قرار گرفتن بیش از ۲۵ درصد تنوع زیستی گونه‌های جانوری کشور در لرستان

0

به گزارش امید لرستان، نبی‌الله قائدرحمتی امروز در گفت‌وگویی، با بیان اینکه لرستان یکی از استان‌هایی بوده که طبیعت متنوعی را در خود جای داده است، اظهار کرد: در حقیقت طبیعت این استان به دلیل ویژگی‌های گوناگون نظیر تالاب‌ها، مناطق پوشیده و متراکم جنگلی، کوهستان‌های سر به فلک کشیده، دشت‌ها، اختلاف ارتفاع و دمای محیط و… می‌تواند به یکی از قطب‌های طبیعت گردی طبیعی به ویژه پرنده نگری تبدیل شود.

وی با یادآوری اینکه طبق بررسی‌ها و سرشماری‌های انجام شده بیش از ۲۵ درصد تنوع زیستی گونه‌های جانوری کشور در لرستان قرار دارند، افزود: همچنین ۲۳۶ گونه پرنده در این استان دیده شده‌اند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان ادامه داد: برخی محققین این استان را ” ایران کوچک ” می‌نامند چراکه تقریبا همه تیپ‌های آب و هوایی کشور را داراست.

به گفته وی بلندترین نقطه این استان اشترانکوه با ارتفاع ۴۰۸۰ متر از سطح دریا در شرق و پست‌ترین نقطه با بلندای ۳۰۰ متر از سطح دریا در محدوده پلدختر واقع شده است.

قائدرحمتی ۱۰ درصد جنگل‌ها و ۲۵ درصد تنوع زیستی کشور را سهم لرستان عنوان کرد و در ادامه گفت: همچنین ۳۰ رودخانه دائمی با شبکه‌ای به طول حدود ۲۴۰۰ کیلومتر، ۲۵ آبشار دائمی، ۱۳ تالاب و دریاچه زیبا ” گهر ” که در ارتفاع ۲۴۰۰ متری قرار گرفته بعلاوه ۳۵ قله بالای ۳۵۰۰ متر و هزاران نعمت و فرصت الهی دیگر در استان قرار دارند.

این مسوول در ادامه با اشاره به پرنده نگری، آن را ازجمله فعالیت‌های در حال رشد عنوان کرد و گفت: روزانه افراد زیادی به این شاخه از گردشگری علاقه‌مند می‌شوند.

وی اضافه کرد: این فعالیت اگر در استان با  مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح انجام شود، نه تنها آسیبی به زیستگاه پرندگان وارد نمی‌کند، بلکه سبب حفظ زیستگاه، صیانت از تنوع زیستی، بالابردن آگاهی‌های عمومی و بهبود وضعیت معیشتی جوامع بومی می‌شود.

قائدرحمتی اظهار کرد: اگر این فعالیت با مدیریت مناسبی انجام شود به عنوان یکی از معیشت‌های جایگزین مخرب طبیعت در استان می‌توان از آن بهره برد تا ضمن حفاظت از محیط زیست کار نظارت و پایش و ارزیابی زیستگاه‌ها و مناطق طبیعی را به صورت مداوم انجام دهد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با یادآوری اینکه هم‌اکنون این نوع  گردشگری طبیعی در استان چندان شناخته شده نیست، ادامه داد: در همین راستا وظیفه داریم ضمن آموزش‌های لازم و ترویج این فرهنگ زیست‌محیطی با هماهنگی تشکل‌های مردم نهاد به نحو مطلوب آن را به علاقه‌مندان و دوستداران طبیعت معرفی کنیم.

قائدرحمتی بیان کرد: همچنین زمینه فعالیت مردم بومی و محلی را در این رابطه فراهم کنیم تا از مشارکت مردم در صیانت از محیط زیست و تنوع زیستی استان بهره مند شویم.

به گفته وی لرستان می‌تواند به یکی از قطب‌های طبیعت گردی به ویژه پرنده‌نگرها شود.

فارس

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند