مکتب تفسیر قرآن آیت الله مصباح یزدی بازشناسی شود
مکتب تفسیر قرآن آیت الله مصباح یزدی بازشناسی شود
مکتب تفسیر قرآن علامه مصباح یزدی باید بازشناسی و بازتعریف شود.

به گزارش امید لرستان، آیت الله احمد مبلغی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری به مناسبت درگذشت آیت الله مصباح یزدی پیامی صادر کرد:

خبر درگذشت فقیه و حکیم مجاهد، مفسر و متکلم اندیشمند، استاد پرسابقه و پرآوازه حوزه علمیه قم حضرت آیت الله حاج شیخ محمد تقی مصباح یزدی قدس سره  موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

این دانشمند فقید، “فلسفه اخلاق تطبیقی” ​​را در حوزه علمیه قم بنیان نهاد و نظریه مهم و ویژه ای را در زمینه فلسفه اخلاق براساس مبانی کلامی و آموزه های دینی ارائه کرد.

علامه مصباح یزدی پیرو مکتب فلسفی ملاصدرا بود و توانست تقریر ها و تفسیرهای جدید، روشن و شفافی از اندیشه های ملاصدرا ، به ویژه نسبت به “مسائل  فکری – فلسفی دشوار” ارائه کند و آن  اندیشه ها را با بیان جالب و علمی در دسترس حوزه های علمیه قرار دهد.

وی در زمینه تفسیر قرآن روشی ویژه  داشت که در صورت پیگیری و اتباع، امکان می دهد تا نکته سنجی های دقیق صورت گیرد، و باید اعتراف کرد که  واقعیت و ابعاد روش و اندیشه های زیبای تفسیری این علامه راحل به خوبی در حوزه های علمیه منعکس نشده است و ضرورت دارد که مکتب تفسیری  ایشان بازشناسی و بازتعریف گردد.

او ( آیت الله مصباح یزدی) دانشمندی از نسل اول اساتید تحول گرا در حوزه است که نقشی مؤثر در این میدان از حیث فکری، تربیتی، مدیریتی و “تاسیس رشته ای” برجای نهاد.  او مرید حضرت امام و یار دیرین، مخلص و باوفای مقام معظم رهبری بود  و از تایید  و تاکید نسبت به رهبری و تبعیت از ایشان در فضا و مراحل انقلاب، لحظه ای فروگذاری نمی‌کرد و از این حیث، شاخص، برجسته و جدی و در پارسایی و بی ریایی و اهتمام به شعائر دینی زبانزد بود.فروتنی همراه با وزانت از خصایص بارز اخلاقی این استاد بزرگ حوزه بود و اگرچه خود از اساتید بزرگ و پرسابقه حوزه علمیه به حساب می آمد، اما نسبت به بزرگان حوزه علمیه قم احترامی ویژه و برخاسته از فروتنی زیاد  ابراز می داشت.

ارتحال این عالم ربانی را ( که برای حوزه علمیه فقدان و خسارتی  برجسته است) به مقام معظم رهبری، مراجع معظم تقلید، حوزه های علمیه، فرزندان و سایر بازماندگان و شاگردان آن مرحوم تسلیت عرض می کنم.