کسانی‌ که آیت‌الله صادقی را فقط از برنامه‌های تلویزیونی ماه رمضان دیده اند از خواندن این کتاب شگفت‌ زده خواهند شد/ این کتاب مهر تأییدی است بر نقش روحانیون در اجتماع و رقم زدن نهضت بزرگ انقلاب اسلامی در ایران
کسانی‌ که آیت‌الله صادقی را فقط از برنامه‌های تلویزیونی ماه رمضان دیده اند از خواندن این کتاب شگفت‌ زده خواهند شد/ این کتاب مهر تأییدی است بر نقش روحانیون در اجتماع و رقم زدن نهضت بزرگ انقلاب اسلامی در ایران

به گزارش امید لرستان، “میان لشکر هجران” روایتی است از زندگی طلبه‌ای که از پانزده‌ سالگی منبر رفته و روضه خوانده، در یک جا ساکن نمی‌شده، از نوجوانی زندگی در چند شهر و روستا را به مدد تبلیغ اسلام تجربه کرده و زندگی‌ اش از حکومت رضا پهلوی تا محمدرضا و انقلاب اسلامی دست‌خوش تغییرات […]

به گزارش امید لرستان، “میان لشکر هجران” روایتی است از زندگی طلبه‌ای که از پانزده‌ سالگی منبر رفته و روضه خوانده، در یک جا ساکن نمی‌شده، از نوجوانی زندگی در چند شهر و روستا را به مدد تبلیغ اسلام تجربه کرده و زندگی‌ اش از حکومت رضا پهلوی تا محمدرضا و انقلاب اسلامی دست‌خوش تغییرات زیادی شده.

 

او شاهد فراز و فرود حوزه‌‌ علمیه‌ کشور، اختناق دوران حکومت رضاخان و خلع لباس روحانیون، قحطی در پی ورود نیروهای متفقین به ایران در جنگ جهانی دوم، رحلت آیت‌ الله‌ العظمی بروجردی بزرگ مرجعیت اسلام، اوج‌گیری روحانیون، شروع نهضت امام خمینی و دیگر حوادث بوده است.

 

بدون شک، کسانی‌ که آیت‌الله صادقی را فقط از برنامه‌های تلویزیونی ماه رمضان و آن هم فقط در حال بیان احکام دیده‌اند از خواندن این کتاب شگفت‌ زده خواهند شد.

 

آیت‌الله صادقی به واسطه‌ آشنایی با آیت‌ الله‌العظمی بروجردی، آیت‌ الله کمالوند، آیت‌ الله بهاءالدینی، امام خمینی (ره)، شهید مطهری و… نقش ویژه‌ای در تحولات و انقلاب در لرستان دارد. کتاب به نقش ایشان در ایجاد، تثبیت و توسعه‌ی حوزه‌ی علمیه‌ کمالیه‌ خرم‌آباد به همراه آیت‌الله کمالوند، دعوت از روحانیون انقلابی و فعالیت‌های آیت‌الله صادقی پس از انقلاب و دوران دفاع مقدس در استان می‌پردازد.

 

یکی از نقاط قوت کتاب حفظ لحن راوی است، با شروع مطالعه‌ی اولین جمله، مخاطب احساس می‌کند در کنار آیت‌الله صادقی است و این خاطرات را با بیان شیرین ایشان می‌شنود.

 

یکی از موضوعات قابل تأمل و توجه کتاب، نقش حاکم شرع پس از انقلاب در ایران، انتخاب بعضی از روحانیون سرشناس و شهره به تقوا برای امر قضا و صدور احکام قضایی به ویژه تعیین تکلیف منافقین است. آیت‌الله صادقی به روش‌های خاصی متمسک می‌شود تا از شمار اعدامی‌ها در لرستان کاسته شود.

 

علاوه بر این‌ معرفی علما و فقها در پی‌نوشت‌های پرشمار کتاب یکی از نقاط قوت این کتاب است. بنابراین، کتاب را نباید زندگی‌نامه‌ی آیت‌الله صادقی دانست.

 

میان لشکر هجران روایتی از تاریخ معاصر ایران خاصه لرستان، نقش روحانیت و حوزه‌ علمیه در سیاست ایران و شکل‌گیری انقلاب اسلامی است.

 

این کتاب مهر تأییدی است بر نقش روحانیون در اجتماع و رقم زدن یک نهضت بزرگ که به انقلاب اسلامی در ایران ختم شد.

 

تعطیلی حوزه‌های علمیه، حذف علوم دینی از مدارس و دانشگاه‌ها، قدغن کردن برگزاری مراسم‌ های مذهبی، تحمیل گرسنگی‌ و آوارگی طلاب و مردم در دوران رضاخان، هم چنین غارت ثروت و منابع ایران در حکومت محمدرضا، ورود مستشاران آمریکایی، کاپیتولاسیون و دیگر عوامل منجر به انقلابی شد که چهل و یک سال از عمرش می‌گذرد. انقلابی که حاصل تفکر بزرگان، خون شهیدان و رهبری خمینی کبیر است. تجمعات مردمی‌ اش تحت تأثیر سرما و گرمای هوا تعطیل نمی‌شدند، بزرگانش از دستگاه پهلوی ارتزاق نمی‌کردند، طرف‌دارانش در مقابل نیروهای گاردی سینه سپر می‌کردند و به پروژه‌های شهیدسازی نیازی نداشتند و درنهایت رهبری داشتند که از شرق تا غرب مرعوب و مغلوب تفکر توحیدی‌ اش شدند.

 

پرداختن به بیان وقایع تاریخی یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری است که پس از گذشت چهل سال از انقلاب، نادیده گرفته شده و به تبع آن بسیاری از مشاهیر و عوامل مؤثر در استان ناشناخته مانده‌اند. در این شرایط ‏انتخاب آیت‌الله صادقی برای روایت خاطرات، اقدامی هوشمندانه از سوی محقق و تدوین‌گر این کتاب است. “سامان سپهوند” نویسنده‌ی کتابهای “تا نفس دارم می‌جنگم” و “جنگ جنگ تا پیروزی”در سومین اثر خود با پیمودن راهی طولانی و دشوار برای تحقیق‌، ضبط و ثبت خاطرات راوی طی چند سال اثری را تدوین کرده که می‌تواند مرجع سایر محققین تاریخ شفاهی استان نیز باشد.

 

مقدمه‌ی جامع، تاییدیه‌ راوی بر خاطرات، جمع‌آوری ۲۳ سند مهم از جمله اسناد ساواک درباره‌ی فعالیت‌های راوی و فهرست اعلام کتاب از امتیازات دیگر این کتاب است که نقش سامان سپهوند را به عنوان یک پژوهشگر و تاریخ نگار حرفه‌ای نشان می‌دهد. گفتنی‌ است در تلاش برای تدوین این کتاب بیش از چندهزار صفحه از منابع مختلف هم‌چون آرشیو روزنامه‌ها، کتابهای تاریخی و اسناد موجود توسط تدوین‌گر بازخوانی و جمع‌آوری شده است.

 

‏این کتاب سال ۱۳۹۶ در واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه و به چاپ رسیده است.

 

رعنا مرادی – پژوهشگر تاریخ شفاهی لرستان

 

انتهای پیام/