چرخش روی قرمز کرونا به سمت لرستان
چرخش روی قرمز کرونا به سمت لرستان
روزهای ناخوشی کرونا به سمت لرستان چرخیده است و این را می‌شود از آمار ابتلای روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر به این ویروس شاهد بود، نشانی که از بی‌توجهی مردم و مسئولین به پروتکل‌های بهداشتی حکایت دارد.

کرونا آنقدر سریع رنگ عوض می‌کند که ممکن است رنگ آبی آن به یکباره قرمز شود اما  مردم پس از گذشت بیش از یکسال از شیوع کرونا هنوز به این باور نرسیده‌اند که کرونا شوخی بردار نیست.

لرستان تاکنون چنین شرایطی را در یکسال گذشته نداشته است که بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ و حتی ۷۰۰ نفر مبتلا به کرونا در روز داشته باشد، مردم باید بدانند این هشدار جدی است که استان وارد موج چهارم کرونا شده است.

در شهر خرم‌آباد با وجود اعمال محدودیت‌های جدید اما انگار کرونایی وجود ندارد و مردم بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی در مناطق دیدنی و گردشگری همچون قلعه فلک‌الافلاک و دریاچه کیو به گردش می‌پردازند.

همه خوب می دانیم که کرونا با کوچک و بزرگ شوخی ندارد و همانطوری که یکباره رنگ عوض می‌کند می‌تواند حتی به راحتی با رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ، همه را به کام مرگ بکشاند مرگی که خود خواسته است و ما آن را به دیگران هدیه می‌دهیم.

این همه بی‌تفاوتی و این همه ساده‌انگارانه به قضیه نگاه کردن برای چیست، مگر نه اینکه کرونا تاکنون جان هزاران نفر را گرفته و میلیون ها نفر را هم گرفتار بیماری و بیمارستان کرده و چه افرادی که پس از ابتلا به کرونا هنوز به وضعیت عادی زندگی بازنگشته‌اند، پس به خودمان بیاییم و با پرهیز از دید و بازدیدها و دورهمی های خانوادگی و عید دیدنی‌ها، زندگی در کمال آرامش به همدیگر تقدیم کنیم.

سال ۱۴۰۰ سفرهای نوروزی و دید و بازدیدهای خانوادگی نسبت به سال گذشته که کرونا تازه آمده بود بیشتر شده است در واقع می‌توان گفت که مردم کمتر از کرونا ترس دارند و دیگر همه چیز برایشان عادی شده است.

برخی از افرادی هم که در ماه‌های گذشته به کرونا مبتلا شده‌اند تحلیل‌های جالبی دارند، اینکه چون کرونا گرفته‌اند دیگر ممکن است به این ویروس مبتلا نشویم و در واقع با یکبار ابتلای به کرونا مصون می‌شویم.

البته که این مساله را هیچ یک از کارشناسان و متخصصان امر تایید نمی‌کنند چرا که بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا شده‌اند بار دیگر نیز گرفتار آن شده و شاید هم در برخی مواقع گرفتاری بیشتر از بار اول بوده است.

پس همه باید بدانیم که کرونا تا زمانی که درصد زیادی از مردم واکسن کرونا تزریق نکنند همه‌گیری و اپیدمی دارد و می‌بایست تمام پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم رعایت شود. .

اکنون  براساس اعلام ستاد استانی مدیریت کرونا، وضعیت کرونایی خرم‌آباد، الیگودرز و دلفان نیز قرمز شده است و تعداد شهرستان‌های قرمز این استان به پنج شهر رسیده است که این قضیه می‌طلبد که همه با هم تلاش کنیم تا کرونا را شکست دهیم و کادر درمان را دوباره گرفتار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نکنیم.

براساس رنگ‌بندی جدید شهرستان‌ها از ۱۳ فروردین، بسیاری از شهرهای کشور از امروز در وضعیت پرخطر قرار گرفته است که خرم‌آباد و الیگودرز لرستان نیز جزو این شهرها هستند.

کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مدیریت کرونا در لرستان نیز اعلام کرد: اکنون شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، الیگودرز، دلفان و ازنا در وضعیت قرمز، دورود،  سلسله، پلدختر، کوهدشت، رومشگان و چگنی نیز در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

بر همین اساس از تمامی مردم استان تقاضا می شود در خصوص رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و استفاده مداوم از ماسک، کاهش ترددهای غیر ضروری و مسافرت‌های بین شهری و به ویژه عدم حضور در تجمعات خطر آفرین اهتمام بیشتری داشته باشند.

همچنین این ستاد هشدار داد با توجه به‌ شرایط پرخطر لرستان، نقض پروتکل های بهداشتی و محدودیت های اعلام شده، موجب بازگشت کل استان به شرایط قرمز و افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر می شود.

اکنون وضعیت اغلب شهرهای استان در زمینه کرونا مطلوب نیست و همین امر باعث شده است که مسئولان استانی ستاد مقابله با کرونا، نگرانی خاصی نسبت به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا داشته باشند و همه این مسائل به رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم دارد.

وضیت شهرستان دورود شکننده است

“خدانظر دریکوند” فرماندار دورود نیز گفت: وضعیت شیوع کرونا در شهرستان اکنون نارنجی است که باتوجه به افزایش بیماران کووید ۱۹ و تعداد بستری‌های بیمارستانی، احتمال تغییر وضعیت به قرمز بسیار زیاد است.

وی اظهار داشت: در صورت تغییر وضعیت شیوع کرونا در دورود به رنگ قرمز مجبور به اعمال محدودیت‌های بیشتری خواهیم شد که این امر به میزان رعایت پروتکل های بهداشتی توسط شهروندان بستگی دارد.

اگرچه مسئولان از یکسال و اندی که از شیوع کرونا در کشور و استان می‌گذرد تذکر جدی برای رعایت مردم نسبت به این ویروس دارند اما متاسفانه نادیده گرفتن برخی از این مسایل باعث شده است که لرستان موج چهارم کرونا را هم تجربه کند.

موج چهارم کرونا در لرستان

مریم کوشکی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: با قرمز شدن وضعیت شهرستان‌های خرم‌آباد ، الیگودرز و ازنا و نارنجی شدن شهرستانهای سلسله و دلفان در رنگ بندی کرونایی لرستان وارد موج چهارم کرونا شد.

وی تصریح کرد: شیب صعودی آمار ابتلا، بستری و فوتی های کرونایی در استان شدیدتر شده است انتظار داریم مردم در روزهای باقیمانده از تعطیلات نوروز دورهمی ها را قطع و پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.
وی ادامه داد: حضور مردم در اماکن پرازدحام به ویژه بازارهای عید، شرکت در دورهمی ها و ورود افراد غیربومی از سایر استانها دلایل اصلی شروع پیک چهارم کرونا در استان است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: اگر وضعیت به همین ترتیب ادامه داشته باشد پیک چهارمی که در حال حاضر آغاز شده است بسیار مهلک تر و خطرناک تر از سه پیک گذشته خواهد بود.
کوشکی تاکید کرد: با توجه به این که کرونای جهش یافته در استان در حال گردش است خطر این پیک به مراتب بیشتر است.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۹۸ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند ادامه داد: همچنین شهرستان های خرم آباد، الیگودرز و دورود در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند و موج چهارم شیوع کرونا در لرستان آغاز شده است.

شهر خرم‌آباد که امسال میزبان مسافران نوروزی بود در وضعیت قرمز قرار گرفته است و پیش از اینکه وضعیت قرمز در این شهرستان اعلام شود فرماندار از اعمال محدودیت‌های جدید کرونا خبر داد.

اعمال محدودیت های کرونایی در خرم‌آباد

جعفر طولابی فرماندار خرم‌آباد نیز گفت: محدودیت‌های جدید کرونا با توجه به تغییر وضعیت این شهرستان از زرد به نارنجی و سپس  قرمز، از روز چهارشنبه یازذهم فروردین برای مشاغل گروه سه و چهار به مدت ۲ هفته اعمال می‌شود.

وی تصریح کرد: مشاغل گروههای سه و چهار به مدت ۲ هفته تعطیل هستند و چنانچه از این مصوبه تخطی کنند به مدت ۱۵ روز پلمب و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می شوند.

طولابی مشاغل گروه سه را شامل شرکت های خصوصی، بوستان ها، مراکز تفریحی، مهد کودک، تالار پذیرایی، رستوران، آرایشگاه زنانه، سالن زیبایی، موزه، سینما، تئاتر، استخر سرپوشیده و باشگاه ورزش های پربرخورد عنوان کرد و اظهار داشت: این مشاغل باید به مدت ۲ هفته تعطیل شود.

وی ادامه داد: مشاغل گروه چهار شامل باغ وحش، شهربازی، مراکز ورزشی آبی و باشگاههای ورزشی و سالنی نیز باید به مدت ۲ هفته تعطیل شوند و دستگاه‌های متولی نیز موظف هستند گروه های نظارتی را فعال کنند.

فرماندار خرم آباد با بیان اینکه وضعیت کنونی شهرستان خرم‌آباد مناسب نیست تصریح کرد: تعطیلی کسب و کار و اعمال شدید محدودیت ها دردسر و پیامدهای اقتصادی برای مسئولان، مردم و بازاریان دارد اما برای سلامت شهروندان ضروری است.

وی با بیان اینکه پارک خودرو در محل آرامستان ها نیز ممنوع و مشمول اعمال جریمه می شود اظهار داشت: مبادی شهر باید کنترل و از ورود خودرو با پلاک غیربومی و خروج خودروهای بومی از خرم‌آباد جلوگیری شود.

تا روز ۱۳ فروردین ماه و براساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶۵۵ مبتلای جدید به کرونا در استان شناسایی شده است و اکنون آمار مبتلایان قطعی به کرونا در لرستان ۷۷ هزار و ۸۵ نفر است که متاسفانه از ابتدای شیوع کرونا در استان تاکنون، آمار جانباختگان نیز به یک هزار و ۳۹۱ نفر رسیده است.

  • منبع خبر : ایرنا