مرحله سوم کارآزمایی واکسن فخرا بزودی آغاز می‌شود/ عرضه ۲ میلیون دُز واکسن در ماه

0

به گزارش امید لرستان، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفتگو با ویژه برنامه «پرچم اقتدار میهن» گروه سیاسی رادیو ایران به مناسبت ۳۱ مرداد سالروز صنعت دفاعی کشور درباره آخرین وضعیت مراحل کارآزمایی و تولید واکسن فخرا، اظهار داشت: بعد از تامین اقلام مورد نیاز در زمینه کرونا، با توجه به زیرساخت هایی که داشتیم، با هماهنگی وزارت بهداشت پا به عرصه تولید واکسن گذاشتیم و شروع به ساخت واکسنی که ابتدا «میلاد» نام گرفت، کردیم. پس از شهادت دانشمند ارزنده دفاعی و هسته ای کشور؛ شهید دکتر فخری زاده (که این واکسن زیر نظر گروهی از دانشمندان حوزه واکسن به مدیریت آن شهید بزرگوار ساخته شده است) این واکسن به یاد ایشان «فخرا» نامیده شد.

حضور وزیر دفاع در ویژه برنامه «پرچم اقتدار میهن»

وزیر دفاع از ارسال شیوه نامه های آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی به وزارت بهداشت خبر داد و افزود: به محض تائید شیوه نامه، مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا آغاز خواهد شد که پس آن با یک فاصله کوتاه عرضه عمومی واکسن فخرا آغاز می شود. همچنین در گفتگویی که آقای دکتر نمکی؛ وزیر محترم بهداشت داشتم؛ ایشان هم پیگیر صدور مجوزهای مربوطه برای آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا بودند.

وی از نتایج بسیار خوب دو مرحله پیشین کارآزمایی بالینی واکسن فخرا خبر داد و گفت: در مرحله نخست نداشتن عوارض و ایمنی زایی مدنظر بود که هردو  تایید شد و در مرحله دوم بیشتر ایمنی زایی مدنظر بود که بنا بر گفته همکاران ما واکسن فخرا توانسته نتایج بسیار خوبی را کسب کند.

امیر حاتمی همچنین درباره اثر بخشی این واکسن بر سویه های جدید کرونا هم تصریح کرد: از آنجایی که فخرا واکسنی کاملا بومی است که بر اساس خالص سازی و غیرفعال سازی گونه های موجود کرونا در کشور ساخته شده، پیش بینی ها از نتایج خوب دراین زمینه حکایت دارد و با توجه به روش ساخت آن، فکر می کنم امکان تولید آن بر مبنای سویه های جدید کرونا نیز امکان پذیر بوده و از این جهت واکسن بسیار خوبیست.

پیش‌بینی عرضه ۲ میلیون دوز واکسن فخرا در ماه

وزیر دفاع از پیش بینی عرضه یک ونیم تا دو میلیون دوز از واکسن فخرا در ماه خبر داد و ادامه داد: در صورت اعلام نیاز وزارت بهداشت امکان افزایش تولید آن وجود دارد که البته کمی باید زیرساخت های آن افزایش یابد. همچنین از آنجایی که واکسن های مختلفی در کشور در حال طی مراحل تحقیقات و عرضه هستند، ما با اولویت نیاز نیروهای مسلح این واکسن را تولید می کنیم . از این رو در صورت نیاز عرضه عمومی هم خواهد شد.

مقام ارشد صنعت دفاعی کشور همچنین درباره نقش آفرینی وزارت دفاع در سایر حوزه های مبارزه با کرونا هم گفت: در همان ابتدای شیوع کرونا با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا مبنی بر حضور نیروهای مسلح در عرصه مبارزه با کرونا، وزارت دفاع هم با توجه به داشته هایش در این میدان حضور پیدا کرد و در زمینه تولید مواد ضد عفونی کننده؛ ماسک به ویژه ماسک های ان ۹۵؛ آمبولانس های ویژه حمل بیماران کرونایی و تجهیزات بیمارستانی، آن بخش از خطوط تولیدات خود را که تولیداتش نزدیک به ساخت این نیازها بود را تغییر داده و به تولید آنها پرداخت.

وی ساخت کیت تشخیص کرونا را یکی دیگر از دستاوردهای وزارت دفاع در این عرصه خواند و افزود: با توجه به نیاز کشور به کیت های تشخیص کرونا، وزارت دفاع به این حوزه نیز ورود کرد و ساخت کیت “سپند”  را ساخت که علاوه بر بیمارستان های نیروهای مسلح در دیگر مراکز درمانی کشور هم بکار گرفته شد.

نگاهی به عملکرد چهارساله صنایع دفاعی

امیر سرتیپ حاتمی در تشریح عملکرد چهارساله دوران مسئولیت خود در وزارت دفاع اظهار کرد: با هدفگذاری یک جهش در عرصه های گوناگون که برنامه آن هم به محضر فرمانده معظم کل قوا و هم مجلس شورای اسلامی ارائه کردیم و اکنون خدا را سپاسگذاریم که بخش بیشتر آن محقق شد.

وی با برشمردن موارد گوناگون دستاوردهای صنعت دفاعی در چهار سال اخیر به دستاوردهای موشکی اشاره کرده و ادامه داد: در حوزه موشکی عمده تمرکز ما بر دقت؛ قدرت مانور پذیری بود و امروز همه موشک های ما نقطه زن هستند و از قدرت بالایی در برابر سامانه های پدافندی دشمن در عرصه نبرد برخوردارند. در زمینه پدافندی هم شاهکار صنعت دفاعی را باید سامانه باور ۳۷۳ دانست و در کنار آن سامانه هایی همچون ۱۵ خرداد نیز طیف گسترده ای از سامانه های پدافندی ارتفاع پایین، متوسط و بالا را در بر میگیرد.

وزیر دفاع در زمینه دستاوردهای صنایع هوایی طراحی و ساخت هواپیمای یاسین و نسل های بعدی آن؛ تولید موتور اوج؛ طراحی و ساخت موتور توربو فن سبک؛ طراحی و ساخت انواع پهپاد؛ آماده سازی و تجهیز بالگردها به انواع تسلیحات و امکان پرواز در شب و همچنین طراحی و ساخت جنگنده کوثر را از اهم کارهای انجام گرفته در این عرصه برشمرد و افزود: به جرات می توان این بازه را دوره حیات (نوین) سازمان صنایع هوایی دانست و به عنوان نمونه ما اکنون بی شک یکی از قدرت های برتر دنیا در عرصه پهپاد هستیم.

سرتیپ حاتمی همچنین از مراحل پایانی آماده سازی سه فروند دیگر از جنگنده کوثر برای تحویل به نیروی هوایی ارتش خبر داد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دستاوردهای عرصه رزم زمینی هم در دوره چهارساله اخیر اشاره کرده و گفت: با توجه به شکل گیری تهدیدات تروریستی یک انقلاب در صنعت دفاعی شکل گرفت و هوشمندسازی و تحرک در این زمینه مورد توجه ویژه قرار گرفته و ۳۰۰ محصول به نتیجه رسید. در همین رابطه نمایشگاهی هم برپاشد و این محصولات به نمایش درآمد.

امیر حاتمی درباره دستاوردهای دریایی هم عنوان کرد: چه در زمینه زیردریایی و چه شناورهای سطحی و تندرو و چه در زمینه تسلیحات بکار رفته در آنان کارهای بزرگی انجام شد و امروز همه تسلیحات استفاده شده در حوزه دریایی ساخت صنایع دفاعی داخلی است.

مقام اول صنعت دفاعی کشور درباره دستاوردهای صنایع الکترونیک مجموعه تحت امرش بیان داشت: بحمدالله چه در زمینه الکترونیک چه میکروالکترونیک و چه رادار محصولات به روز در کشور ساخته می شود. اکنون تمام رادار به کار گرفته شده در کشور ساخت صنایع داخلیست.

خودکفایی بیش از ۹۰ درصدی صنایع دفاعی

بخش پایانی صحبت های وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ویژه برنامه پرچم اقتدار میهن رادیو ایران به بحث خودکفایی در عرصه دفاعی اختصاص پیدا کرد.

امیر حاتمی در اینباره گفت: بیش از ۹۰ درصد نیازهای دفاعی کشور در داخل تامین می گردد. البته اگر بخواهیم به دفاع بومی نگاه بکنیم این میزان صد در صد است.

وی در پایان در همین باره تصریح کرد: با این همه ممکن است در نوع خاصی از تجهیزات نیاز به خریداری داشته باشیم که با توجه به برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه کشورمان و نیز داشتن دوستانی (در عرصه بین الملل) که این نیازهای را می توانیم از آنها تامین کنیم، در این عرصه مشکل خاصی نداریم.

منبع: فارس

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند