ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها
ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها
در سال 2007 میلادی 7 مورد از برترین جاذبه های گردشگری جهان به عنوان عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند، یکی از این جاذبه های عجیب ماچو پیچو، شهری اسرار آمیز واقع در کشور پرو می باشد که سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند و پر بازدید ترین جاذبه گردشگری این کشور به شمار می آید،
به گزارش امید لرستان، در سال ۲۰۰۷ میلادی ۷ مورد از برترین جاذبه های گردشگری جهان به عنوان عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند، یکی از این جاذبه های عجیب ماچو پیچو، شهری اسرار آمیز واقع در کشور پرو می باشد که سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند و پر بازدید ترین جاذبه گردشگری این کشور به شمار می آید، اگر از علاقمندان به کسب اطلاعات در رابطه با شهر راز آلود ماچو پیچو هستید تا آخر با این گزارش همراه باشید
Machu Picchu | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

معرفی ماچو پیچو

ماچو پیچو شهری سنگی و باستانی می باشد که در حوالی سال ۱۴۵۰ میلادی و در دوره اینکاها ساخته شده و می توان گفت که این شهر به سبب معماری متفاوت، موقعیت مکانی عجیب و عظمتی که دارد در لیست عجایب هفتگانه جدید قرار گرفته است.
ماچو پیچو در لغت به معنی کوه قدیمی می باشد و علت این نام گذاری این شهر نیز موقعیت مکانی آن می باشد که در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در دل کوه های آند قرار دارد، به عقیده بسیاری از محققان این مجموعه نمی تواند یک شهر معمولی باشد و به احتمال زیاد قلعه ای نظامی و یا محلی برای حفاظت از خاندان سلطنتی اینکاها بوده است.
ماچو پیچو که مشهور ترین نماد تمدن اینکاها می باشد تنها پس از گذشت یک قرن از زمان ساخت آن، هنگام حمله اسپانیایی به شهری متروکه تبدیل شد اما موقعیت مکانی آن به گونه ای بود که از دید اسپانیایی ها پنهان ماند و تا پیش از سال ۱۹۱۱ کسی از وجود چنین شهر رمز آلودی مطلع نبود. در سال ۱۹۱۱ شخصی به نام هیرام بینگهام که تاریخدانی آمریکایی بود این شهر را کشف کرد، جالب است بدانید که این اکتشاف کاملاً اتفاقی بوده و بینگهام در آن زمان به دنبال شهری گمشده نمی گشت.
07011398011158 | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

معماری ماچو پیچو

همانطور که در قسمت پیش اشاره کردیم، این شهر به سبب معماری منحصر به فرد و متفاوتی که دارد مورد توجه باستان شناسان و محققان قرار گرفته و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان معرفی شده و این شهر اسرار آمزی در واقع قلعه ای وسیع با دیوار های بلند سنگی می باشد که به سبک معماری کلاسیک مردمان اینکا ساخته شده است.
دیواره های اطراف ماچو پیچو خشکه چین هستند به این معنی که برای ساختن آن ها از هیچگونه ملاتی استفاده نشده و این دیوار ها تنها از قرار گیری و چینش سنگ ها بر روی هم ساخته شده اند، لازم به ذکر است که این شیوه ساخت یکی از سخت ترین روش های معماری می باشد. مساحت شهر ماچو پیچو بالغ بر ۳۲ هزار هکتار بوده و در آن حدود ۲۵۰ سازه مختلف وجود دارد که ساختن آن ها در میان کوه های مرتفع با توجه امکانات موجود در قرن ۱۵ میلادی امری بسیار سخت و حتی غیر ممکن به نظر می رسد به همین جهت برخی معتقد اند که اینکاها در زمان ساخت این شهر از موجودات فرا زمینی کمک گرفته اند.
از مهم ترین بخش های این مجموعه تاریخی می توان به سنگ های مقدس اینتی وانتیا، معبد خورشید و معبد سه پنجره اشاره کرد، بد نیست بدانید تمامی سازه های موجود در شهر ماچو پیچو با سنگ های بسیار بزرگی که وزن برخی از آن ها به ۵۰ تن می رسد ساخته شده اند، همچنین خوب است بدانید که در جای جای شهر حدود ۳ هزار پله وجود دارد که از طریق آن ها می توانید به تراس ها و مناطق اطراف کوهستان دسترسی پیدا کنید، البته برخی از محققین معتقد اند که از این پله ها برای کاشت گیاهان استفاده می شد و می توان گفت که معماری ماچو پیچو از این نظر کمی به معماری باغ های معلق بابل شبیه است.
این شهر اعجاب انگیز را می توان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرد که بخش شمالی در واقع قسمت مسکونی و بخش جنوبی قسمت کشاورزی شهر بوده است.
253882 | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

معرفی بخش های مختلف و سازه های مهم ماچو پیچو

همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم شهر ماچو پیچو بیش از ۲۰۰ بنا را در خود جای داده است که برخی از آن ها نظیر معبد خورشید، معبد اصلی ماچو پیچو، آرامگاه سلطنتی و هرم شهر بسیار معروف هستند، در ادامه این قسمت از مقاله به معرفی این سازه ها و همچنین بخش های مختلف شهر ماچو پیچو خواهیم پرداخت.

معبد خورشید

مهم ترین و معروف ترین بنای موجود در شهر اسرار آمیز ماچو پیچو معبد خورشید می باشد که به شکل یک نیم دایره ساخته شده و در جوار تخته سنگی بزرگ قرار دارد، معبد خورشید در واقع محل برگزاری مراسم مذهبی اینکا ها بوده و شامل بخش های متعددی است.
در بالاترین نقطه معبد اتاقکی کوچک وجود دارد که اینکا ها در آن به رصد ستاره ها می پرداختند، همچنین در مرکز معبد نیز اتاقی دیده می شود که محل قربانی حیوانات برای خدایان بوده است. از دیگر بخش های موجود در معبد خورشید می توان به آرامگاه سلطنتی اشاره کرد که در زیر زمین این مجموعه قرار دارد و محل دفن افراد بسیار مهم و والا مقام می باشد، در این آرامگاه کتیبه هایی به چشم می خورد که در آن ها به جایگاه بالای افراد مدفون در آرامگاه اشاره شده است.
images 1 | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

ساختمان سه پنجره

اینا بنا در واقع ساختمانی می باشد که در گذشته پنج پنجره داشته و امروزه تنها سه پنجره بر روی آن باقی مانده است، اطلاعات کافی برای تعیین نوع کاربری آن در دست نیست، اما محققان گمان می کنند که ساختمان سه پنجره در واقع پناهگاه شهر بوده است.

هرم شهر ماچوپیچو

هرمی بسیار با شکوه و زیبا در منطقه حنان شهر ماچوپیچو وجود دارد که اطراف آن را پله های متعدد با سایز های متفاوت فرا گرفته اند، در واقع این پله ها نمای هرم را تشکیل می دهند، برای ورود و دسترسی به داخل هرم ماچو پیچو دو درب تعبیه شده و خوب است بدانید که داخل هرم محل قرار گیری سنگ های اینتی واتانا می باشد، سنگ های اینتی واتانا یکی از عجایب شهر ماچو پیچو به شمار می آیند، لازم به ذکر است که مردمان اینکا از این سنگ های ارزشمند برای تعیین فصل ها، مطالعه و بررسی ستاره ها، طالع بینی و غیره استفاده می کردند.
این هرم به سبب قرار گیری سنگ های اینتی واتانا در آن، یکی از مقدس ترین بنا های شهر محسوب می شد و امروزه نیز یکی از مهم ترین بنا های ماچو پیچو به شمار می آید.

چشمه ماچو پیچو

در شهر ماچو پیچو چشمه ای طبیعی وجود دارد که اینکا ها در اطراف آن محوطه ای پله کانی ساخته اند که شامل ۱۶ حوضچه می باشد، این حوضچه ها به وسیله حفره هایی به یکدیگر متصل شده اند و اختلاف ارتفاع آن ها باعث شده که آب چشمه در تمامی حوضچه ها جاری شود و منظره بسیار زیبایی را به وجود بیاورد، از آنجایی که اینکا ها به الهه آب اعتقاد داشته اند می توان گفت که این بنای پلکانی از ارزش بسیار بالایی بر خوردار بوده و از بنا های مهم شهر به شمار محسوب می شد.
صثقبصثقب | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

آنتی مچایی

آنتی مچایی در واقع غار بسیار بزرگی می باشد که سال های طولانی از نظر ها پنهان بود و احتمال می رود، در گذشته محل برگزاری مراسمی خاص بوده است. در اطراف غار پلکانی مارپیچ وجود دارد که از طریق آن می توان به محوطه بالای غار دسترسی پیدا کرد، در داخل غار نیز یک تونل زیر زمینی ساخته شده است که در انتهای آن یک پنجره برای ورود نور به غار قرار دارد.

بنای شاهین

پرنده شاهین یکی از مقدس ترین نماد ها در میان مردمان اینکا بوده و شاید به همین جهت در نزدیکی منطقه مسکونی ماچو پیچو، بنای شاهین را ساخته اند، شکل ظاهری این بنا بسیار شبیه به پرنده شاهین می باشد و به همین جهت نیز به این نام شناخته می شود، البته لازم به ذکر است، در داخل بنا نیز دو سنگ عجیب وجود دارد که هنگام تابش نور به آن ها، نور را به شکل یک شاهین عظیم در حال پرواز بازتاب می کنند.

کاخ نتسا

کاخ نتسا در واقع یکی از مهم ترین بخش های معبد خورشید می باشد و باید بدانید که نتسا در زبان مردمان اینکا به دختران مجرد خاندان سلطنتی گفته می شد به همین جهت احتمال می رود که کاخ نتسا محل استقرار دوشیزگان سلطنتی بوده است، این بنا معماری بسیار منحصر به فردی دارد و با دیگر ساختمان های موجود در شهر ماچو پیچو متفاوت است، توجه داشته باشید که امروزه سقف این کاخ کاملا از بین رفته و طبق بررسی های انجام شده، کاخ نتسا، ساختمانی دو طبقه با سقفی شیب دار بوده است.
images.jpgقبصثقب | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

میدان اصلی ماچو پیچو

میدان شهر که محل اصلی برگزاری مراسم های مذهبی و جشن های مردمان اینکا بوده در نزدیکی بنا های مهم و ارزشمند این شهر واقع شده است.
محققان و پژوهشگران با بررسی این میدان دریافته اند که در گذشته مردم با توجه به طبقه اجتماعی که داشتند در این میدان تفکیک می شدند.
یکی از جالب ترین نکات در رابطه با میدان اصلی شهر ماچو پیچو طراحی و ساخت کاملاً متقارن این محوطه می باشد.

جاده های شهر

برای دسترسی به نقاط مختلف شهر ماچو پیچو، جاده های سنگی بسیاری در آن ساخته شده است، این جاده ها از ابتدای شهر آغاز و تا مرتفع ترین بخش های شهر ادامه دارند و خوب است بدانید که از سنگ های طوسی برای ساخت آن ها استفاده شده است.
توجه داشته باشید که به هنگام بازدید از ماچو پیچو بهتر است از جاده های جایگزین برای تردد استفاده کنید تا صدمات ناشی از حضور گردشگران در منطقه، کاهش پیدا کند.
صقثثققب 1 | ماچو پیچو کجاست/ سفری حیرت انگیز به امپراطوری اینکاها | امید لرستان

زمین های کشاورزی

شهر ماچو پیچو علارغم قرار گیری در دل کوهستان دارای آب و هوای بسیار مرطوب و بارانی، همچنین خاک حاصلخیز می باشد، به همین جهت زمین های کشاورزی بسیاری در آن به چشم می خورد. زمین های کشاورزی این شهر به شکل گودال های تو در تو بوده و ساخت آن ها به گونه ای می باشد که آبرسانی به هر یک از زمین ها به سادگی امکان پذیر باشد.

ماچو پیچو در خطر نابودی

شهر اسرار آمیز ماچو پیچو امروزه در خطر نابودی است و این امر عوامل متعددی دارد که در ادامه به بررسی دو مورد از مهم ترین آن ها می پردازیم:
  • توریست ها
یکی از عواملی که شهر تاریخی ماچو پیچو را در معرض نابودی قرار داده است، هجوم گردشگران از سراسر دنیا می باشد، این شهر به سبب شهرتی که دارد همواره مورد توجه گردشگران و علاقمندان به تاریخ بوده و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید به عمل می آورند، برخی از این بازدیدکنندگان، با کنده کاری یا روشن کردن آتش صدمه های جبران ناپذیری به این مجموعه ارزشمند وارد کرده اند.
  • آب و هوای منطقه
همانطور که می دانید شهر ماچو پیچو آب و هوایی بارانی دارد و گاهاً بارندگی های شدیدی در این منطقه رخ می دهد که خسارت های بسیاری را به بنای های موجود در این مجموعه باستانی وارد می کند.
البته باید بدانید که اقدامات بسیاری نظیر اعمال محدودیت برای بازدید کنندگان به منظور جلوگیری از تخریب شهر ماچو پیچو صورت گرفته است.
حقایق جالب در رابطه با شهر اسرارآمیز ماچو پیچو:
  • شهر باستانی ماچو پیچو از سال ۱۹۷۶ در حال باز سازی می باشد.
  • اینکا ها طریقه استفاده از چرخ را نمی دانستند و تمامی سنگ های موجود در این شهر توسط نیروی انسانی جا به جا شده اند.
  • اینکا ها از سیستم بسیار پیشرفته و پیچیده ای برای تأمین آب شهر استفاده می کردند که همواره مایه شگفتی دانشندان می باشد.
  • تمامی ساختمان های شهر ماچو پیچو ضد زلزله هستند.
  • برخی بر این اعتقادند که ماچو پیچو همان شهر گمشده اینکا ها می باشد.
  • هنوز هم بنا های ناشناخته بسیاری در ماچو پیچو وجود دارد به همین جهت تحقیقات محققان در این منطقه ادامه دارد.
  • در این شهر حیوانات متعددی نظیر لاما، میمون، آلکاپا و گوسفند زندگی می کنند.