۶۰۰ روز وعده برای احداث یک پل/ «پران پرویز» در هراس سیلاب دوباره
۶۰۰ روز وعده برای احداث یک پل/ «پران پرویز» در هراس سیلاب دوباره
قریب به ۲ سال از وقوع سیلاب و تخریب پل روستای «پران پرویز» پلدختر می‌گذرد، اما همچنان اهالی این روستا چشم انتظار تحقق وعده‌های مسئولان برای احداث این پل هستند.

به گزارش امید لرستان، پل‌های کوچک و بزرگ در مسیر جاده پلدختر – خرم آباد که تنها راه امکان تردد و ارتباط اهالی روستاها با اطراف بود، همگی در سیلاب فروردین ۱۳۹۸ دست‌خوش طغیان رودخانه کشکان و تخریب شد به گونه‌ای که با فرو نشست رودخانه اسکلت و لاشه برخی از این پل‌ها بر اثر حجم سنگین آب حتی تا چند کیلومتر پایین‌تر از رودخانه مشاهده می‌شد.

«پران پرویز» به وقت سیلاب ۲ سال پیش

پل تخریب شده از سیل روستای «پران پرویز» یکی از این پل‌ها است که با گذشت حدود دو سال هنوز روند لاک پشتی داشته و تکمیل نشده، اهالی همچنان برای تردد مشکل اساسی دارند و در انتظار تحقق وعده‌های تو خالی مسئولان مانده‌اند، اهالی «پران پرویز» همچنان نگران سیلاب و قطعی ارتباط در فصل بارندگی هستند.

یک کشاورز روستای «پران پرویز» پلدختر در گفت و گو با امید لرستان گفت: با توجه به شروع فصل بارندگی اهالی این روستای پر جمعیت با گذشت حدود دو سال از وقوع سیل فروردین ماه ۱۳۹۸ نگران تردد خود هستند و به طور قطع مشکلات آنها به خاطر نداشتن پل در زمینه ارتباط بیشتر می‌شود.

حسین تیموری، اظهار داشت: شغل قالب اهالی این روستا کشاورزی و صیفی کاری است و نبود پل موجب شده تولیدات آنها به بازار عرضه نرسند، یعنی امکان آن وجود ندارد و این خسارتی سنگین و جبران ناپذیر برای اهالی و کشاورزان منطقه است.

وی، افزود: این گونه عوامل و مشکلات اعمال شده بر اثر نبود پل ارتباطی موجب ناامیدی از ادامه زندگی در منطقه شده، چنانچه به طول بیانجامد مردم چاره‌ای جز مهاجرت برای گذران زندگی ندارند.

۶۰۰ روز وعده!

یکی دیگر از اهالی روستای «پران پرویز» در گفت و گو با امید لرستان گفت: مردم روستای «پران پرویز» علی‌رغم مشکلات عدیده ای که به خاطر نبود راه ارتباطی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، حدود ۶۰۰ روز است که از مسئولان تنها وعده می‌شنوند و این امر آنها را کلافه کرده است.

زهرا بازوند، افزود: اهالی روستای «پران پرویز» برای انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه خود به شدت به احداث پل نیاز دارند و با وجود این مشکل زندگی آنها به سختی می‌گذرد.

وی، اضافه کرد: بدتر از همه اینکه با بارش نخستین بارندگی راه موقت اهالی تخریب می‌شود و از هم اکنون نگرانی آنها از این است که چگونه محصولات کشاورزی خود را برای عرضه به بازار انتقال دهند.

مهاجرت اهالی «پران پرویز»

یک راننده ماشین سنگین روستای «پران پرویز» پلدختر در گفت و گو با امید لرستان، گفت: احداث و راه‌اندازی پل ارتباطی برای تمام اهالی این سمت پل به ویژه برای ما رانندگان بسیار حیاتی است اما متأسفانه به یک رؤیا تبدیل شده است.

آصف بازوند، افزود: سال‌ها است ما در این منطقه زندگی می‌کنیم و شب و روز می‌گذراندیم اما با وقوع سیل ویرانگر ۱۳۹۸ که پل ارتباطی به طور کامل تخریب شد زندگی به ما بسیار سخت گذشت.

وی، اضافه کرد: برای نجات از مشکل تردد که نبود راه ارتباطی برایم ایجاد کرده بود مجبور شدم خانه‌ای که تازه در روستا ساخته بودم را بفروشم و به شهر مهاجرت کنم.

پل روستای ۱۵۰۰ نفره ساخته نشد

یکی دیگر از اهالی روستای «پران پرویز» در گفت و گو با امید لرستان، گفت: چشمانمان به وعده‌های مسئولان است وقتی فعالیت اجرایی پل آغاز شد، مردم بسیار خوشحال شدند، اما اکنون متأسفانه با گذشت ۲۰ ماه همچنان مسئولان بازدید می‌کنند و وعده افتتاح می‌دهند اما تاکنون هیچکدام از این وعده‌ها محقق نشده است.

وی، افزود: از مسئولان مربوطه درخواست می‌شود برای بازگشت آسایش به منطقه ما و رفع مشکل تردد، برای راه اندازی پل ارتباطی روستای «پران پرویز» همت بیشتری به خرج دهند.

رئیس شورای اسلامی روستای «پران پرویز» در گفت و گو با امید لرستان، گفت: پل ارتباطی این روستا با جمعیت هزار و ۵۰۰ نفر در سیل ۱۳۹۸ تخریب شد و همچنان علی رغم وعده‌های مسئولان در تکمیل و بهره‌برداری از پل ارتباطی مشکل تردد دارند.

از وعده وزیر تا مدیرکل برای احداث یک پل

محرم بازوند رومیانی، افزود: وزیر راه و شهرسازی در شهریور ماه ۱۳۹۸ قول افتتاح پل ارتباطی «پران پرویز» که در حال احداث بوده را در بهمن ماه همین سال داد، این پروژه تا آن زمان حتی تجهیز کارگاه نشده بود، که اقدامی صورت نگرفت تا چه برسد به اینکه افتتاح شود.

وی، اضافه کرد: معاون وزیر راه در ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ به اتفاق مدیرکل راهداری استان لرستان و مسئولان شهرستان پلدختر با حضور در منطقه در حضور اهالی روستا و اصحاب رسانه وعده شش ماهه برای بهره برداری از پل «پران پرویز» را داد اما متأسفانه این وعده که مردادماه سال ۱۳۹۸ بود نیز عملی نشد و تا این تاریخ این پروژه تنها ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

رئیس شورای اسلامی روستای «پران پرویز»، گفت: مسئولان راهداری استان و شهرستان در بازدیدی که اوایل تابستان امسال از پروژه پل «پران پرویز» داشتند در حضور اصحاب رسانه برای بار سوم تکمیل پروژه را در چهار ماه بعد یعنی در آبان ماه ۱۳۹۹ وعده دادند که این نیز محقق نشد.

بازوند رومیانی، افزود: اکنون با پیشرفت لاک پشتی این پروژه از سه پایه اصلی پل تنها پایه شمالی آن در حال اتمام است و این طرح تا کنون تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اهالی در سایه وعده‌های توخالی مسئولان ناامید تر از گذشته شده‌اند.

وی، اضافه کرد: مدیر کل راهداری استان لرستان نیز در مصاحبه‌ای به تازگی نیز بهره‌برداری از پل ارتباطی روستای «پران پرویز» را برای بار چهارم به اواخر سال ۱۳۹۹ موکول کرد که چشم مردم به تحقق این وعده نیز آب نمی‌خورد.

مردم نگران قطع راه ارتباطی موقت هستند

دهیار روستا «پران پرویز» در گفت و گو با امید لرستان، گفت: پروژه احداث پل تخریب شده روستا چند ماه پس از سیل ۱۳۹۸ فعالیت آن آغاز شده، متأسفانه به دلیل روند کندی که دارد تا کنون تکمیل نشده است.

سجاد