تولید کلیپ شوی رقص لس آنجلسی در استودیوهای لرستان/حراج اصالت های نوستالژیک یک قوم توسط ولنگاران فرهنگی+تصاویر

1

به گزارش امید لرستان، سرزمین لرستان دیار فتوت، مردانگی و اصالت های ماندگار است، قوم لر دایه دار فرهنگ پاکدامنی و نجابت است و در میان تمام اقوام فرهیخته ایرانی، لرستان به سرزمین غیورمردان معروف شده و به طورکلی وجه تسمیه ناملموس قوم لر، شرافت و ناموس پرستی است و از دیرباز بعد از خدا و اهل بیت علیه سلام، شرف و آبرو، مقدس ترین کلید واژه ها در این اقلیم  فرهنگی هستند.

معماری درون گرا،رعایت حریم بین زن و مرد و پوشش مناسب مردان و زنان قوم لر، در طول هزاران سال همواره الهام آفرین بوده است؛ عفت و حیا شاخصه ناملموس و، حجاب ظاهری شاخصه ملموس زنان و مردان لر است که در پوشش های نوستالوژیکی همچون گلونی، روسری، ،سرداری، کلنجه، پاپوش،جلیقه و چارشو نمود پیدا کرده است که قدمت بعضی از این نمادهای هویتی به صد ها سال قبل از اسلام بر می گردد و خود نشان دهنده این است که فطرت زنان و دختران سرزمین فلک الافلاک سالهای سال دست نخورده باقی مانده است.

اصل مهم برای خانواده لر از دیرباز آبروست که آن را با تمام ثروت های مادی عضو نمی کند و در این راه حتی بذل جان و مال می کند و  این خصلت شاخص هیچ گاه در طول قرن ها و سالها مشمول تاریخ نشده است و در ژنتیک اقلیم لرستان، گویا این ویژگی نهادینه شده است.

متاسفانه چندی است که نه با پول و نه با جان، و نه در خفا بلکه در روز روشن و مفت و مجانی و در دید ده ها هزار بیننده شبکه های اجتماعی، چوب حراج به عزت و ناموس قوم لر، در استودیوهای زیر زمینی زده شده تا جایی که بیش از 50 هزار بازدید از یکی از کلیپ های این مدلی در فضای مجازی شده است.

محتوای یکی از این کلیپ های که ساختارشکنانه تر از بقیه است در واقع به نوعی مهندسی معکوس کلیپ های لس آنجلسی ابتدای دهه 80 است که زبان خواننده بومی لرستان است و بقیه محتوا به شیوه شوهای ماهواره ای 20 سال قبل کارگردانی و تدوین شده است. زنان دنسر کلیپ ها با ظاهری نیمه عریان درحال نقش آفرینی هستند! و خوانندگان خیابانی که آمار آثار آن ها را باید بیشتر در چاله میدان ها و پس کوچه ها دنبال کرد آوازه خوان این بزم ضد فرهنگی هستند؟

آیا زنان نقش آفرین این شوهای ضد فرهنگی بومی استان لرستان هستند؟ یعنی فرهنگی یک تمدن کهن و اصیل آن قدر در سراشیبی سقوط قرار گرفته است که رقص و ظاهری نیمه عریان، جای عفت و پاکدامنی فطری بانوان دیار لاله های واژگون را گرفته است؟ اگر زنان چنین فیلم هایی بومی استان نیستند و فقط به عنوان نقش آفرین در استودیویی در لرستان ایفای نقش کرده اند آیا نباید با چنین عناصر ولنگار فرهنگی برخورد قاطع شود که درصدد تبلیغ رقص مبتذل در کنار نوای لری هستند؟ آیا نشر چنین محتوای به شکل گسترده در فضای مجازی سبب نشر و تکرار این حرکت ضد فرهنگی در دیگر نقاط استان نمی شود.

 

در همین راستا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در گفت و گو با امید لرستان با رد هرگونه صدور مجوز برای فعالیت استودیوهای رقص، اظهار کرد: چنین اقداماتی قطعا بدون مجوز در فضاهای حقیقی و مجازی برگزار می‌شوند و افرادی که اقدام به برپایی چنین مجالسی می‌کنند، ضمن شناسایی اماکن موردنظر، با عوامل برگزاری باید برخورد قاطع شود.

 

احمدحسین فتایی با تاکید بر اینکه استودیو مجوزدار در سطح استان نداریم بیان داشت: هنرمندان برای کارهای هنری در فضاهای پیش‌بینی شده در مجموعه اداره‌کل ارشاد اقدام به تولید اثر می‌کنند و کارگروه های هنری در شهر فعال هستند و به دلیل داشتن مجوز، این کارگروه‌ها اقدام به فعالیت ضدفرهنگی نمی‌کنند.

وی  گفت: با این وجود و در صورت اثبات فعالیت‌های ضدفرهنگی در این کارگروه‌ها، ضمن برخورد با متخلفان، سریعا پس از لغو مجوز مکان موردنظر نیز پلمپ می‌شود ولی تاکنون گزارشی مبنی بر فعالیت ضد ارزشی و غیرمجاز کارگروه‌ها به اداره ‌کل ارشاد ارسال نشده است.

فتایی با بیان اینکه پلیس اماکن باید بر فضای مجازی در جهت ممانعت از پخش چنین کلیپ‌هایی رصد لازم را داشته باشد تاکید کرد:: در صورت مشاهده تخلف‌ها پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد.

 

قسمت عجیب ماجرا آنجاست که این جریان ولنگار آن قدر شرایط را برای تولیدات خود مناسب می بیند که حتی نام و لوگوی استودیوی تولید فیلم و کارگردان روی اثر موجود است و حتی نام آرایشگاهی  که خانم های رقاص را در خرم آباد بزک کرده است روی کلیپ درج شده است! و به جهت احترام به مردم و مخاطبین رسانه امید و مغایرت با فرهنگ و قوانین کشور، کلیپ در سایت بارگزاری نمی شود.

انتهای پیام/

/.انتهای پیام

1 نظر
  1. sajad می گوید

    بر باعث و بانیش لعنت

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند