علت گرانی میوه و نقش بار فروشان
علت گرانی میوه و نقش بار فروشان
علت اصلی افزایش قیمت میوه در سال جاری افزایش صادرات این محصولات بوده همچنین بیشتر میوه‌های مصرف شده در استان وارداتی بوده و بار فروشی‌های لرستان تاثیر بر قیمت‌گذاری این محصولات ندارند.

به گزارش امید لرستان، رضا یاراحمدی اظهار داشت: بر اساس قانون، بار فروشان بایستی بین هفت تا ۱۰ درصد از نرخ خریداری شده از کشاورز سود ببرند البته این میزان به جز هزینه های کرایه، و تخلیه بار در بار فروشی است.

وی با بیان اینکه علت اصلی افزایش قیمت میوه و صیفی‌جات در سال جاری افزایش صادرات این محصولات به  است، افزود: بیشتر میوه‌های مصرف شده در استان وارداتی بوده و بار فروشی‌های لرستان تاثیر بر قیمت این محصولات ندارند.

رئیس اتحادیه صنف بار فروشان خرم‌آباد بیان کرد: هر وقت محصولات تولید شده در استان وارد بازار می‌شوند شاهد این موضوع هستیم که قیمت این میوه‌ها و صیفی جات نسبت به سایر استان‌ها کمتر است .

یاراحمدی با اشاره به اینکه بر اساس قانون نظام صنفی مغازه داران بایستی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نسبت به قیمت بار فروشی افزایش نرخ داشته باشند، تصریح کرد: متاسفانه شاهد این هستیم که در بسیاری از نقاط شهر خرم‌آباد این قانون رعایت نمی‌شود و وظیفه سازمان صمت بوده که با افراد متخلف برخورد کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت بعضی از محصولات مانند موز، زنجبیل، کیوی، لیموشیرین و پرتغال نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است.

  • منبع خبر : فارس