برنامه های متنوع یک مسجد در برای بزرگداشت اشرف الاعیاد/ از بستن عقد اخوت تا اطعام ۱۴ هزار نفر از مومنان لرستانی

0

به گزارش امید لرستان، هر ساله با نزدیک شدن به روزهای منتهی به عیدغدیرخم، عید ولایت و امامت مولا امیرالمومنین علی(ع) شور و شعف ویژه‌ای در سراسر استان ایجاد می‌شود، به‌گونه‌ای که تمام محلات و مناطق مختلف شهر و روستا آذین‌بندی شده و مهیای جشن بزرگ غدیر می‌شوند.

هیات، تکایا، فعالان فرهنگی مساجد، انجمن‌های مردم‌نهاد و عموم مردم از عید قربان تا غدیر سعی دارند با انجام برنامه‌های مختلف به استقبال بزرگترین عید شیعیان جهان بروند، برنامه‌هایی که در صدر آن‌ها بر اساس روایات ائمه اطهار علیه‌السلام اطعام مومنان در روز غدیر عنوان شده و هر یک به نحوی سعی دارند از طریق کمک‌های خیرین و جمع‌اوری نذورات مردمی تعدادی غذا را طبخ و در بین شهروندان ویژه با اولویت نیازمندان توزیع کنند.

مسجد جوادالائمه خرم‌آباد چندین سال است که در کنار اقدامات فرهنگی و اجتماعی طی ایام مختلف سال، در حوزه برنامه‌ریزی برای برپایی هر چه باشکوه‌تر عید غدیر نیز فعالیت‌های موثر و ارشمندی داشته است.

رضا داوری از آن دسته جوان‌هایی است که از کودکی در جلسات و برنامه‌های مختلف فرهنگی مذهبی حضور داشته و در ادامه نیز جوانی خود را صرف کارهای خیرخواهانه و امور فرهنگی و تبلیغی می‌کند.

– از چه سالی وارد فضای فرهنگی و اجتماعی شدید؟

از سال ۸۵ خداوند توفیق خدمت‌گذاری در این وادی را به من داده است، در طول سالیان اخیر برنامه‌های مختلف و متنوعی را اجرا کرده‌ایم که بازخوردهای مثبت خوبی را نیز در سطح شهرستان داشته است.

با توجه به نزدیک شدن به عید سعید غدیر، چه اقداماتی را پیش‌بینی و اجرا خواهید کرد؟

امسال با توجه به شرایط کرونایی جامعه تلاش کرده‌ایم که در تمامی برنامه‌های پیش‌بینی شده پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود تا برای سلامتی شهروندان مشکلی به وجود نیاید.

شب عید عدیر شاهد برپایی جشن بزرگی در فضای باز و با حضور عموم مردم خواهیم داشت و سعی خواهیم کرد لحظات شاد و البته با محتوای غنی را برای آن‌ها رقم زنیم.

در زمینه اطعام غدیر نیز ورود پیدا کرده‌اید؟ کمااینکه سال‌های گذشته با طبخ غذا جامعه زیادی از نیازمندان خرم‌آباد را پوشش دادید.

بله همین‌گونه است، سال گذشته توانستیم با اجرای طرح بزرگ اطعام غدیر و با عنایت خداوند و کمک خیرین توانستیم ۱۴ هزار پرس غذا طبخ و آن را بین نیازمندان توزیع کنیم.

امسال و در ادامه برنامه‌های سال گذشته نیز درصدد هستیم با اجرای طرح بززگ اطعام چند هزار نفری در عید غدیر به همین میزان غذا را طبخ و در بین مردم توزیع کنیم.

حدود ۵۰ نفر در آشپزخانه مشغول طبخ غذا هستند، ضمن اینکه افراد دیگری نیز از محلات برای انجام این کار در کنار ما حضور داشتند.

جامعه هدف اطعام غدیر چه افرادی است و نحوه توزیع غذاها به چه نحوی خواهد بود؟

تاکید بر توزیع غذاها در مناطق جاشیه‌نشین و آسیب‌پذیر و خانواده‌های نیازمند است.

 

سال گذشته توانستیم عملیات توزیع اطعام را به صورت شبکه‌ انجام دهیم، در همین راستا از ظرفیت گروه‌های جهادی و گروه‌های فرهنگی محلات برای این کار استفاده کردیم.

چه میزان سعی کردید اطعام غدیر را در بین مناطق مختلف شهر و روستا داشته باشد؟

با توجه به تعداد بالای طبخ غذا، سال گذشته توانستیم تمام محلات حاشیه‌نشین را به مقدار درخواست افرا پوشش دهیم.

شناخت افراد نیازمند توسط گروه‌های فرهنگی فعال از جمله اقداماتی است که هر ساله انجام می‌شود، در عید غدیر نیز سعی می‌شود تمامی افراد شناسایی شده از اطعام این روز بهره‌مند شوند.

اشاره‌ای به دیگر برنامه‌های مسجد برای بزرگداشت عید غدیر می‌کنید؟

توزیع بسته‌های فرهنگی از دیگر کارهایی است که برای این عیدبزرگ پیش‌بینی شده و در حال تهیه شدن است.

در این بسته‌ها که جنبه محصولات فرهنگی و تبلیغی دارد، محتوای غنی در خصوص گرامی‌داشت عیدغدیر فراهم شده است.

آذین‌بندی محلات از دیگر فعالیت‌هایی است که در اعیاد مختلف به ویژه در عیدغدیر موردتوجه قرار می‌گیرد، امسال نیز تلاش کرده‌ایم فضای شاد و فرح‌بخشی را برای شهروندان با آذین‌بندی شهر به وجود بیاوریم.

مسابقات فرهنگی و ورزشی نیز ویژه بچه‌های مسجد جوادالائمه را در روز عید غدیر خواهیم داشت، ضمن اینکه در این روز بزرگ عقد اخوت را در بین عموم شاهد خواهیم شد.

و سخن پایانی شما برای هرچه بهتر و باشکوه برگزار کردن برنامه‌های عید غدیر؟

انتظار می‌رود گروه‌های فرهنگی که طی سال‌های اخیر به خوبی در حوزه بزرگداشت عید غدیر ورود پیدا کرده‌اند، از نظر محتوایی نیز سطح خود را ارتقا دهند، به طور مثال اگر اطعامی داده می‌شود فلسفه این کار نیز بیان شود.

همچنین در برنامه‌ها سیره اهل بیت علیه‌السلام ویژه حضرت علی(ع) برای مخاطبان بازگو شود تا در بخش عملی نیز زندگی مولا در روابط اجتماعی مردم جاری شود.

 

انتهای پیام/

 

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند