استفاده از نیروی جوان راه  برون رفت از مشکلات استان است + فیلم
استفاده از نیروی جوان راه  برون رفت از مشکلات استان است + فیلم
  اگر جریان انقلابی گسترش پیدا کند و بیشتر کرسی‌های مجلس را در بر گیرد اولین کاری که برای اثبات انقلابی بودن خود باید انجام دهند اجرا کردن طرح شفافیت آرا است ، اگر این طرح اجرا نگردید وظیفه هر نماینده این است که رای خود را به صورت آزادانه اعلام کند و باید  استدلال‌های مربوط به انتخاب رای را ارائه دهد، چون نماینده وکیل مردم است.

احمدحقی فارغ التحصیل دانشگاه شهیدچمران اهواز در مقطع دکترای فلسفه با گرایش تربیت و عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان از کاندیدا‌های مردم خرم آباد برای مجلس یازدهم شورای اسلامی است، وی دو دختر و یک پسردارد که دو فرزندش دانش آموز استو دیگری هنوز به سن تحصیل نرسیده است.

وی علت ورود خود به عرصه انتخابات دعوت دوستان حزبی و دوستان فعال درعرصه اجتماعی بیان کرد و گفت:دلیل دیگرم همان حق و تکلیف است، اگر کسی خودش یا دیگران این توانایی را در او ببینند باید پا به عرصه بگذارد، زیرا حق و تکلیف برایش ایجاد شده، حق ازاین جهت که هرکسی وقتی توانایی دارد باید از آن استفاده کند و اگر این توانایی را داشته باشد قاعدتا تکلیفی برایش ایجاد میشود که نباید جامعه‌ی خودرا از این توانایی محروم کند.

امید لرستان: به نظر شما وظایف یک نماینده خوب چیست؟

به صورت کلی نماینده مجلس دو وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون را دارد؛ بخشی از قانون گذاری نظارت بر لوایحی است که دولت به مجلس ارائه می‌دهد وباید برای رفع مشکلات احتمالی در این لوایح بر آن‌ها نظارت شود و تلاش کنند که دلیل رد یا تصویب آن لوایح به گوش بقیه نمایندگان برسد.

بخش مهم وظایف نمایندگان، تبیین طرح‌هایی  است که درخود مجلس صورت میگیرد که براساس نیاز‌های جامعه، نمایندگان باید خودشان فعالیت داشته باشند و براساس مصالح و نیاز‌های جامعه طرح ارائه دهند.

امید لرستان: اگر به مجلس راه پیدا کردید رای خود را به صورت شفاف اعلام میکنید؟

اگر جریان انقلابی گسترش پیدا کند و بیشتر کرسی‌های مجلس را در بر گیرد اولین کاری که برای اثبات انقلابی بودن خود باید انجام دهند اجرا کردن طرح شفافیت آرا است ، اگر این طرح اجرا نگردید وظیفه هر نماینده این است که رای خود را به صورت آزادانه اعلام کند و باید  استدلال‌های مربوط به انتخاب رای را ارائه دهد، چون نماینده وکیل مردم است.

امید لرستان:  نظر شما در مورد شفافیت مالی و اموال نمایندگان قبل و بعد از چهار سال دوره نمایندگی چیست؟ آیا ارائه میدهید؟

این که یک قانون است و بسیار هم با این موافقم و در اینجا اعلام می‌کنم اگر نیاز باشد لیست اموال خود را ارائه می‌دهم. من    یک واحد آپارتمانی مسکن مهر   به قیمت حدود ۱۵۰ میلیون تومان، یک خودرو پراید و وسایل خانگی  دارم.

امید لرستان:   نظر شما درباره فعالیت حزبی به چه صورت است؟

به نظرم ضروری است، اما در کشور ما احزاب به صورت خاص فعالیتی ندارند در حالی که احزاب باید مسائل کلان را تحلیل کنند  وبه مردم ارائه دهند  و یکی دیگر از وظایف احزاب شناسایی افراد با توانایی‌ها و استعداد‌های بالا برای منصوب شدن به مدیریت است؛ احزاب می‌توانند در بین خودشان افراد با استعداد را برای جایگاه و عرصه‌های مختلف شناسایی و معرفی کنند و اگر این معرفی نتیجه مثبتی داشت، مورد اعتماد مردم قرار می‌گیرند.

کار دیگر احزاب تربیت مدیران است،به این معنی که افراد با استعدادی را که شناسایی شده اند برای گرفتن مسئولیت‌های بزرگ تربیت می‌کنند و این تاثیر بسزایی در بهبود روند پیشرفت جامعه دارد اگرچه فعالیت‌های سیاسی فقط و فقط نباید منحصر به احزاب باشند و این یکی از مزایای قانون اساسی ما است.

امید لرستان:  خود شما جزء کدام یک از جریانات سیاسی یا احزاب هستید؟

من سابقه عضویت در احزاب مختلفی مانند رهپویان، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و جبهه پایداری را داشته ام ولی در حال حاضر جز  شورای جبهه پایداری استان لرستان هستم.

امید لرستان : خب پس شما خود را پایبند به این حزب می‌کنید و آزادانه اعلام می‌کنید حال سوال پیش می‌آید که اگر انشالله شما به مجلس راه پیدا کردید اهداف حزب با خواسته مردم در تعارض بود شما چه تصمیمی می‌گیرید؟

بین خواسته مردم و هدف احزاب باید حق را در نظر بگیریم هرکدام که حق بود را باید انجام دهیم. قاعدتاً کاری که به مصلحت جامعه و مردم باشد را انجام می‌دهیم.

امید لرستان: شما از چه روش‌هایی برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می‌کنید؟

طبق همان روش‌های معمول از طریق پوستر‌، تراکت‌، گفت و گو‌های رو در رو و فضای مجازی تبلیغات خود را انجام می دهم.

امید لرستان:  به نظر شما کدام یک از روش‌های معمول سنتی مضر است؟  

به نظر من هر چیزی حد معمولی دارد و نباید خارج از عرف باشد، وقتی میخواهیم گفتمانی ایجاد کنیم باید هم تراز با ظرفیت آن جامعه باشد مثلاً با قسم دادن موافق نیستم، زیرا فرد را در معذوریت و محدودیت قرار می‌دهیم و مخالف با ضوابط گفتمان است، اما در مورد این فاتحه گردی‌ها اگر فرد قبل از این که قصد شرکت در انتخابات را داشته باشد دارای این اخلاق است هیچ مشکلی ندارد به شرطی که بعد از آن هم این راه را ادامه دهد نه اینکه فقط به قصد سوء استفاده این کار را انجام دهد.

امید لرستان:  به نظر شما باید چه مقدار برای تبلیغات هزینه شود؟ منبع این هزینه‌ها کجاست به چه صورت است؟

تا به حال چیزی مشخص کنار نگذاشتم هر چیزی که باشد هزینه می‌کنم از طریق دوستان و آشنایانی که داوطلب باشند به بنده کمک می‌شود.

امید لرستان:  آیا اتمام حجت کرده اید که در ازای این کمک‌ها نمی‌توانید به کسی کمک شخصی کنید؟

کسی تا حالا به بنده مراجعه نکرده است که نیاز به اتمام حجت داشته باشد، زیرا همه دیده اندهیچ وقت همچین کاری نمیکنم

امید لرستان:  مسائلی که در فضای مجازی بسیار دیده شده این بود که شما در اردو‌ها  و کار‌های جهادی که انجام می‌دهید همیشه فیلمبرداری و عکاسی می‌کنید  در این رابطه توضیح دهید؟

 

در واقع این درست نیست، چون یکی از انتقاداتی که به ما داشتند این بود که پیوست رسانه‌ای به کارهایمان نداریم اتفاقاً بنده خیلی دوست داشتم که پوشش رسانه‌ای داشته باشم، اما ما امکانات، دوربین عکاسی و فیلمبرداری حرفه‌ای در دسترس  نداشتیم، به نظرم اگر پوشش رسانه‌ای وجود داشته باشد بسیار کار خوبی است، زیرا باعث ترغیب افراد دیگر می‌شود و اینکه اعتماد خیرین را به دست می‌آوریم که تمام هزینه‌ها در راستای کمک بوده است.

امید لرستان:  در مورد مشکلات و معضلات استان و خرم‌آباد و شهرستان‌های اطراف راه حل و یاپیشنهادی دارید؟

مشکلاتی همچون بیکاری، اعتیاد  و بالا رفتن سن ازدواج جوانان وجود دارد اگر بخواهیم به صورت جزئی بررسی کنیم در روستا‌ها عدم بهره وری از ظرفیت‌های طبیعی  و منابع طبیعی وجود دارد که  قانون اجازه استفاده از آن‌ها را به افراد نمی‌دهد و اگر افراد استفاده کنند مورد مجازات قرار می‌گیرد به همین دلیل مردم روستا‌ها مهاجرت می‌کنند و به شهر میروند و بزرگترین مشکل به نام حاشیه نشینی را به وجود می‌آورد که در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ خرم‌آباد و در آن مشکلاتی همچون فساد و … به وجود می‌آید.

امید لرستان:   برنامه مدونی هم دارید؟

برخی مدون هستند و برخی دیگر خیر اما به متخصصین مراجعه کرده ایم که در خصوص آن‌ها برنامه‌هایی ارائه دهند.

12 | استفاده از نیروی جوان راه برون رفت از مشکلات استان است + فیلم | امید لرستان
امید لرستان:  شما در پاسخگویی به رسانه‌ها چگونه عمل می‌کنید و گزارش‌هایی که به مردم می‌خواهید که ارائه دهید را به چه شکل انجام می‌دهید؟

نماینده وکیل مردم است و این وکیل باید به موکل خود پاسخگو باشد بخشی از این پاسخگویی را صدا و سیمای استان می‌تواند پوشش دهد، بخشی دیگر از آن به وسیله حضور در مجامع عمومی مردم و حضور در جلسات عمومی است، به نظر بنده وسعت خرم‌آباد غیرقابل توجیه است و رسیدگی یک نماینده کافی نیست، باید بین دو یا چند نماینده تقسیم شود، فعلا نظر اختصاصی ندارم بایداین مسئله بررسی شود؛ اما به نظرم یک نماینده وظیفه دارد تمام استان را بخش به بخش، جز به جز سرکشی کرد، همانطوری که در قبل داشتیم حتی یک نماینده دو بار کل استان را سرکشی و مسائل و مشکلات را ارزیابی کرد.

امید لرستان:  برنامه هم در این باره دارید که هر چند وقت یکبار با اصحاب رسانه جلسه بگذارید؟

بله حتماً

امید لرستان:  در حال حاضر فعالیت اقتصادی دارید؟ به نظر شما فعالیت اقتصادی برای یک نماینده مضر است یا مفید؟

 

خیر ،البته می‌خواستیم کار  اقتصادی شروع کنیم که با ورود به این عرصه آن را متوقف کردیم؛ قطعا مضر است، فعالیت اقتصادی امروزه یک نوع جهاد است البته بنده نمی‌توانم خانواده و ازاین منع کنم و خواسته ام از نماینده‌ای که رای می‌آورد این است که با فرصت‌هایی که در دست دارد برای خانواده خود استفاده نکند و رانت بازی را به وجود نیاورند.

امید لرستان:  تخصص شما در چه حیطه‌ای است و میتوانید درکدام کمیسیون فعالیت کنید؟

عملا کمیسیون تخصصی من کمیسیون آموزش و پرورش است، اما در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی هم تجارب خوبی دارم، فعالیت‌های جدی داشتم و رشته تخصصیی من به این دو موضوع هم نزدیک است، اگرچه کمیسیون اجتماعی عملا کمیسیون اداری است و این قابل نقد است.

امید لرستان:   به هرحال مجلس وظایف نظارتی دارد، بنظر شما چه ساز و کاری مفید است که این نظارت در سطح استان به طور احسنت اعمال شود؟

مردمی کار کردن را قبول دارم، بنابراین باید یک شبکه مردمی و اجتماعی از ناظران درکنار نمایندگان باشد.

امید لرستان:  در انتخاب مدیرکل‌های استانی و شهرستانی مداخله‌ای خواهید داشت؟ آیا این موضوع را قبول دارید؟

وظیفه‌ و حق یک نماینده نیست، بنابراین هرچیزی برخلاف حق باشد مضر است، از وظایف یک نماینده معرفی افراد توانمند و شناسایی افراد ناکارآمد به صورت مستند است، اما درنهایت قدرت عزل و نصب و نفوذ را ندارد.

امید لرستان:  آیا سابقه حضور در جبهه دارید؟

خیر سن بنده کم بود، در پشت جبهه‌ها مشغول به فعالیت بودم.

امید لرستان:  آخرین کتابی که مطالعه کردید چه بود؟

سنگی بر گوری، اثر جلال آل احمد

امید لرستان:  همانطور که میدانیم هرانسانی همه چیز را نمیداند، همگان همه چیز را میدانند، اگر شما در عرصه‌ای تخصص نداشته باشید چگونه مسئله مربوطه را تحلیل میکنید؟

من تلاش خواهم کرد که پژوهشکده‌ی راهبردی شامل اساتید و فرهیختگان استان لرستان تشکیل شود که درتمام مسائل حائز اهمیت است و میتواند منبع خوبی برای تحلیل مسائل درآینده باشد.

امید لرستان:  شما چه ظرفیت‌هایی در استان ما می‌بینید که باید از آن‌ها استفاده شود؟

مهمترین ظرفیت استان ما جوانان کاردان ، با استعداد و نخبه است که از آن‌ها استفاده نمیکنیم و دیگر ظرفیت‌ها نیز مانند  استفاده نکردن از آب‌های جاری استان، استفاده نکردن از ظرفیت ترانزیت،  و کارخانه های راکد   که استفاده نشده اند  نیز وابسته به  جوانان است،  منابع طبیعی  ما برای زراعت بسیار مناسب  است، اما اگر کار‌های مربوطه صورت گیرد کشاورزان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند ما ظرفیت‌های گردشگری بسیار زیادی داریم که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با این همه ظرفیت ۶۷ درصد بیکاری در استان داریم، زیرا زمینه استفاده از این ظرفیت‌ها فراهم نشده است.

امید لرستان:   آیا میدانید حقوق نماینده مجلس چه مقدار است؟

طبق چیزی که بنده متوجه شده‌ام قرار بود حداکثر حقوق عضو هیات علمی را برای نماینده در نظر بگیرند که   ۱۲ میلیون تومان است.

امید لرستان:   به نظر شما چه مقدار حقوق کافی است و بیشتر از آن اسراف است؟

به نظرم بستگی به طرز زندگی آن نماینده دارد برخی افراد  با دو میلیون تومان زندگی می‌کنند بعضی‌ها هم نمی‌تواند این طور زندگی کنند و نیاز به مقدار بیشتری دارند.

امید لرستان:  البته ما شنیدیم که مجلس شورای اسلامی خودرو در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد؟

نمایندگان مجلس عضو هیئت علمی هم هستند و از این لحاظ تطبیق را درست می‌دانم که کار نمایندگان هم مانند کار هیئت علمی است.

امید لرستان:  شما گفتید که دارای یک خودرو پراید هستید آیا حاضرید به جای اینکه از خودروی مجلس استفاده کنید از خودرو خود استفاده کنید، اما هزینه‌های مربوطه را دریافت کنید؟

بنده در شرایط مجلس قرار نگرفتم که بتوانم جواب درست دهم، اما قبلا در پست‌های مدیریتی که داشتم به من پیشنهاد شد که از خودرو مربوطه استفاده کنم، اما این کار را انجام ندادم و با تاکسی رفت و آمد کردم.

امید لرستان:  بیانات مقام معظم رهبری را دنبال میکنید؟ ازچه طریقی؟

 

تاجایی که میتوانم سعی میکنم سخنرانی را ببینم، پیامک هم برایم ارسال میشود و به محض اطلاع پیگیر میشوم.

امید لرستان:  چقدر خود را ملزم به اوامر ایشان میدانید؟ اگر تصمیمات شما در مجلس با تحلیل‌های رهبری تعارض داشته باشد به چه صورت عمل میکنید؟

نظر کارشناسی اگراتفاق بیفتد و بانظر رهبری مخالف باشد اشکالی ندارد، این را رهبری و اکثر مردم قبول دارند، به نظر بنده وقتی نظر کارشناسی ارائه میشود باید چندخصیصه داشته باشد، حاوی اطلاعات دقیق و گسترده باشد و باید هم ردیف موارد دیگر قرارگیرد و  رهبری بهترین فردی هستند که این اطلاعات را در دست دارند، بنابراین نظر ایشان بر نظر دیگر افراد مقدم‌تر است، ازجهت دیگر بحث اعتقادی مطرح است که مااعتقادداریم، ولی فقیه مورد عنایت خاص امام زمان است.

امید لرستان:  نظر شما در مورد بحث جوانگرایی به چه صورت است؟

همانطور که گفتم جوانان کارآمد و توانا از ظرفیت‌های ماهستند و بنده هرجا که بتوانم از این ظرفیت استفاده میکنم.

امید لرستان:  چندسالی است که بودجه نظامی ما در حال کاهش میباشد نظر شما در این باره چیست؟ ما باید توان موشکیمان را افزایش دهیم؟

این رویه‌ منطقی نبوده، زیرا کشور ما در موقعیت نظامی حساسی است و دشمنان ما به عنوان رقبا روز به روز بودجه نظامی خود را افزایش میدهند، بنده نمیگویم بودجه نظامی در اولویت باشد، ولی کشور ژاپن که سال‌ها از نیروی نظامی محروم بود حتی در آن سال‌ها مهمترین بودجه اش بودجه نظامی بود، ولی درکشور ما ۲ بودجه درحال کاهش هستند که هردواززیرساخت‌های اساسی به شمار میروند، یکی بودجه نظامی و دیگری آموزش و پرورش، و این ۲ حوزه مورد غفلت قرارگرفته اند.

امید لرستان: بعضی جا‌ها گفته شده که شما سابقه اجرایی ندارید، آیا صحیح است؟ آیا کاراجرایی مفید است؟

باتوجه به اینکه سن کمتری دارم، اما کار اجرایی بسیار مفید است ، بنده کار اجرایی انجام داده ام، به مدت ۲ سال و ۶ ماه رییس امورفرهنگی دانشگاه پیام نور استان خوزستان بوده ام .

امید لرستان:  به نظر شما بهترین دولت در طول انقلاب اسلامی کدام دولت بوده؟

دولت شهید رجایی به علت هماهنگی، بعد از آن دیگر دولت هماهنگ نداشتیم.

امید لرستان:  تخصص شما در چه حیطه‌ای است و میتوانید درکدام کمیسیون فعالیت کنید؟

رشته علمی تخصص من آموزش و پروش است، عملا کمیسیون تخصصی من کمیسیون آموزش و پرورش است، اما در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی هم تجارب خوبی دارم، فعالیت‌های جدی داشتم و رشته علمی بنده به این ۲ موضوع هم نزدیک است، اگرچه کمیسیون اجتماعی عملا کمیسیون اداری است و همین قابل نقد است.

امید لرستان:   اگر شما در عرصه‌ای تخصص نداشته باشید چگونه مسئله مربوطه را تحلیل میکنید؟

من تلاش خواهم کرد که پژوهشکده‌ی راهبردی شامل اساتید و فرهیختگان استان لرستان تشکیل شود که درتمام مسائل حائز اهمیت است و میتواند منبع خوبی برای تحلیل مسائل درآینده باشد.

امید لرستان: درمورد مسئله گرانی، مشکلات و معضلات مربوط به تورم ما رتبه دوم کشوری را داریم، بنظرشما نقش یک نماینده خوب در این زمینه به چه صورت میتواند باشد؟

 

نماینده یکسری اختیارات ، وظایف و یکسری توانایی‌های  دارد که گا‌ها ازاین اختیارات سوء استفاده میشود، اما باید حسن استفاده شود، یک نماینده باید برای استانش کار جهادی انجام دهد بطوری که به حوزه اختیاراتش لطمه‌ای وارد نشود.

امید لرستان:   شما چه ظرفیت‌هایی در استان ما می‌بینید که باید از آن‌ها استفاده شود؟

مهمترین ظرفیت استان ما جوانان کاردان ،با استعداد و نخبه است که از آن‌ها استفاده نمیکنیم و دیگر ظرفیت‌ها مانند استفاده نکردن از آب‌های جاری استان، استفاده نکردن از ظرفیت ترانزیت، کارخانه های راکد که استفاده نشده اند وابسته به مورد اول هستند ،ما منابع طبیعی داریم که برای زراعت بسیار مناسب هستند، اما اگر کار‌های مربوطه صورت گیرد کشاورزان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند ما ظرفیت‌های گردشگری بسیار زیادی داریم که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با این همه ظرفیت ۶۷ درصد بیکاری در استان داریم، زیرا زمینه استفاده از این ظرفیت‌ها فراهم نشده

امید لرستان: آیا میدانید حقوق نماینده مجلس چه مقدار است؟

طبق چیزی که بنده متوجه شده‌ام قرار بود حداکثر حقوق عضو هیات علمی را برای نماینده در نظر بگیرند که مقدار ۱۲ میلیون تومان است.

 

امید لرستان: به نظر شما چه مقدار کافی است و بیشتر از آن اسراف می‌باشد؟

به نظرم بستگی به طرز زندگی آن نماینده دارد بعضی‌ها با دو میلیون تومان زندگی می‌کنند بعضی‌ها هم نمی‌تواند این طور زندگی کنند و نیاز به مقدار بیشتری دارند.

امید لرستان:   مجلس شورای اسلامی خودرو در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد؟

 

نمایندگان مجلس عضو هیئت علمی هم هستند و از این لحاظ تطبیق را درست می‌دانم که کار نمایندگان هم مانند کار هیئت علمی است.

امید لرستان:  شما گفتید که دارای یک خودرو پراید هستید آیا حاضرید به جای اینکه از خودروی مجلس استفاده کنید از خودرو خود استفاده کنید، اما هزینه‌های مربوطه را دریافت کنید؟

بنده در شرایط مجلس قرار نگرفتم که بتوانم جواب درست دهم، اما قبلا در پست‌های مدیریتی که داشتم به من پیشنهاد شد که از خودرو مربوطه استفاده کنم، اما این کار را انجام ندادم و با تاکسی رفت و آمد کردم.

امید لرستان: بیانات مقام معظم رهبری را دنبال میکنید؟ ازچه طریقی؟

تاجایی که میتوانم سعی میکنم سخنرانی را ببینم، پیامک هم برایم ارسال میشود، به محض اطلاع پیگیر میشوم.

امید لرستان: چقدر خود را ملزم به اوامر ایشان میدانید؟  اگر تصمیمات شما در مجلس با تحلیل‌های رهبری تعارض داشته باشد به چه صورت عمل میکنید؟

نظر کارشناسی اگراتفاق بیفتد و بانظر رهبری مخالف باشد اشکالی ندارد، این را رهبری و اکثر مردم قبول دارند، به نظر بنده وقتی نظر کارشناسی ارائه میشود باید چندخصیصه داشته باشد، حاوی اطلاعات دقیق و گسترده باشد و باید هم ردیف موارد دیگر که بااین عنوان مطرح بوده قرارگیرد، که رهبری بهترین فردی هستند که این اطلاعات را در دست دارند، بنابراین نظر ایشان بر نظر دیگر افراد مقدم‌تر است، ازجهت دیگر بحث اعتقادی مطرح است که مااعتقادداریم، ولی فقیه مورد عنایت خاص امام زمان است.

امید لرستان: نظر شما در مورد بحث جوانگرایی به چه صورت است؟

همانطور که گفتم جوانان کارآمد و توانا از ظرفیت‌های ماهستند و بنده هرجا که بتوانم از این ظرفیت استفاده میکنم.

امید لرستان: چندسالی است که بودجه نظامی ما در حال کاهش میباشد نظر شما در این باره چیست؟ ما باید توان موشکیمان را افزایش دهیم؟

این رویه‌ی منطقی نبوده، زیرا کشور ما در موقعیت نظامی حساسی است و دشمنان ما به عنوان رقبا روز به روز بودجه نظامی خود را افزایش میدهند، بنده نمیگویم بودجه نظامی در اولویت باشد، ولی کشور ژاپن که سال‌ها از نیروی نظامی محروم بود حتی در آن سال‌ها مهمترین بودجه اش بودجه نظامی بود، ولی درکشور ما ۲ بودجه درحال کاهش هستند که هردواززیرساخت‌های اساسی به شمار میروند، یکی بودجه نظامی و دیگری آموزش و پرورش، و این ۲ حوزه مورد غفلت قرارگرفته اند.

345 | استفاده از نیروی جوان راه برون رفت از مشکلات استان است + فیلم | امید لرستان
امید لرستان: بعضی جا‌ها گفته شده که شما سابقه اجرایی ندارید، آیا صحیح است؟ و آیا کاراجرایی مفید است؟

کاراجرایی بسیار مفید است و   بنده کاراجرایی  انجام داده ام، به مدت ۲ سال و شش ماه رییس امورفرهنگی دانشگاه پیام نور استان خوزستان بوده ام .

امید لرستان: به نظر شما بهترین دولت در طول انقلاب اسلامی کدام دولت بوده؟

دولت شهید رجایی به علت هماهنگی، بعد از آن دیگر دولت هماهنگ نداشتیم.

امید لرستان: نظر شما  در رابطه با نفوذش بر جمهوری اسلامی چیست؟ مدیرانی که گرین کارت دارند، ویزای دو تابعیتی، مجلس به چه صورت میتواند جلوگیری کند از این اتفاق ها؟

دوتابعیتی‌ها واقعا برای تمامی نظام ها  خطرناک هستند ، زیرا وقتی کسی تابع کشوری میشود التزامات عقلی و عملی بر او اعمال میشود؛ طبق سیاست‌های کلی و جزئی آن کشور و اگر اختلاف نظری بین دوکشور پیش بیاید میخواد کدامیک را انتخاب کند؟ خودبخود برای دو کشور عامل خطر محسوب میشود، و اصلا قابل اعتمادنیست، حتی برای کشوری که دومین تابعیت را دارد نسبت به کشور اصلی قابل اعتمادتراست ، درمورد مجلس هم دروهله اول شورای نگهبان باید مجلس را از این مشکلات عاری کند ، که دراین دوره افرادی را به علت دوتابعیتی بودن ردصلاحیت کردند.

امید لرستان: چقدر با مذاکره با آمریکا موافق هستید؟

این مسئله نیست که بخواهیم به صراحت بگوییم مخالف یا موافق هستیم، بستگی به زمان و شرایط دارد، اما در حال حاضر مخالفیم چون آمریکا دشمنی و جنگ خود را اعلام کرده، مذاکره‌ای که برای آن منفعت دارد را قبول نداریم، اما مذاکره‌ای که در مورد جنگ و اینکه چه کسی باید چقدر غرامت بدهد مورد قبول است، ما باید بدانیم که درگیر جنگ نظامی با کشور آمریکا هستیم که آن‌ها یک شخصیت ارشد نظامی ما را در کشور دیگر ترور کردند بنده قبل از آن هم موافق با مذاکره نبودم.

امید لرستان:  پس  با برجام هم مخالف هستید؟

بله قطعاً

امید لرستان:  متن برجام را مطالعه کرده اید؟ آیا با ادامه برجام بر اساس رویه‌ای که در پیش داریم موافق هستید یا خیر؟

در واقع برجامی دیگر باقی نمانده ، زمانی که ما تعهدات خود را انجام داده بودیم همه آن‌ها می‌گفتند ما در حال فکر کردن به چگونگی انجام شرایط برجام هستیم حتی آن زمان می‌توانستیم بگوییم برجامی وجود دارد، اما حال خیر، چون برجام دیگر پاره شده است.

امید لرستان:  نظر شما  در مورد کنوانسیون‌های FATF. پالرمو.SFT و ۲۰۳۰ چیست و به صورت فرهنگی هم تحلیل کنید؟

وقتی از کنوانسیون‌های بین المللی حرف به میان می‌آید این گونه تلقی می‌شود که کشور‌های دیگر این را پذیرفته اند ما نیز باید بپذیریم، اما در واقع این کنوانسیون‌ها از طرف کشور‌های غربی ارائه شده که تسلط آن‌ها بر دیگر کشور‌ها بیشتر شود آن‌ها ممکن است  در رابطه با کشور‌های دیگر مثل عربستان بگویند که این کشور گاوشیرده ما است، اما در مورد ایران هیچ وقت این حرف را ندارد و این آرزویی است برای آن‌ها که مطمئناً در مقابل آرزوی آن‌ها با نگاه بدبینانه ما مواجه می‌شوند.

همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: ما نیازی به کمیسیون‌های بین‌المللی نداریم مجلس ما باید خود با مقتضای جامعه قانون تصویب کند.

درمورد سند ۲۰۳۰ در مقدمه این سند آمده که این سند و محتویاتش برای کشور‌های قاره‌ای کوچک اعم از جزیره‌ای که توان علمی کافی برای تبیین اسناد فرهنگی واجتماعی را ندارند مقرر شده است، آیا کشور ایران کشوری کوچک است و توان علمی ندارد؟ یکی از موضوعات سند ۲۰۳۰ در مورد آموزش پرورش است که ایران در مقابل آن سند تحول بنیادی را بیان کرده است و خیلی سند‌های دیگر که شامل ۴ سند رسمی میشوند و ده‌ها استاد اینهارا تبیین کرده و این افراد درجهان شناخته شده اند.

امید لرستان:  در جریان‌های حکومتی مانند گران شدن بنزین و قبل از آن کمبود لاستیک کامیون دار‌ها اعتصاب کردند به نظر شما مردم چگونه به بهترین نحو اعتراض خود را ابراز کنند؟

درباره بنزین به نظر بنده باید این اعتراضات در خود مجلس اول اعلام می‌شد نمایندگان مجلس باید به خوبی و با سرعت ،دقت و قدرت این مسائل را بررسی می‌کردند و درصدد رسیدگی بر می‌آمدند، چون که قانون به نمایندگان این اجازه را می‌دهد که سران سه قوه را وتو کنند، اما همانطور که مشخص شد تصمیم سه قوه نبود، زیرا دو تا از سران قوا گفتند کار ما نبوده است، این مشکل را باید به نمایندگان و نخبگان حل می‌کردند.

امید لرستان: به گوش رسیده که شما قرار بود در جریان اعتراضات لیدر باشید آیا صحت دارد؟

خیر صحت ندارد چرا که در زمان اعتراضات ما در حسینیه تجمع کردیم و گفتیم که باید چه واکنشی داشته باشیم ،فقط برای حل مشکلات بوده و به این نتیجه رسیدیم که الان واکنش نمی‌توانیم داشته باشیم، چون موجب سوء استفاده می‌شود.

امید لرستان:  سال ۸۸ به چه کسی رای دادید؟

 

به محمود احمدی نژاد، وی فردی توانمند  و مردمی بود، اما ایراد‌هایی هم داشت، در بین افراد دوره خود بدون موضع بود،یکی از ایراد‌های وی تک روی بود این خصوصیات  در رفتاروی دیده میشد، اما در اوایل، چون می‌دانستند به ظرفیت‌های دیگری هم نیاز داردکمتر تک روی میکرد، ویژگی دیگر وی مقاومت بود که در تمام روابط خود این مقاومت را به کار می‌برد و این خیلی ضربه مهم به بدنه می‌زند، آقای احمدی نژاد الان دچار انحراف فکری شده اند به صورتی که یک فرد اشتباه انجام می‌دهد و برای توجیه اشتباهش این توجیهات را می‌آورد وی تحت تاثیر اطرافیان خود قرار گرفته و دچار انحراف شده است.

امید لرستان: یک سوالی که مطرح است می‌خواهم از شما بپرسم آقای احمدی‌نژاد همان جبهه مقاومت ای‌ها هستند؟
نه این طور نیست آیا هدف جبهه مقاومت چیست و چه واکنشی نشان دادند؟ در برابر این انحرافات اولین کسی که واکنش نشان داد آقای مصباح جزء جبهه مقاومت بود ، حتی کار به جایی رسید که اعتراض کرد و گفت چرا اول پشتیبان احمدی نژاد بودید، ولی حالا دربرابر او موضع می‌گیرید، حال مارا احمدی نژاد ستیز میخوانند.

امید لرستان:  با ادامه حصر سران فتنه موافق هستید یا محاکمه آنها؟

حصر آنها، زیرا محاکمه مناسب نیست و حصر یک روش قرآنی است و فتنه هیچ وقت از بین نمی‌رود بلکه هر دفعه به طریقی شکلش عوض می‌شود هرچند که در زمان حصر هم از طریق ارتباطات کار‌های خود را پیش می‌برند.

امید لرستان: من یک سری اسامی افراد را نام میبرم شما نظرتان را راجع به آن‌ها بگویید:

 

هاشمی رفسنجانی؟ مرد هزار چهره سیاست

برادران لاریجانی؟ تنوعی از دیدگاه‌ها

آقای بازوند (استاندار سابق)؟_سیاستمدار کهنه کار

آقای ده مرده؟آقای فعالی بود واقعا آقای صد مرده بود اصلا شب و روز نداشت برای کار

مقام معظم رهبری؟ سکوت

سردارشهیدقاسم سلیمانی؟اسوه‌ی سربازی برای اسلام

آیت الله رئیسی؟شجاع

 

امید لرستان: شما اگر درانتخابات برنده شوید ازقوه قضاییه چگونه پشتیبانی خواهید کرد؟

بااصلاح قوانین مثلا قانون جرایم باید اصلاح شود

امید لرستان: چقدر به اقتصادمقاومتی معتقد هستید؟ یا تاثیری دربهبود اقتصاد جامعه دارد؟

راه نجات اقتصاد کشور مااست، یک اصول بسیار دقیق اقتصادی است

امید لرستان: به نظرشما نهاد‌های نظارتی کشور کارخود را درمورد گرانی‌های کشور بطور دقیق انجام داده اند؟

ان‌ها اگر کارخود را درست انجام میدادند الان وضعیت ما این نبود.

 

امید لرستان: نقش یک نماینده در مطالبه از این‌ها چه بود؟

مطالبه کار اصلی یک نماینده است یعنی نظارت قوه قضاییه باید به صورت مداوم باشد.

امید لرستان:  نظر شما راجع به توان علمی کشور ما و توان هسته‌ای چیست به نظر شما باید افزایش پیدا کند یا همین طور محدود شود؟

کشور ما از لحاظ علمی پیشرفت بسیار بالایی داشته، مسئله تولید موشک‌های نقطه زن با برد بالا و فرا جو بود که در تمام رشته‌های مربوطه پیشرفت علم قابل لمس است و ۳۰ رشته فراگیر را شامل می‌شود و در مورد هسته‌ای ما به یک حد نیاز داریم که ما نباید استفاده کنیم و آن  نیاز کم به سلاح هسته‌ای است که به نظر من نباید از آن استفاده شود و در زمینه‌های ساخت سلاح هسته‌ای اصلی تحقیقاتی نشود.

امید لرستان:  بستر انقلاب اسلامی بستر فرهنگی است یا سیاسی؟

از نظر نظری فرهنگی از، اما از نظر عملی فرهنگی سیاسی

امید لرستان:  آیا قبول دارید که بیشتر تهاجم آن‌ها در عرصه فرهنگی می‌باشد؟

در لرستان این مسئله تبدیل به یک مشکل شده ، وجود طوایف ،قبایل و… سبب سوء استفاده شده، متاسفانه در بحث انتخابات تعادل بین طوایف که میتوانستند معرف خوبان خود باشند به هم خورده، هرکسی سعی میکند قدرت سیاسی برای طایفه خود بدست بیاورد حتی اگر عنصر مطلوبی هم نباشد که این باید اصلاح شود و به عنوان یک سنت بسیار خوب استفاده شود.

امید لرستان: یکی از بحث‌های مطرح بخصوص در استان لرستان وجود کنسرت‌هایی متعارض با فرهنگ استان است که حتی در ایام عزاداری وجوددارند، نظر شما دراین باره چیست؟

این بحث فقط منحصر به استان ما نیست، یک‌نگاهی نسبت به موضوعات فرهنگی پیش آمده که تا بحث از فرهنگ میشود آن را انحصار میدهند به یک موضوع خاص که باعث تنش بین نیاز‌های فرهنگی شده، راه مقابله اش  از وظایف مسئولین اجتماعی فرهنگی است و باید وجوه مختلف حوزه فرهنگی کاملا بررسی شود که درتعارض نباشند.

امید لرستان: نقش فعلی صداوسیما را برجامعه چگونه میبینید؟ و بنظرشمااستقلال مالی صدا و سیما از دولت میتواند کمک کند؟ مضر است یا مفید؟

استقلال مالی صدا و سیما در شرایط فعلی، نقطه ضعف است، طبق گفته‌ی مقام معظم رهبری از کشور خارجی پول میگیرید بر ضد تولید ملی تبلیغ میکنید. پول بگیرید ولی تبلیغات مخرب نکنید، شورای نظارت بر صدا و سیما باید مستقل عمل کند، رئیس جمهور ،رئیس صدا و سیما نیست و نمیتواند در راس باشد، مجلس باید مدعی باشد که چرا بودجه صدا و سیما را با کارشناسی چند نفر کم‌میکنید، استقلال را دولت زیرسوال نبرده، مشکل از مجلس است که به دولت فشار نمی‌آورد.

امید لرستان: حال نظر شما راجع به تعطیلی چندتا از برنامه‌های صدا و سیما چیست؟

همان ضعف در استقلال صدا و سیما است، چون جریان انقلابی مسلط بر دولت نیست تریبون‌ها از این‌ها گرفته میشود.

امید لرستان: نظرشما  در رابطه با حجاب اختیاری چیست؟

حجاب اختیاری نیست، اجبار هم نیست، یک شرط قانونی و نظم اجتماعی است، این یک قانون شرعی و غیر قابل اصلاح است، این نیاز به بحث فرهنگی دارد که تبیین شود، ارزش سازی شود و در این صورت مشکل از این حالت بحرانی خارج میشود.

امید لرستان: با گشت ارشاد موافق هستید؟

گشت ارشاد  درهمه‌ی مواضع لازم است نه فقط حجاب، وقتی ما مشکلات دیگری نیز داریم اما جلوگیری نمیشود و صرفا روی مسئله حجاب اصرار  می کنیم تعادل به هم‌میخورد و مردم اعتراض میکنند، باید به همه مسائل به اندازه‌ی کافی رسیدگی شود.

 

امید لرستان: یک بحثی که مطرح است کارخانجاتی که تعطیل شده اند در استان، برنامه‌ی شما اگر بعنوان نماینده انتخاب شدید چیست؟

این وظیفه‌ی نماینده نیست، اما در توانش هست، یک کار جهادی است، موانعی وجود دارد به لحاظ قانونی که اجازه نمیدهد سرمایه در این زمینه‌ها خوب بچرخد که اینهاباید رفع شود، نمایندگان میتوانند به سرمایه گذاران در مورد نیروی کار و ظرفیت‌های استانی اطمینان خاطر دهند .

امید لرستان: شما اگر نماینده مجلس شوید در بین مراجعه کنندگان خود اولویت بندی را به چه شکل انجام میدهید؟

 

قاعدتا باید بصورت یکسان رسیدگی شود.

حرف آخر از مردم میخواهم که راه برون رفت و عبور ازاین مشکلات موجود در سطح  کشور و استان اعتماد و به کارگیری نیروی جوان است که امروزه به اندازه کافی صورت نمیگیرد، همانطور که  مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند: راه عبور ازمشکلات استفاده از نیرو‌های جوان است.

فیلم کامل گفت و گو: