آغاز برداشت زعفران از سطح ۱۶۰ هکتار از مزارع خرم‌آباد
آغاز برداشت زعفران از سطح ۱۶۰ هکتار از مزارع خرم‌آباد
مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد از آغاز برداشت زعفران از سطح ۱۶۰ هکتار از مزارع این شهرستان خبر داد و گفت: بیش از ۴۰۰ خانوار روستایی در این زمینه فعالیت دارند.

به گزارش امید لرستان و به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی لرستان، مراد بیرانوند اظهار داشت: برداشت زعفران در سطح ۱۶۰ هکتار از مزارع شهرستان خرم آباد از دهه سوم آبان ماه سال زراعی جاری آغاز شده است.

وی تصریح کرد: ۱۳۲ هکتار مزارع زعفران با دوره کشت دو سال به بالا در خرم آباد وجود دارد که در سال جاری با توجه به حمایت‌های آموزشی، تسهیلاتی و مشاوره کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی، ۳۰ هکتار به این سطح کشت نسبت به سال قبل اضافه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد یادآور شد: با توجه به میانگین سال کاشت اینگونه مزارع (از یک تا هفت سال) در خرم آباد و میانگین برداشت زعفران که حدود سه کیلو گرم در هکتار است پیش بینی می‌شود نزدیک به نیمی از تولید استان که بالغ بر ۵۵۰ کیلو گرم است در شهرستان خرم آباد تولید، برداشت، بسته بندی و به بازار تقاصا عرضه شود.

بیرانوند ادامه داد: بیش از ۴۰۰ خانوار روستایی بهره بردار در خرم آباد در زمینه کشت زعفران مشغول به فعالیت بوده که بخشی از عملیات برداشت، پاک کردن و فرآوری را به صورت خانوادگی انجام می‌دهند و در این راستا نیز بیش از ۱۰۰۰ نفر کارگر ماهر مزارع زعفران در قالب تعاونی‌های خرد زنان با حمایت و برنامه ریزی جهاد کشاورزی، ساماندهی و آموزش لازم را طی کرده‌اند.

وی افزود: در طول فصل برداشت در هر هکتار مزرعه زعفران حدود ۱۰۰ کارگر فصلی در ارتباط با عملیات برداشت، پاکنی، خشک و بسته بندی به مدت دو ماه نیز مشغول به کار هستند.

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد تصریح کرد: گردش مالی زعفران در خرم آباد سالانه بالغ بر ١١ میلیارد تومان است که نقش بسزایی در اشتغال، بالا بردن توان معیشت و مهاجرت معکوس منطقه ایفا می‌کند.

بیرانوند یادآور شد: مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی به اکثر قریب به اتفاق زعفران کاران مجوز بسته بندی خانگی داده و زعفران کاران عمده در حال برند سازی و افزایش کیفیت بسته بندی‌های خود هستند که امیدواریم با تمهیدات در نظر گرفته شده بتوانیم زعفران استان را در سطح کشور و دنیا معرفی کنیم.

وی گفت: تشکل زعفران کاران شهرستان به همت زعفران کاران در دست تشکیل است و در همین راستا نیز به جهت حمایت از زعفران کاران، وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی زعفران را توسط سازمان تعاون روستایی در صورت نیاز و بروز مشکل فروش بازار در دستور کار قرار داده و سازمان تعاون روستایی نیز دستورالعمل‌های لازم را در این زمینه تهیه و تدارک دیده که برحسب نیاز و ضرورت عملیات خرید تضمینی محصول زعفران را اجرایی خواهد کرد.