حال و هوای زائران در حرم مطهر رضوی / روز خاص زیارت «خورشید» در روز زیارتی امام رضا(ع) / دل‌های عاشقان به سوی مشهدالرضا(ع) پر می‌کشد

0

به گزارش امید لرستان، از مشهد مقدس، ذی‌القعده، ماه منسوب به امام رضا(ع) است. دهه کرامت و سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س)؛ خواهر بزرگوار امام هشتم(ع)، روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی الکاظم(ع) (شاهچراغ)؛ برادر گرانقدر حضرت ثامن‌الحجج(ع) و روز ولادت باسعادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، قله سرور و شادی در دهه کرامت را پشت سر گذاشتیم و اکنون به بیست و سوم ماه ذی‌القعده روز زیارتی خاص حضرت ثامن‌الائمه(ع) رسیدیم.

مطابق آنچه در برخی از منابع و از جمله کتاب شریف مفاتیح‌الجنان ذکر شده است، این روز به این دلیل که برخی معتقدند روز شهادت امام رضا(ع) است، روز زیارتی مخصوص امام هشتم(ع) نامیده شده است و بنا بر نقل مرحوم حاج شیخ عباس قمی(ره) در مفاتیح‌الجنان، کتاب کامل‌الزیارات و… بهترین اعمال مستحبی در این روز، زیارت حضرت امام رضا(ع) از دور یا نزدیک است.

به همین مناسبت در این گزارش به بیان واگویه‌های برخی از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی درباره این روز و بیان احساسشان از زیارت امام هشتم(ع) پرداختیم. برش‌هایی از این گپ و گفت را دنبال کنید.

این روز همیشه برایم مهم بوده است

70 ساله و اهل یزد است و به قول خودش همیشه سعی کرده است که در روز 23 ماه ذی‌القعده، امام رضا(ع) را از راه دور یا نزدیک زیارت کند. حاج‌مصطفی از خاطرات دوران جوانی‌اش می‌گوید و ادامه می‌دهد: من و دوستانم در ایام جوانی با همدیگر برنامه‌ریزی می‌کردیم که روز 23 ماه ذی‌القعده در مشهد باشیم. آخر این روز متعلق به زیارت مخصوص امام رضا(ع) است. راستش را بخواهید به جز چند مورد خاص که در زندگی‌ام اتفاق افتاد، بقیه سال‌ها همیشه در این روز در مشهد بودم و به زیارت امام هشتم(ع) رفته‌ام. آخرین مرتبه هم فقط پارسال به خاطر شیوع بیماری کرونا نتوانستم به مشهد مقدس بیایم. خدا را شکر که امسال توفیق این حضور و زیارت را دارم.

یک اتفاق مرا با این روز آشنا کرد

برای تکمیل گزارش به صحن‌های دیگر حرم می‌روم. خانواده‌ای در گوشه صحن آزادی توجهم را جلب می‌کند. به سراغ پدر خانواده می‌روم.

آقایوسف پس از خوش و بش و احوالپرسی می‌گوید: راستش را بخواهید من با موضوع روز 23 ماه ذی‌القعده که روز زیارتی خاص امام رضا(ع) است در پی یک اتفاق آشنا شدم؛ چندین سال پیش در ماه ذی‌القعده به اتفاق خانواده‌ام از کرمان با کاروان‌های زیارتی به مشهد مقدس برای زیارت امام رضا(ع) آمدیم. در ضمن حساب کردم دیدم چند شب دیگر، سالگرد تولد اولین فرزندم است. برای همین تصمیم گرفتم پس از زیارت، در هتل محل اقامتم یک جشن تولد برای فرزندم برگزار کنم.

پرچمی به رنگ سیاه

بعدازظهر روز بیست و دوم ماه ذی‌القعده، در حرم مطهر چشمم به پرچم گنبد مطهر امام رضا(ع) افتاد و دیدم که در حال تعویض پرچم به رنگ مشکی هستند.

از یکی از خدام حرم که پرسیدم متوجه شدم امشب، شب بیست و سوم ماه ذی‌القعده و به روایتی سالروز شهادت امام رضا(ع) است و به همین دلیل رنگ پرچم گنبد مطهر رضوی به رنگ سیاه درآمده است. البته آن خادم حرم به من گفت که قدر لحظات حضور در حرم را بدانم که در شب و روز بیست و سوم ماه ذی‌القعده در حرم امام هشتم(ع) هستم.

از آن موقع تا به حال روز 23 ماه ذی‌القعده و زیارت امام رضا(ع) را در این روز فراموش نمی‌کنم. در آن سال هزینه مراسم جشن تولد فرزندم را هم برای کمک به ایتام و نیازمندان تقدیم خانواده‌های کم‌برخوردار کردم.

23 ذی‌القعده، روز وفای به عهد و پیمانم با امام رضا(ع) است

مرد میانسالی که دستار سبزرنگی بر سر دارد توجهم را جلب می‌کند. آرام آرام به سمت صحن انقلاب در حرکت است با او همکلام می‌شوم. پس از مطلع شدن از موضوع گفت‌وگو او را به گوشه صحن دعوت می‌کنم.

آن گونه که سیدرسول برایم می‌گوید اهل اصفهان است و 53 سال سن دارد. به گفته خودش سالی یک یا دو بار یا بیشتر به مشهد می‌آید البته از بیماری کرونا خیلی گله‌مند است که موجب شده حدود 17 ماه نتواند به مشهد سفر کند.

سیدرسول ادامه می‌دهد: من همیشه در طول سال برای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی خاصی دارم تا در چنین شبی در مراسم شب قدر در حرم مطهر امام رضا(ع) باشم و اگر نتوانم یا مشکلی پیش آید حتماً بیست و سوم ذی‌القعده باید مشهد باشم.

وقتی دلیل این اصرار و جدیت را از او می‌پرسم در پاسخ می‌گوید: شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان شبی است که مطابق آموزه‌های دینی امور و سرنوشت یکساله زندگی انسان‌ها تقدیر می‌شود و من دوست دارم در جوار امام مهربانی‌ها همه ساله این امر مهم برایم اتفاق بیفتد برای همین از قبل از ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی می‌کنم تا در چنین شبی در مشهد باشم.

عهد و پیمان با امام معصوم

سیدرسول ادامه می‌دهد: اما در مورد روز بیست و سوم ماه ذی‌القعده نیز دو نیت دارم؛ یکی اینکه روز زیارتی خاص امام رضا(ع) است که زیارت امام هشتم(ع) در این روز ثواب زیادی دارد و دیگر اینکه در چنین شبی بود که خداوند به برکت وجود مقدس حضرت رضا(ع) حاجتم را برآورده کرد و یک بار دیگر مانند تمام زندگی‌ام مدیون امام رئوف و مهربان شدم. من نذر کردم اگر مشکلی نداشته باشم حتماً در بیست و سوم ذی‌القعده در مشهد برای ادای نذرم حضور یابم. 23 ماه ذی‌القعده روز وفای به عهد و پیمانم با امام رضا(ع) است

گزارشم به پایان می‌رسد نگاهی به گنبد مطهر رضوی می‌اندازم و در دل به یاد این جمله معروف می‌افتم که هر امامی را با پیروانش عهد و پیمانی است که زیارت آن امام معصوم از مصادیق این عهد و پیمان است.

انتهای پیام/

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند