نماینده باید وامدار مردم باشد نه وامدارجناح و حزب/ نماینده مومن و انقلابی باید دارای بصیرت و پاکدستی باشد + فیلم
نماینده باید وامدار مردم باشد نه وامدارجناح و حزب/ نماینده مومن و انقلابی باید دارای بصیرت و پاکدستی باشد + فیلم
حجت الاسلام و المسلمین فلاح نژاد، کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی: طایفه گرایی مزایایی دارد که حزب ندارد در احزاب اگر فردی بر خلاف اهداف حزب پیشروی کند یا نظری دهد توسط حزب حذف میشود، اما طایفه گرایی اینگونه نیست اگر طایفه گرایی باشد هرکسی به دلخواه خود رای میدهد در نتیجه به نظر من طایفه گرایی مزایای خیلی بیشتری نسبت به حزب گرایی دارد.

مجلس یازدهم اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود، در لرستان نیز کاندیدا‌هایی برای این انتخابات تایید صلاحیت شدند، ما نیز در راستای شناخت بهتر این کاندیدا‌ها به گفت و گو با برخی از آن‌ها نشستیم.
حمید فلاح نژاد متولد بخش بیرانوند روستای چغابل است که تا دوم راهنمایی در بخش بیرانوند مشغول تحصیل بوده و در سال ۵۷ همزمان با شروع تظاهرات و انقلاب ادامه تحصیل خود را در حوزه علمیه خرم آباد گذرانده و درسال ۵۹ نیزبه حوزه علمیه قم رفته و تا دروس سطح چهارحوزوی ادامه تحصل داد.
با آغاز جنگ نیز در جبهه حضور پیدا کرد و زمانی که جنگ ادامه داشت در جبهه حضور داشت، وی ۳ فرزند دارد،۲ فرزند دخترشبعد از کسب تحصیلات عالیه در رشته حقوق و معماری ازدواج کرده اند و هردو فاقد شغل ثابت هستند، تنها پسرش نیز دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر است، خدمت سربازی رابه پایان رسانده درحال حاضر شغل مستقل ندارد.

امید لرستان: علت ورودتان به عرصه انتخابات چه بوده و چه دغدغه‌ای دارید؟

از سال ۶۹ افرادی به من پیشنهاد دادند وارد این عرصه شوم، اما به دلیل اینکه مشغله تحصیل مخالفت کردم، اما امسال با مشکلات پیش آمده برای کشور احساس وظیفه کردم تا رد این عرصه ورد پیدا کنم چراکه در سال ۹۷ نرخ ارز دولتی از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافت و همین منشا بسیاری از مشکلات شد، نقش نمایندگان مجلس دهم را در این اتفاق نباید نادیده گرفت.
دوماه از افزایش نرخ ارز نگذشته بود که تخلف آشکار درخصوص قانون بودجه صورت گرفت و منشا بسیاری ازمشکلات شد، حال ممکن است افرادی بگویند برای تامین کسری بودجه و امثال این‌ها بوده، اما اینگونه نیست، در قضیه گرانی نرخ بنزین نیز نمایندگان میتوانستند در کنترل شرایط نقش داشته باشند، اما صدایی از مجلس بلند نشد.

امید لرستان: وظیفه یک نماینده خوب در انقلاب اسلامی چیست؟

طبق یادداشت‌هایی که بنده داشتم نماینده هم تراز انقلاب باید در وهله اول انقلابی باشد مبنای این موضوع نیز آیه قرآن است که می‌فرماید:” الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزلو علیهم الملائکه. ”
یک نماینده زمانی که به خدا، رسول خدا و روز قیامت ایمان داشته باشد، باید در این ایمان استقامت داشته باشد، زمانی که یک نماینده مومن و انقلابی باشد می‌تواند تاثیر گذار باشد، یک نماینده باید وامدار کسی نباشد وام دار ملت و وامدار دین خود باشد.
مومن انقلابی بودن یک شبه به وجود نمی‌آید و یک فرد مومن و انقلابی باید در عمل هم انقلابی باشد و در زندگی گذشته این فرد مومن و انقلابی بودن نیز به چشم بخورد.
یک نماینده مومن و انقلابی باید دارای بصیرت باشد تا فریب فتنه را نخورد، اسیر فتنه و پلید نمیشود، باید پاکدست باشد و ازمزایا و منافع برای فرزندان، نزدیکان، بستگان و جناح خود استفاده نکند و مردمی که برای این انقلاب استقامت کردند را نباید نادیده بگیریم.
کاندیدای مجلس نباید پیک مرگ باشد مثلا بعضی از این کاندیدا‌ها که برای نمایندگی مجلس میخواهند کاندید شوند دو سال قبل از این که نامزد انتخاباتی باشند در تمام مراسم‌های ختم شرکت می‌کنند و به این وسیله خود را مورد دید عموم قرار می‌دهند به طوری که تبدیل به یک رسم شده که اگر کسی در مجلس ختم کسی شرکت نکند آن فرد دیگر به آن کاندید رای نخواهد داد، اما نباید این را در نظر بگیریم.
کاندیدا نباید اهل زد و بند‌های سیاسی باشد مثلا برخی از افراد وابسته به یک جناح خاص هستند و از آن طریق دارای نفوذ است، یک نماینده مجلس نباید اینگونه باشد باید وظیفه شناس باشد و بداند در کجا وظیفه خود را انجام دهد.

امید لرستان: در صورتی که به عنوان نماینده انتخاب شدید، نظر شما در مورد مصوبه شفافیت آرا نمایندگان چیست؟

این لایحه با وجود نواقصی که دارد بسیار دیر تصویب شد و‌ای کاش سی سال پیش تصویب می‌شد، در زمان مطلع شدن از این لایحه متوجه شدم یک بند از آن مشکل دارد آن هم شفافیت مالی نمایندگان بود، که باید مشخص شود، پرداخت هزینه‌هایی در قبال جمع کردن رای یا تضمین موفق شدن در انتخابات موجب فساد میشود و این افراد همان‌هایی هستند که درمورد مسائل مربوط مصالح کشور سکوت میکنند، اما اگر مشخص شود هرکاندید هزینه‌های مربوطه را ازکجا تامین میکند یا کاندید‌ها سقف حداکثری برای هزینه تبلیغات داشته باشند دیگر فساد اینگونه پیش نمی‌آید.
روزی که برای ثبت نام به فرمانداری رفتم، شخص دیگری که برای ثبت نام آمده بود همان روز به ۲۰۰ نفر ناهار داده بود، خب این ۲۰۰ نفر وامدار ایشان محسوب میشوند، این افراد با انقلاب اسلامی ترازی ندارد و به مجلس به دید بنگاه اقتصادی نگاه میکنند.

امید لرستان: شما حاضرید رای خود را به مردم اعلام کنید؟

بله حاضرم.

امید لرستان: ازمصوباتی که به آن اشاره شد اعلام لیست اموال نمایندگان قبل و بعد از نمایندگی است، آیا شما حاضر هستید چنین کاری کنید؟

بله، قطعا با این موضوع موافقم و اکنون نیز حاضرم این کار را انجام دهم، یک منزل ۱۵۰ متری در قم شهرک قدس بلوار ولیعصر که به نرخ زمان خرید ۱۰ میلیون بود، برای این منزل هم خرج نکردم، دیگر نرخ تورم دست ما نیست. درمورد اموال منقول، من خودرو به نام خودم ندارم.

امید لرستان: بافعالیت حزبی نمایندگان موافق هستید؟ شما خودتان عضو حزبی هستید؟

بله، ولی حزبی که در تراز انقلاب اسلامی باشد، درحال حاضر که در خدمت شما هستم عضو هیچگونه حزب یا گروه یا جناحی نیستم.

امید لرستان: یعنی خودتان را وابسته به هیچ جریانی نمیدانید؟

خیر، بنده باید وامدار مردم باشم نه وامدارجناح و حزب یا گروه ها.

امید لرستان: در زمان تبلیغات ازچه نوع تبلیغاتی استفاده میکنید؟

تبلیغات معمول و متداول انجام میدهیم، در حد چاپ عکس صرفا جهت اعلام آمادگی و معرفی اجمالی در بین مردم.

امید لرستان: به نظر شما مشکل اصلی حوزه انتخابیه خرم آباد و اطراف که جزء این حوزه انتخابیه هستند چیست وچه راهکاری برای حل این مشکل پیشنهاد میکنید؟

محصور شدن خرم آباد توسط کوه‌ها سبب محدود شدن شهر شده و این جمعیت بااین فضای کم قابل تصور نیست و اگر منتخب مردم برای مجلس یازدهم شوم طرحی برای این موضوع دارم که ارائه میدهم، دراطراف خرم آباد بخش زاغه، بخش بیرانوند و چگنی نیز مشکلاتی دارند که رفع مشکلات آن‌ها نیز باید به صورت کارشناسی صورت گیرد، اما مشکل عمده آن‌ها کم آبی است، الان سدی ساخته اند که موجب کم آبی زمین‌های زیردست شده و کشاورزانی که کار شالی کاری انجام میدهند مشکل اب دارند.

امید لرستان: بنابرخبر‌هایی که رسیده شما در جلسه انتخاباتی شهر بیرانوند شرکت کرده اید آیا اگر جلسه برای فرد غیراصلحی باشد شما موافق اینکار هستید؟

بنده برای حفظ وحدت این طایفه در جلسه شرکت کرده ام، در آنجاحدود ۲۲ نفر قصد کاندیدشدن داشتند و در جلسه سعی داشتیم فقط ۲ نفر کاندید شوند، چون وقتی درصد بالایی از آرا متعلق به فردی است بهتر است همان شخص کاندید شود، اگر فرد غیراصلح باشد بنده تاییدش نمیکنم و طبق آماری که گرفته شده طایفه بیرانوند ۱۹ درصد آرا و طایفه حسنوند ۱۳ درصد را دارند خوب وقتی این چنین کسی انقدر رای دارد بهتر است او در میدان بماند و نقش آفرینی کند.

امید لرستان: به نظر شما اگر بخواهیم این مسئله را از ریشه مورد بررسی قرار دهیم بحث طایفه گرایی نیست؟

طایفه گرایی مزایایی دارد که حزب ندارد در احزاب اگر فردی بر خلاف اهداف حزب پیشروی یا نظری دهد توسط حزب حذف می‌شود، اما طایفه گرایی اینگونه نیست اگر طایفه گرایی باشد هرکسی به دلخواه خود رای میدهد در نتیجه به نظر من طایفه گرایی مزایای خیلی بیشتری نسبت به حزب گرایی دارد.

امید لرستان: اگر در انتخابات برنده شوید رفتار شما نسبت به رسانه‌ها، افکار عمومی و اجتماع مردم چگونه است؟ آیا هر چند وقت یکبار جلسه برگزار می‌کنید و گزارش کار‌های صورت گرفته را به مردم ورسانه‌ها میدهید و دفتر مردمی خواهید داشت؟

آمادگی کامل دارم که هر چند وقت یکبار جلسه برگزار کنم و عملکرد خود را در طول این مدت گزارش دهم. داشتن دفتر مردمی یکی از وظایف ما است، اما نه به این صورت که دائما آنجا باشم، به وسیله یک فرد رابط با مردم ارتباط برقرار می‌کنم.

امید لرستان: شما در حال حاضر فعالیت اقتصادی دارید؟ به نظر شما فعالیت اقتصادی میتواند برای یک نماینده مضر باشد یا مفید؟

خیر عضو هیئت علمی دانشگاه و استاد دانشگاه حوزه علمیه هستم و هیچ فعالیت اقتصادی ندارم. فعالیت اقتصادی در صورتی مفید است که این فعالیت اقتصادی قبل از نمایندگی فرد باشد و پس از نمایندگی آن را ادامه دهد، اما اگر شرایط اقتصادی را در آغاز نمایندگی شروع کند مضر است، زیرا با استفاده از جایگاه اجتماعی به وجود آمده است.

1 | نماینده باید وامدار مردم باشد نه وامدارجناح و حزب/ نماینده مومن و انقلابی باید دارای بصیرت و پاکدستی باشد + فیلم | امید لرستان

 

امید لرستان: تخصص شما در چه حوزه‌ای است و اگر نماینده مجلس شوید در چه کمیسیون‌هایی می‌توانید فعالیت کنید؟

بنده در وهله اول در کمیسیون آموزش می‌توانم فعالیت کنم، زیرا شغل بنده آموزشی است وبه نظر خودم در این کمیسیون تخصص دارم و اولویت‌های بعدی من کمیسیون‌های فرهنگی اجتماعی و … است.

امید لرستان: یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی نظارت بر دیگر دستگاه هااست، اگر شما نماینده شوید چه ساز و کار‌هایی برای بهبود این نظارت در نظر دارید؟

یکی از وظایف نمایندگان نظارت است که شامل رأی اعتماد است مثلا زمانی که وزیری به مجلس معرفی می‌شود نمایندگان باید سابقه این فرد را بررسی کنند، دیگری نظارت عام نمایندگان است که شامل تذکر هم می‌شود نمایندگان باید به وزرا یا رئیس جمهور در صورت دیدن موردی تذکر شفاهی یا کتبی دهند، مورد دیگر سوال از رئیس جمهور یا وزرا است که در قالب استیضاح اعمال می‌شود و مورد بعدی تحقیق و تفحص در مورد امور کشور و نظارت مالی است که نماینده می‌تواند نظارت مالی بر دیگر دستگاه‌ها داشته باشد که خود پاکدست باشد.

امید لرستان: شما عضو کدام گروه سیاسی هستید، اصلاح طلب یا اصولگرا؟

به دلیل حفظ وحدت ملی من انقلابی هستم.

امید لرستان: همانطور که می‌دانید نمایندگان در کل استاندارد‌ها دخالت می‌کند یا بر فرماندار‌های ومدیران استانی فشار می‌آورند، آیا شما با این موضوع هستید یا در صورت برنده شدن در انتخابات از این رویه جلوگیری می‌کنید؟

به شدت مخالف هستم و مسئله اصلی این است که در حال حاضر نمایندگان در کار اجرایی دخالت می‌کند و از قوه مجریه در کار قانونگذاری مداخله می‌کند.

امید لرستان: شما چه مدت در جبهه حضور داشتید؟ آیا جانباز هم هستید؟

در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۵۹ که تقریبا ۱۰ روز از آغاز جنگ گذشته بود به صورت متناوب حضور پیدا کردم و زمان آتش‌بس که اعلام شد در تاریخ ۲۷ یا ۲۸ مرداد ۶۷ به همراه لشکر خرم‌آباد در سه راهی سومار در آن کوه مستقر بودیم که مبادا عراق یا منافقین دوباره حمله کنند و نتوانیم آن‌ها را بیرون کنیم.

در آن سال‌ها احساس تنگی نفس داشتم تا اینکه در سال ۹۶ پسرم می‌خواست به سربازی برود یکی از فرماندهان آنجا به بنده گفت: شما شیمیایی شده اید گفتم نمی‌دانم من را معرفی کردند به بیمارستان بقیه الله در آنجا از بنده تست گرفتند و جواب را به کمیسیون عالی خرم‌آباد ارسال کردند، اما هنوز جواب نهایی دریافت نکرده ام.

امید لرستان: اهل کتابخوانی هستید آخرین کتابی که مطالعه کرده اید چه بوده؟

بله آخرین کتابی که مطالعه کردم” فرهنگ و تمدن غرب “از شهید آوینی بود که مرا تحت تاثیر قرار داد و با مطالعه این کتاب متوجه شدم که باید تمدن و فرهنگ غرب را بلد باشیم تا بدانیم در کجا هستیم و چه وظیفه‌ای داریم.

امید لرستان: همه ما می‌دانیم خیلی از انسان‌ها در تمام زمینه‌ها تخصص ندارند شما به عنوان یک نماینده مجلس اگر در زمینه‌ای تخصص نداشته باشید تحلیلتان به چه صورت است و از چه کسانی کمک میگیرید؟

بنده در زمینه اصول فلسفه و فقه تخصص دارم و در مسائلی که تخصص ندارم از متخصص و کارشناس آن کمک میگیرم بر روی آن تحقیق و تفحص می‌کنم و بعد تصمیم میگیرم.

امید لرستان: در مسائل و معضلات استانی و تورم در رتبه دوم کشوری قرار داریم و در زمینه بیکاری که در رتبه‌های برتر کشور قرار داریم، در این زمینه نقش یک نماینده مجلس میتواند به چه صورت باشد؟

اگر یک نماینده در پروژه‌ها فقط سود خود را در نظر نگیرد و به فکر منفعت مردم باشد و خیلی به نفع مردم است مثلاً در پروژه زیرگذر که برای خرم‌آباد انجام شد، اگر مبلغی که به پروژه تعلق می‌گیرد فقط برای آن هزینه شود بسیار نقش آفرین است و وظیفه نمایندگان این است که علاوه برنقش آفرینی، آمار بیکاری را نیز کاهش میدهند، بیکاری برای یک جامعه بسیار مضر است، زیرا بیکاری زمینه فساد را فراهم میکند.

امید لرستان: آیا از میزان حقوق یک نماینده مطلع هستید؟ به نظر شما این مقدار چقدر باید باشد؟

به گفته خودشان مبلغ ۱۰ میلیون تومان است بعضی میگویند ۲۰ میلیون تومان، اما بنده فیش حقوقی هیچکدام را به عینه ندیده ام. به نظر بنده هر کسی به اندازه زحمات وبه اندازه هزینه‌های مربوط به شغلش باید حقوق دریافت کند و نیازی نیست چیزی مازاد بر آن بگیرد.

امید لرستان: پیگیر بیانات مقام معظم رهبری هستید؟

به نظر بنده اگر نمایندگان مجلس پیگیر بیانات رهبری باشند و بیانیه گام دوم انقلاب را در برنامه‌های پنج ساله و در قالب قانون گذاری انجام دهند بسیار مفید و مهم واقع میشود، زیرا برنامه ۴۰ ساله انقلاب در آن گنجانده شده است. باید این بیانات مقام معظم رهبری در عمل هم دیده شود و مطمئناً به نتیجه‌ی خیرخواهانه رهبری خواهند رسید.

امید لرستان: نظر شما راجع به جوانگرایی و اعتماد به جوانان چیست؟ شما برای حمایت از جوانان و مبتکر چه کار‌هایی انجام میدهید؟

بله بسیار معتقد هستم جوانانی قدرتمند باید کار را به دست بگیرند، اما باید آن‌ها را راهنمایی کنیم که این نیرو را در راه درست به کارببرند چرا که کسانی که انقلاب را پیروز کردندهمین جوانان ما بودند. من حاضرم برای چنین جوانانی جان خود را فدا کنم.

امید لرستان: قدرت کشور ما در دست جوانان نیرو‌های سپاه و قدرت موشکی است، آیا به نظر شما قدرت موشکی ما قابل مذاکره است؟

به هیچ عنوان، ما باید از مذاکره‌های قبلی درس بگیریم، اگر توان موشکی ما نبود اکنون تمام کشور‌ها مارا نابود میکردند. قرآن کریم میفرماید یکی از مهمترین مسائلی که در جنگ مهم است رعب و وحشت انداختن بر دل دشمن است.

امید لرستان:طبق روال دولت لایحه‌ها و مصوباتی به مجلس میدهد، یکی ازاین‌ها لایحه بودجه بود و دیدیم که بودجه نظامی کاهش پیداکرده، شما اگر نماینده مجلس شوید برای این موضوع چه برنامه‌ای درنظر دارید؟

با همفکری دوستان برای جلوگیری از این مورد طرح ارائه میدهیم .

امید لرستان: آیا سابقه اجرایی دارید؟

معاون نماینده امام در لرستان، مدیرگروه دردانشگاه اصفهان، مدرس دانشگاه پیام نور خرم آباد، مدیرگروه الهیات رشته حقوق و مدیرگروه معارف اسلامی بوده و هستم.

امید لرستان: بهترین دولت جمهوری اسلامی بنظر شما کدام دولت بود؟

دولت شهید رجایی، دولت زودگذری بود و ما بعد از آن دیگر دولتی درتراز انقلاب ندیدیم.

امید لرستان: نظرشما درباره‌ی پروژه‌های نفوذ وتاثیرش بر جمهوری اسلامی چیست؟

دشمن متاسفانه در همه جا نفوذکرده، وقتی یک شخص به عنوان الگویی درجامعه حرف دشمن را بازگو میکند، یعنی دشمن نفوذ کرده است، دشمن وقتی از طریق نفوذ میتواند به منافعش برسد پس دلیلی برای جنگ نمیبیند.

امید لرستان: چقد با مذاکره با آمریکا و برجام موافق هستید؟

به هیج وجهبا مذاکره راضی موافق نیستم، زمانی که نتیجه مذاکرات قبلی را دیدیم باید تصمیم بگیریم.
با گفته‌های رهبری در زمینه برجام موافق هستم چرا که از همان ابتدا گفتند اعتمادنکنید به این ها، باید طبق ۲۹ شرطی که رهبری دربرجام ذکر کردند و به هیچکدام عمل نشد، جلو برویم.

امید لرستان: متن برجام را مطالعه کرده اید؟ نظرشما درباره‌ی ادامه دادن با آن چیست؟

بله تا حدودی مطالعه کردم، به نظر منادامه‌ای ندارد، روزی که آمریکا خارج شد به این دلیل بود که دست و پای ایران را بسته بود، اگر ما هم خارج میشدیم اجماع بین المللی برعلیه ما میشد.

 

3 | نماینده باید وامدار مردم باشد نه وامدارجناح و حزب/ نماینده مومن و انقلابی باید دارای بصیرت و پاکدستی باشد + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: نظر شما درباره‌ی FATF چیست؟

هدف از این موضعات این است که نقطه‌ی قدرت مارا بگیرند، کشور سوئیس برای خیلی‌ها بهشت است، اما در فساد رتبه اول را دارد، زیرا شفافیت مالی دراین کشور وجودندارد، هرکسی بخواهد پول شویی کند پول خودرا در بانک‌های سوئیس سرمایه گذاری میکند، حالا هدف پالرمو و SFT و… این است که گردش مالی مارا زیرنظر بگیرند.

امید لرستان: گاهی اوقات دولت و مجلس ما تصمیماتی میگیرند که مردم با آن‌ها موافق نیستند، به نظرشما طریقه صحیح اعتراض مردم به چه صورت است؟

مردم میتواند این نارضایتی را برای نمایندگان مجلس ابراز کنند، چون درهیچ جای قانون این موارد پیش بینی نشده، اما وای به حال نماینده‌ای که به وظیفه اش عمل نکند.

امید لرستان: شما سال ۸۸ به چه کسی رای دادید؟ نظر شما راجب فتنه ۸۸ چیست؟

در سال ۸۴ و ۸۸ به آقای احمدی نژاد رای دادم و برای ایشان تلاش هم کردیم، زیرا هیچ حزبی را حمایت نمیکردند.
فتنه ۸۸ از پیش طراحی شده بود و به دنبال این بودند که میر حسین موسوی رئیس جمهور شود چرا که انتخابات هنوز تمام نشده بود ایشان خود را رئیس جمهور معرفی کردند.

امید لرستان: نقش خواص در فتنه ۸۸ چه بود؟

عمده تخریب سال ۸۸ نقش خواص بود، طبق گفته‌ی امام باید خواص در آنجا حاضر میشدند، خب وقتی کسی رای آورد باید به قانون و اکثریت آراء عمل شود. اما این‌ها ازهمان اول بنای مخالفت گذاشتند.

امید لرستان: تحلیل شما از آقای احمدی نژاد به چه صورت است؟

در مورد محمود احمدی نژاد ازسال ۸۸ ورق برگشت، وی فکرمیکرد مردم به خاطر خودش به او رای داده اند، نمیدانست که مردم برای رهایی از جناح چپ و راست به او رای داده اند وبا حرکات اخیر خود کاری کرد من از ایشان متنفر شوم، بهتر بود که ظرفیت خود را حفظ میکرد.

امید لرستان: نظر شما درمورد برادران لاریجانی چیست؟

درزمان قدیم حکومت‌ها خاندانی بود، حال وقتی مردم ببینند دوبرادر رئیس دوقوه درکنار رهبر هستند دید خوبی ندارد، اگر محمود احمدی نژاد آن یکشنبه سیاه را رقم‌نمیزد قطعا علی لاریجانی به جای حسن روحانی رئیس جمهور بود و این را نمیشد دیگر جمع کرد.

امید لرستان: بعضی از مشکلات اقتصادی کشور به تحریم‌ها برمیگردد و خیلی از این مشکلات به ظرفیت‌های آزادنشده‌ی داخلی مربوط میشود به نظر شما اقتصاد مقاومتی نسخه‌ی حل این مشکلات است؟

ما با آمریکا درحال جنگ هستیم وقتی ماراتحریم میکند ما نباید ازخود نقطه ضعفی نشان دهیم، در روسیه وقتی تحریم‌میشوند جشن میگیرند، در کشور ما بعضی‌ها عزا میگیرند، ما باید بگوییم با تکیه بر پتانسیل‌های داخلی میتوانیم کشور را اداره کنیم، هرچند سخت باشد.

امید لرستان: با ادامه‌ی دولت روحانی موافقید؟

نظرم این است که فرصتی برای استیضاح دیگر باقی نمانده فقط وزرایی کارآمد انتخاب کنید تا این فرصت یکسال و نیم تمام شود، زیرا استیضاح هزینه بر است.

امید لرستان: باتوجه به اختلاس‌ها و فساد‌های پیش آمده و از یک طرف گرانی و تورم نقش نهاد‌های نظارتی چگونه است؟ یک نماینده مجلس به چه صورت میتواند ازظرفیت این نهاد‌های نظارتی استفاده کند؟

یک نماینده به تنهایی نمیتواند کاری کند، به تعداد ۶۰ یا ۷۰ نماینده خوب نیاز داریم، اما اکثریت نیستند، زمانی که همه هم نظر با انقلاب باشند کارساز است.

امید لرستان: به نظر شما دستگاه‌های نظارتی بدرستی عمل میکنند؟

زمانی که خودشان تصویب و اجرا کنند نمیشود دیگر.

امید لرستان: نظرشما درباره‌ی عملکرد‌های ابراهیم رئیسی چگونه است؟

بسیار خوب عمل کردند انشالله اگر خدا به ایشان توفیق دهد به مسائل قبل ازخود هم رسیدگی میکند و راه خود را ادامه دهند.

امید لرستان: چقدر به توسعه توان هسته‌ای کشور اعتقاد دارید؟

صلح برای توسعه فقط در قالب بمب اتمی یا سلاح هسته‌ای نیست بلکه درمسائل کشاورزی و تمام زمینه‌ها است، ماتاجایی که بتوانیم با تکیه بر پتانسیل‌های داخلی باید ازاین قابلیت بهتره‌مند شویم.

امید لرستان: به نظر شما بستر انقلاب اسلامی یک بستر فرهنگی بود یا یک بستر سیاسی؟

بستر انقلاب اسلامی بستر الهی است که شامل بقیه بستر‌ها میشود، اگر ما بستر فرهنگی را درست کنیم‌خودبه خود بستر سیاسی هم‌مسیر درست را درپیش‌میگیرد، فرهنگ‌یعنی ارزش‌ها و باور‌ها اگر این‌ها فراهم شود بقیه مسائل به تبع درست میشوند.

امید لرستان: شما برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان کاندید شدید؟

خیر از خبرگان آنجا انصراف دادم و فقط برای مجلس شورای اسلامی کاندید هستم.

امید لرستان: حضور شما در قم بیشتر از استان است، این به چه صورت میشود؟ اگر انتخاب شوید بیشتر به استان می‌آیید؟

بنده ۳ روز درهفته استان هستم زیراکار‌های مربوط به شغلم در یک یا دوروز انجام میشوند باقی روز‌ها را برای تحصیل به قم میروم. مسلما اگر انتخاب شوم بیشتر به استان می‌آیم.

امید لرستان: همانطور که میدانید بیشتر تهاجم از سوی دشمن در زمینه‌ی فرهنگی داشته ایم، ازنظرشما راه مقابله با تهاجم فرهنگی به چه صورت است و چه نهاد‌هایی باید مقابله کنند؟

راه مقابله تقویت باورهاست که گاهی درقابل فیلم یا کتاب و… است. یعنی مردم باورکنند دشمن ما کدام و راه اصلی کدام است؛ در وهله اول این باور باید ازجانب مسئولین باشد تابتوانند آن را به مردم القا کنند.

امید لرستان: نظر شما درمورد برگزاری کنسرت در سطح استان چیست؟ به هرخیابانی که میروی بنر کنسرت میبینی، حتی در ایام رحلت‌ها و ایام مذهبی، بنظر شما یک نماینده دررفع این معضلات چقدرمیتواند تاثیرگذار باشد؟

ما در استان پتانسیل‌های فراوانی داریم که گویای فرهنگ و تمدن استان هستند، ما مخالف کنسرت نیستیم، اما میتوانیم درقالب‌های دیگری نیز اجرا شود، بحث اصلی ما محتوای کنسرت و سبک‌های بکاررفته در موسیقی است که به گفته‌ی رهبری بعضی نوحه‌ها هم به سبک ترانه‌های غربی است.

امید لرستان: نظرشما راجب سند ۲۰۳۰ چیست؟

هدف آن‌ها این است که مارا از خدا و دین جداکنند.

امید لرستان: نقش فعلی صداو سیما را چگونه میبینید؟ آیا موافق نقش مستقل صدا و سیما از دولت هستید؟

بله، زیرا صدا و سیما زیر سلطه دولت است، دولت میگوید اخبار مربوط به دولت و ریاست جمهوری را خودمان تنظیم‌میکنیم، برنامه‌هایی همچون جهان آرا، تاثریا و… را متوقف کردند، زیرا وقتی مسئولی را دعوت میکردند آنهارا وادار به پاسخگویی میکردند آن‌ها هم پاسخی نداشتند درنهایت برنامه هارا توقیف کردند.

امید لرستان: نظرشما درمورد حجاب اجباری و اختیاری چیست؟

حجاب اجباری یا اختیاری ندارد، هرکسی باجان و دل قبول کرد مثل روزه و نماز انجام میشود، وقتی به دین ایمان داشته باشید باجان و دل پذیرفتید، “لا اکراه فی الدین، هیچ اکراهی در دین نیست” راه درست و غلط مشخص شده وقدرت انتخاب با فرد است.

امید لرستان: نظر شمادرمورد گشت ارشاد و اینطور برنامه‌ها چیست؟

گشت ارشاد مشکلی ندارد و مزایا هم دارد، اما نه بهصورت افراط، باید نظارتی وجودداشته باشد.

امید لرستان: نظرشما درمورد علوم انسانی اسلامی چیست؟ پاسخ ما درمقابل علوم انسانی اسلامی غربی چیست؟

برای استاد آن درس اطلاع از آن نظریات کافیست، اما اگر میخواهد به دانشجو انتقال دهد باید همراه با انتقادات باشد، زیرا این‌ها در ذهن دانشجو نقش میبندد.

امید لرستان: برج امید استانداری با هزینه هنگفت ساخته شده که الان متوجه شده اند این ساختمان مناسب استانداری نیست، در این زمینه نقش یک نماینده چیست؟ ایا باید ازاستاندار مطالبه کند؟

مشکل ما بی تدبیری مسئولین است و باید از مسبب آن مطالبه گری شود مانند جریانات تاسیس دانشگاه پیام نور خرم آباد.

امید لرستان: الان بعضی از کارخانجات خرم اباد بصورت ۵۰ درصد تعطیل شده اند و ظاهرا نمایندگان مجلس هم هیچ عکس العملی ازخود نشان نداده اند شما به عنوان نماینده مجلس دراین شرایط چه کاری انجام میدهید؟

یک برنامه کلی خواهم داشت با کمک همفکران مجلس این مشکل اساسی را حل خواهیم کرد.

امید لرستان: اگر شخصی از آشنایان جهت استخدام به شما مراجعه کنند آیا شما چه اقدامی میکنید؟ اگر آن فرد ذی حق باشد چه؟
اگر به عنوان نماینده مجلس انتخاب شوم اداره کار نیستم، اشتغال زایی هم ندارم، اما حرف مردم را به گوش مجلس میرسانم.
اگر فرد زی حق باشد از خود مسئول پیگیری میکنم که به حق خود برسد.

حرف اخر هم اینکه مردم عزیز ما در آستانه یک انتخاب بزرگ قرار داریم طوری انتخاب کنید که ۴ سال بعد پشیمان نشوید، براساس احساسات و عواطف تصمیم نگیرید و افراد متعهد و متخصص را انتخاب کنید در این امر کوتاهی نکنید که تاوان جبران ناپذیر به دنبال دارد، ما وظیفه داریم نماینده اصلح را انتخاب کنیم، درپناه حق باشید.

 

فیلم کامل گفت و گو: