دو تصادف ساده که تبدیل به گزارش محرمانه ساواک شد

0

محمد ایمانی فعال رسانه‌ای گزارش ساواک از دو صحنه تصادف را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.

سند اول:

«عصر روز پنج‌شنبه ۵۷/۹/۲ در خیابان کوروش کبیر [شریعتی] بین دو اتومبیل تصادفی رخ داده است.

افسری که جهت کروکی در محل حاضر شده با مشاهده وضع رانندگان، با لحن تهدیدآمیزی اظهار داشته “صبر کنید خمینی برایتان کروکی بکشد”.

با این عمل افسر مزبور، بلافاصله راننده‌ای که مقصر بوده، باارائه مدارک و آدرس و صدور چکی به مبلغ ۶۰ هزار ریال، به راننده خسارت دیده اظهار داشته: “اتومبیل خودتان را تعمیر نمایید و اگر مخارج آن زیاد شد، با توجه به آدرسی که در اختیار دارید، حاضر به پرداخت مابقی مخارج می‌باشم”.

در این هنگام، راننده مقابل ضمن استرداد مدارک و سوزاندن چک مورد بحث، خطاب به افسر راهنمایی اظهار می‌دارد: “جهت خشنودی آقا (خمینی) این پول‌ها ارزش ندارد”؛و بعد از روبوسی با راننده دیگر، محل را ترک و تماشاچیان این صحنه، مأمور را مورد تمسخر قرار داده‌اند.»

(کتاب”انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک”، دفتر هفدهم، صفحه ۳۰۰).

سند دوم:

“تیمسار ریاست سازمان اطلاعات و امنیت کشور

اداره دوم-۳۲د

۱۰/۱۰/۱۳۵۷

خبر واصله حاکیست: در ساعت ۱۸۳۰ مورخه ۲۲/۹/۱۳۵۷ دو دستگاه خودرو شخصی که یکی از آنان پژو به شماره ۳۵۳۲۸ ـ تهران ل بود در خیابان ‌آیزنهاور با یکدیگر تصادف نمودند که به خودرو دیگر مبلغ ۶۰۰۰۰ ریال خسارت وارد گردید؛

و افسر راهنمائی ضمن کشیدن کروکی تصادف اظهار نمود من کروکی را کشیدم ولی شما باید پولش را از خمینی بگیرید. هر دو راننده ناراحت شدند و راننده پژو مزبور، چکی به مبلغ ۷۰۰۰۰ ریال نوشت و اظهار داشت (فدای یک ریش خمینی؛

و بلافاصله راننده خودرو بعدی چک را گرفته و ضمن سوزانیدن آن در جلو جمعیت اظهار نمود فدای خمینی).

دو تصادف ساده که تبدیل به گزارش محرمانه ساواک شد

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند