مصوبه‌های بدون راهگشا شورای فرهنگ عمومی لرستان

0

به گزارش امید لرستان، با توجه به افزایش روز افزون مسائل فرهنگی و تاثیری که این مقوله‌ها بر زندگی افراد و جامعه در ابعاد مختلف دارند، ضرورت دارد که نسبت به برنامه‌ریزی مناسب برای ساماندهی حوزه مهم و حساس فرهنگی برنامه‌ریزی یکپارچه و منسجم از سوی دستگاه‌های متولی صورت گیرد.

در همین راستا شورای فرهنگ عمومی وظیفه دارد تا با بررسی شرایط جامعه، نیازها و ضرورت‌های فرهنگی را شناسایی و برای پیشبرد اهداف متعالی برنامه‌ریزی کرده و از طرفی در مقابل ضد ارزش‌ها در این حوزه نیز انجام اقدامات لازم را برنامه‌ریزی کند.

این مهم در استان‌ها نیز بر عهده شورای فرهنگی عمومی است، اما با نگاهی به شرایط استان لرستان در حوزه فرهنگی به آسانی متوجه شرایط نامطلوب فرهنگ و هنر در این استان می‌شویم و این نشان دهنده آن است که شورای فرهنگ عمومی با وجود داشتن مصوبات خوب و مناسب اما در عمل نتوانسته آن‌گونه که باید و شاید در جامعه تاثیرگذار باشد.

به گفته مدیرکل ارشاد اسلامی لرستان بالغ بر 60 درصد از مصوبات این شورا اجرایی شده است، اما با نگاهی به وضعیت فرهنگی و اجتماعی موجود در لرستان به راحتی می‌توان مشاهده کرد که این مصوبات در عمل و در جامعه تاثیرگذار نبوده است.

به عنوان مثال در حوزه فضای مجازی و رسانه وضعیت موجود در لرستان مناسب نبوده و معضلات فراوانی در این زمینه وجود دارد، در حوزه امر به معروف و نهی از منکر نیز به نظر می‌رسد اقدام قابل توجهی با محوریت این شورا صورت نگرفته، چنان‌که وضعیت بدتر از قبل شده است.

در حوزه ترویج حجاب و عفاف نیز وضعیت روز به روز در حال بدتر شدن است و در بحث مسائل اجتماعی و فرهنگی مانند ازدواج و طلاق نیز شرایط استان اصلا خوب نیست.

در بسیاری از حوزه‌های دیگر که ذیل حوزه فرهنگ قرار دارند نیز وضعیت استان مساعد نیست و این نشان دهنده آن است که شورای فرهنگ عمومی بیش از آنکه در عمل تاثیر گذار باشد در مصوبات کاغذی موفق بوده است.

در همین زمینه به سراغ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورای فرهنگ عمومی در لرستان رفتیم تا نگاهی داشته باشیم به عملکرد این شورا در یک سال گذشته؛

احمدحسین فتایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد،‌ با اشاره به مهمترین اهداف شورای فرهنگ عمومی، اظهار کرد: پرداختن به مسائل خاص هر منطقه در حوزه فرهنگی و اجتماعی و سیاست‌گذاری مطلوب برای پیشبرد اهداف از جمله اهداف مهم این شورا است.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس مصوبه‌های این شورا بایستی به رشد فرهنگ و آگاهی عمومی در بین اقشار مختلف جامعه کمک کند، کمااینکه تاکنون در بسیاری از موضوع‌های اجتماعی، تصمیم‌های شورا کارگشا بوده است.

مدیرکل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی لرستان با بیان اینکه سال گذشته ماهانه جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزار شده است، افزود: امسال و به دلیل شرایط کرونایی، تنها یک جلسه در مرکز استان برگزار شده، با این وجود در شهرستان‌های کوهدشت، چگنی و سلسله امسال سه جلسه شورای فرهنگ عمومی تشکیل شده است.

فتایی از اجرایی شدن بیش از 60 درصد مصوبه‌های شورای فرهنگ عمومی استان طی سال گذشته خبر و ادامه داد: مصوبه‌های این شورا لازم‌الاجرا بوده و در این زمینه هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.

وی بیان داشت: کمیته‌های اجتماعی، فرهنگی و بیانیه گام دوم انقلاب ذیل شورای فرهنگ عمومی استان تشکیل شده است، در کمیته نخست که با حضور نخبگان دانشگاهی و مشاهیر تشکیل شده، به گونه‌ای کاربردی مسائل اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اظهار داشت: در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب نیز مصوب شده که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نسبت به برپایی دوره‌های آموزشی برای دستگاه‌های دولتی اقدام کند.

فتایی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی روز جامعه تاکید و خاطرنشان کرد: در همین راستا و طی مصوبه شورای فرهنگ عمومی از مراکز علمی، پژوهشی طرح‌هایی برای ارائه راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی درخواست شده که تاکنون چندین مورد به دبیرخانه شورا ارسال شده و پس از بررسی، بهترین راهکارها عملیاتی خواهند شد.

فارس

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند