نیمی از کشور درگیر «کرونای هندی»/ واکسیناسیون همه گروه‌های هدف تا پایان سال

0

به گزارش امید لرستان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آخرین جلسه این ستاد، اظهار داشت: ویروس دلتا یا کرونای هندی در حال گسترش است و اکنون 68 کشور درگیر این ویروس شده‌اند.

وی ادامه داد: در روز گذشته 1600 مرگ در برزیل و 750 مرگ در هند ثبت شد؛ ضمن اینکه در اندونزی در حال افزایش است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور شاهد افزایش روند شیوع کرونا هستند، اظهار داشت: متأسفانه با افت رعایت پروتکل‌های بهداشتی روبرو هستیم؛ به طوری که میزان رعایت‌ها به کمتر از 70 درصد رسیده و این بسیار پایین است‌؛ چراکه برای اثرگذاری پروتکل‌ها باید این عدد بالای 85 درصد باشد.

رئیسی با بیان اینکه ویروس دلتا قدرت سرایت و مرگ و میر بسیار بالایی دارد و میزان بستری و مرگ و میر آن نیز بالا خواهد بود، یادآور شد: اکنون 92 شهر در وضعیت قرمز قرار دارند، ضمن اینکه بیشتر از نصف استان‌های کشور درگیر موج ویروس دلتا شده‌اند. البته در برخی استان‌ها مانند اصفهان و در شهر اردستان، شهر مهران در ایلام و استان‌های خراسان شمالی، جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه فقط یک شهر در وضعیت قرمز قرار دارد.

وی از قرمز بودن وضعیت کرونایی در 10 شهر استان تهران خبر داد و گفت: در استان فارس شهرهای جنوب و جنوب شرقی، در استان کرمان 15 شهر و در استان هرمزگان 11 شهر در وضعیت قرمز قرار دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تصمیمات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، یادآور شد: در جلسه امروز تاکید بسیار زیادی به کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی شد؛البته نیروی انتظامی، ستاد کل نیورهای مسلح و سپاه تاکنون اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای شرقی انجام داده‌اند، اما تاکید شد تا این کنترل‌ها تشدید شود.

رئیسی با تاکید بر اینکه تامین امکانات بیشتر برای استان سیستان و بلوچستان مورد توجه قرار گرفت، اضافه کرد: مشکل تخت بیمارستانی در سیستان و بلوچستان وجود ندارد، اما میزان رعایت پروتکل‌ها در این استان کمتر از 50 درصد است؛ در نتیجه قرار شد در این استان بسیاری از ادارات و اماکن مانند بانک‌ها تعطیل باشند.

وی ابراز داشت: حداکثر 30 درصد کارمندان در شهرهای دارای وضعیت قرمز بر سر کار حاضر شوند و 70 درصد دورکار باشند، ضمن اینکه در استان‌های یادشده حداکثر 50 درصد کارمندان در ادارات مستقر باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: طی هفته آینده روند واکسیناسیون بهتر خواهد شد و سرعت بیشتری خواهد داشت؛ البته در سطح کشور شاهد ازدحام جمعیت در برخی مراکز بودیم؛ به طوری که در تهران دو سه مرکز تجمیع چنین وضعیتی داشت، اما مراکز تجمیع افزایش یافته است.

رئیسی با تاکید بر اینکه مردم نگران دز دوم واکسن نباشند، خاطرنشان کرد: تقریبا واکسیناسیون گروه‌های سنی اعلام شده در شرایط مطلوبی قرار دارد و هفته آینده به احتمال زیاد گروه‌های سنی جدید وارد چرخه واکسیناسیون خواهند شد؛ضمن اینکه تاکنون 300 هزار دز واکسن برکت به دست وزارت بهداشت رسیده و امیدواریم در هفته آینده تعداد بیشتری واکسن داخلی باضافه واکسن‌های خارجی به دست ما برسد.

وی با بیان اینکه تاکنون 7 میلیون دز واکسن بین مردم توزیع شده است، تصریح کرد: تقریبا 2 میلیون نفر دز اول و دوم را دریافت کردند و 4 میلیون نفر تنها دز اول را دریافت کرده و در هفته آینده نیز وضعیت تامین واکسن مطلوب‌تر خواهد بود؛ ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در شهریور ماه حداقل 10 میلیون واکسن داخلی به دست ما خواهد رسید و تا پایان سال جاری تمام گروه‌های هدف کشور را واکسینه خواهیم کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه مردم برای واکسیناسیون حتما به سیستم نوبت‌دهی توجه کرده و از مراجعه حضوری خودداری کنند، متذکر شد: حدود 870 مرکز تجمیع واکسیناسیون و 75 مرکز در تهران داریم؛ ضمن اینکه اکنون توانایی واکسیناسیون روزانه 200 تا 300 هزار نفر را داشته و این میزان می‌تواند به روزانه 500 هزار دز برسد.

رئیسی تاکید کرد: اگر رعایت پروتکلها صورت نگیرد  پیک پنجم کرونا را در پیش خواهیم  داشت.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند