به طرح شفافیت آرا رای مثبت دادم/ نظارت برا مدیران استانی از مطالبات مردم است/ از گفتگوی مستقیم برای تبلیغات استفاده می‌کنم + فیلم
به طرح شفافیت آرا رای مثبت دادم/ نظارت برا مدیران استانی از مطالبات مردم است/ از گفتگوی مستقیم برای تبلیغات استفاده می‌کنم + فیلم
من معلم هستم و از روش‌های گفت و گوی مستقیم با مخاطب تبلیغات انجام می دهم و هیچ هزینه ای هم نمی‌خواهد فقط صادقانه باید مطالب را بیان کنیم و مسلط باشیم و مطالبات مردم را به درستی بشناسیم ، بخش دوم رسانه است که همین جلسات، صحبت ها و گفتگوها را از طریق رسانه ها منتقل کنیم.

به گزارش امید لرستان، با توجه به برگزاریی انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه سالجاری، مجموعه امید لرستان در راستای انتخاب بهتر توسط مردم برای با برخی از کاندیداها مصاحبه داشته، در همین راستا محمدرضا ملکشاهی راد که برای دومین بار به عنوان نماینده مردم خرم آباد درمجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرده است؛ مدیریت آموزش و پرورش ،معاونت صدا قائم مقام صدا و سیمای همدان و معاونت سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی از سوابق کاری وی است.
اصالتا فرهنگی است ، یک دختر و دو پسر دارد، دخترش کارمند دانشگاه آزاد، پسرش در یک کارگاه بخش خصوصی در تهران مشغول فعالیت وپسر دیگرش نیز شغل آزاد دارد.
وی در پاسخ به خبرنگار امید لرستان مبنی بر علت ورودشان به عرصه انتخابات بعد از دو دوره منتخب مردم شدن گفت: در مجلس کار و فعالیت جمعی است ، فرد می تواند فکری داشته یا یک برنامه را پیگیری کند اما تصمیم گیرنده در نهایت جمع است، پس باید فعالیتی انجام دهیم که بتوانیم اکثریتی ازنمایندگان را با خود همراه کنیم.
در مجلس دهم بیشترین فعالیت های ما انتقال مطالبات مردم به ریاست جمهوری و هئیت دولت بود و مطالبات مردم را از دولت می خواستیم .
خب یکی از اقداماتی که باید انجام می‌شد در حوزه وظیفه نمایندگی هم در حیطه قانون‌گذاری و نظارت ؛ سوال ، تذکر ، استیضاح یا تحقیق و تفحص بود .

وظیفه یک نماینده ساختن راه و سد نیست بلکه باید مطالبات مردم را منتقل کند و پیگیر روند رسیدگی به این مطالبات باشد تا به قانون تبدیل شود، در فضایی که برای مردم ایجاد می‌کنیم شکل اقدامات یک نماینده را باید به درستی منتقل کنیم تا مردم متناسب با آن تصمیم بگیرند .

امید لرستان: شخص شما در این جهت که می فرمایید و بالاخره باید اقداماتی انجام بگیره که بشه مثلا بودجه را سرازیر کرد به سمت استان مثلاً لرستان یا حوزه انتخابی خودتون اون اقداماتی که انجام دادید چی بوده؟

در دورهٔ هشتم مجلس شورای اسلامی هیچ یک از راههای لرستان چهار خطه نبود با پیگیری های انجام شده مجمع نمایندگان و من که در کمیسیون عمران بودم در هیئت دولت، مصوب شد و همه راه‌های منتهی به خرم‌آباد چهارخطه شوند که در همان دوره خرم آباد -بروجرد و الشتر -نوراباد تمام شد ولی پلدختر- خرم آباد و کوهدشت-خرم‌آباد هنوز ادامه دارد به دلیل اینکه پس از اتمام کار آزادراه خرم آباد- پل زال بلافاصله آزاد راه خرم آباد به سمت اراک را ورود پیدا کردیم اگر دولت بودجه کافی داشت امسال تا پایان سال ۹۸ این پروژه را افتتاح می کرد.
در حوزه آبادانی روستا ها و جلوگیری از مهاجرت معکوس باید مانند شهر امکانات جدول کشی، بهداشت ، آسفالت پیگیری شد، در هیئت امنا دانشگاه لرستان ۶۰ رشته دکترای دانشگاهی برای تاسیس تصویب شد ، در رابطه با بحث آب نیز مطالبات ۵۰ ساله مردم لرستان تامین آب مورد نیاز شان برای کشاورزی است که در حوزه خرم آباد سد زیبا محمد، سد مخملکوه، سد سراب تا سد کاکاشرف همه اینها را از ردیف خارج کرده بودند در این دوره مجلس تامین بودجه کردیم سد زیبا محمد و مخملکوه اجرایی شدند و بهانه‌ برای انجام نشدن بقیه نبود تخصیص آب بود و با پیگیری هایی که انجام شد با تخصیص آب تا یک میلیارد و ۶۶ میلیون مترمکعب موافقت کردند

IMG 20200213 114439 958 | به طرح شفافیت آرا رای مثبت دادم/ نظارت برا مدیران استانی از مطالبات مردم است/ از گفتگوی مستقیم برای تبلیغات استفاده می‌کنم + فیلم | امید لرستان

 

امید لرستان:انتقاداتی بر یک سری از این پروژه ها صورت گرفت خیلی از این پروژه ها شاید از لحاظ اجرایی مشکل داشتند و خیلی از این پروژه ها در جیب یک سری از افراد رفت و روی این پروژه ها خرج نشد،چون هزینه ها با باز دهی که داشته برابر نیستند، شما به عنوان یک نماینده بالاخره باید مطالبه می کردید و نمی گذاشتید این پروژه ها به حاشیه کشیده شود چون یکی از وظایف نمایندگان مطالبه گری حق مردم است؟

 

این حرف را قبول ندارم ، چون برای هر پروژه یک مراحل قانونی باید طی بشه اول مناقصه است ،در زمان اجرا ساز و کارهای متعدد دارد وکارشناسان متعددی هستند که باید اسناد را بررسی بکنند و نهایتا اگر اختلاسی انجام شده به شکل دادگاه قابل رسیدگی است، فعلا نشنیدم در رابطه با هیچ کدام از این پروژه هایی که گفتم اختلاسی مطرح شده یا دادگاهی تشکیل شده باشد پس این را قبول ندارم.

 

امید لرستان: پروژه ای که در دادگاه مطرح شده مانند پلی که در کاکارضا ساخته شد و از بین رفت؟

 

مشکل این پل از نظر فنی است از نظر اختلاس و دزدی نیست که اختلافی بن خود آنها وجود دارد، میگویند مشاور گفته است که باید پایه پل این گونه ساخته شود و از این مصالح ساخته شود . و ادعای افراد در حال بررسی هستند که ادعای پیمانکار درست است یا ادعای مشاور ، هنوز نتیجه هم داده نشده است.

 

امید لرستان: شما به عنوان یک نماینده مجلس به طرح شفافیت آرا رای مثبت داد یا منفی؟

 

ما ۷۳ نفر به این موضوع رای مثبت دادیم.

 

امید لرستان: در مورد برجام نظر شما چیست؟

 

برجام در زمان دوره نهم مجلس مطرح شده در حالی که من در دور هشتم و دهم محلس حضور داشتم، اما من مخالف برجام و FATF هستم.

 

امید لرستان: در زمینه مذاکره دوباره در مورد برجام که مطرح می شد شما هیچگونه نقشی نداشید ،باید تذکر می دادید؟

 

نیاز به تذکر نبود، موضع ما در مورد برجام مشخص است ولی وقتی که یک مصوبه رد شده در مجلس دیگه نیاز به تذکر ندارد، من با یان مضوع مخالف بودم و با موضع FATF نیز به شدت مخالفت کردم چر که با منافع ملی ما مغایرت دارد.

 

IMG 20200213 114439 838 | به طرح شفافیت آرا رای مثبت دادم/ نظارت برا مدیران استانی از مطالبات مردم است/ از گفتگوی مستقیم برای تبلیغات استفاده می‌کنم + فیلم | امید لرستان

 

امید لرستان: شما در صورت ورود به مجلس رای خود را تحت هر شرایطی اعلام خواهید کرد؟

ما براین موضوع اسرار داشتیم، اینشفافیت را نه فقط در مجلس، در دولت نیز باید این سیستم اجرا شود و بر شفاف بودن عملکرد نمایندگان و بر شفاف بودن عملکرد سیستم دولت این اسرار دارم، اگر شفافیت ایجاد شود فساد هم به حداقل ، نظارت به حداکثر خودش می‌رسد.

 

امید لرستان: با موضوع شفافیت اموال موافق هستید یا مخالف؟

 

ما که موافقیم ما جز اون کسانی هستیم که اوایل لیست اموال را اعلام کردیم و در توییتی که داشتم یک واحد آپارتمانی در میدان کیو دارم که اعلام کردم.

 

امید لرستان: ببینید شما اشاره کردید اول بحث که یکی از پسرها تون شغل آزاد یا همون بیکار دارند چه جوری میشه که شخصی که شغل آزاد یا بالاخره به قول خودتان بیکار باشه سوار خودروی شاسی بلند بشه؟

 

شما عکسش را دارید؟ شما ببینید این فضایی است که در هر صورت طی سه دوره بر علیه من همیشه تخریب می‌کنند و نمی دانم باید از خود تخریب کنندگان بپرسید.
ما در کانال و توییت خود رسما اعلام کردیم حتی گفتیم هرکسی سندی چیزی از ما داره غیر از این چیزی که اعلام کردیم خب این می تواند مراجعه کند به محضر من هم می آیم امضا می کنم منتقل می کنم … بهتر از این، روشن تر از این؟

امید لرستان: شما وابسته به کدام حزب و جریان هستید؟

 

دبیر حزب موتلفه اسلامی وجریان اصولگرا هستم و انقلابی.

 

امید لرستان: فعالیت حزبی به نظر شما مفید است یا مضر؟

 

در حال حاضر دبیر حزب موتلفه اسلامی لرستان و در دوره قبل عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بودم و تشکیلات در نظامی که مبتنی بر مردم‌سالاری دینی باشد اقدام خیلی خوبی است ، به قول ما حزب موتلفه اسلامی می توانیم برادر یابی ‌کنیم ،افرادی را در کنار هم قرار دهیم، آموزش دهیم، بصیرت افزایی در احزابی که به هر صورت مسیرش مسیر انقلاب است خیلی اثربخش است و امروز حزب و تشکیلاتی که بتواند در مسیر انقلاب گام بردارد به نظر من یک ضرورت است.

 

امید لرستان: گاهی در خواست هایی حزب دارد که با بعضی از مطالبات مردم تعارض داشته باشه شما اینجا چه عکس العمل نشان می دهید؟

 

امروز حزب نقش اساسی در تشکیل مجلس و دولت ندارد و در خرم آباد نقش مردم خیلی پررنگ تر از نقش حزب است به گونه ای که باید از حزب در مقابل مردم گذشت و در این حالت من از خواسته های مردم تبعیت و مطابات آنها را پیگیری می کنم.

 

امید لرستان: شما از چه روش هایی برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کنید و چه روش هایی را مناسب میدانید؟

 

من معلم هستم و از روش‌های گفت و گوی مستقیم با مخاطب تبلیغات انجام می دهم و هیچ هزینه ای هم نمی‌خواهد فقط صادقانه باید مطالب را بیان کنیم و مسلط باشیم و مطالبات مردم را به درستی بشناسیم ، بخش دوم رسانه است که همین جلسات، صحبت ها و گفتگوها را از طریق رسانه ها منتقل کنیم.

من مخالف هر نوع تبلیغی هستم که به منجر به خرید رای شود و این را خلاف می‌دانم اصلا و در این سه دوره از این کارها پرهیز کردم و اگر کسی این کار را انجام داده باشد دو استنباط می شود داشت یا فرد خود سر و هوادار متعصب بوده یا اینکه به دنبال تخریب بودند.

 

امید لرستان: مشکلات اصلی حوزه انتخابیه خرم آباد دوره چگنی و بالاخره شهرهای اطراف و روستاها را چه می‌دانید و چه راهکارهایی برای حل آنها دارید؟

 

یک سری مشکلات کشوری وجود دارد که در لرستان نیز وجود دارد مانند بیکاری ،معیشت ، وضعیت حمل و نقل و زیر ساخت حمل و نقل شامل راه آهن و آزاد راه ، بحث سد سازی برای بالا بردن سطح زیر کشت کشاورزی ، احیای کارخانجات و بنگاه‌های زودبازده کارخانه های کوچک و بزرگ در لرستان در شهرک های مختلف ، مشاغل خانگی و کشت گیاهان دارویی را هم باید در دستور کار قرار دادیم، این مسائل می تواند در مورد رفع مشکل اقتصادی و مشکلات مردم باشد ولی به بیکاری جوانان در صدر مسائل و نظام باید اهتمام بورزد.

 

امید لرستان: دو دوره در مجلس بودید یکی از نقدهایی که شده حضور کمرنگ شما در رسانه‌های بومی است و آیا شما چقدر خودتون رو ملزم به این می دونید که بعد از اینکه رای آوردید این دوره هم در رسانه حضور پیدا کنید افکار عمومی را اقناع کنید نسبت به مباحثی که در مجلس داشتید؟

 

از ظرفیتی که توسط صدا و سیما برای ما مشخص شده استفاده میکنیم و به دلیل عدم محدود انعکاس اخبار ما در صدا و سیما، در فعالیت های خود از خبرنگاران صدا و سیما استفاده می کنیم و خبرنگاران خبرگزاری‌ها را نیز در جلسات دعوت کردیم اما بخشی از رسانه ها موضع دارند بر اساس مسائل سیاسی ممکن است حضور پیدا نکنند اما از طریق کانال رسمی اطلاع رسانی کردیم.

 

امید لرستان: اگر توسط رسانه ای موضوعی مطرح شود مثلا یک رسانه نوپا، به دنبال حل این مشکل می روید؟ یا در جلساتی با حضور مردم و رسانه ها پرسش و پاسخ صورت بگیرد؟

 

رسالت خبرگزاری‌ها و خبرنگاران مطالبه گری است ، خبرنگاران باید سوالات، شبهات یا مشکلات را مطرح کنند و زمینه پرسش و پاسخ را برای من فراهم کنند. پرسش و پاسخ با حضور مردم و رسانه هایک ابتکار خیلی خوب است که نماینده مجلس به عنوان نماینده مردم در معرض نگاه مردم به خبرنگاران به سوالات پاسخ بدهد.

 

امید لرستان: فعالیت اقتصادی دارید؟ آیا مضر می دونید فعالیت اقتصادی رو یا مفید می‌دونید؟

 

نه، وقتی فردی شخصیت سیاسی داشت ،کار اقتصادی نباید انجام دهد نه اینکه کار اقتصادی برایش مشروع نیست بلکه از هر شبهه ای باید دور باشیم چون ممکن است مردم احساس کنند که حق آنها ضایع شده ، تا کنون من کاملا پرهیز کردم و هیچ وقتم اراده ندارم که کار اقتصادی انجام دهم.

 

امید لرستان: تخصص شما در چه حوزه‌های است و توان حضور در چه کمیسیون هایی دارید ؟ در چه کمیسیون‌های تا حالا در مجلس حضور داشتید و به نظرتون پتانسیل این رو دارید در کمیسیون‌های دیگر هم بالاخره..؟

 

من معلم و مدیرکل آموزش و پرورش بودم بر همین اساس در کمیسیون آموزش و تحقیقات می توانم فعالیت کنم و با توجه به اینکه من در رسانه و صدا و سیما بودم میتوانم در کمیسیون فرهنگی باشم و به عنوان یک فرد سیاسی که حزب داشته و چارچوب هم داشته میتوانم در کمیسیون سیاست و امنیت باشم و به عنوان کسی که سال‌های زیادی در آموزش و پرورش ناظر بر شکل‌گیری مدارس، ساخت و ساز مدارس بودم در کمیسیون عمران نیز می توانم باشم ، سرو کار داشتن با اقشار مختلف مردم از جمله معلولین ، نابینایان دلیلی است که بتوانم در کمسیون اجتماعی هم فعال باشیم اما دلیل انتخاب کمسیون عمران این بوده که یکی از ضرورت‌های استان ما پرداختن به زیرساخت هاست و تا زمانی که زیر ساخت ها کامل نشود نمی توان وارد حوزه توسعه توسعه شویم.

 

امید لرستان: وظایف نظارتی مجلس را به نظرتون چه جوری و با چه ساز و کاری میشود به بهترین نحو اجرا کرد نقش سازمان های نظارتی چیست و آیا میشه این ارتباط را قوی تر کرد؟

 

نظارت در قانون اساسی و آیین نامه اجرایی مجلس مشخص شده ،نظارت نمایندگان مجلس بر دولت، وزرا،رئیس جمهور و عملکرد آنها است، اول به صورت تذکر شفاهی ،دوم تذکر کتبی، سوم سوال ، چهارم استیضاح و پنجم تحقیق و تفحص است

 

امید لرستان: آیا در انتخاب مدیر کل های استانی تا حالا دخالت داشتید؟

 

مدیریت جز مطالبات مردم است ما از نظر نظارتی می‌توانیم نارضایتی مردم از مدیران یا ناتوانی یک مدیر را به وزیر انعکاس دهیم، اما سازکار انتصاب یک مدیر در قانون البته در بخشنامه ها و آیین نامه های دولت مشخص شده که استاندار وظیفه دارد که برای هر مدیری سه نفر را به وزیر معرفی کند اما ممکن است یک استاندار از نماینده مجلس هم کمک بگیرد و اگر این دخالت ها و مشورت ها در جهت انتخاب خوب و اصلح باشد، پسندیده است.

 

ما یک مشکل عمده ای در کل نظام اداری مان داریم و باید حل شود این که برای مدیریت ما قانون نداریم ، ارزیابی که عملکرد مدیریت را دقیقاً ارزیابی کند، نداریم و به نظر من یکی از اقدامات جدی دستگاه مجلس همین خواهد بود که باید مدیریت را در کشور قانونمند کند.

 

امید لرستان: در دفاع مقدس که حضور داشتید؟

 

من در مرصاد بودم.

 

امید لرستان: آخرین کتابی که مطالعه کردید چیست؟

 

واقعاً وقتی که نماینده مجلس میشویم طرح و لوایح دولت ، پژوهش‌های مجلس، مقالاتی در جهت همان طرح‌ها و لوایح که انجام دهیم و بیشتر مطالعات من حول محور طرح‌ها ، لوایح و پژوهش‌های مجلس و بخش عمده ای از وقتمان رو واقع در جهت پاسخگویی به مراجعات مردم و پیگیری مطالبات مردم می‌گذرد و کتابی که نام ببرم و بگویم اخیرا مطالعه کردم وجود ندارد.

 

امید لرستان: در بعضی از موضوعات خود شما هم تخصص ندارید در چنین موضوعاتی تحلیلتان را از کجا می گیرید؟

 

ببینید من در این دوره کارگروه هایی دقیقا متناسب با کمیسیون های مجلس در حوزه های مختلف کارگروه تشکیل می دادم و اعضای متخصص آن کارگروه برای من اطلاعات خوبی را به همراه داشتند و در رابطه با بررسی لوایح و طرح‌های با متخصصین اطلاعات را جمع بندی می کنیم.

 

امید لرستان: نظر شما در مورد قشر جوان و جوانگرایی چیه؟

 

در همه عرصه ها به وسیله نخبگان و جوانانمان میتوانیم دانش هسته‌ای، دانش موشکی، فناوری و همه ی دانش ها را به نقطه مطلوب برسانم و در کنار این دوستان جوان، اندیشمندان و بزرگان مسن هم هستند ولی وقتی نگاه می کنیم افارد موففق در اختراعات و دانشهای ما جوانان هستند. نهضتی هم در نظام جمهوری اسلامی به وسیله جوانان ایجاد شده که هر روز شاهد ابتکارات و اختراعات انها هستیمو در دنیا صاحب رتبه و مقام می شویم و باید مسئولین در آینده انشاالله حوزه اجرار اب ه دست جوانان بدهند.

 

امید لرستان: به نظرتون در بحث نمایندگی مجلس این جوانگرایی جاری مطرح است؟

 

هیچ منافاتی ندارد هم جوان هم با تجربه در کنار هم باید باشند ، ترکیب مجلس می تواند هم جوان و مسن و زن و مرد باشد.

 

امید لرستان: حقوق نماینده مجلس چقدر است؟ دیگر مزایای نماینده مجلس شدن چیست؟

آخرین حکم من ۹ میلیون و صد هزار تومان بود، طبق حکمی که به من داده بودند چون به ما فیش حقوقی ارائه نمی دهند.
هزینه هایی علاوه بر حقوق بابت دفتر، تلفن ،وسائل و لوازم ، سفر ها ارائه می‌شود.

 

امید لرستان: به نظر شما نقش اقتصاد مقاومتی در پیشرفت و توسعه کشور چقدر می تواند قوی باشد؟

 

وقتی که ما در مقابل تحریم ها باید اقتصادمان را حفظ کنیم به جز تکیه به داخل راه دیگری نداریم پس ما باید تولیدات را داخلی کنیم و بتوانیم به جایی برسیم که خودکفایی در همه زمینه ها باشد وقتی خودکفایی در همه زمینه ها باشد این تحریم ها اثر ندارد، مقام معظم رهبری نیز فرمودند باید مسائل اقتصادی را حل کنیم که در مقابل تحریم بتوانیم مقاوم باشیم این یک نکته اساسی است که متاسفانه دولت در این ۴ سال به این مسئله و زیرساخت های آن کم توجهی کرده و واقعاً نتوانسته در این رابطه به نتیجه مطلوبی برسد.

 

امید لرستان: شما در کمیسیون تلفیق حضور داشتید در این ۴ سال دوم دولت بودجه دفاعی را هر ساله کاهش داده و چیزی که مورد انتقاد قرار میگیرد همین قضیه است که بحث موشکی ما تحت شعاع قرار میگیرد ، به عنوان شخصی که در کمیسیون تلفیق بودید ، در چه حدی مخالفت کردید؟

 

در توزیع بودجه بخش مختلفی وجود دارد که نیازمند بودجه است که باید بودجه به آنها نیز تخصیص داده شود و دولت باید همه مسائل را ببیند و دفاع نیز یکی از این مسائل است ما نمیتوانیم ببینیم وقتی دشمنان اطراف ما با ثروت های آنچنانی ۲۰ برابر بودجه دفاعی ما بودجه می‌بندند تا کشور ما را متزلزل کنند،بیخیال بنشینیم.

 

امید لرستان: به نظرتون در بحث نمایندگی مجلس این جوانگرایی جاری مطرح است؟

 

هیچ منافاتی ندارد هم جوان هم با تجربه در کنار هم باید باشند ، ترکیب مجلس می تواند هم جوان و مسن و زن و مرد باشد.

 

امید لرستان: حقوق نماینده مجلس چقدر است؟ دیگر مزایای نماینده مجلس شدن چیست؟

 

آخرین حکم من ۹ میلیون و صد هزار تومان بود ،طبق حکمی که به من داده بودند چون به ما فیش حقوقی ارائه نمی دهند.
هزینه هایی علاوه بر حقوق بابت دفتر، تلفن ،وسائل و لوازم ، سفر ها ارائه می‌شود.

 

امید لرستان: به نظر شما نقش اقتصاد مقاومتی در پیشرفت و توسعه کشور چقدر می تواند قوی باشد؟

 

وقتی که ما در مقابل تحریم ها باید اقتصادمان را حفظ کنیم به جز تکیه به داخل راه دیگری نداریم پس ما باید تولیدات را داخلی کنیم و بتوانیم به جایی برسیم که خودکفایی در همه زمینه ها باشد وقتی خودکفایی در همه زمینه ها باشد این تحریم ها اثر ندارد، مقام معظم رهبری نیز فرمودند باید مسائل اقتصادی را حل کنیم که در مقابل تحریم بتوانیم مقاوم باشیم این یک نکته اساسی است که متاسفانه دولت در این ۴ سال به این مسئله و زیرساخت های آن کم توجهی کرده و واقعاً نتوانسته در این رابطه به نتیجه مطلوبی برسد.

 

امید لرستان: شما در کمیسیون تلفیق حضور داشتید در این ۴ سال دوم دولت بودجه دفاعی را هر ساله کاهش داده و چیزی که مورد انتقاد قرار میگیرد همین قضیه است که بحث موشکی ما تحت شعاع قرار میگیرد ، به عنوان شخصی که در کمیسیون تلفیق بودید ، در چه حدی مخالفت کردید؟

 

در توزیع بودجه بخش مختلفی وجود دارد که نیازمند بودجه است که باید بودجه به آنها نیز تخصیص داده شود و دولت باید همه مسائل را ببیند و دفاع نیز یکی از این مسائل است ما نمیتوانیم ببینیم وقتی دشمنان اطراف ما با ثروت های آنچنانی ۲۰ برابر بودجه دفاعی ما بودجه می‌بندند تا کشور ما را متزلزل کنند،بیخیال بنشینیم.

 

امید لرستان: خوب به نظر شما در مواجهه با استکبار جهانی دیپلماسی ما باید سیاسی باشد یا انقلابی؟

 

انقلابی، انتقادی که به حسن روحانی و ظریف داریم این است که در مقابل کشورهای مستکبر آمریکایی این امیدواری را قطع کنند ، ما باید در مواضع خود قاطع باشیم ، ما آمریکا را امتحان کردیم هر جایی که سیاست مداران ما ‌نشینی کردند آمریکایی‌ها چند گام جلو اومدند.

 

امید لرستان: به نظر شما مسیری که تا کنون انقلاب آمده و مسیری که طی کردیم چطور بوده و آینده را چطور میبینید؟

 

یک برنامه چشم انداز ۲۰ ساله داشتیم، آرمان‌های حضرت امام مشخص است و در وصیت نامه حضرت امام در سخنرانی های حضرت امام نظام ما نظام پا برهنه ها و فقرا است ، آموزه های دینی ما نیز دستور اکید داده که باید به فاصله طبقات اجتماعی را به حداقل برسانیم ، ما منکر این موضوع نیستیم.

 

ما در بخش هایی رشد داشته و در بخش هایی نداشته ایم ؛ در حوزه شناساندن اهداف انقلاب، نظام و موضع گیری های نظام اسلامی در دنیا موفق شده ایم و کشورهایی که دربند مظلوم و مورد تهاجم آمریکا هستند دست کمک به سمت ما دراز می‌کند یا مدافع اهداف جمهوری اسلامی هستند و اگر چنانچه این هدفهای نظام جمهوری اسلامی مورد اتفاق کشورها نمی بود امروز آمریکا می‌توانست از طریق همان شورای امنیت و دستگاه های ظاهرا نظارتی که در اختیار داشت ایران را منزوی کند.

 

در داخل کشور نیز رشد چشمگیری در حوزه دانش ، علم پزشکی فناوری داشته ایم و تجهیزات و امکاناتی کمتر از جهانیان نداریم ، اما متاسفانه در حوزه اقتصاد که منشاء بی عدالتی است، موفق نبودیم چون نتوانستیم سیاست درستی حاکم کنیم و اقتصاد را مصون کنیم در حالی که اقتصاد را باید متحول می‌کردیم، رونق می‌دادیم و بر اساس منابعی که داشتیم به یک نقطه مطلوب می رسیدیم؛ دلیل این موضوع در دست دولت بودن اقتصاد است و دولت مردان رقبای بخش خصوصی هستند.

 

ما در حوزه اقتصاد ودر بحث اشتغال که نتیجه کارکرد ناصحیح اقتصاد است لنگ هستیم که مقصر دولت و مجلس است که باید انقلابی در این دو ارگان صورت گیرد.

 

امید لرستان: نظر شما در مورد نفوذ در جمهوری اسلامی چیست؟

 

نعمت رهبری و ولایت همین است که خیلی از این خطرات را پیش بینی و گوشزد می‌کنند اما متاسفانه بخشی از مسئولین تعمداً یا سهوا در غفلت هستند ، مقام معظم رهبری یک سال قبل نفوذ را مطرح کردند یکباره دیدیم که این نفوذ و بخشی از آن به عنوان جاسوس در خیلی از مسائل از جمله مذاکرات برجام در آمد ، بخشی از مسئولین ما که فرزندان آنها در خارج از کشور هستند متاسفانه در معرض تله های جاسوسی سازمان‌های جاسوسی هستند.

 

امید لرستان: به منظور گفتمان سازی و تبیین گام دوم به نظر شما چه اقداماتی می شود انجام داد و آیا نشست‌های که تا کنون انجام شده کافی بوده؟

 

هر سال مقام معظم رهبری شعار سال را بر اساس ضرورت بیان می کنند دولتمردان همایش ها و گفت و گو هایی انجام میدهند حالا چند درصد از آن موضوع را محقق می کنند ما درصدش رو کم میدانیم، اما گام دوم را مانند این موضوعات نمی تتوان در نظر گرفت بلکه گام دوم باید اجرایی شود، برای اجرایی کردن آن نیاز به یک دولت انقلابی و یک دولت جوان است تا ساز و کار را در دولت ایجاد کند و قوانینی در جهت تحکیم این گام دوم به مجلس بدهند
در وهله دوم نیزبه یک مجلس انقلابی نیاز داریم که معتقد به گام دوم باشدکه بتواند دولت را در تدوین قوانین کمک کند و با طرح هایی که می دهند بالاخره قانون تولید کند و آن چارچوب هایی که حضرت آقا فرمودند تحکیم ببخشند و اجرایی کند و کاملاً عملیاتی کنند ، از گفتمان باید خارج شد چرا که مقام معظم رهبری گفتمان و چارچوب را مطرح کردند و مسئولین نظام در حوزه دولت و مجلس باید اجرا کنند و زمینه اجرای آن را فراهم کند.

 

امید لرستان: چقدر با مذاکره با آمریکا موافق هستید؟

 

من بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری و تجاربی که به دست آوردیم ، در این شرایط مذاکره با آمریکا مقدور نیست چون آمریکا بر موضع قدرت کار می کند و نظرات خود را مانند برجام در مذاکرات تحمیل میکند ؛ در حال حاضر هیچ نوع مذاکره ای با آمریکا به نفع مردم ما نیست اگربه نفع منافع ما بود در برجام محقق می شد.

 

امید لرستان: متن برجام را مطالعه کرده اید؟ به نظر شما دولت نباید الان از برجام خارج بشود؟

 

مطالعه نکردم ولی چارچوب آن را میدانم و با آن مخالفم، آنچه که مشخص است تقریباً بیش از یک سال است که گام به گام در حالخارج شدن هستم چون خود آمریکایی ها شرایط خروج ایران را فراهم می‌کنند.چیزی از توافق باقی نمانده است خود دولت نیز این را می گویند.

 

خود آمریکا موجب شده دولت ما عقب نشینی کند نه اینکه دولت ما ؛ از روز نخست آنها به تعهدات خودشان عمل نکردند ، مفاد برجام هم به ایران اجازه می داد که عقب نشینی کند و بر اساس مفاد برجام دولت عقب نشینی کرده و هنوز هم به اتمام نرسانده است.

 

امید لرستان: شما در قضیه بنزین چه کاری کرده اید؟

 

گران کردن بنزین یک ضرورت نبود ، به نظر من کارشناسان می بایست توجه می کردند که در اطراف ما چه اتفاقاتی می‌افتد و دولت باید متوجه میشد که نظارت بر قیمت اجناس و مایحتاج مردم ضعیف بود و گرانی بنزین سبب بالا رفتن هزینه های مردم میرفت.

 

امید لرستان: سال ۸۸ به چه کسی رای دادید؟

 

سال ۸۸ به آقای احمدی‌نژاد رای دادم.

 

امید لرستان: نظرتون راجع به فتنه ۸۸ چیست؟

 

در فتنه ۸۸ می خواستند نظام را براندازی کنند.

 

امید لرستان: با ادامه حصر موافق هستید یا محاکمه؟

 

نظام جمهوری اسلامی قانونی دارد که باید اجرا بشود بر اساس قانون عمل شده حصر قانونی است، چیزی که حسن روحانی در کارزار انتخاباتی گفتند حصر غیر قانونی است. و سران هر سه قوه باید بدانند هر کدام قوا یشان تفکیک شده است و در چارچوب وظایف و اختیارات خودشان باید حرف بزنند نباید در حوزه‌های دیگر دخالت کنند.

 

امید لرستان: نظرشما در رابطه با انحراف اعتقادی آقای احمدی نژاد چیست؟

 

زمانی که محمود احمدی نژاد ۱۱ روز در خانه نشستند بر علیه ایشان امضا کردم چون نباید میرفتند از طرفی واقعاً می‌دیدند که دولت ایشان در آن دو تا چهار سال خدمات خوبی داشت و در لرستان هرچه در دوره هشتم عرض کردم در حوزه راه ، راه آهن ، آزادراه و زیرگذرها همه در دولت محمود احمدی نژاد انجام شد ولی موضوعی که فرمودید یک موضوعی است که قابل بخشش نیست.

 

امید لرستان: خوب من یک سری افراد را اسم می برم شما نظرتان را راجع به این اشخاص بیان کنید:

 

مرحوم هاشمی رفسنجانی؟ یک سیاستمدار
برادران لاریجانی؟ سیاستمدارانی که مورد قبول مردم قرار نگرفتند
موسوی و کروبی؟ کسانی که به عنوان سران فتنه معرفی شدند
استاندار قبلی ما بازوند؟ کسی که ما برای جابجایی ایشان اقدام کردیم
قبلیش آقای ده مرد؟ یک آدم فعال که الان در مجلس هم فعالیت می کند

امید لرستان: در مورد فساد هایی که در استان بالاخره رخ داده و اختلاس ها مشکل اصلی چیست و چطور جلوی این موضوع را می توان گرفت؟

 

افرادی که به عنوان مدیر انتخاب می شوند باید حافظ بیت المال باید باشند، حلال و حرام بودن را در نظر داشته باشند، به این معتقد باشند که برای خدمت به مردم و نظام امده‌اند. افرادی برای مدیریت پول میگیرند یا پول میدهند یا اصرار می کنند این ها برای انتفاع می روند و از این نوع مدیریت ها فساد ایجاد می‌شود چون تعهدی در حوزه‌های اقتصادی جامعه ندارند ،بیت المال را به رسمیت نمی شناسند این نگاه باید اصلاح شود.

 

امید لرستان: آیا باید به توانمندی علمی کشور به خصوص توانمندی هسته‌ای بیشتر فکر کنیم یا این توانمندی ها محدود شود؟

 

این توانمندی دو کارکرد دارد یک کارکرد درمورد بمب اتم که مقام معظم رهبری فتوا دادندکه این حرام است پس این نقطه که برای بشریت مضر باشد از سیاست‌های جمهوری اسلامی بیرون رفته ،بقیه مسائل علمی و مسائلی که به نفع مردم است و این موضوع باید گسترش پیدا کند.

 

امید لرستان: قبول دارید که تهاجم دشمن روی مسائل فرهنگی هست؟

 

بله دشمن خیلی راه ها را برای براندازی در مقابله با جمهوری اسلامی انجام داد اما روز به روز جمهوری اسلامی مجهز تر و مقاوم تر شد و نمی توانند با آن درگیر شوند، و دست به جنگ نرم زده اند که حوزه فرهنگ و اقتصاد بیشتر در این زمینه اثر گذار است، که خطری برای ما محسوب می شود.

 

امید لرستان: با ادامه دولت روحانی موافق هستید یا مخالف؟

 

من استیضاح کردم ، ما به عنوان منتقد این دولت هرگز نباید چوب لای چرخ دولت بگذاریم اما باید دولت را متوجه بکنیم که رفتار هایش در جهت منافع ملی و در جهت مصالح نظام و مردم نیست باید بالاخره از این ساز و کار ها استفاده کرد ، و دولت را در مسیری یا چهارچوبی هدایت کرد تا انشالله به سر منزل مقصود برسند.

 

امید لرستان: متاسفانه یکی از معضلاتی که در استان ما مطرح است این است که کنسرت های در شهرستان خرم‌آباد برگزار می‌شود نظر شما چیست؟

 

هیچ تناسب فرهنگی با بحث فرهنگ لرستان ندارند خوب چه جوری می شود از دیدگاه یک نماینده مجلس جلوی این قضایا گرفته شود .
موسیقی ما لرستان یک موسیقی تعریف شده است که بر شعر و داستان‌های ما استوار شده و بخشی از موسیقی ما حماسی است و من اصرار بر تقویت فرهنگ میراث استان مان دارم. حالا کسانی که این کار را انجام می‌دهند.

 

باید ببینیم برای میراث فرهنگی ما ، تاریخ ادبیات و موسیقی ما چه کار کردند ،همان جوان که ‌میخواد هویت ملی و استانی اش را پیدا کند قطعا مخالف این مسئله است که میراث گرانبهای استانمان نادیده گرفته شود.

 

امید لرستان: خوب نگاه شما به رشته‌های مختلف هنری چیست و نظر شما در مورد استفاده از انواع هنر و ترویج بحث‌های فرهنگی چه چارچوب و اصولی هم میتونه داشته باشه؟

 

برای انتقال مفاهیم و مسائل به جامعه ابزاری نیز لازم است ، مجموعه ابزارها در هنر وجود داردگاهی با یک نقاشی مفهومی منتقل می شود و گاهی با یک فیلم ، همه ابزاری که در حوزه هنر تعریف شدند به انتقال میراث فرهنگی ومسائلی که نیاز ضروری جامعه هستند تسریع میکند و برای اقدامات هنری چارچوب را باید به گونه ای طراحی کنیم که کشور و مردم جامعه را به سمت تعالی حرکت دهیم.

 

امید لرستان: نظرتون راجع به سند ۲۰۳۰ چی هست؟

 

سند ۲۰۳۰ می خواهد دنیا را در همه حوزه ها هم تراز کند و مسائل اعتقادی را یکسان کند و از بین ببرد ،در حوزه ۲۰۳۰ اعتقادات جوامع و فرهنگ و ادبیات جوامع را در نظر نگرفتند و می خواهندیک نسخه برای کل دنیا بپیچند ، به نظر من یک نوع برده گی فکری جوامع در آینده است.

 

امید لرستان: نظرتون راجع به حجاب اختیاری چیست؟

 

حجاب پوششی است که اسلام تاکید کرده چرا ما می خواهیم ورود پیدا کنیم.
امید لرستان: الان یه عده ای هستند که می‌خواهند تعارض به وجود بیارند با عده ای دیگه که حجاب نباید اجباری باشه و باید اختیاری باشه نظر شما در این باره چیه؟
نظر من و نظر دیگران نظر قران و اسلام است فقها و کسانیکه مسلط به نظر اسلام هستند آن را بیان کردند همه در تاریخ اسلام حالا ما یک نفر بیاید نظریه پردازی کند و مثلاً بیاید رد بکند آیات قرآن ، احادیث و روایات را اون یک جایگاه دیگر پیدا می‌کند.

 

امید لرستان: یک شخصی بیاید بگوید من مسلمان نیستم و در جامعه ایران می‌خواهم بی حجاب باشم؟

 

در همه دنیا همه شهروندان یک قانون عمومی را باید اجرا کند فعلاً در نظام اسلامی ما یکپارچه با حجاب بودن اما خیلی ها می‌توانند در حوزه خصوصی خودشان اقلیت‌های مذهبی اعتقادات خود را انجام می‌دهند.

 

امید لرستان: نظر شماراجع به گشت ارشاد و این جور امر به معروف کردن چیست؟

 

امر به معروف یکی از واجبات است و اگر مثلا جامعه ما در خیلی از ارزش ها سقوط کرده یا به سمتی رفته که همه معترضیم دلیلش این بوده که ما به عنوان مسلمان امر به معروف نکردیم، برای امر به معروف باید روشی اتخاذ کنیم که طرف مقابل را متقاعد کنیم.

 

ما باید جامعه مان را به سمت جذب حداکثری ببریم و دفع حداقلی ، مثلا به عنوان یک مسلمان و نماینده مجلس باید صادق باشم که دیگران را به صداقت ترغیب کنم، باید پاکدست باشم تا دیگران را به پاکدستی ترغیب کنم، باید خودم و خونوادم محجبه باشد تا دیگران را به حجاب ترغیب کنم.

امید لرستان: نظر شما در مورد خروج آبهای سطحی استان چیست و به نظر شما جریان سیل پل دختر که به وجودآمد قابل پیش بینی بود؟

 

چند موضوع دخیل بود تا خسارت سیل در لرستان و خوزستان بالا رود نخست، اردکانی وزیر نیرو در تلویزیون جمهوری اسلامی در برنامه نگاه یک اعلام کرد که اگر ما سدهای فراوانی در لرستان میساختیم امروز این خسارت بر ما وارد نمی شد پس یکی از اقداماتی که باید انجام میشد بحث سد سازی در لرستان بود برای ذخیره کردن آب ها ، دوم لایروبی رودخانه هاست یعنی باید و رودخانه ها رو مستعد کنیم برای عبور میزان دبی آبی که میتواند داشته باشد، سوم اینکه وزارت نیرو در بحث رودخانه و حریم رودخانه و جلوگیری از ساخت و سازها حاشیه رودخانه باید ورود پیدا میکرد که تا زمان سیل چنین کاری از سوی دولت انجام نشده بود.

 

امید لرستان: به عنوان سوال آخر اشخاصی در طول این دوره های نماینده مجلس شما تقاضای شغل دارند و تقاضای مساعدت دارند ، برخورد شما با این افرادی که نا آشنا به شما مراجعه می کنند و افرادی که آشنا هستند تفاوتی خواهید گذاشت؟

 

بخش عمده‌ای از معترضین یا منتقدین بنده یا کسانی که قبلاً با من بودند و الان نیستند اعتراضشان روی این موضوع است که برای فرزندان ما اشتغال ایجاد نکردید ، نماینده مجلس باید فریاد رس و حامی مردم باشد ولی اشتغال چه ربطی به نماینده دارد، متاسفانه پارتی بازی در جامعه و در ادارات ما همه را کلافه کرده است. مخصوصاً برای آن کسانی که دستشان به جایی نمیرسد. در نتیجه من خودم شخصا وقتی روبرو میشم با افرادی که محروم هستند، مستضعف اند و کسب و کاری ندارد حمایت جدی از آن ها می‌کند از آن طرف هم کسانی هستند که ما را می‌شناسند از ما انتظار دارند اصرار می‌کند آن ها را هم مورد حمایت قرار می دهیم.

امید لرستان: حرف آخر را خطاب به مردم بفرمایید؟

 

امروز مردم هم از دولت و مجلس و از کارکرد مجلس ناراضی هستند، مردم مجلس را انتخاب کردند برای اینکه حقوقشان پایمال نشود و امروز مصائبی که بر مردم میگذره مثل بحث بیکاری جوانان ، فقر ، بی عدالتی و فساد همه انتظار دارند که مجلس شجاعانه و حمایت جدی داشته باشد. مردم ما هم همیشه حامی نظام جمهوری اسلامی بودند و هستند اما این مسئله باید حل شود من معتقدم که در مجلس و دولت باید تغییرات اساسی و در شان ایجاد شود ، این مجلس باید متحول شود و باید به یک مجلس انقلابی ودلسوز نظام و مردم تبدیل شود.

 

مردم باید متوجه باشند که دولتی در آینده دولتی جوان، دلسوز مردم، پاکدست، شجاع و انقلابی باید جایگزین این دولت شود و این مسئله تحقق پیدا نمیکند مگر اینکه خود مردم اراده کنند و با انتخاب اصلح مجلسی توانمند رقم بزنند.

 

فیلم کامل گفت و گو: