به نام خشکسالی به کام سودجویان/حرص مالکان، آتش دامنگیر مراتع و جنگل های لرستان

0

به گزارش امید لرستان، لرستان دارای ۷ منطقه تحت مدیریت، ۶ منطقه شکار و صید ممنوع و ۳ زیستگاه حساس و دارای توان اکولوژیکی بالا است.

مساحت کل منابع طبیعی استان اعم از جنگل و مراتع، دو میلیون و ۱۰۱ هزار و ۶۷۱ هکتار است که از این میزان ۸۸۴ هزار و ۳۵۷ هکتار مرتع و یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۱۴ هکتار به جنگل‌ها اختصاص دارد.

از یک میلیون و ۲۱۷ هزار هکتار اراضی جنگلی ۳۲۲ هزار و ۱۴۰ هکتار جزو مناطق تحت مدیریت اعم از پناهگاه حیات وحش،  آثار طبیعی ملی، منطقه حفاظت شده هستند و مدیریت آنها با محیط زیست است، همچنین ۱۳۶ هزار و ۹۹۳ هکتار  مناطق شکار و صید ممنوع و زیستگاه‌های حساس با ارزش اکولوژیکی بالا است.

سالیان سال است که جنگ بقا بین زمین های کشاورزی و مراتع و جنگل های لرستان درگرفته است و تجربه اثبات کرده است که پیروز بلامنازع این نبرد نابرابر همیشه مالکان املاک و زمین های کشاورزی هستند چرا که املاک صاحب دارند و مراتع و جنگل های لرستان گویا بی صاحب هستند.

بعضی از مالکان زمین های کوهپایه ای استان، سال های سال است که در سایه غفلت مسئولین جنگلبانی و اداره حفاظت محیط زیست در حال توسعه قلمروی ملک خود می باشند آن هم با روش های بسیار ساده اما کاملا عملکردی؛ آتش سوزی های کنترل شده در اطراف درخت های بلوط، بریدن درخت و شخم زدن درخت و دیگر شیوه ها، همگی از روش های این جماعت سودجو برای افزایش متراژ زمین است.

طبق سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد “فائو” قیمت هر اصله درخت بلوط برای اکو سیستم دنیا 200 هزار دلار است یعنی عدد نجومی 20 میلیارد تومان؛ شوربختانه با احتساب این قیمت هر روز در استان لرستان شاهد فاجعه هستیم چرا که سالانه چند ده هزار اصله از درختان استان فدای سودجویی ناشیانه مشتی انسان از همه جا بی خبر می شود

قسمتی از متن:خبرگزاری فارس

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند