رسانه‌ای برای مردم لرستان

سازمانهای بین المللی در مقابل تحریم های دارویی و غذایی آمریکا موضع نگرفتند

0

به گزارش امید لرستان، دکتر یحیی ابراهیمی در لایو اینستاگرامی با امید لرستان در رابطه با کرونا و واکسن آمریکایی فایزر به گفتگو پرداخت.

واکسن های ژنتیکی عوارضی دارند که غیر قابل چشم پوشی هستند مانند ایجاد واکنش های التهاب های، مشکلاتی که در پلاکت ها اتفاق می افتد، واکنش های آلرژی که بعضا ایجاد میشود و ماندن این ماده ( mrna ) ممکن است که باعث انعقاد خون و مسائلی شود راهبرد جمهوری اسلامی در این زمینه چیست؟

اساس و راهبرد جمهوری اسلامی ایران بیشتر تکیه بر واکسن داخلی است  ولی در کل به دنبال واکسنی هستیم که اثر بخشی خوب، قیمت مناسب و همچنین قابل اعتماد برای نظام جمهوری اسلامی و مردم باشد که کشورهایی مانند چین، روسیه و هند مورد اعتماد نظام و مردم هستند و قرار است که 16 میلیون و 800 هزار دوز برای افراد با ریسک بالا که در اولویت ما هستند وارد کنیم.

به نظر شما کدام یک از ارکان نظام مثل ستاد مقابله با کرونا، دولت و یا مجلس کوتاهی و کم توجهی کرده اند که موجب شده رهبری مستقیما به بحث واکسن کرونا ورود کرده و خرید واکسن از بعضی کشورها را ممنوع اعلام کنند؟

رهبری خط مشی اصلی را در نظام اسلامی مشخص میکنند و بحث ایشان کم کاری دولت یا مجلس یا نهاد خاصی نیست چون از ابتدای این ویروس در بخش دولتی و خصوصی بحث تولید و همچنین تهیه ی واکسن کرونا در دستور کار بوده و می بینیم که پیشرفت هایی هم در این زمینه داشتیم. به عنوان یک دکتر فکر میکنم بحث اصلی مطالبه از گذشتگان است که مثلاً در بحث آنفولانزا کم کاری کردند در صورتی که ما علم و توان داشتیم و با توجه به امکاناتمان میتوانستیم زیرساخت‌هایی ایجاد کنیم جهت تولید واکسن آنفولانزا که متاسفانه روی این مسئله کار نشده است. رهبری و مردم به بعضی از کشورها اعتماد ندارند که حقیقتا قابل اعتماد هم نیستند مثلاً در زمان جنگ که آن خون های آلوده را برای کشور ما فرستادند و سلاح های شیمیایی و میکروبی را در اختیار صدام قرار دادند که باعث شد خیلی ها از جمله بنده خسارات جسمی پیدا کنیم، پس این کشورها قابل اعتماد نیستند.

به گفته ی وزارت دادگستری آمریکا شرکت فایزر 74 مورد محکومیت قطعی دارد در موارد اخلاق پزشکی یعنی کارها و آزمایشاتی خلاف اخلاق انجام دادند و در کل ید طولایی دارد در تخلفات پزشکی و به این خاطر است که میگوییم ممکن است استفاده از این واکسن چالش برانگیز باشد. با این وضعیت نظر شما و همچنین راهبرد مسئولین کشور درباره خرید و استفاده از این واکسن چیست؟

واقعیت این است که فایزر که این واکسن را ساخته شرکتی است که سابقه طولانی دارد اما هنوز تاییدیه سازمان غذا و دارو را به شکل نهایی نگرفته و به صورت اضطراری و عجله وار کار میکنند. بحث ساخت واکسن این نیست که ما بخواهیم 6 ماهه یا چند روزه واکسن بسازیم و بگوییم اثربخشی آن را بررسی کردیم، کجای اینها هنوز عوارض این واکسن را بررسی کردند؟ چون این واکسن بر اساس ژنتیک در حال تولید است ممکن است پس از تزریق یک سری ژن های مهار کننده ژن های سرطانی ممکن است توسط این واکسن فعال شوند و افزایش پیدا کنند یا اینکه یک سری ژن ها که مفید هستند را سرکوب کنند پس هنوز عوارض این واکسن هنوز خیلی بررسی و مشخص نشده و اگر آمریکایی ها خیلی خوب به این واکسن اعتقاد داشتند قطعا واکسیناسیون گسترده انجام میدادند پس نمیتوان به آن اعتماد کرد و در خود آمریکا تاکنون تنها یک میلیون نفر واکسن کرونا را تزریق کردند که تاییدیه اضطراری این واکسن هم با فشار به سازمان دارو و غذای آمریکا بوده. پس باید از کشورهایی که قابل اعتماد هستند و تحقیقات علمی آنها کامل شده است واکسن خریداری شود البته این را هم اضافه کنم که ۱۶ تا ۱۷ میلیون دوز واکسن واقعاً هیچ نیست ما باید برای پیشگیری حداقل ۷۰ درصد از جامعه را واکسیناسیون کنیم ولی هنوز نباید عجله کرد و باید صبر کنیم تا واکسن مناسب تهیه و یا تولید شود.

یکی از روش های پیشگیری واکسیناسیون است که باید حداقل ۷۰ درصد از مردم را واکسیناسیون کنند اما طبق آمار آمریکا فقط یک میلیون نفر از مردم خود را واکسیناسیون کرده و مابقی را به دیگر کشورها می‌فروشد پس این نشان می دهد که این واکسن هنوز در حال تست بالینی است، نه تایید شده و ما به آمریکا اعتماد نداریم به خاطر جنگ هایی که سردمداران این کشور چه از طریق جنگ بیولوژیک نسبت به ایران هیچ کوتاهی نکردند ف در بحث ترور دانشمندان هسته ای کوتاهی نکردند پس ما این اعتماد را نداریم که این کشور بیاید و برای کشور ایران این کار را انجام دهد، منطق حکم میکند که اعتماد داشته باشیم، ارتباط داشته باشیم و علمی هم باشد و یکی از اساس ما این است که همه چیز بر اساس علم باشد بر اساس منافع ملی ایران باشد و بر اساس این باشد که بهترین اثر بخشی را داشته باشد آن واکسن را انتخاب میکنیم پس قطع به یقین مواردی که مشکوک را نباید بپذیریم و این بحث که بیشتر علمی هم هست را نباید سیاسی کنیم مثلا بگوییم ما فقط به دلایل سیاسی از اینها خرید نمیکنیم. بنده به عنوان یک پزشک این را میگویم که اینها اگر به لحاظ علمی برایشان اثبات می شد که واکسن فایزر مناسب است چرا خودشان واکسیناسیون گسترده انجام نمی دهند در حالی که بیشترین مبتلایان و فوتی ها را در کشور آمریکا هستند. پس اگر به مسائل علمی توجه کنیم منطقمان اجازه نمی‌دهد وقتی خودشان واکسیناسیون نمی کنند و واکسن شان تایید قطعی نشده ما واکسن آن ها را خریداری و به مردمان تزریق کنیم.

در واقع آمریکایی ها دارند مسائل اخلاقی را نقض میکنند و کارآزمایی بالینی را با منت گذاشتن روی کشورهای دیگر انجام میدهند( طبق منشور اخلاقی پزشکی؛ اگر یک کارآزمایی بالینی بناست که انجام شود بایستی آن شخص باید بداند که کارآزمایی بالینی روی او انجام میشود حتی مبلغی به شخص داده شود و اگر اتفاقی برای شخص بیفتد کلیه ی مسئولیت ها متوجه آن شرکتی باشد که در حال انجام کار علمی است) اما آمریکایی ها همهی اینها را زیر پا گذاشته اند و میگویند ما لطف میکنیم که به شما واکسن میدهیم آن هم واکسنی که روی مردم خودشان تست نکردند و بیش از 50 درصد از کادر درمانی آمریکا و کسانی که از لحاظ علمی اطلاعات دارند نپذیرفتند که این واکسن را بزنند آن هم کادر درمانی که مستقیم با کرونا در ارتباط هستند ولی میگویند چون سازمان جهانی بهداشت و و سازمان عفو بین الملل گفتند که مسئولین ایران اینکه واکسن فایزر را تهیه نمیکنند یعنی سیاسی کاری میکنند و کاری میکنند که مردمشان ضرر کنند به خاطر منافعی که خودشان در نظر دارند. پاسخ شما به این مسئله چیست؟

بنده فکر می‌کنم هر کشوری هر تصمیمی که میگیرد بر اساس چند معیار است اول اینکه منافع ملی آن کشور تامین شود و شرایط هر کشوری با کشور دیگر تفاوت دارد براساس مسائل علمی و به این دوستان نکته ای میگوییم که در همین چند سال اخیر وقتی آمریکایی ها دارو و غذای ما را تحر‌یم می کردند چرا همین سازمانهای بین المللی نیامدند موضع نگرفتند که بیماران ایرانی را از داروهای شیمی درمانی محروم کردند؟ چرا سازمانهای بین المللی برای پن انسولین و مرگ و میر های سرطانی های ما که کمتر از کرونا نیستند و به دلیل کمبود دارو بودند واکنشی نشان ندادند؟ بالاخره وقتی میخواهند برای ما دلسوزی به خرج دهند بایستی در تمام زمینه ها عکس العمل نشان دهند که دیدیم در سالهای گذشته و حتی چند سال اخیر علی الخصوص در پیکی که ایران در پاییز داشته در تهیه ی دارو ما واقعا مشکل داشتیم و آن موقعی که میبایست آنها با ملت ایران هم صدا میشدند دیدیم خیلی جاها سکوت کردند.

قطع یقین بعنوان یک ایرانی بعنوان یک پزشک و بدون تعصب این را خدمت همه عرض میکنم که هم مجلس،  هم دولت و هم نظام و حاکمیت اولین چیزی که برایشان مهم است سلامتی تمام ایرانیان است که به دنبال راهکاری هستند که هم سلامت جسمانی و هم سلامت روانی شهروندان عزیزمان تامین شود هم عزت ملت ایران تامین شود  و دغدغه ی مسئولین سلامتی مردم است که به دنبال راهکارهایی هستند و مطمئنا بهترین واکسن از نظر علمی را برای سلامتی مردم فراهم خواهند کرد که مورد اعتماد باشد و مشکلی برای هم وطنانمان ایجاد نکند.

خواهش ما این است که با توجه به مسئولیتتان و جایگاه نظارتی مجلس تمام تلاش خود را کنید که واکسن هایی را که امتحانشان را پس دادند یعنی از تکنولوژی هایی استفاده کردند که چندین سال است از آنها استفاده میشود یعنی تکنولوژی های جدیدی نیست مانند مسائل ژنتیکی دارند نظارت داشته باشید که واکشن های مطمئنی وارد شود و ما خیالمان از بابت ورود واکسن های مطمئن راحت باشد.

واکسن های کرونا هیچ کدام تا این لحظه مطمئن نیستند چون هنوز 6 ماه است که شروع به کار کردند و هنوز عوارض آنها را خیلی دقیق بررسی نکردند. قطعا مجلس از بعد نظارتی نظارت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد دغدغه ای در بین ملت ایجاد شود و شک و شبهه ای ایچاد شود و نظر مجلس و دولت این است که منویات مقام معظم رهبری اجرا شود، مردم باید آرامش خود را حفظ کنند و بدانند که همه مسئولین به دنبال سلامت آنها هستند و به عنوان یک پزشک، بعنوان کسی که در کمیسیون بهداشت و درمان هستم بعنوان کسی که مسئول ستاد کرونای مجلس هستم از بعد نظارتی در خدمت مردم خواهم بود.

بعنوان یک پزشک ترجیح میدهید واکسن ایرانی بزنید یا واکسن خارجی مطمئن؟

ترجیح میدهم واکسنی که توسط سازمان غذا و داروی کشور خودمان که مراحل آزمایشگاهی آن که واقعا آزمایشگاه های پیشرفته ای هم داریم طی شود اگر تایید کند و در کل هر واکسنی که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی باشد قطعا از آن واکسن استفاده خواهم کرد و آرزو داریم که اولا از واکسن ایرانی استفاده کنیم دوما از واکسنی که توسط آزمایشگاه رفرانس سازمان غذا و دارو تایید شود.

توصیه شما به مردم چیست؟

مردم استرس نداشته باشند و آرامش خود را حفظ کنند، برای پیشگیری کرونا باید از دو مسیر پیش رویم و همیشه مسیری را باید انتخاب کنیم که کمترین هزینه را برای ما داشته باشند واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، قضاوت کنیم که در حال حاضر کدام راحتتر است الان مردم دغدغه دارند که آیا این واکسن مناسب است وقتی واکسن هنوز تایید شده نیست پس توصیه ما به مردم و مسئولین این است که نکات بهداشتی را رعایت کنند و ادامه دادن طرح شهید سلیمانی را در دستور کار قرار دهند که با رعایت این مسائل بیماری کرونا را کنترل خواهیم کرد.

با توجه به موفقیت طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به نظر شما این طرح تا کی ادامه خواهد داشت؟

تا زمانی که بیماری کاملا کنترل شود و نباید خیلی شتاب زده عمل کرد که متاسفانه میشنویم که قرار است مدارس را باز کنند که بعنوان یک پزشک نظر ما این است که این کار را به شکل شتاب زده عمل نکنیم و رعایت کنیم که بیشترین آمار مثلا الشتر در فروردین بود و فقط با رعایت مردم و مسئولین توانستیم کنترل کنیم ولی بعد که احساس کردیم بیماری کاملا از بین رفته مجددا مردم رعایت نکردند و پیک دوم شروع شد الان مردم احساس نکنند که بیماری تمام شد و فوتی ها کم شده است و بیماری کنترل شده پس رعایت نکنند بلکه ما باید طبق برنامه ای که در دستور کار بوده عمل کنیم و این بیماری کاملا کنترل شود و توسط وزارت بهداشت بعنوان متولی اصلی حوزه سلامت است بعد از آن بتوانیم کارهای عملیاتی انجام دهیم

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند