشکلات فقط برای استان لرستان است؛ چرا استان های همجوار یا اصفهان و اراک به این شکل زندگی نمی کنند؟ آنها هم تحریم هستند بالاخره جزئی از این مملکت هم هستند، پس این نشان میدهد که مسئولین ما چه نمایندگان و چه مسئولین استان نتوانستند احقاق حق کنند و از حق دفاع کنند.
امید لرستان: سابقه اجرایی دارید ؟
شش سال مدیر شبکه بهداشت الشتر و شش سال هم رئیس پزشک قانونی الشتر بودم.
امید لرستان: چقدر به نظرتان سابقه اجرایی برای یک نماینده ضروری است؟ چقدر باید داشته باشند؟
یک نماینده وقتی که ورود پیدا میکند از نظر بودجه بندی بالاخره الفبای بودجه‌بندی از نظر مشکلاتی که مردم دارند از نزدیک لمس کرده باشه که در هر حوزه‌ای تاثیر مثبت دارد حالا اگر نگویم تاثیر منفی ولی خب تاثیر مثبت دارد.
امید لرستان: به نظر شما بهترین دولت در طول جمهوری اسلامی کدام دولت بوده؟
هردولتی روی مقوله‌ ای کارکرده است یک دولت ممکن است از نظر اقتصادی خوب بوده باشد یک دولت ممکن است توسعه سیاسی داده باشد یک دولت ممکن است سعی کرده باشد ساختار درست کند بالاخره ما دقیق دقیق نمی توانیم بگوییم کدوم دولت خوب بوده است.
امید لرستان: نظرتون در مورد نفوذ و تاثیرش بر جمهوری اسلامی چیست؟
قطعا سیستم های جاسوسی دنیای غرب به سرکردگی آمریکا، به سرکردگی اسرائیل هر لحظه، هر روز سعی می کنند که در مسیری حرکت کنند که ایران از چرخه توسعه دور شود وقتی که بخواهند جلوگیری کنند باید اطلاعات دقیق داشته باشند که بر اساس اطلاعات دقیقشان برنامه ریزی کنند و بعد عملیاتی کنند قطعا دنبال نفوذ هستند حالا در لایه های مختلف ممکن است اقدام کنند.

امید لرستان: خب به نظرتان نقش مجلس در جلوگیری از این نفوذ چیست ؟
نقش مجلس بالاخره به عنوان یک رکن اساسی از نظام جمهوری اسلامی این است که قوانین خیلی محکمی وضع کند که حداقل با وضع قوانین درست ما بتوانیم از مسولین مملکت ما که شعار میدهند مرگ بر آمریکا بعد بچه هایشان در آمریکا هستند شعار میدهند مرگ بر انگلیس اما بچه های خودشان در انگلیس هستند خودشون مسافرت انگلیس میروند، خودشان حتی لباسشان از انگلیس خریداری میکنند خب این بالاخره با آن حرفشان وقتی که صادق نباشد همین هایی هست که میبینیم.
امید لرستان: در مورد مذاکره با آمریکا نظرتان چیست؟
نظر من این است که بالاخره ما همچنان که حضرت امام صحبت میکرد همچنانکه مقام معظم رهبری بارها صحبت میکرد که بجز اسرائیل با کل دنیا میشود مذاکره کرد منتها تجربه ای که مقام معظم رهبری گفتند امریکا قابل اعتماد نیست یعنی در طول چهل سال بعد از انقلاب بارها آمده مذاکره کرده ولی میبینیم در بحث برجام چطور رها کرد و چطور مذاکره ای که سرانجام قانون شد بالاخره امضا کردند زیر بار آن نرفت تا زمانی که خوی استعماری داشته باشد و این روند را در پیش بگیرد قابل مذاکره نیست.
امید لرستان: شما الان با مذاکره مخالفید ؟
به شکلی که آمریکا نمیخواهدبا خوی سلطه گری که تمام دنیا باید زیر سلطه اینا باشند اصلا نمیشود با این ها مذاکره کرد .

امید لرستان: با برجام تا چد موافقید ؟
برجام به نظر من ممکن است یکسری دستاورد ها داشته باشد یکسری مضرات هم دارد فرمایشاتی که مقام معظم رهبری اشاره کردند قطعا راه گشاست چون واقعا اگر ورود پیدا نمیکردیم بالاخره به یک اجماع جهانی بر علیه ما می رسیدند ما آمدیم پیشرفت و حقانیت خودمان را به جهانیان اثبات کردیم ضمن اینکه بیشتر از این نباید اجازه بدیم که آن ها جلو بیایند یعنی بیشتر از این ادامه برجام به سود ما نیست.
امید لرستان: متن برجام رو خوانده اید؟
آن موقعی که قرائتش کردند خواندم اما جدیدا نخوانده ام.
امید لرستان: در موردfatf نظرتان چیست ؟
این ها بیشتر جناح بازی سیاسی است و محدود کردن فعالیت های ایران در واقع آن ها به دنبال شفافیت مد نظر خودشان نیستند آنها میخواند به هر طریقی مارا محاصره کنند یعنی راهی که ایران بخواهد یک نفس عادی هم بکشد را ببندند ما باید بر اساس سیاست ها و منافع ملی خودمان تصمیم بگیریم .

امید لرستان: متن fatf رو مطالعه کردید؟
قبلا مطالعه کردم‌

امید لرستان: اگر شما یک نماینده بودید به ‌fatf رای مثبت میدادید؟
رای مثبت به برخی از بخش هایش که مثبت بود اما در شرایط کلی الان به سود مملکت نیست در شرایطی نیست که ما موافق باشیم؛ آن ها هدفشون اصلاح نیست بلکه محدود کردن ما و نظام جمهوری اسلامی است؛ در حقیقت بنده خودم بسیجی هستم و خودم را جز این جریان میدانم و صد در صد مخالف هستم.

امید لرستان: گاهی اوقات حاکمیت جمهوری اسلامی ایران دولت جمهوری اسلامی ایران ونهاد های جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی میگیرند، مثل همین قضیه ی گرانی بنزین مردم چطوری میتوانند اعتراض کنند به نظر شما ؟ وطرز اعتراض صحیح مردم چطوری میتواند باشد؟
ما باید واقعیت ها را به مردم بگوییم وقتی واقعیت ها رو به مردم گفتیم اگر انهایی هم که اعتراض داشته باشند چه اشکال داره از طریق رسمی در خواست مجوز کنند و یک گروهی مخالف نظر ما هستند قانونمند درخواست دهند و از طریق فرمانداری مجوز بگیرند اعتراض خودشان را اعلام کنند و سیستم حاکمیت نظام بررسی کند که آیا واقعا اعتراضشان به حق است یا نه، من خودم مخالف این هستم که خود ما از یک طرف کاری انجام بدهیم بعد حق اعتراض هم بگیریم بعد در این وسط آنهایی که اعتراض دارند مثلا صد نفر دویست نفر آنهایی که مخرب هستند ورود پیدا میکنند و آنهایی که حتی حق داشته باشند حقشان پایمال میشود و افرادی که بالاخره ارتباطی با سرویس های بیگانه دارند داخل مملکت ما هستند کسی هم شک ندارد آن ها ورود پیدا میکنند و کنترل را به دست میگیرند .

FS | احزاب باید به مردم پاسخگو باشند، در انتخابات مستقل هستم/ نماینده مجلس باید تمام وقت خودش را صرف خدمت کند نه فعالیت اقتصادی شخصی/ اگر نمایندگان به وظیفه ذاتی خود که نظارت بر اجرای قانون بود عمل می کردند ما شاهد غارت اموال بیت المال نبودیم + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: شما میگویید که باید به قانون مراجعه کرد؟
بله باید به قانون مراجعه کرد .

امید لرستان: خب شما دور قبلی که برای کاندیداتوری که اسم نوشتید رد صلاحیت شدید بعد به نظرتون اشخاصی که رد صلاحیت میشوند یا بالاخره رای نمیارند اینها چطوری باید با این قضیه مواجه بشوند ؟
بنده گفتم که دور گذشته هم با‌پیشنهاد دوستان دوران جبهه و جنگ وارد عرصه انتخابات شدم ، در این مدت انتخابات صادقانه با مردم صحبت کردیم رقبای بنده چون میدانستند که اگر واقعا ادامه پیدا کنیم برنده انتخابات می شدیم، تخریب کردند.مسئولین بالاتر، اعضای شورای نگهبان که دکتر ابراهیمی را نمیشناسند پرونده را نگاه میکنند این پرونده از شهرستان خودش شروع میشود قطعا باعث رد صلاحیت من شد، یک حقی از من تضییع شد تلاش کردیم که بالاخره واقعیت روشن شود که نشد اما من در انتها بنر زدم و از مردم خواستم که هرچه پر شور تر پای صندوق های رای بیایید و انتخاب اصلح انجام بدهند که بالاخره آن فردی که شایسته است رای بیاورد نه کسی که بر اساس طومار نویسی و تخریب دیگران ؛ با آن شرایط بالاخره ما کنار آمدیم و خودم رای دادم و خیلی نگران نبودم چون من به دنبال مقام و معروفیت و منافع پولی نیستم من بخاطر خدمت گزاری به مردم آمدم .

امید لرستان: زمزمه های شنیده میشود و الان هم هست که میگویند آقای طاهری نیا کاری کردند که شما رد صلاحیت شوید؟
قطعا به این شکل بود، دکتر و اطرافیانش حالا به شکل غیر مستقیم خودش و اطرافیانش از یکسال قبل هرجایی میرفتند میگفتند دکتر ابراهیمی رد صلاحیت می شود در مصاحبه اخیرشان در نورآباد چه صحبتی داشتند، اول که قسم میخورند که من دخالت نداشتند و بعد میگویند فقهای شورای نگهبان دوستان نزدیک من هستند میتوانم رد صلاحیت کنم ولی اخلاق و قانون اجازه نمیدهد آیا فقها اینقدر ضعیف هستند که هر وقت ایشان اراده کند من را رد صلاحیت میکند ولی ایشون نمیخواد یعنی آن ها آماده هستند اما ایشون خودش نمیخواهد .
امید لرستان: سال ۸۸ شما به چه کسی رای دادید؟
میرحسین موسوی

امید لرستان: به نظرتان خواص مثل مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و دیگران آنجا باید چیکار می‌کردند؟ نقششان را ایفا کردند یا خیر ؟
خوب نقششان این بود که باید کمک می‌کردند که مردم را آرام کنند تا واقعیت ها را به مردم بگوییم کمک می‌کردند که جو به سمتی ‌برود که از طریق مجاری قانونی پیگیری کنند .

امید لرستان: نظرتان درمورد آقای محمود احمدی‌نژاد چیست؟ و آیا اعتقاد به این دارید که ایشون منحرف شدند؟
محمود احمدی‌نژاد به عنوان یک رئیس جمهور که ابتدا با شعارهای خوب ورود پیدا کرد ولی بعدا انحرافاتی در رفتارشان ، برنامه هایشان دیدیم خیلی از وزرایشان کسانی بودند که سر از زندان در آوردند بالاخره خلاف قانون و خلاف رهبری بودند فردی بود که در مقابل رهبری ایستاد و قطع یقین با حرکات پوپولیستی که می خواست انجام بدهد، رفتار سالمی نداشت.

امید لرستان: نظر کلی شما در مورد آقای هاشمی رفسنجانی چیست؟
هاشمی رفسنجانی به عنوان فردی که از ابتدای انقلاب در مسیر انقلاب و با امام بوده دوره های مختلفی در زمان زندگی اش داشته، اوایل انقلاب بوده فرمانده کل قوا، در مقطعی به عنوان سردار سازندگی ورود پیدا کرد و در انتها از آن مسیری که انتظار میرفت خروج پیدا کرد؛ واقعیت امر این بود، این مسیری نبود که اوایل انقلاب در پیش داشت.
امید لرستان: نظرشما در مورد برادران لاریجانی چیست؟
وقتی کسی حرفی میزند و صادق نباشد و در خانواده خود جرایی کند نمی تواند برای مردم اجرا کند ، نظر مثبتی در کل نسبت به برادران لاریجانی ندارم ، در جایگاه علمی خودشان خدماتی انجام دادند اما به نظر شخصی خودم موافقشان نیستم.

امید لرستان: مشکلات اقتصادی عدیده‌ای در کشورمان است برای حل این مشکلات روش های متعددی ارائه میشود به نظر شما اقتصاد مقاومتی به عنوان روشی که حضرت آقا این روش را ارائه کردند میتواند جوابگوی این مشکلات باشد؟
اگر واقعا ما به بحث اقتصاد مقاومتی عمل میکردیم، از ظرفیت‌ها استفاده میکردیم می توانستیم این مسیر را عملیاتی کنیم، خیلی از مشکلات ما حل میشد، میدانید که بحث مشکلات اقتصادی ما مربوط به بیرون و درون کشور است؛ مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی اعلام کردند اقتصادی را طراحی کنیم که در شرایط تحریم بتواند جوابگوی ملت باشد اما در اجرا میبینیم که به این شکل نیست.

امید لرستان: به نظر شما بستر انقلاب اسلامی یک بستر فرهنگی بود یا یک بستر سیاسی؟
تحولات فرهنگی بود ؛ یکسری فشارهای سیاسی بود ولی بستر اصلی آن تحولات فرهنگی که در سطح جامعه رخ داد، بود و شرایطی ایجاد شد که بالاخره باعث نگرانی مردم و علما و منجر به انقلاب شد.
امید لرستان: قبول دارید بیشترین تهاجم دشمن حتی بیشتر از اقتصاد به حوزه فرهنگی هست ؟
بله در حوزه فرهنگی است .

امید لرستان: راهای اصلی مواجه و معارضه با تهاجم فرهنگی چیست ؟
ما بایستی سعی کنیم خودمان را قوی کنیم و واقعیت ها را خودمان به مردم بگوییم‌ و صادقانه صحبت کنیم ما نبایستی اجازه بدهیم مردم خبری که در سطح جامعه ما هست را در شبکه های بیگانه بشنوند.

امید لرستان: مشکل اصلی در ناکارآمدی نهادهای فرهنگی حتی صدا و سیما و نهادهای دیگرکه وجود دارد به نظرتان مشکل اصلی چیست ؟ و چطور مجلس میتواند این مشکلات فرهنگی را ساماندهی کند و مدیریت کند ؟
مشکلات فرهنگی جامعه مربوط به یک دستگاه نیست که ما بگوییم صداو سیما، ما ارگان های خیلی زیادی داریم مثل سازمان تبلیغات اسلامی ،ائمه جمعه و حوزه های علمیه بالاخره اینا باید یک هماهنگی و یک همخوانی باهم داشته باشند که برایندشان خروجیش به شکلی باشد که بتوانیم تصمیم درستی بگیریم، یک تصمیم ممکن است در سازمان تبلیغات گرفته شود و در وزارت ارشاد با آن مخالفت شود آن وقت می آید و در اجرا تقابل باهم‌داشته باشند ثمره اش به نفع مردم نیست .

امید لرستان: نظرتان در مورد قوم گرای و قومیت گرای چیست ؟
به شدت مخالف هستم ، در بحث تبلیغاتی که دارم همیشه مردم را قسم میدهم و میگویمبر اساس قومیت یا حزب چپ و راست یا طایفه به من رای ندهید ماسعی کنیم که واقعا همه ی مردم از نظر ریشه ی قومیت ها به خصوص در لرستان همه ارتباط تنگا تنگ داریم چرا باید قومیت ها را تحریک کنیم .
بر اساس قومیت رای دهیم خروجی‌اش مثبت نیست چون وقتی ما میگوییم انتخاب اصلح داشته باشیم انتخاب اصلح دم از قومیت که نمیزند، وقتی یک نماینده به مجلس ورود پیدا می کند بایستی‌ از یک تخصص کافی بر خوردار باشد تا در کمیسیون تخصصی حرفی برای گفتن داشته باشد.
تعهد نسبت به نظام، رهبری و به این ملت باید داشته باشد، قومیت جز اینکه مارا به عقب بر می گرداند چیز دیگرس نیست شما ببینید نماینده های که ما صرفا براساس قومیت انتخاب کردیم چه تحولی در جامعه ما ایجاد کردند.

امید لرستان: خب همونطور که میدانید الان تو استان ما حتی شهرستان ها یه جریانی داره نفوذ میکنه تحت عنوان اینکه کنسرت های زیادی برگزار شود، شما موافق هستید تو استانی مثل استان لرستان هم این حجم از کنسرت ها و خواننده هایی که هیچ تناسب فرهنگی هم با استان ما ندارند وارد بشوند ؟
این کار تخصصی است؛ ما باید نیاز سنجی انجام بدهیم و بایستی یک همگرایی و همخوانی باهم داشته باشند ، تمام افرادی که متولی فرهنگی هستند در سطح استان و کشور باید همگرایی داشته باشند و بر اساس نیاز سنجی که در هر استان در هر منطقه و هر شهرستان داشته باشیم و در چارچوب قانون و برنامه های نظامی ما میتوانیم انجام بدهیم ولی اگر نه بر اساس نیاز سنجی نباشد همینطوری بخواهیم مسیر هایی برویم که سبب انحراف جوانان بشود قطعا بنده مخالف هستم.

امید لرستان: نظر شما در مورد اسنادی مثل سند ۲۰۳۰که عده ای میخواهند در مدارس و مکان های آموزشی فرهنگی کشورمان اجرا کنند چیست؟
این سند ۲۰۳۰ ممکن است یک سری موارد مفید داشته باشد اما آنها دنبال این هستند که بتوانند رخنه کنند، بایستی اسناد ، برنامه های خودمان، بر اساس نیاز سنجی کشورمان ، فرهنگ و ایدوئولوژی خودمان تنظیم کنیم نه دنیای غرب؛ بیاید برای ما تنظیم کند ، بایستی ‌ما سند چشم انداز ۲۰ ساله را اجرا کنیم، چه نیازی است که دیگران بیایند برای ما یک‌نسخه ای بپیچند به ما بدهند، ما باید براساس نیاز سنجی که‌خودمان داریم و بر اساس چشم انداز بیست ساله که سند تحول بیست ساله نام دارد و تقریبا همه آنها در آن هست عمل کنیم.

امید لرستان: متن سند ۲۰۳۰ رو شما مطالعه کرده اید؟
تیتر وار خوانده ام اما خب خیلی مطالعه نکردم.

امید لرستان: نظرتان در مورد حجاب اجباری یا اختیاری چیست ؟
ما به عنوان یک مسلمان به عنوان یک شیعه باید حجاب اسلامی را رعایت کنیم‌، بالاخره یک فردی که مسلمان است یک جایی که باعث شود شما اشاعه فساد انجام دهید را هیچ کس قبول نمیکند.

امید لرستان: با گشت ارشاد موافقید ؟
من خودم تهران زندگی کردم بشدت مخالفم، چون مدیدم مثلا سرباز آمده هیچ اطلاعاتی ندارد ارشاد می کند، که برای جامعه آسیب رسان است، شما زمانی میتوانید دریک جامعه ارشاد کنید که خود فرد ارشاد شده باشد اما سربازی که هیچ گونه آموزشی ندیده نمیتواند اثرات مثبتی روی مردم داشته باشد.
به جای اینکه ما گشت ارشاد بگذاریم افرادی که در حوزه فرهنگی و در مسائل مختلف کار کردند تاثیرشان خیلی بیشتر از اینهاست که ما بخواهیم با این ادبیات صحبت کنیم.
در راهپیمایی اربعین حسینی چه اتفاقی پیش میاید که ۲۰ میلیون نفر با پای پیاده به کربلا سفر می کنند که نشان از تاثیرات فرهنگی دارد.

امید لرستان: سد معشوره همونطور که شما میدانید کارش تقریبا متوقف شده است و هیچ کاری انجام نمیدهند، یکی از دلایل سیل پلدختر را تکمیل نشدن این سد دانستند و تعارضی نیز با شهرستان همجوار کوهدشت به وجود اومد به نظر شما چطور این قضیه باید حل شود و مردم منطقه نورآباد مثلا نوربرگ جنوبی چطور باید از مزایای این سد بهره مند شود؟

به نظر من یکی از خیانت های که در حق لرستان انجام گرفت همین مطالبات انجام نشده بود؛ ۱۱ تا ۱۳ درصد از آبهای جاری کشور متعلق به لرستان است بعد از استان گیلان و مازندران پر باران ترین استان کشور است که پارسال حدودا سال زراعی حدود ۱۱۰۰ لیتر جیوه ما میزان بارندگی داشتیم، هر شهری که میرویم سراب و چشمه است چرا عراضی دیم ما ۷۵ درصد و نرم کشوری ما ۴۵ درصد است؟ خب ما اگر واقعا در طول این چهل سال سعی میکردیم که واقعا سیل بند میزدیم سد میزدیم الان وضعیت مردم به این شکل نبود یکی از چیزهایی که ما واقعا از توسعه عقب افتادیم و باعث شد مردم فقیرانه زندگی کنند همین است؛ در الشتر یک پمپاژ ایستگاه فیض آباد زدند بسیار متحول کرده بخش کشاورزی را در آن روستاها که از این پمپاژ استفاده میکنند؛ سد معشوره بالاخره فوایدی برای خود کوهدشت دارد قطعا اراضی دیمش زیر کشت ابیاری میرود قطعا باعث میشود که کشاورزی را از حالت سنتی به حالت‌صنعتی در بیاریم .

امید لرستان: از لحاظ زیر ساخت های راه سازی شهرستان سلسله همونطور که میدانید راه چهار خطه ای که قرار بوده ساخته شود شایعه های زیادی پیرامونش وجود دارد از جمله اینکه دزدی شده ،چند بار تاریخ عوض شد که گفته شد فلان تاریخ تمام میشود و تمدید کردند و گفتند فلان تاریخ تمام میشود شما اگر نماینده بشوید در این راستا اقدام ضروری انجام میدهید؟
اطلاعات دقیق ندارم که بگویم چقدر اعتبارش بوده و واقعا زمان تحویل پروژه چه زمانی بوده چون زمان تحویل پروژه را پیمان کار مشخص می کند،اعتبارش مشخص میشود، بودجه اش مشخص میشود.
گاهی اوقات ممکن است اعتباری که از طرف دستگاه به پیمان کار داده میشود پرداخت نشود و پیمانکار کار خودش را متوقف کند این مسائل نیز وجود دارد، اما در الشتر همین پل کاکا رضا واقعا ‌خیانتی به مردم بود و به عنوان فردی که اگر نماینده شوم باید پیگیری کنیم که پیمانکاری که این را ساخته مهندس ناظری که این را تایید کرده باید پاسخگو باشند.

امید لرستان: اهل پارتی بازی هستید ؟
من به همه گفته ام فکر نکنید اگر امروز به دکتر ابراهیمی کمک می کنید فردا تسلط کافی بر دکتر ابراهیمی پیدا میکنید ، من کسی که برایم تلاش کرده تا حدی کمکش میکنم ولی جایی که بدانم حق کسی ضایع میشود بشدت مخالف هستم .

 

فیلم کامل گفت و گو: