کشف سازه معماری دوره پهلوی اول در محور پلدختر- خرم‌آباد
کشف سازه معماری دوره پهلوی اول در محور پلدختر- خرم‌آباد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف یک سازه معماری مربوط به دوره پهلوی اول در حین فعالیت عمرانی در محور پلدختر- خرم‌آباد خبر داد.

به گزارش امید لرستان، سیدامین قاسمی امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: چند روز پیش در حین فعالیت‌های عمرانی در طول محور ارتباطی پلدختر به خرم‌آباد بخشی از یک سازه معماری آشکار شد.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله نیروهای یگان حفاظت و باستان شناسان این اداره کل به منظور کارشناسی به محل اعزام و مستندسازی اولیه از این اثر به عمل آمد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: سازه مکشوفه مربوط به دوره پهلوی اول است و به منظور حفاظت هر چه بیشتر مجدداً با خاک پوشیده می‌شود.

سازه معماری کشف شده مربوط به یک برج دیده‌بانی است

عطا حسن‌پور کارشناس باستان‌شناسی نیز در این رابطه گفت: این سازه معماری مربوط به یک برج دیده‌بانی است که بر اثر ریزش کوه در زیر خاک و سنگ مدفون مانده است.

وی با اشاره به وجود آثار مشابه در طول محور ارتباطی لرستان تا خوزستان بیان کرد: پلان این اثر مدور و مصالح به کار رفته در آن سنگ و خشت است.

این کارشناس باستان‌شناسی با اشاره به وجود یک برج سالم در فاصله ۵۰۰ متری این سازه افزود: این بناهای کوچک و انفرادی با هدف کنترل و نظارت بر جاده ارتباطی (تنگه‌ی گازرده) ایجاد شده و فواصل کوتاه آنها از یکدیگر امکان انتقال اخبار را از طریق صدا در زمانی اندک فراهم می‌کرده است.