تزریق هفت هزار و ۹۱ دوز واکسن کرونا در لرستان
تزریق هفت هزار و ۹۱ دوز واکسن کرونا در لرستان
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: هفت هزار و ۹۱ دوز واکسن کرونا در چهار مرحله در استان تزریق شده است.

مریم کوشکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: آخرین محموله واکسن کووید ۱۹ شامل ۲ هزار و ۱۳۶ دوز واکسن “سی نوفارم” ساخت کشور چین و ۲ هزار و ۸۵۰ دوز واکسن “اسپوتنیک وی” روسی در روزهای پایانی سال گذشته در استان تزریق شد.

وی افزود: در محموله سوم یک هزار و ۶۵، محموله دوم ۷۸۰ دوز و در مرحله نخست ۲۶۰ دوز واکسن کرونا به استان وارد و با اولویت کادر درمان بخش های کرونایی در استان تزریق شد.

کوشکی ادامه داد: براساس دستورالعمل ارسالی، واکسن چینی برای افراد پرخطر از جمله افراد دارای بیماری زمینه ای و بیماری خاص، و واکسن اسپوتنیک وی نیز برای تکمیل واکسینه کردن کادر بهداشت و درمان در معرض بیماران کرونایی استفاده می‌شود.

وی در خصوص واکسن جدید سی نوفارم اضافه کرد: این واکسن تاییدیه نهایی خود را دریافت کرده و شرایط نگهداری آن دمای ۲ تا هشت درجه است که کار نگهداری آن را راحت تر می کند.

کوشکی اظهار داشت: واکسن کرونا که برای کادر درمان تزریق شده از نوع روسی است که درحال حاضر مجوز تزریق را برای افراد زیر ۱۸ سال ندارد.

وی ادامه داد: فاز اول تزریق برای افرادی بود که بیشترین خطر ابتلا را دارند و شامل کادر بهداشتی درمانی در معرض بیماران کرونایی، افراد دارای بیماری زمینه ای و پرخطر و مراکز نگهداری عمومی است و فاز دوم برای افراد دارای محرومیت و آسیب پذیری بالا است و با فاصله سنی ۱۰ سال تعیین می شود.

براساس اعلام معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد استانی شهرستان های خرم آباد،  الیگودرز، کوهدشت، چگنی، رومشکان، ازنا، دلفان و سلسله در وضعیت آبی و زرد و شهرستان های  دورود، پلدختر و بروجرد در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

تعداد مبتلایان به کرونا در این استان تاکنون به ۷۱ هزار و ۷۰۸ نفر رسیده است.