احقاق حقوق عامه در اولویت / پیگیر شکایات و پرونده‌های مربوط به تمام ادارات هستیم
احقاق حقوق عامه در اولویت / پیگیر شکایات و پرونده‌های مربوط به تمام ادارات هستیم
داریوش شاهون وند، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خرم آباد که در اوایل شهریور ماه سال جاری به این سمت منصوب شد وی از جمله مسئولانی است که توجه به حقوق عامه مردم را سر لوحه کار خود می‌داند و طی چند ماه فعالیت کوتاهش با صدور نامه‌هایی در راستای رفع معضلات عمومی شهر به شهردار، به عنوان مدعی العموم سعی در پیگیری معضلاتی همچون رفع نواقص روشنایی معابر خرم‌آباد و اهم آن‌ها رفع مشکل پرداخت حقوق کارگران فضای سبز و پیک تنظیف داشته که بنا بر اخبار رسیده شده این معضلات با نامه‌هایی وی تا حدود زیادی برطرف شد. در همین راستا امید لرستان با آقای شاهون وند به گفت و گو پرداخت.

سلام علیکم وقتتون بخیر
لطفا در رابطه با اعتراض و ضرب العجل پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران فضای سبز، توضیح دهید؟ عرض سلام و خیر مقدم خدمت شما
رفع معضلات حول محور شهرداری خرم آباد مورد بحث، بررسی و پیگیری قرار گرفته است، اما موضوع فقط شهر‌داری نیست بلکه احقاق حقوق عامه است که باید در اولویت قرار گیرد و نیز بخشنامه ریاست قوه قضائیه در باب ترک فعل مدیران. البته قبل از صدور بخشنامه پیگیری‌های خود را در این باره شروع کرده بودم و رفع معضلات، پیگیری شکایات و پرونده‌های مربوط به تمام ادارات را پیگیر هستیم که روزانه نامه های زیادی در این باره ارسال شده و ماهانه حدود ۴۰ مورد مشکل در رابطه با حقوق عامه و حداقل روزانه ۳۰ مورد از این قالب نامه نگاری‌ها و پیگیری‌ها را در دستور کار خود داریم که مطلوب‌ترین حالت ما به نتیجه رسیدن این پیگیری‌ها است.

در برابر استنکاف شهرداری، مدعی العموم چه ابزاری دارد؟ مردم چگونه میتوانند شکایات خود را به مدعی العموم انتقال دهند؟
وقتی ضرب العجل مشخص کنیم و اجرا نشود قطعا برخورد می‌شود چرا که چارچوب ها باید رعایت شود و منعی برای کار‌ها وجود ندارد. ۹۰ درصد موضوعاتی که ورود کردم فقط مشکلاتی بوده که به عینه دیده ام و نه درخواست‌های مردمی اما این نکته را هم اضافه کنم که در صورت ارائه هر مشکلی از سوی مردم، همکاران و دیگر افراد قطعا پیگیری خواهم کرد. ولی متاسفانه مشکلات سطح شهر و حوزه شهرداری بسیار زیاد است که ممکن است دلیل آن عمدی، غیر عمدی یا کمبود امکانات باشد. با عدم رعایت قانون در رابطه با گرانی، سیستم قضایی وارد عمل خواهد شد. گاهی مردم میتوانند برخی مشکلات محله یا کوچه خود را حل کنند که هم هزینه‌های هنگفتی در پی ندارند و هم می‌تواند در زیبا سازی محله و شهر تاثیرگذار باشد.

زمانی برای واریز حقوق کارگران مشخص کردید؟ اگر در موعد مقرر به موضوع رسیدگی نشود چه اتفاقی می افتد؟
حدود یک هفته برای پرداخت حقوق کارگران فضای سبز و پیک تنظیف ضرب العجل تعیین شد و پیگیری کردیم، گفتند هیچ گونه مطالباتی در زمان شهرداری فعلی نیست و تقریبا همه را پرداخت کرده اند، اما حتی اگر مشکلات مرتبط با دوره مسئول فعلی نباشد باید برای مردم شفاف سازی شود و با پیگیری خود اقدامات اشتباه مسئولان قبلی را حل و فصل کنند. با برنامه ریزی مدون و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت مشکلات حل خواهد شد، اما اگر مدیران برنامه ریزی نداشته باشند قطعا به مشکل بر می‌خوریم.

به عنوان دادستان مرکز استان به موضوعات حادی مانند گرانی مرغ ورود پیدا کرده اید؟
با همکاری اداره صمت، تعزیرات و قرارگاه ربیع الاول سپاه پاسداران چندین کمیته تشکیل و در بحث مرغ وارد عمل شدیم و مصوب شد که ورودی و خروجی شهر خرم آباد کنترل شود چرا که هیچ کس حق وارد یا خارج کردن مرغ به صورت عمده را ندارد همچنین تمام کشتارگاه‌ها را کنترل میکنیم و از طرف جهاد کشاورزی به عنوان نهاد تعیین کننده، قیمت ۲۴ هزار تومان برای هر کیلو مرغ تصویب شد.

در صورت عدم رعایت مصوبات و قانون توسط هر ارگان و تولیدی مرتبط چه برخوردی خواهید داشت؟
سیستم قضایی برای موضوع گرانی وارد عمل می‌شود و هر آنچه که احساس کنیم حق و حقوق بیت المال رعایت نشده وارد عمل می‌شویم.
اصلا شک نکنید اگر قوانین را حتی تولید کننده‌ها رعایت نکنند جدا از پلمپ و جریمه، بنده ورود میکنم و قطعا سیستم قضایی وارد عمل می‌شود و نمیگذاریم در توزیع مایحتاج مردم اخلالی ایجاد شود. مدیران و مسئولان برپایه وجدان عمل کنند، از دیدگاه من وجدان برای هر فرد بالاترین درجه را دارد و اگر مدیران و مسئولان بر پایه وجدان خود کار کند، قطعا مشکلی نخواهیم داشت.

وضعیت امنیت عمومی استان و جرائمی مانند قتل و سرقت که اتفاق می افتد چگونه است؟
امنیت عمومی برای بنده مهم است و ممکن است استان به وضع مطلوب نرسیده باشد، اما بد هم نیست، سرقت‌های مسلحانه در استان خیلی کمتر از سطح کشور است، در زمینه سرقت نیز همین گونه و بحث تکدی گری لرستان هم نسبت به استان‌های دیگر خیلی کمتر است. پس قطعا روند بسیار کاهشی در زمینه قتل در لرستان داریم و اکثر قتل‌ها در لرستان خانوادگی و قتل‌های غیرعمد هستند.

اولویت بندی شما در فعالیت و پیگیری های شما چگونه است؟
ابتدا باید کار‌هایی که ارجحیت دارند انجام گیرد و به مرور مشکلات کوچک‌تر پیگیری شود، مسائل امنیتی و مبارزه جدی با ارازل اوباش، بحث تیراندازی‌ها و بحث حقوق عامه که به لطف خدا گام به گام جلو می‌رویم تا به نتیجه‌ی مطلوبی که مردم شریف خرم آباد مستحقش هستند برسیم.

روند فعالیت دادگاه در ایام محدودیت کرونایی چگونه است؟
در آیین دادرسی کیفری آمده که روند کیفری نباید تعطیل شود و در بحث کرونا هم ما تعطیل نشدیم و در هیچ شرایطی دادستانی تعطیل نخواهد شد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنیم.