مهرداد ویس کرمی؛

اگر مدیریت آب کشور صحیح است چرا باید مُهر محرمانه بخورد؟!/سال ۲۰۲۵، لرستان به ۲.۸ میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد.

0

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس از پیگیری گفتمان حق آبه و مطالبه جدی آب در استان لرستان از دو سال قبل و از ابتدای نمایندگی خبر داد.

به گزارش امید لرستان، نماینده مردم خرم آباد و چگنی و عضو مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی با حضور در دانشگاه لرستان، ضمن دیدار با اعضای بسیج دانشجویی این دانشگاه، در مورد مسئله حق‌آب لرستان با آن‌ها به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

وی با بیان اینکه گفتمان حق آبه و مطالبه جدی آب در استان لرستان از دو سال قبل و از ابتدای نمایندگی ایشان شروع شده است، اظهار داشت: بنده در اولین نطق خود در مجلس شورای اسلامی به بیان اهمیت حق آبه و مسئله آب در استان پرداخته‌ام و اهمیت این موضوع در حدی است که اشتغال و معیشت مردم در شهر و روستا به این موضوع گره خورده است. اولین کارگروه بنده که با حضور متخصصان تشکیل شد، کارگروه آب بود. طی دو سال اخیر پیرامون آب گفتمان سازی انجام شد.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم با اشاره به اینکه لرستان از منابع آبی برخوردار است، عنوان کرد: برای بهتر ظاهر شدن در مدیریت آب، باید کار علمی انجام شود البته با توجه به کمبود بارش‌ها و تحلیل رفتن منابع آبی، برخی از مشکلات و معضلات اجتناب ناپذیر است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ۱۲ میلیارد متر مکعب که در استان وجود دارد، ۸ میلیارد مکعب از آن حاصل سرچشمه‌های استان است، ادامه داد: آب پایین دست سد بختیاری که حوزه دز و خوزستان از آن متنفع می‌شود و از مخزن آن هم نمی‌توان برداشت کرد؛ اما در خصوص برداشت از بالادست آن هیچ مشکلی ندارد و گردشگری آن برای استان لرستان است.

ویسکرمی با اشاره به اینکه یکی از تلاش‌های بنده این است که اطلاعات آب را از حالت محرمانه خارج کنم، تصریح کرد: من تلاش خواهم کرد اطلاعات آب را از حالت محرمانه خارج کنم. اگر مدیریت توزیع آب صحیح است، چرا باید مُهر محرمانه بخورد؟! البته نیازسنجی‌ها انجام شده و اکنون نیازمندی استان ۱.۷ میلیارد مترمکعب آب است و در سال ۲۰۲۵ به ۲.۸ میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

وی با ابراز تاسف از اینکه نمایندگان استان دید استانی نداشته و چون منافع شهرستان‌ها متفاوت است، تنها به امور شهرستان‌ها می‌پردازند، افزود: حدود ۶۰ درصد آب شهرستان الیگودرز آب سطحی بوده و دارای منبع آب شرب پایدار نیست که نگران کننده است و لازمه حل این مشکل ابتدا اجماع نمایندگان و سپس احداث و تکمیل سد برای ایجاد منبع آب پایدار است.

نماینده مردم  خرم‌آباد و چگنی در مجلس  به ظلم تاریخی به استان لرستان اشاره کرد و بیان داشت: ۱۲ میلیارد مترمکعب آب از استان خارج می‌شود که تنها ۲۰۰ میلیون مترمکعب از آن در مخزن سدها ذخیره شده است و از همین میزان ذخیره شده هم به طور کامل اجازه برداشت نداریم که عامل این ظلم، مافیای آبِ وزارت نیرو است!

ویسکرمی لازمه بهبود اوضاع و برون رفت از شرایط کنونی را ایجاد گفتمان عمومی بیان کرد و از رشد این گفتمان در سطح استان ابراز امیدواری کرد‌.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم در رابطه با تمرکز صنعت در کویر و مناطق مرکزی کشور اینگونه توضیح داد که در اوایل انقلاب و در جنگ تحمیلی به دلیل تهدیداتی که از طرف دشمن برای صنایع ما وجود داشت، اینگونه اقتضاء می‌کرد که این صنایع در مناطق مرکزی کشور بنا شوند و در آن زمان مشکل کمبود آب وجود نداشت.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند