آقای رئیسی حق آبه لرستان را از مافیای آب بگیرید

0

به گزارش امید لرستان، دیار فلک الافلاک سال های سال است که کمپلکس مشکلات عدیده معیشتی و اقتصادی و اجتماعی است و در این بین روئسای جمهور 4 دوره گذشته اندک حرکت مثبت، اقتصادی و اختصاصی برای استان لرستان انجام نداده اند.

 

قعرنشین متناوب در جدول فلاکت و صدر نشین جدول بیکاری، نشان دهنده آن است که دولت ها رویکرد سازنده و به طور کلی عزم جزمی برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی  لرستان نداشته اند.

 

در زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، مدیران ارشد دولتی این اعتقاد و دیدگاه را در مورد لرستان داشتند که این منطقه قطب کشاورزی است و اگر صنایع و کارخانجات تبدیلی در این منطقه ساخته شود سبب مهاجرت روستاییان به شهر و درنتیجه آسیب به کشاورزی استان می شود.دیدگاهی که حتی به لحاظ مبحث مدیریت استراتژیک،به هیچ عنوان قابل قبول نیست و کارشناسان این نظریه را تایید نمی کنند.

 

فرض کنیم این نظریه باطل دولت سازندگی و دولت اصلاحات درمورد لرستان درست باشد پس می بایست این دو دولت قدم های جدی و محکمی، برای توسعه بخش کشاوری استان بردارند و با استفاده از ظرفیت های ویژه این بخش، شاهد کاهش آمار بیکاری سرسام آور منطقه باشیم اما متاسفانه کوچکترین قدمی برای این بخش برداشته نشد و لرستان با آمار بیکاری فزآینده و رو به رشد به حال خود رها شد.

 

دو عامل مهم بخش کشاورزی آب و خاک هستند که سالهای سال است که مدیریت فاکتور آب به دست استان لرستان نیست و با وجود دارا بودن بیش از ۱۲ میلیارد متر مکعب روان آب و میانگین بارش‌ ۵۰۰ میلی‌متری و داشتن حدود ١١ درصد از روان‌ آب‌های کشور به عنوان سومین استان پر آب ایران ‌شناخته‌ می‌شود اما سهمی بسیار ناچیز از این 12 میلیارد متر مکعب سهم لرستان است.

اگر استان لرستان می توانست تنها سهم 10 درصدی از روان آب های خود داشته باشد بسیاری از زمین های دیم به کشت آبی تبدیل می شد و به جرات می توان گفت بخش اعظمی از مشکل بیکاری منطقه حل می شد چرا که از حدود ۷۸۰ هزار هکتار زمین زراعی در استان تنها ۱۹۰ هزار هکتار آبی  و نزدیک به ۶۰۰ هزار هکتار دیم است یعنی تنها حدود 25 درصد زمین های منطقه آبی است در حالی که میانگین زمین های آبی کشور 46 درصد است!!!

در دو دولت هاشمی و خاتمی کوچکترین سد در  لرستان ساخته نشد و تمام روان آب های استان به پشت سدهای خوزستان ریخته شد هر چند طرح مطالعاتی سد بختیاری در همان دوران  انجام شد اما با گذشت بیش از 16 سال این طرح هنوز تکمیل نشده است.

در دولت های احمدی نژاد و روحانی هم اقدامات اندک و حداقلی برای ساخت سد در لرستان انجام شد که اگر تمامی آن ها از جمله سد بختیاری نیز به ثمر برسد سهمیه اندکی به استان اختصاص می یابد حال آن که همین چند سد حداقلی هم محل مجادله جدی مسئولان خوزستان است و متاسفانه نمایندگان مجلس و مسئولان دولت تدبیر در لرستان، گویا میلی برای ورود به این قضیه ندارند.

 

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند