دو اقدام مهم دولت رئیسی در حوزه ارزی؛ صادرات نفت و تلاش برای آزاد سازی پول های بلوکه شده/ ریسک سرمایه گذاری در ایران به مراتب کمتر از ترکیه است.

0

به گزارش امید لرستان، دکتر نجف علی شهبازی عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین در گفت و گو با امید لرستان اظهار داشت: معاملات ارزی کشور تحت تاثیر بخش بازار متشکل ارزی که زیر نظر بانک مرکزی است و دلار اسکناس تحت صرافی است.

وی افزود: بازار ارزی ایران تا حدی از چند صرافی واقع در شهرهایی همچون هرات افغانستان و سلیمانیه کردستان و استانبول ترکیه و چند نقطه دیگر اثر می پذیرید.

وی در مورد نحوه چرایی اثر گذاری صرافی های هرات افغانستان در تعیین نرخ ارز بر بازار ایران بیان کرد: هرات در واقع دروازه ارزی ایران از سمت شرق آسیاست و در زمان سیطره طالبان بر افغانستان، مبادلات با این دروازه ارزی تقریبا در یک بازه زمانی بسته شد.

وی در مورد وضعیت فعلی مبادلات تجاری و ارزی با کشور افغانستان تصریح کرد: بعد از مدتی روند معاملات بهبود یافت و حتی بهتر هم شده است و مشکل خاصی هم اکنون وجود ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین با اشاره به سرفصل مهم “تامین ارز” در بحث مبادلات با کشور افغانستان اشاره و خاطر نشان کرد: ایران سابقه صاردات ۴ میلیارد دلاری به افغانستان را در کارنامه خود دارد.

وی در مورد اتفاقات اقتصادی صورت گرفته در کشور ترکیه و تاثیر بر صعود یا کاهش قیمت ارز در ایران اضافه کرد: واقعیت این است که هر چند ارزش ریال در برابر لیر افزایش یافته اما این می تواند موجب افزایش واردات کالاهای ترکیه به ایران از طریق مبادی رسمی و قاچاق شود.

شهبازی با اشاره به ضرر مالی خریداران ایرانی ملک در کشور ترکیه گفت: زمانی در دهه ۹۰ کشور ترکیه تورم های ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی را هم تجربه کرده و به شدت اقتصاد این کشور نیازمند سرمایه گذاری خارجی است که اگر این سرمایه به موقع تامین نشود این کشور دچار بحران اقتصادی خواهد شد و تجربه نشان داده است که سرمایه گذاری در ایران بسیار کم ریسک تر از کشورهایی همچون ترکیه و گرجستان است.

وی با اشاره به سیاست های ارزی دولت سیزدهم تاکید کرد: واقعیت این است که آقای رئیسی در بدترین شرایط اقتصادی دولت را تحویل گرفته است که محصول دولت قبل است اما در عمر کوتاه همین دولت اتفاقات امیدوار کننده ای بروز پیدا کرده است، همانند تلاش برای فروش نفت بیشتر و همچنین زمزمه هایی مبنی بر آزاد سازی دارایی های ارزی کشور که می تواند شوک های مثبتی به بازار وارد کند.

وی خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران با وجود تحریم ها همواره تراز تجاری صادرات غیر نفتی آن یا مثبت بوده و یا اینکه با درصد بسیار جزئی واردات آن مقداری بیشتر بوده و پول فروش نفت نیز صرف هزینه های جاری کشور و سرمایه گذاری شده است و این امید وجود دارد که درآمدهای ارزی در این دولت روند صعودی داشته باشد.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند