به دلیل بروز هوای سرد در لرستان، دما چند درجه‌ای کاهش می‌یابد، از این رو از شهروندان درخواست می‌شود ضمن خودداری کردن از سفرهای غیرضروری، وسایلی همچون زنجیرچرخ را به همراه داشته باشند.

به گزارش امید لرستان از خرم‌آباد، طی ۴۸ ساعت گذشته شاهد بارش باران و برف در تمامی نقاط مختلف لرستان بودیم، ضمن اینکه در حال حاضر نیز بارندگی‌ها در برخی نقاط همچنان ادامه دارد.

با وجود بارش های سنگین برف در گردنه‌ها و ارتفاعات استان، اما با تلاش نیروهای امدادی و راهداری هیچ کدام از راه‌ها مسدود نشدند، با این وجود تردد در برخی محورها کند گزارش می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی هواشناسی بارش باران و برف تا عصر امروز به صورت پراکنده در استان ادامه دارد، اما از ظهر سه شنبه با تقویت سیستم بارشی جدید، بارندگی‌های شدیدی را در شهرهای لرستان شاهد خواهیم شد.

آنچه مسلم است به دلیل بروز هوای سرد در استان، دما چند درجه‌ای کاهش می‌یابد، از این رو از شهروندان درخواست می‌شود ضمن خودداری کردن از سفرهای غیرضروری، در هنگام رانندگی وسایلی همچون زنجیرچرخ را به همراه داشته تا در سطح محورها با مشکل مواجه نشوند.

ادامه بارش باران و برف در استان

در همین راستا مدیرکل هواشناسی لرستان در گفت‌وگو با فارس  با اشاره به ادامه بارندگی‌ها در استان بیان داشت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی سیستم بارشی فعلی تا عصر امروز مهمان استان خواهد بود.

بهروز مرادپور بیان داشت: طی ۴۸ ساعت گذشته بیشترین و کمترین میزان بارندگی در شهرستان‌های چگنی با ۲۱٫۹ و کوهدشت با ۵ میلی‌متر ثبت شده، ضمن اینکه میانگین بارش در مرکز استان نیز ۲۰٫۶ میلی‌متر بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین بارش در استان طی ۲ روز گذشته ۱۳٫۶ میلی متر بوده است، افزود: در شهرهای بروجرد، الیگودرز، ازنا و گردنه‌هایی همچون «رازان» و «گله بادوش» شاهد بارش برف بودیم.

ورود سیستم بارشی جدید از عصر سه شنبه

مدیرکل هواشناسی لرستان از ورود سیستم بارشی جدید به استان از عصر سه شنبه خبر و ادامه داد: این سیستم بارشی تا پنج شنبه شب در استان فعال است.

مرادپور تصریح کرد: با ورود این سیستم، بارش برف در شهرهای شمالی و شرقی استان و همچنین گردنه‌ها و ارتفاعات دور از انتظار نخواهد بود.

بازگشایی تمامی محورهای استان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان نیز در تشریح آخرین وضعیت راه‌های استان به فارس گفت: در حال حاضر تمامی تردد در تمامی محورهای اصلی، فرعی و روستایی استان برقرار است.

عباس شرفی بیان داشت: با وجود بارش برف در گردنه‌ها و وقوع کولاک در ارتفاعات و برخی محورها، اما مسیرها باز هستند.

وی با بیان اینکه تردد در برخی محورهای برفی به کندی صورت می‌گیرد، گفت: عوامل راهداری در نقاط مختلف استان حضور داشته و در حال خدمات‌رسانی هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان با اشاره به مسدود شدن محور «گله بادوش» طی شب گذشته به دلیل بارش سنگین برف، بیان داشت: به همین منظور محور سپیددشت- گله بادوش جایگزین محور شد.

شرفی تصریح کرد: هم‌اکنون بارش برف را در گردنه‌ها نداریم، اما هوای نیمه ابری بر این مناطق حاکم است.

امدادرسانی و اسکان افراد در راه مانده در استان

در ادامه مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفت‌وگو با فارس بیان داشت: طی شب و روز گذشته چندین اکیپ از هلال‌احمر در مناطق مختلف استان فعالیت‌های امدارسانی داشتند.

صارم رضایی با بیان اینکه شب گذشته ۳ اکیپ در محور «گله بادوش» الیگودرز فعال بودند، افزود: همچنین ۱۴ خودروی این جمعیت در منطقه «گاماسیاب» شهرستان دلفان درگیر امدادرسانی بودند.

وی ادامه داد: در راستای خدمات‌رسانی به مسافران و رانندگان در راه مانده چندین اکیپ واکنش سریع نیز مشغول فعالیت هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان از امدادرسانی به ۱۹ خانواده طی شب گذشته در محورهای برف‌گیر استان خبر و ادامه داد: ضمن توزیع جیره‌های غذایی، این خانواده‌ها به محل امنی اسکان داده شدند.

رضایی از رانندگان درخواست کرد به دلیل سردسیر بودن لرستان و وجود ترافیک در برخی محورها، ضمن استفاده از زنجیر چرخ، البسه گرم و بسته‌های غذایی به همراه خود داشته باشند.

منبع فارس