تورم نقطه به نقطه ۴۷.۷ درصدی در لرستان

0

به گزارش امید لرستان، مرکز آمار ایران پس از بررسی شاخص قیمت مصرف‌کننده در آذرماه سال ۹۹، درصد تغییر شاخص کل نسبت به مدت مشابه سال قبل را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد که در این آمار درصد تغییر شاخص کل برای خانوارهای کشور نسبت به آذرماه سال ۹۸، ۴۴.۸ درصد اعلام شد.

13991007000333 Test NewPhotoFree | تورم نقطه به نقطه 47.7 درصدی در لرستان | امید لرستان

رتبه یازدهم لرستان در تورم نقطه ‌به ‌نقطه کل خانوارها

بیشترین نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه مربوط به استان­ کردستان ۵۴.۲ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ۴۱.۲ درصد است و استان لرستان نیز با تورم ۴۷/۷  درصدی در رتبه یازدهم قرار دارد؛ یعنی خانوارهای ساکن استان­ لرستان نسبت به آذرماه ۱۳۹۸ به‌طور متوسط حدود سه درصد بیشتر از میانگین کل کشور برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌‌اند.

همچنین در آذرماه به‌طور متوسط در کشور شاهد رشد دو درصدی تورم نسبت به ماه گذشته بوده‌ایم این آمار برای لرستان ۲/۳ درصد است.

طبق آمار اعلامی نرخ تورم دوازده‌ ماهه منتهی به آذرماه ۱۳۹۹ برای کل خانوارهای کشور به عدد ۳۰.۵ درصد رسیده و در عین‌ حال نرخ تورم دوازده‌ ماهه استان لرستان نیز ۲/۳۱ درصد بوده و در رتبه هشتم قرار دارد بیشترین نرخ تورم دوازده ‌ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۵.۳ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ‌ماهه منتهی به آذرماه ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲۷.۲ درصد است.

رتبه چهاردهم  لرستان در تورم نقطه ‌به ‌نقطه خانوارهای شهری

در آذرماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩۵) به ۲۷۷.۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه‌ به ‌نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۴۴.۲  درصد است و بیشترین نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه خانوارهای شهری در این ماه مربوط به استان کردستان با ۵۳.۶ درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با ۴۱.۲ درصد است و استان لرستان نیز با ۴۶ درصد در رتبه چهاردهم کشور قرار دارد.

13991007000329 Test NewPhotoFree | تورم نقطه به نقطه 47.7 درصدی در لرستان | امید لرستان

نرخ تورم دوازده‌ ماهه منتهی به آذرماه ١۳۹۹ برای خانوارهای شهری کل کشور ۳۰.۵ درصد بوده و در عین حال در استان لرستان نیز نرخ تورم دوازده‌ ماهه منتهی به این ماه 30/۶ درصد رسیده و از این حیث نیز در رتبه دوازدهم قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ‌ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۵ درصد و کمترین نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آذرماه سال ۹۹ نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با ۲۶.۹ درصد است.

رتبه نهم لرستان در تورم نقطه ‌به ‌نقطه خانوارهای روستایی

در آذرماه ١۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ۲۹۶.۳ بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۷ درصد افزایش داشته و درصد تغییر شاخص کل خانوارهای روستایی نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه ‌به ‌نقطه) ۴۸ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه ‌به ‌نقطه خانوارهای روستایی مربوط به ‌استان ‌همدان با ۵۸.۱ درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۳۹.۵ درصد است و استان لرستان نیز با 52/۲ درصد در رتبه نهم  قرار دارد.

نرخ تورم دوازده ‌ماهه منتهی به آذرماه ١۳۹۹ برای خانوارهای روستایی کشور به ۳۰.۵ درصد رسیده و نرخ تورم دوازده ماهه برای خانوارهای روستایی استان لرستان نیز ۳۲/۹درصد بوده و از این حیث در رتبه هشت کشور قرار دارد و بیشترین نرخ تورم دوازده ‌ماهه مربوط به استان هرمزگان با ۳۵.۹ درصد بوده و کمترین نرخ تورم دوازده ‌ماهه منتهی به آذرماه سال ۱۳۹۹ نیز مربوط به استان خوزستان با ۲۵.۷ درصد است.

تورم ۶۳.۹ درصدی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در استان لرستان

یکی دیگر از نکات مهم دیگر در این گزارش تورم  ۶۳/۹ درصدی لرستان در دسته خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها است به‌طوری‌که تورم نقطه‌ای کل کشور در این شاخص ۵۷.۹ درصد است و استان لرستان با تورم حدود ۶۴ درصدی خود در این دسته‌بندی در رتبه چهارم قرار دارد و این در حالی است که ازنظر ضریب اهمیت نیز این دسته از مواد و کالاهای مصرفی در استان لرستان ضریب اهمیت ۳۴.۶۳ درصدی دارد و این امر نشانگر فشار مضاعف بر مردم به دلیل بالا بودن ضریب اهمیت این دسته از اقلام در امرارمعاش آن‌ها دارد.

در کنار آن در خصوص اقلام غیرخوراکی و خدمات نیز تورم نقطه‌ای استان لرستان در این ماه به عدد ۳۸ درصدی رسیده است و ضریب اهمیت آن نیز ۶۵.۳۷  درصد است و در عین ‌حال تورم نقطه‌ای کل کشور در این بخش نیز ۳۸.۷ درصد است و از این حیث استان لرستان تورم پایین‌تری نسبت به میانگین کشوری داشته است.

بر پایه این گزارش در حالی ‌که مسئولان از عدم کمبود در خصوص کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار و سایر اقلام در کشور خبر می‌دهند اما همچنان شاهد افزایش بی‌رویه قیمت­‌ها در سطح بازار هستیم و این نشان می‌­دهد که مشکل اصلی در خصوص افزایش قیمت­‌ها به عدم نظارت صحیح بر بازار و وجود دلالان در این خصوص است که سبب افزایش قیمت می‌­شود.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند