سرنوشت مبهم «پادگان ۰۷»خرم‌آباد/ واکنش عجیب شهردار خرم‌آباد: نمی‌دانم این همه دوستدار میراث فرهنگی تاکنون کجا بودند!

1

به گزارش امید لرستان، محدوده «پادگان 07» با پلان کلی مربع شکل در محدوده شهری خرم‌آباد واقع و از چهار جهت به خیابان‌های انقلاب در غرب، خیابان شورا در شمال، خیابان سیروس در جنوب و محله اسدآبادی در شرق منتهی می‌شود.

این بنا که گفته می‌شود مربوط به دوران پهلوی اول است به ثبت ملی رسیده، بنابراین هرگونه اظهارنظر یا تغییری در این بنا واکنش فعالان و کارشناسان عرصه میراث فرهنگی را به دنبال دارد.

درحالی‌که آثار تاریخی و باستانی بخشی از هویت هر جامعه محسوب می‌شود، اما همواره و در برهه‌های مختلف شاهد تخریب و بی‌توجهی به این سرمایه‌های معنوی بوده‌ایم به گونه‌ای که امروز مطرح شدن تغییر کاربری این مجموعه موجب نگرانی کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی شده است.

پیگیری ها  حاکی از آن است که شهرداری و میراث فرهنگی با وجود اینکه هر دو بر تاریخی بودن مجموعه تاکید دارند اما شهرداری ملاک تغییر وضعیت و کاربری را نظر کمیسیون ماده 5 می‌داند در حالی که میراث فرهنگی معتقد است مرجع تصمیم گیرنده در این زمینه شورای عالی شهرسازی است و هر تصمیمی برای تغییر در این مجموعه تاریخی باید با نظر این شورا باشد.

تخریب در کار نیست

 شهردار خرم‌آباد در مورد برخی اظهارنظرها و انتقادها مبنی بر تخریب پادگان 07 توضیح می‌دهد؛ در مورد پادگان 07 در کمیسیون ماده پنج با حضور همه دستگاه‌ها تصمیم‌گیری شد و با توجه به اینکه این بنا جزو تاریخی شناسایی شده فضاهای تاریخی آن سر جای خود قرار دارد.

13990308000361 Test PhotoN | سرنوشت مبهم «پادگان 07»خرم‌آباد/ واکنش عجیب شهردار خرم‌آباد: نمی‌دانم این همه دوستدار میراث فرهنگی تاکنون کجا بودند! | امید لرستان

محمدرضا شریفی مقدم می‌گوید: یعنی بر اساس رأی کمیسیون ماده 5 زمین‌های خالی که بدون استفاده رها شده بودند تعیین تکلیف و با رأی همه اعضا کاربری‌هایی مانند فضای سبز، فضای آموزشی، تجاری و فرهنگی در آن دیده شد.

وی ادامه می‌دهد: در واقع قرار است در فضاهای بدون استفاده پادگان 07 با توجه به موقعیت مکانی این بنا شهرکی ایجاد شود.

شهردار خرم‌آباد با بیان اینکه نمی‌دانم این همه دوستدار میراث فرهنگی تاکنون کجا بودند، تأکید می‌کند: اینکه برخی‌ها از تخریب کل پادگان صحبت می‌کنند صحت ندارد، زیرا تصمیم‌گیری در مورد این بنا با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان به‌عنوان متولی آثار باستانی و تاریخی انجام گرفت.

شهرداری سهم خود را برای تعریض خیابان می‌فروشد

شریفی مقدم می‌گوید: بنابر تصمیم‌گیری کمیسیون ماده 5 سهمی از قطعات مسکونی و تجاری پادگان 07 به شهرداری رسید، که ما هم تصمیم گرفته‌ایم با فروش این اراضی با همکاری مالکان نسبت به تعریض سه راه اسدآبادی اقدام کنیم.

وی با اشاره به این مطلب که این‌طور نیست که به‌عنوان نمونه محل اسطبلی که یکصد سال پیش‌ساخته شده است تخریب شود، تأکید می‌کند: هیچ تخریبی نداریم مگر اماکن و جاهایی که تازه ساخته شده و خیابان، کوچه و معابر باز شوند.

شهردار خرم‌آباد می‌گوید: ساماندهی پادگان 07 زمینه را برای بازدید شهروندان از مکان‌های تاریخی این فراهم می‌کند، زیرا در حال حاضر دسترسی برای شهروندان دشوار است.

شریفی مقدم با بیان اینکه پادگان نظامی 07 یک ظرفیت در مرکز شهر است، می‌افزاید: ضمن اینکه با فروش زمین‌های متعلق به شهرداری دروازه الشتر تعریض می‌شود که این امر یکی از مطالبات جدی شهروندان است زیرا همواره با ترافیک بالا در این محدوده مواجه هستیم.

حفاظت از بناهای تاریخی 07 بر عهده میراث است

معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان نیز در این خصوص می‌گوید: با توجه به اینکه پادگان ۰۷ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته و موضوع ساماندهی آن نیز در جلسه ۲۷ آبان ماه سال 1394 شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شده تنها مصوبات شورای مذکور ملاک عمل جهت ساماندهی اطراف پادگان باید مد نظر قرار گیرد.

زهرا بهاروند با اشاره به اینکه مجموعه بناهایی که در محل پادگان وجود دارند بناهایی ارزشمند با معماری دوره پهلوی هستند، عنوان می‌کند: به نظر می‌رسد این بناها گویای سبک معماری آن برهه از زمان بوده و حفاظت از آن‌ها به عهده تمام دستگاه‌های ذی‌ربط است، زیرا بخشی از هویت تاریخی شهر خرم‌آباد محسوب می‌شود و لازم است تمام تصمیم‌گیری‌های ساماندهی مجموعه نامبرده طبق ضوابط و هماهنگ با قوانین میراث فرهنگی اجرا شود.

به گفته وی مجموعه بناهای پادگان ۰۷ با شماره ۳۱۵۶۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، بنابراین هر تغییر و یا واگذاری و هر اقدامی در حوزه اختیارات شورای عالی شهرسازی است و باید در این شورا به تصویب برسد.

معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی نیز ضوابط میراث میراثی را ملاک قرار می‌دهد، توضیح می‌دهد؛ زمانی که طرحی در شورای عالی معماری شهرسازی مطرح شود که بالاترین مقام‌های هر دستگاه در آن عضو هستند و کمیسیون ماده ۵ نیز موظف است بر اساس آن تصمیم بگیرد.

تنها موضوع برداشتن دیواره کنار خیابان است

بهاروند ادامه می‌دهد: دستگاه و کمیسیونی در سطح استان اگر نظر و یا پیشنهاد جدیدی داشته باشد باید از طریق شورای عالی معماری و شهرسازی برای اجرا اقدام کند.

وی می‌گوید: اما در مورد اظهارنظرهایی که در مورد پادگان 07 مطرح می‌شود، تصمیمی که گرفته شده ربطی به بحث واگذاری نداشته و تنها موضوع برداشتن دیواره کنار خیابان در راستای ساماندهی آن قسمت بوده طی پیگیری که من انجام دادم، آن هم با رعایت کامل ضوابط بناهای تاریخی موجود به‌صورت درصد.

معاون میراث فرهنگی لرستان در پایان صحبت‌های خود تأکید می‌کند: به هر حال این مجموعه شماره ثبت ملی دریافت کرده و لازم است ضوابط میراثی در اولویت هر طرحی قرار بگیرد و حفاظت و نگهداری بناهای تاریخی موجود اولویت طرح‌های ارائه شده جهت ساماندهی آن مجموعه طبق تأیید شورای عالی معماری و شهرسازی کشور است.

گزارش از نسرین صفر بیرانوند|فارس

/.انتهای پیام

1 نظر
 1. حسین عبدالهی نصرآبادی ازتهران می گوید

  آدرس وبلاگ جدید معرفی میراث و مفاخر سفیدشهر
  hosseinabdollahinasrabadi.blogfa.com
   
  معرفی میراث و مفاخر سفیدشهر (نصرآبادکویر) نزدیک کاشان وآران وبیدگل
  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویر )نصرآبادیهای مقیم تهران
  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان وآران وبیدگل بازدید نمائید و لذت ببرید.
  مسیر ورودی ازتهران وقم واستانهای شمالی  به سفیدشهر ازطریق مشکات
  کیلومتر ۳۰ اتوبان قم به کاشان
   
  مسیر ورودی ازشهر کاشان- مدخل شهر  -جاده سفیدشهر(۱۷کیلومتر)
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون (س )واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم (ع) واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی سفید -ملک اباد -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
  ۵-چاله غم تاریخی درشمال سفیدشهر محل اولیه سکونت مردم  سفیدشهر
  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد-وکیل و ملامحمد و کدخدافرج اله
  ۸-شهرزیرزمینی طسمیجان  وچهارطاقی سفیدشهردرمحله زیارت
  ۹-مهرکده تاریخی نرسه کلیسای سفیدشهر ودهها آثار

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند