سرِ صنعت سنگ لرستان شکست!

0

به گزارش امید لرستان، نام صنعت سنگ ایران و بازار برخی سنگ‌های ساختمانی در جهان بانام استان لرستان پیوند خورده است به‌طوری‌که این استان با معادن غنی خود ۲۷ درصد تولیدات این صنعت را در ایران و سه درصد تولیدات صنعت سنگ دنیا را در اختیار دارد.

پای لنگ صنعت سنگ

وقتی حرف از صنعت سنگ به میان می‌آید به‌طورقطع هر کار بلدی در این حوزه لرستان را به‌عنوان دارنده یکی از عظیم‌ترین ذخایر سنگ دنیا معرفی خواهد کرد، استانی که سه درصد سنگ جهان را در خود جای‌داده ولی همچنان این نام پرآوازه برای سفره لرستان نان‌وآب نشده است.

لرستان با گنجینه‌ای که از سنگ‌های ساختمانی و به‌خصوص سنگ‌های تزئینی و نما در اختیار دارد، در زمینهٔ سرمایه‌گذاری به منظور فرآوری انواع سنگ‌های تزئینی، ساختمانی و مواد کانی غیرفلزی استانی مستعد است.

3214020 | سرِ صنعت سنگ لرستان شکست! | امید لرستان

بیشتر معادن استان لرستان به سنگ‌های نما و تزئینی اختصاص دارد به‌طوری‌که با داشتن حدود یک‌چهارم ذخایر سنگ‌های تزئینی کشور حائز رتبه اول در این زمینه است و از انواع معادن این استان می‌توان به سنگ گچ، سنگ‌آهک، سنگ چینی، فرو سیلیس، فلدسپات، تالک، نمک و سنگ لاشه پالون اشاره کرد.

این صنعت اشتغال‌زا از مصائب زیادی رنج می‌برد به‌طوری‌که بی‌توجهی به ارتقای این صنعت، به‌روزرسانی تجهیزات و امکانات مورداستفاده در این بخش، استفاده از حداکثر توان واحدهای سنگ‌بری فعال، آلودگی زیست‌محیطی و ضایعات بالای صنعت سنگ، غفلت از فرآوری سنگ لرستان و خام فروشی و ده‌ها مشکل دیگر موجب شده که صنعت سنگ این استان همچنان روی پاشنه بی‌تدبیری بچرخد.

ماجرای خام فروشی در قطب سنگ ایران

معضل خام فروشی درجایی که سه درصد سنگ دنیا را در اختیار دارد موجب شده تا نزدیک به ۶۰ درصد سنگ لرستان باقیمت پایین و به‌صورت خام صادر و ارزش‌افزوده این صنعت نصیب غیربومی‌ها و خارجی‌ها شود.

صادرات خام سنگ استان که مطابق برخی آمارها ۶۰ درصد استخراج سنگ استان را شامل می‌شود موجب شده که بارها مسئولان از این وضعیت انتقاد کرده و بگویند که عوائد حاصل از فرآوری و عرضه سنگ لرستان به جیب دیگر استان‌ها می‌رود.

ضرورت به روز رسانی تکنولوژی سنگ‌بری‌ها

مجید یاراحمدی عضو کانون سنگ ایران در سخنانی با اشاره به مشکلات واحدهای سنگ بری استان اظهار داشت: ضرورت دارد که تسهیلات لازم برای به روز رسانی تجهیزات واحدهای سنگ بری استان اختصاص پیدا کند.

وی با اشاره به ظرفیت اشتغالزایی واحدهای سنگ بری در استان عنوان کرد: مسئولان استان باید از سرمایه گذاران بومی برای ایجاد اشتغال حمایت کنند.

2311038 | سرِ صنعت سنگ لرستان شکست! | امید لرستان

وی با تاکید بر حمایت برای به روز کردن تکنولوژی واحدهای سنگ بری استان و جلوگیری از خام فروشی سنگ لرستان، افزود: خام فروشی برای ما ارزش افزوده ندارد.

«هفت خوان رستم» برای یک طرح توسعه

عضو کانون سنگ ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به تعطیلی واحدهای سنگ بری لرستان بیان داشت: تحریم‌های اقتصادی تنها ۳۰ درصد بر روی واحدهای سنگ بری مؤثر است و عمده مشکلات مربوط به صنعت سنگ، در استان حل می‌شود.

یاراحمدی با بیان اینکه تنها ۲۰ واحد سنگ بری استان، صادراتی هستند افزود: سنگ خام ما از لرستان به استان‌های دیگر ارسال می‌شود و سپس بعد از فرآوری دوباره به واحدهای سنگ بری ما ارائه می‌شود.

یاراحمدی با انتقاد از سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان به دلیل عدم حمایت از واحدهای سنگ بری استان، گفت: برای اینکه کسی بخواهد یک طرح توسعه بگیرد باید «هفت خوان رستم» را طی کند.

وعده مدیرکل کار برای پیگیری مشکل واحدها

علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز در این رابطه با بیان اینکه یکی از مواردی که در صنعت سنگ وجود دارد استهلاک تجهیزات و تکنولوژی کارخانجات است، اظهار داشت: همچنین در حوزه فرآوری سنگ آن طور که باید کار به نحو احسن انجام نشده و تولیدات این حوزه جوابگوی نیاز بازار و مشتری نیست.

وی با اشاره به اینکه پنج واحد سنگ بری شهرستان دورود برای دریافت تسهیلات به روز رسانی تجهیزات به بانک معرفی شده‌اند عنوان کرد: در جلسه کمیته فنی اشتغال روستایی این پنج واحد را مطرح و مصوب کردیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به اینکه تقریباً مشکل چهار مورد از آنها حل شده و یک مورد دیگر از آنها نقص پرونده دارد گفت: این واحدها برای دریافت تسهیلات به سیستم بانکی معرفی شده‌اند.

تولید واحدها با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ درصد

جمال مومیوند معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این رابطه با بیان اینکه ۴۰۰ واحد سنگ بری در لرستان وجود دارد اظهار داشت: از این تعداد، حدود ۳۲۰ مورد فعال هستند، البته فعال بودن آنها به منزله تولید ۱۰۰ درصدی نیست.

2133583 | سرِ صنعت سنگ لرستان شکست! | امید لرستان

وی ادامه داد: این واحدها با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ درصد فعالیت دارند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خیلی از واحدهای سنگ بری لرستان عمری بین ۳۰ تا ۴۰ ساله دارند گفت: سیستم و خطوط واحدهای سنگ بری ما توان رقابت با بازارهای امروز را ندارند.

مومیوند با تاکید بر اینکه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای به روز رسانی تجهیزات و تکنولوژی واحدهای سنگ بری، یک موضوع کلی کشوری است و تنها در اختیار استان نیست عنوان کرد: واحدهایی که نتوانسته‌اند این تسهیلات را دریافت کنند یا بدهی‌های گذشته دارند و یا بانک‌ها وثایق آنها را قبول نمی‌کنند، بیشتر مشکلات در این رابطه به دلیل بروکراسی بانکی است.

وی با اشاره به پرداخت یارانه وام به واحدهای سنگ بری گفت: اما واحدها باید شرایط اخذ وام را داشته باشند.

مشکلات مالیاتی و زیرساختی، تکنولوژی قدیمی، نبود سرمایه در گردش، سو مدیریت‌ها در جهت‌دهی‌های صنعت سنگ، بی‌توجهی به صادرات و عدم معرفی در بازارهای جهانی و … ازجمله مشکلات صنعت سنگ لرستان است، موضوعی که تا کنون عزم جدی برای رفع آنها از سوی مسئولان استان دیده نشده است.

 

مهر

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند