«تکریم ارباب رجوع» الویت دستگاه قضایی لرستان

0

به گزارش امید لرستان، محمد رزم در مراسم تحلیف کارآموزان قضائی دادگستری لرستان، ضمن خیرمقدم به  شرکت کنندگان در این مراسم گفت: خوشحالیم که مراحل جذب و آزمون شما عزیزان سپری شده و انشالله بزودی در منصب قضا قرار خواهید گرفت.

وی ضمن اشاره به اینکه شغل قضاوت منصبی بسیار مهم و خطیر است که از شان و جایگاه بسیار بالا و مقدسی در آیات و روایات و آموزه‌های دینی برخوردار است، افزود: قضاوت جایگاه پیامبران و وصی آنها و ائمه اطهار علیهم السلام و جانشینان آنها و فقها و جایگاه ولایت فقیه است و این امر توسط مقام معظم رهبری به ریاست محترم قوه قضاییه تفویض شده است که قضات از بین افراد تحصیل کرده رشته حقوق و حوزه‌ها با سپری کردن مراحل خاصی انتخاب شوند.

رئیس کل دادگستری لرستان ضمن اشاره به اینکه حکم و قضاوت بین مردم وظیفه امام(ع) یا نائب و جانشین امام(ع) و در زمان غیبت کار فقیهی است که مسلط به فقه و جامع الشرایط است، عنوان داشت: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند” خدا پشتیبان قاضی است تا زمانی که قاضی ظلم و ستم نکند” و از این رو شما عزیزان باید بر این موضوع کاملاً مراقبت نمایید.

وی ضمن اشاره به آیات روایات متعدد در باب قضاوت، افزود: عملکرد عادلانه قضات موجب جلب اعتماد مردم می‌شود که ولی نعمتان و پشتیبانان نظام و قوه قضاییه و سرمایه اجتماعی ما هستند.

رزم با اشاره به اینکه قضاوت باید به گونه‌ای انجام شود که طرفین پرونده و اصحاب دعوا  متوجه شوند که قضات بی طرف هستند، ابراز داشت: تکلیف قاضی این است که ابتدا طرفین را به صلح و سازش دعوت کند.

رئیس شورای قضایی استان ضمن اشاره به اینکه تکریم ارباب رجوع و رعایت شأن و جایگاه کرامت والای انسانی بایستی همواره مد نظر قضات باشد و این مسئله مورد تاکید آموزه‌های دینی، مقام معظم رهبری و حضرت آیت الله رئیسی و نیز دیگر بزرگان است، بیان کرد: در محکمه و در اثنای رسیدگی‌ها نباید هیچ انسانی حتی مرتکب جرم، تحقیر شود و بایستی حقوق شهروندی اشخاص در حد کمال رعایت شود زیرا که مردم ولی نعمت ما هستند و باید احترام به آنها سرلوحه کار همه به ویژه قضات باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه تکریم ارباب رجوع جزو برنامه‌های اولویت‌دار و محوری ریاست محترم قوه قضاییه است، افزود: قضاوت قضات بایستی عادلانه و منجر به ایجاد امنیت، بازدارندگی، اصلاح و عبرت آموزی شود.

رزم ضمن اشاره به اینکه رفع اطاله دادرسی بایستی مورد توجه قضات باشد، ابراز داشت: اطاله دادرسی در پرونده‌ها موجب بروز شبهه و ایجاد شائبه می‌شود و جایگاه قضاوت بسیار رفیع است که نباید با هیچ چیزی عوض شود و در طول دوران خدمت قضایی از توجه به مسائل مالی که در شأن قاضی نیست باید پرهیز نمود.

رئیس کل دادگستری استان ضمن اشاره به اینکه قضات باید مسائل اخلاقی را رعایت کنند، ابراز داشت: قاضی امین ناموس، جان، مال و آبروی مردم است است و مردم در جامعه ما قاضی را در جایگاه حضرت علی علیه السلام می بینند و رفتار او را به مثابه قانون می‌دانند.

وی ضمن تاکید بر این که توجه ویژه به آموزش و به روز بودن و مطالعه مستمر، تسلط به قوانین و آرای وحدت رویه بایستی در دستور کار قضات باشد، بیان کرد: در انجام کار نیت خالصانه و خدایی داشته باشید و کار را شروع کنید و عمل خالص آن است که شما فقط منتظر تقدیر از جانب خداوند باشید.

رزم ضمن تاکید بر اینکه قاضی نباید به دنبال مسائل فرعی و حاشیه ای باشد، افزود: اجرای سیاستهای اولویتی ریاست قوه قضاییه باید به طور جدی توسط قضات دنبال شود.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند