نیروگاه‌های خانگی برق، ظرفیتی مغفول در بحران کم آبی

0

به گزارش امید لرستان،  گفته کارشناسان، ایران سالانه بیش از ۳۰۰ روز آفتابی دارد و این یعنی یکی از شروط مهم برای استفاده از انرژی تجدید پذیر خورشیدی به صورت خدادای در این کشور وجود دارد و اکنون که کاهش بارندگی ها موجب کمبود منابع آبی و تامین آب مورد نیاز برای تولید برق در کشور شده است باید گفت ایجاد و توسعه نیروگاه های خورشیدی خانگی برای تولید برق باید به یکی از اولویت ها تبدیل شود و مردم نیز با آگاه شدن از مزایای آن، استقبال بیشتری از این طرح داشته باشند.

یک کارشناس صنعت برق می گوید نیروگاه های خورشیدی علاوه بر تامین انرژی پایدار، در مناطق خشک و نیمه خشک کشور می توانند به عنوان ظرفیت مناسبی برای معیشت جامعه محسوب شوند .

“امید کشاورز اظهار داشت: امروزه موضوع انرژی های تجدیدپذیر از عرصه های مهم تولید در کشور ما و خیلی از نقاط جهان است که نقش مهمی در کاهش آلاینده ها دارد و تکلیف قانونی جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون پاریس این است که حدود چهار درصد به صورت قطعی و هشت درصد مشروط میزان آلاینده ها و دی اکسید کربن معادل آن را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: علاوه بر نقش انرژی های تجدیدپذیر در زمینه صرفه جویی در مصرف آب، امروز در دنیا شعار «پنل بکاریم و برق درو کنیم» به یک عمل جدی تبدیل شده است.

این کارشناس صنعت برق افزود: انرژی خورشیدی یکی از منابع تجدید پذیر است که میزان تابش آن در مناطق مختلف جهان متغیر بوده و ایران با داشتن متوسط ۳۰۰ روز آفتابی جزء نواحی پر تابش محسوب می شود.

به گفته کشاورز این شرایط فرصت را برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی کوچک و بزرگ فراهم کرده است که باید با آشنا کردن مردم در این خصوص، نیروگاه های خانگی راه اندازی کرد چراکه افزون بر تولید انرژی برق پاک، شرایط مطلوبی برای اشتغالزایی در این زمینه ایجاد می شود به نحوی که سرمایه راه اندازی نیروگاه پس از سه تا چهار سال جبران شده و مابقی فروش برق توسط مشترکان خانگی با سود همراه است.

این کارشناس برق ادامه داد: همچنین استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق در مناطق سخت گذر بسیار به صرفه است و اگر ساکنان این مناطق حتی تصمیمی برای فروش نداشته باشند، می توانند با راه اندازی نیروگاه های بسیار کوچک، برق مورد نیاز خود را تامین کنند.

کشاورز گفت: لرستان با قرار گرفتن در کمربند خورشیدی، مکان ایده آلی برای سود بردن از مزایای کاربرد انرژی خورشیدی و اتخاذ فناوری های مربوط به آن است و ظرفیت زیادی در پوشش  انرژی خورشیدی برای تولید برق دارد.

وی تاکید کرد: استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق (فوتوولتاییک) یکی از روش های فناورانه در چرخه بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر است که نخستین نیروگاه  خانگی (کوچک مقیاس ) این حوزه مردادماه سال ۹۶ در یکی از واحدهای مسکونی شهر خرم آباد نصب و راه اندازی شد که توان تولید برق این نیروگاه خورشیدی پنج کیلووات و سالانه حدود هشت هزار و ۲۵۰ کیلووات معادل مصرف برق ۳۰ خانوار اعلام شد.

این کارشناس صنعت برق اظهار داشت: مشترکانی که دارای انشعاب برق هستند، می‌توانند نیروگاه‌های خورشیدی احداث کنند و به مدت ۲۰ سال به صورت تضمینی برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها را به شبکه سراسری برق تزریق و درآمد کسب کنند.

وی تصریح کرد: نیروگاه خورشیدی توسط شرکت توزیع برق به شبکه متصل و انرژی تولید شده با کنتور مجزا به شبکه سراسری تزریق و اندازه گیری می‌شود که از کنتور انرژی مصرفی مشترک مجزا است.

نیروگاه خورشیدی خانگی، ” از مصرف به تولید”

علاوه بر مزایای انرژی خورشیدی در شرایط کم آبی و خشکسالی ها، می توان گفت یکی از کسب و کارهای جدید در کشور ایران، تولید انرژی برق توسط مشترکان خانگی است، شغلی که افزون بر اطمینان از درآمدزایی آن، انرژی پاک را به ریه های شهر تزریق و نوعی اشتغال خانگی که در عین مصرف کنندگی به تولید کمک می کند.

شعار ” از تولید به مصرف” را بارها شنیده ایم اما در خصوص تولید برق توسط مشترکان خانگی باید ” از مصرف به تولید” را مد نظر داشت چراکه مشترکانی که همواره مصرف کننده و خریدار انرژی بوده اند با طرحی ساده و کم هزینه به تولیدکننده و فروشنده تبدیل می شوند و پشت بام خانه شان به محل درآمد تغییر می کند.

نیروگاه های خورشیدی خانگی کارگاه های کوچکی هستند که نیازی نیست برای دریافت مواد اولیه معطل نوسان های قیمت ارز و طلا و دلار بمانیم، چرا که اصلی ترین مواد اولیه تولید برق خانگی، انرژی پاک خورشیدی است که ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی، ظرفیت مناسبی برای ترویج این نوع تولید انرژی دارد.

تاکنون هزاران نیروگاه در مناطق محروم کشور احداث شده که در راستای توسعه مناطق محروم و از طریق انعقاد قرارداد تضمینی خرید برق توسط ساتبا (سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ) و با همکاری شرکت های توزیع نیروی برق سراسر کشور احداث شده و هر روز شاهد افزایش تعداد آنها هستیم.

تزریق بیش از ۹۱ میلیون کیلووات ساعت انرژی نیروگاه‌های خانگی به شبکه سراسری برق

به گفته علی شب نورد مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا خرداد امسال  ۱۷۸ میلیون کیلووات‌ساعت انرژی از منابع تجدیدپذیر تولید شده و با توسعه قابل توجه نیروگاه‌های محدود به ظرفیت انشعاب، در سال گذشته بیش از ۹۱ میلیون کیلووات ساعت برق تولیدی از آنها به شبکه سراسری برق کشور تزریق شده است.

به گفته وی آمار و اطلاعات به دست آمده از توسعه ظرفیت این نوع از نیروگاه‌ها حاکی از آن است که مجموع تعداد این نیروگاه‌های توسعه‌یافته طی فرآیند خرید تضمینی برق ساتبا، از پنج هزار واحد نیروگاهی با مجموع ظرفیت نزدیک به ۶۳ مگاوات عبور کرده است.

شب‌نورد با بیان اینکه مجموع آمارها در این حوزه به بیش از ۱۹ مگاوات با احداث حدود ۱۳۰۰ واحد نیروگاهی در سال گذشته رسیده، گفته است: این نیروگاه‌ها توانسته‌اند در این سال مجموعا بیش از ۹۱ میلیون کیلووات‌ساعت برق تولیدی خود را به شبکه سراسری برق تزریق نمایند.

چین، دارنده بزرگترین صنعت انرژی خورشیدی جهان

مدیر دفتر بازار شرکت توزیع برق لرستان می گوید: بر اساس آخرین آمار منتشره شده جهانی در سال ۲۰۱۷، بیش از ۹۰ گیگاوات نیروگاه خورشیدی در جهان ایجاد شده است و کشورهای چین، هند، آمریکا، ژاپن، ترکیه، آلمان، استرالیا و کره جنوبی بزرگترین صنعت این بخش را در اختیار دارند.

قاسم ترابی گفت :میزان اشتغال در نیروگاه‌های تجدید پذیر دنیا ۱۰ میلیون نفر است که انرژی خورشیدی( فوتوولتاییک)  بیش از ۳۰ درصد این رقم را به خود اختصاص داده و از این تعداد نیز چین با بیشترین تعداد نیروگاه، ۹۰ درصد اشتغال را در اختیار دارد.

صرفه جویی ۷۰۰ میلیون لیتری آب در ایران با تولید برق خورشیدی

وی همچنین تصریح کرد: با راه اندازی نیروگاه های کوچک مقیاس خورشیدی در کشور به عنوان یکی از فناوری های انرژی های تجدیدپذیر، در مصرف ۹۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی صرفه جویی شده است.

به گفته ترابی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن عدم انتشار گاز گلخانه ای و صرفه جویی ۷۰۰ میلیون لیتری در مصرف آب از دیگر مزایای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس در کشور به شمار می رود.

مدیر دفتر بازار شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به توسعه مشارکت بخش خصوصی در تولید برق گفت: نیروگاه های بزرگ سرمایه گذاری حجیم نیاز دارند و احداث آنها نیز زمانبر است بنابراین راه اندازی نیروگاههای خورشیدی خانگی از سال ۹۶ آغاز شد و اکنون توسط برخی صنایع نیز اجرایی می شود.

ترابی افزود: در این راستا خرید برق از نیروگاه های تجدید پذیربه صورت تضمینی و ۲۰ ساله توسط دولت انجام می شود که در ۲ بخش مزرعه ( زمین هایی با وسعت بالا) و نیروگاه خورشیدی صورت می گیرد و شرکت های برق مسوول پیگیری و بهره برداری از نیروگاه هایی هستند که توسط مشترکان آنها ایجاد شده است و به نوعی کنتور برق دارند.

وی ادامه داد: در این طرح، ظرفیت تولید برق خورشیدی حداکثر تا ۲ برابر ظرفیت انشعاب متقاضیان و تا سقف ۲۰۰ کیلووات مشخص شده و برای تولید هر کیلووات حدود ۱۵ میلیون تومان سرمایه نیاز است.

وی با بیان اینکه شرکت توزیع نیروی برق صدور مجوز و خرید برق تولیدی از این مشترکان را بر عهده دارد تصریح کرد: متقاضی این طرح باید حتما مشترک شرکت توزیع و مکان مورد نظر نیز بایستی یک پشت بام آفتابگیر باشد و از صبح تا عصر انرژی خورشید را دریافت کند.

ترابی فضای مورد نظر برای تولید هر کیلووات انرژی برق خورشیدی را ۱۰ مترمربع عنوان کرد و گفت: مدت زمانی که این طرح به تولید می رسد ۲ تا سه روز است و بازگشت سرمایه متقاضی نیز حدود چهار سال برآورد می شود.

تولید ۸۰۰ کیلووات برق خورشیدی در لرستان

وی ادامه داد: حدود ۸۰۰ کیلووات ظرفیت فوتوولتاییک در لرستان ایجاد شده که میزان انرژی تولیدی این نیروگاه ها ۲ هزار و ۴۸۰ مگاوات ساعت است، این میزان برق خورشیدی با مشارکت ۱۰۰ مشترک در لرستان تولید می شود که ۳۰ درصد این تعداد را مشترکان صنعتی تشکیل می دهند.

مدیر دفتر بازار شرکت توزیع برق لرستان با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای صدور مجوز جدید وجود ندارد بیان کرد: تاکنون سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بابت خرید تضمینی برق به مشترکان خانگی لرستان پرداخت شده است و به عبارتی به ازای هر کیلووات انرژی، یکهزار و ۴۵۶ تومان به تولیدکنندگان پرداخت می شود.

صرفه جویی ۵۲۸ هزار لیتری آب در لرستان با تولید برق خورشیدی

ترابی تصریح کرد: تولید این میزان برق خورشیدی در لرستان موجب صرفه جویی ۵۲۸ هزار لیتری مصرف آب، صرفه جویی در مصرف ۶۷۳ مترمکعب سوخت فسیلی و گاز و کاهش تولید یک میلیون و ۵۳۸ هزار و ۴۶۹ کیلوگرم گاز گلخانه ای شده است.

وی گفت: علاوه بر این، هزینه نگهداری و تعمیر تجهیزات تولید برق از انرژی خورشید اندک است، بر خلاف باور عموم خطر هیچگونه اشعه ای وجود ندارد، دوستدار محیط زیست و همیشه در دسترس است بنابراین در زمان کاهش بارندگی ها و خشکسالی، منبع مطمنی برای تولید برق محسوب می شود.

بهره‌وری نیروگاه خورشیدی در لرستان ۲۰ درصد بیشتر از کویر یزد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان نیز می گوید: نیروگاه های خورشیدی با وجود ۳۰۰ روز آفتابی و زاویه تابش مناسب، فرصت مناسبی برای استان هستند که با توجه به زاویه تابش در استان، بهره وری این نیروگاه ها ۲۰ درصد بیشتر از کویر یزد است.

فریدون خودنیا اظهار داشت: بر اساس تصویب وزارت نیرو صدور مجوز و انجام مراحل ایجاد نیروگاه های خورشیدی تا سقف ظرفیت ۱۰۰ کیلووات در اختیار استان است که پیشنهاد می شود دستگاه های حمایتی همچون کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی برای اشتغال مددجویان خود از این طرح استقبال کنند..

وی با اشاره به بازگشت سرمایه چهار ساله و خرید تضمینی ۲۰ ساله از نیروگاه های خورشیدی خانگی افزود: به ازای تولید هر پنج کیلو وات یک شغل ایجاد می شود، این سیستم استهلاک ندارد و به ازای هر ۱۰ متر مربع می توان یک کیلووات انرژی خورشیدی نصب کرد.

خودنیا انرژی خورشیدی را فرصت مناسبی برای اشتغالزایی دانست و اظهار داشت: تولید برق چالشی ملی بوده و با توجه به خاموشی های تابستان، وزارت نیرو شرایط مناسبی برای تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر و خرید تضمینی ۲۰ ساله در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه سود راه اندازی نیروگاه های خانگی برق معادل ۳۵ تا ۴۰ درصد میزان سرمایه گذاری برآورد شده است، گفت: ضریب نفوذ برق در لرستان تقریبا ۱۰۰ درصد و سرمایه گذاری در هر نقطه استان امکان پذیر است.

خودنیا، حذف آلودگی های زیست محیطی، وجود منبع نامحدود، رایگان و در دسترس بودن، هزینه کم تولید در طولانی مدت، مخارج اندک نگهداری از تاسیسات تولید برق و امن و بی خطر بودن را از مزایای انرژی خورشیدی عنوان کرد.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند