پاکبانان جور باندبازان را در لرستان کشیدند/ پشت پرده عقب ماندگی های تاریخی یک استان

0

به گزارش امید لرستان، پیشرفت های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، عمرانی و اجتماعی هر جامعه بشری در مقیاس خرد و کلان نیازمند برنامه ریزی و طراحی و اجرای بسیار دقیق است و بدون داشتن برنامه مدون، همه جانبه، حرکت رو به جلو غیر ممکن است

پیشران هر حرکت عمرانی، اقتصادی و علمی به یقین نیروی انسانی متعهد و متخصص است مغزها و اندیشه ها و نوع نگرش مدیریتی انسان ها به محیط پیرامون است که می تواند تمدن اقتصادی همچون کشور کره جنوبی خلق کند و با اتکا به مدیریت سالم و نیروی کاری مسئولیت پذیر می توان کشوری شکست خورده جنگ با غروری له شده و سرزمینی سوخته همانند امپراطوری ژاپن را در مدت کوتاهی به ابرقدرت اقتصادی و پادشاه بی دلیل دنیای الکترونیک تبدیل کند.

استان لرستان با وجود داشتن آب و خاک مناسب و قرار گرفتن در شاهراه ترانزیتی جنوب به شمال و استان رابط بین مرکز و غرب کشور، آماده پیشرفت و حرکت شتابان اقتصادی در همه زمینه هاست و می بایست جزیره ثبات تولید، اشتغال آفرینی و نمادی از اعتلای همه جانبه باشد.

سیاست بازی، قبیله گرایی و باند بازی سه ضلع مثلث شومی است که لرستان را سالهای سال گرفتار خود کرده و نه تنها سبب آن شده که استان در صدر شاخص های اقتصادی نباشد بلکه نتیجه چنین نگرشی  قعر نشینی در جدول بیکاری  و صدر نشینی در جدول فلاکت است و شهرهای لرستان جملگی هنوز درگیر ابتدائیات زندگی شهر نشینی همچون آسفالت خیابان باشند چه رسد به دست یابی به شاخصه های همه جانبه پیشرفت.

بعضی مسئولین سابق استان در مورد پشت پرده فضای حاکم بر فکر و ذهن دست اندکاران مدیریتی لرستان حرف های عجیبی را گفته اند و بعضی نیز عملکرد وحشتناکی داشته اند که به مرور بعضی از این گفته ها و عملکردها می پردازیم باشد که مایه عبرت و تبرای مدیران و دست اندرکاران آینده باشد.

مهرابی شهردار سابق خرم آباد در مورد تجربه مدیریتی خود در زمان تصدی پست شهرداری خرم آباد در گفت و گویی سخنان قابل تاملی را بیان کرده است. من در تهران سخنرانی کردم و به عدم رسیدگی به استان لرستان انتقاد کردم که منظورم در تمامی دولت ها بود که دکترعبدی نماینده سابق مجلس قهر کرد و رفت و حجت الاسلام حنان مدیر ارشاد سابق هم از جلسه بیرون رفت و سید سعید شاهرخی معاون استاندار هم همانجا در یادداشتی به من در مورد این صحبت‌ها سوال کرد. جالب است که بعد از من هم دکتر قالیباف هم حرف های مرا تایید کردند و گفتند ما مشکل ثروت و فکر نداری بلکه مشکل ما مدیریت است.

زمان تصدی مدیریت بنده بر شهرداری خرم آباد با هماهنگی با استاندار جناب بازوند قرار شد طرحی 150 میلیارد تومانی برای آسفالت شهر را به سرانجام برسانیم و در این راه قرار شد نصف هزینه را دولت پرداخت کند و نصف دیگر را شهرداری؛ از آن جایی که شهرداری منابع نقدی لازم را برای این طرح در اختیار نداشت، پیمانکار طرح یعنی قرارگاه خاتم و سردار عبداللهی که لرستانی هم بودند و علاقه داشتند کاری برای استان محروم لرستان انجام شود قبول کردند که بعضی املاک شهرداری را به جای هزینه کار بردارند اما به یکباره شورای شهر خرم آباد بدون هیچ گونه دلیل عرفی و شرعی جلوی کار را گرفتند و خرم آباد را محروم از برکات طرح جنبش آسفالت کردند.

اعضای این شورا هم رفتار عجیب و غیر حرفه ای داشتند به طور نمونه یکی از اعضای شورا را داشتیم که 700 متر زمین برای من آورد که به نام خانمش حصار کشی کند که از این موارد زیاد است و یکی از اعضای شورای شهر 3 فرزندش را آورد که من استخدام کنم ولی من قبول نکردم و از همان روز این شخص بر علیه من شد.

از 13 نفر اعضای شورای شهر 9 نفر به من رای مخالف دادند که اغلب این 9 نفر به دلایل و عقده های شخصی رای به برکناری من دادند و این ها برخی اوقات کار را به جایی رسانده بودند که وقتی ما سرمایه گذار از استان های دیگر می آوردیم اعضای شورای شهر صراحتا به وی می گفتند که اگر 10 نفر از فامیل ما را استخدام کنی با تو موافقت می کنیم.

 

از دیگر موارد شاذ مدیریتی که مشت نمونه خروار است و نشان دهنده اوضاع تکان دهنده پشت پرده فضای اداری استان است می توان به تصفیه خانه صنعتی خرم آباد اشاره کرد که یکی از مدیران ارشد استان به دلایل شخصی حاضر به تحویل گرفتن ساختمان تصفیه خانه نبود و فاضلاب صنعتی را به عمد، سمت ماشین آلات گسیل می داد آن هم زمانی که تصفیه خانه خاموش و ورود پس ماند صنعتی به دستگاه های راه اندازی نشده، مساوی با نابودی تجهیزات است. به گفته پیمانکار علت چنین حرکتی از سوی مسئول مجموعه این بوده است که دستگاه ها خراب شود تا هم به خاطر مسائل شخصی از من انتقام گرفته شود و هم اینکه پروژه به یکی از آشناهای او واگذار و از این راه به اندازه امکان، کاسبی حاصل شود.

 

 

موارد این چنینی سال های سال فضای مدیریتی و اداری لرستان را تحت تاثیر قرار داده است و استان در مدت 8 سال گذشته مدیرانی را تجربه کرده است که سابقه سوء استفاده چند میلیاردی را در کارنامه خود داشته اند یا اتوبوسی اقوام و آشنایان را در موقعیت های مختلف شغلی منصوب کرده اند و یا برای خود و دوستان پاداش چند ده میلیونی از جیب بیت المال صادر کرده اند و خدا می داند در این بحر عمیق  چه کرده اند  که فرقی نمانده است بین سنگریزه و سنگ عقیق .

 

البته بوده اند و هستند افرادی که پاکدستانه و مخلصانه برای رضای خدا و دستگیری از خلق خدا در لرستان کار کرده اند که تعدادشان هم کم نیست شخصیت های برجسته ای همچون خیر مرحوم حاج علی اصغر خرم آبادی، مرحوم ساکی شهردار سابق خرم آباد و حبیب الله دهمرده استاندار سابق لرستان و دیگرانی که تا پای جان برای اعتلای همه جانبه استان زحمت کشیده و می کشند.

در این بین یکی از ردیف های شغلی جامعه که به قطع می توان شهادت داد که بی حاشیه ترین و پر بازده ترین برای مردم استان بوده و هستند و همیشه کم کاری و اهمال و کاری و ضررهای باند بازان و حزب پرستان را جبران کرده و می کنند قشر شریف و محترم پاکبانان هستند که چارت و بازدهی این بزرگواران باید به راستی مشی کاگزاران در لرستان باشد.

پاکبانان با حقوقی کم و توقعی حداقلی  از نیمه شبی تا سحر، آلودگی ها را پاک و چشم اندازهای زیبای شهری می آفرینند، پاکبانان ارتقای شغلی ندارند و از محله به محله دنبال نظافت و پاکی هستند پاکبانان برای آسایش و آرامش مردم شب و روز ندارند اما باندبازان یک شبه صاحب مکنت و جاه و مقام می شوند و با اندوخته مال حرام، پلیدی خلق می کنند و فقط به دنبال آسایش خود هستند و بس.

انتهای پیام/

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند