دسترسی مخاطبان خرم آبادی و بروجردی صدا و سیما به کانال‌های با کیفیت HD
دسترسی مخاطبان خرم آبادی و بروجردی صدا و سیما به کانال‌های با کیفیت HD
برابر اعلام صداوسیما، ۱۲ شبکه ملی و یک شبکه برون‌مرزی، از 9 آذرماه فعالیت خود را با کیفیت HD ادامه دادند.
در این راستا، مخاطبان لازم است برای دریافت تصاویر با وضوح و قدرت تفکیک بالا یا همان تماشای شبکه‌های تلویزیونی به‌ صورت HD تا شبکه‌های موردنظر را بار دیگر در گیرنده خود جست‌وجو کنید.
از روز گذشته و یا آغاز فعالیت برخی شبکه‌ها با کیفیت اچ‌دی در کشور، تعدادی از مخاطبان با قطع برنامه‌ها مواجه و به ‌نوعی دسترسی آن‌ها با برخی کانال‌های تلویزیونی قطع شده است.
معاون فنی صدا و سیمای مرکز لرستان در این خصوص گفت: تاکنون پخش شبکه‌های تلویزیونی با استاندارد MPEG4 بوده و اکنون علاوه بر سیستم قبلی فرمت پخش ارتقاء پیدا کرده و به شکل HEVC-T2-MPEG4 تغییر یافته است.
مهندس نصیر جوکار افزود: در این راستا، مردم محترم شهرهای خرم‌آباد و بروجرد (۸ شبکه) برای دریافت شبکه‌ها با تصاویر با وضوح و قدرت تفکیک بالا یا همان HD، گیرنده‌های خود را که داری فرمت HEVC-T2 و یا ۴K-T2   هستند مجدداً تنظیم نمایند تا شبکه‌های اول، سوم، خبر، مستند، ورزش، پویا، نسیم، I Film، نمایش، تماشا، افق و ایران کالا را به‌ صورت HD دریافت نمایند.
قابلیت پخش HD این امکان را به مخاطب می‌دهد تا تصاویر را باقدرت تفکیک بالا دریافت کرده و مشاهده کند.
جوکار در خصوص دسترسی مخاطبان رسانه ملی در لرستان به این کانال‌ها اظهار داشت: کسانی که گیرنده آن‌ها ۴K-T2 و یا فرمت HEVC-T2 را پخش نمی‌کند برای دریافت شبکه‌های HD بایستی گیرنده دیجیتال با فرمت ذکر شده تهیه کنند و با توجه به اینکه بعضی از تلویزیون‌های جدید قابلیت ارتقاء را دارند با نمایندگی مجاز آن تلویزیون برای ارتقاء سیستم تماس بگیرند.
وی ادامه داد: ولی در شهرستان‌های دیگر، بخش‌ها و روستاهایی که دیجیتال دارند با تنظیم مجدد گیرنده ۴ شبکه تماشا، شما، امید و ایران کالا به ۱۸ شبکه قبلی اضافه می‌شود.
معاون فنی صدا و سیمای مرکز لرستان تأکید کرد: امکان دریافت شبکه‌های HD فعلاً در این مناطق وجود ندارد، ضمن اینکه با گیرنده‌های قدیمی شبکه‌های HD دریافت نمی‌شوند ولی همه‌ی شبکه‌ها به‌ صورت SD با جستجو جدید قابل دریافت هستند.
بر اساس این گزارش، بینندگانی که تمایل دارند تمام شبکه‌های جدید را داشته باشند باید فرمت دریافت گیرنده‌هایشان به فرمت HEVC-MPEG- T2 ارتقاء پیدا کند.
  • منبع خبر : یافته