موزیسین برجسته طبیعت لرستان اسیر قفس/ سهره پرنده خوش صدایی که تبدیل به کالای تجاری شد

0

به گزارش امید لرستان، سهره‌ یکی از زیباترین پرندگان آوازخوان است که باید در شرایط خاصی زندگی کند تا همیشه شاداب و سرزنده آوازه خوانی کند.

سهره انواع مختلفی دارد که سهره سر قرمز گونه بومی طبیعت ایران و لرستان است.

صدای جمیل این پرنده خوش الوان، همیشه نوازشگر طبیعت زیبای استان به ویژه باغ ها و باغستان هاست اما متاسفانه این مزیت خداداد سهره تبدیل به بلایی جان این پرنده در طول تاریخ نیز شده و گزارش های متعددی مبنی بر حضور این موزیسین برجسته در دربار پادشاهان و امرا و کسبه و مردم عادی شده است.

نگارنده در طول عمر بارها به چشم خود صید سهره را در باغستان های اطراف خرم آباد، چگنی و سلسله را دیده، بس که متاسفانه بازار تجارت و صید این پرنده زیبا در لرستان هوادار دارد و البته کمبود و یا نبود مامورین یگان سازمان محیط زیست هم مزید بر علت شده است.

متداول ترین روش برای به دام انداختن سهره به این منوال است که صیادان با استفاده از یک سهره قفسی در تله و طنین صدای او، سهره های اطراف را جذب دام پهن شده می کنند، البته روش های دیگری هم برای صید این بلبل هفت رنگ وجود دارد که به قدری شنیع هستند که ذکرشان نمی کنیم.

متاسفانه نرم افزاهای آگهی آنلاین هم مثل همیشه پر از تبلیغات خرید و فروش انواع پرنده من جمله سهره و قناری و بلبل وحشی است؛ قیمت هر سهره بنا بر کیفیت صدا از 150 تا 500 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

امیدواریم فرهنگ احترام به محیط زیست آن قدر در ایران و لرستان رشد کند که هیچ وقت شاهد این نوع تجارت ها نباشیم.

 

 

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند