شکارچی سابقه‌دار مناطق حفاظت شده لرستان دستگیر شد
شکارچی سابقه‌دار مناطق حفاظت شده لرستان دستگیر شد
با رصد اطلاعاتی و گزارش همیاران محیط زیست، پس از اخذ دستور مقام قضایی و با همکاری نیروی انتظامی، بازرسی از منزل وی صورت گرفت. و در نهایت این شکارچی سابقه‌دار مناطق حفاظت شده لرستان دستگیر شد.

حسن سالاروند” روز سه‌شنبه با اعلام این خبر به رسانه ها افزود: با رصد اطلاعاتی و گزارش همیاران محیط زیست مبنی بر شکار گونه های جانوری توسط این متخلف، پس از اخذ دستور مقام قضایی و با همکاری نیروی انتظامی، بازرسی از منزل وی صورت گرفت.

وی اظهار داشت: در این بازرسی سه عدد تاکسیدرمی قوچ و میش، ۲ قطعه کبک تاکسیدرمی شده، مقداری گوشت شکار، لاشه ۲ قطعه کبک و مقادیری فشنگ از منزل این متخلف کشف و ضبط گردید که باتوجه به سابقه شکار غیرمجاز این فرد و محرز بودن تخلفات وی، با دستور مقام قضایی بازداشت شد.

وی تصریح کرد: پرونده این شکارچی با سابقه پس از تنظیم صورتجلسه جهت رسیدگی بیشتر به دادگستری ارجاع شد و موارد کشف شده از منزل وی تا صدور حکم قطعی به صورت امانی نزد اداره کل حفاظت محیط زیست باقی می ماند.

مسئول منطقه حفاظت شده “اشترانکوه” با اشاره به جرایم سخت زیست محیطی و قضایی برای شکار حیوانات وحشی اظهار داشت: محیط‌بانان این منطقه هیچگونه مماشاتی با متخلفین زیست محیطی ندارند و با دشمنان تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی به شدت برخورد خواهند کرد.

سالاروند از تمام دوستداران محیط زیست خواست هرگونه تخلف زیست محیطی را به سامانه ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا در سریعترین زمان نسبت به پیگیری آن اقدام شود.

۶۱۲ تخلف زیست محیطی سال گذشته در این استان ثبت شد و ۷۰۸ متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

منطقه اشترانکوه لرستان با وسعت بیش از ۱۰۶ هزار هکتار در سال ۱۳۴۹ حفاظت شده اعلام شد.

۶۰۰ گونه گیاهی و ۲۷۴ گونه جانوری در این منطقه شناسایی شده است که از ۶۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده، ۶۸ گونه آن انحصاری منطقه است.

جانوران مهم منطقه قوچ و میش، بز و پازن، خرس قهوه ای، پلنگ ایرانی، گربه وحشی، کفتار، روباه معمولی، گرگ، کبک دری، کبک، عقاب طلایی، دلیجه، بحری، شاهین، چکاوک، سهره طلایی، سهره پیشانی سرخ، سهره نوک بزرگ، چلچله دمگاه سفید، سار صورتی، سار، خوکا، لک لک سفید، جی جاق، بزمجه بیابانی، لاکپشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، کور مار، افعی شاخدار و سوسمار مار چشم هستند.