آنکه پاک است، از محاسبه چه باک است؟!
آنکه پاک است، از محاسبه چه باک است؟!
جلوگیری از گسترش فساد در بین مسئولان ارتباط مستقیمی با میزان شفافیت در سوابق و عملکرد مسئول در همه بازه های زمانی خواهد داشت.

به گزارش امید لرستان، از مهم ترین اخبار فضای مجازی در روز گذشته، بحث شفافیت اموال و دارایی های نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بود؛ کاربران شبکه های اجتماعی با راه اندازی چالشی در این باره، از نامزدهای انتخابات مجلس دعوت کردند تا به طور شفاف، لیست اموال و دارایی های خود را به شکل عمومی اعلام کنند.

 

این حرکت، حرکتی مثبت و ضروری بود که بعضی از کاندیداها را با خود همراه کرد. شفافیت اموال و دارایی های نامزدها پیش از ورود به مجلس، اولین گام در بحث کلان شفافیت اطلاعات به شمار می رود. حال آنکه جلوگیری از گسترش فساد در بین مسئولان ارتباط مستقیمی با میزان شفافیت در سوابق و عملکرد مسئول در همه بازه های زمانی خواهد داشت.

 

روی دیگر بحث شفافیت قطعا مربوط به هزینه های انتخاباتی نامزدهای مجلس شورای اسلامی خواهد بود. افرادی که پیش از ورود به مجلس، ابتدا لیست اموال و دارایی های خود را منتشر می کنند و سپس درباره منابع هزینه های انتخاباتی خود شفاف سازی می کنند، گام اول در بحث شفافیت اطلاعات را طی کرده اند.

 

اما افرادی که در همین ابتدای کار و قبل از ورود به مجلس، از شفافیت در این دو مورد هراس دارند، چگونه و با چه توجیهی خواهند توانست سلامت اقتصادی خود را به مردم اثبات کنند؟! به عبارت دیگر باید از نامزدهای فراری از بحث شفافیت پرسید: آنکه پاک است، از محاسبه چه باک است؟!

 

در بحث شفافیت اطلاعات می توان موارد و مصادیق زیادی را مطرح کرد. از جمله شفافیت در ارتباطات نامزدها با باندهای ثروت. فردی که ارتباطات اقتصادی فراوان دارد و به کانون های ثروت متصل است و مدام به حساب بانکی اش از سمت جریان های فاسد اقتصادی، پول هایی کثیف تزریق می شود، نخواهد توانست با فساد مبارزه کند. چرا که خود او آلوده به فساد شده است.

 

بدون شک مبارزه با فساد، رانت، پول شویی و اختلاس از مسیر شفافیت می گذرد. اگر خواهان جامعه ای سالم و عاری از هر گونه فساد هستیم ابتدا باید در انتخاب نمایندگانی کوشا باشیم که گام اول شفافیت را طی کرده باشند.

 

معصومه عباسی