فرزند كمتر زندگي بهتر نيست
فرزند كمتر زندگي بهتر نيست
در كنار تمام موانع اقتصادی كه مي تواند موجب كاهش انگيزه زوج‌هاي جوان نسبت به فرزند آوري شود، هنوز ديوار نوشت ذهن بسياري از خانواده‌ها فرزند کمتر زندگی بهتر است و بسیاری از خانواده‌ها را به سمت تک فرزندی سوق داده است.

به گزارش امید لرستان،جوانان و به تبع آن نيروي انساني هر كشور به عنوان سرمايه هاي اصلي يك مملكت محسوب مي شوند و رشد و بالندگي جوان  در هر زمينه  از علمي تا دفاعي گرفته، پيش رفت و ارتقاي كشور را در پي دارد؛ مفهوم “جوانان سرمايه اصلي كشور” را مي توان در بحبوحه حوادثي همچون سيل فرودين سال ۹۸ و روزهاي كرونايي حس كرد،آن جايي كه سيل عظيم جوانان سيلاب ها را به حاشيه برد و كرونايي كه امروز هر موجش با ايثار و جهاد جوانان پرستار، داروساز ،پزشك و بسيجي آرام مي گيرد.

از جمله مسائلي كه اين روزها در بين بسياري از كارشناسان خانواده مطرح است مسئله ي بقاي خانواده،فرزند آوري و ازدواج جوانان است موضوعي كه بارها و طي اين سال ها بصورت مكرر و مداوم رهبر معظم انقلاب بر آن تأكيد داشتند چراكه ازدواج ، فرزندآوري و بقاي يك خانواده در شكل دهي و برخورداری از اجتماعي قوي تأثيرگذار است.

از طرفي مشكلات پيش روي جوانان بر كسي پوشيده نيست مشكلاتي همچون بيكاري كه مي تواند در دير اقدام كردن جوان براي ازدواج موثر باشد و البته كم نيستند جواناني كه ازدواج كردند و اين روزها با هزينه هاي سنگين مخارج زندگي داشتن فرزند برايشان آرزو شد؛زوج هاي جوان نابارور هم كه با هزينه هاي بالاي درمان مشكلات خاص خودرا دارند.

در كنار موانع اقتصادی  كه مي تواند موجب كاهش انگيزه و علاقه زوج هاي جوان نسبت به فرزند آوري و يا تعدد فرزند شود ، جمله كهنه فرزند كمتر زندگي بهتر هنوز ديوار نوشت ذهن بسياري از پدر و مادرهاي خانواده هاي امروزي است كه شايد با وجود بهبود وضعيت شغلي و فراهم شدن حداقل شرايط تشكيل خانواده براي جوانان اين بار فرهنگ اجازه تعداد افزايش فرزند را ندهد.

مريم حسنوند؛كارشناس حوزه خانواده و جمعيت با اشاره به اشتباهات شناختي پيش رو در حوزه جمعيت و فرزند آوري و لزوم شناخت صحيح و دقيق عوامل عدم گرايش خانواده ها به فرزند آوري اظهار داشت: شايد برخي در نگاهي عوامانه و تك بعدي اين مسئله را يك مولفه ي سياسي صرف بدانند در صورتي كه بسياري از مشكلات فرهنگي ، اقتصادي ، سياسي و حتي امنيتي ،اجتماعي ما تحت تاثير تغييرات جمعيت است.

آسیب های تربیتی ،آموزشی تک فرزندی در اجتماع/تک فرزندی ،زندگی بهتر نیست

وي با بيان اين كه عده اي مسائل معيشتي و اقتصادي را به عنوان دلايل تمايل به داشتن فرزند كمتر قيد مي كنند كه خانواده ها بواسطه مشكلات اقتصادي نمي توانند بيش از دو ، سه فرزند را داشته باشند افزود:طبق آمار به صورت معنا داري در خانواده هايي كه ازنظر معيشتي از وضعيت مطلوب تري برخوردارند و حتي سطح سواد بالاتري دارند تعداد فرزند كمتري وجود دارد اين خود نشان دهنده ي اين موضوع است كه در بحث فرزند آوري فقط با مشكل اقتصادي رو به رو نيستيم بلكه مشكلاتي فرهنگي وجود دارد.

حسنوند عنوان كرد: متأسفانه سبك زندگي برخي از مردم كشور ما تحت تاثير سبك زندگي غربي قرارگرفته و تركيبي از سبك زندگي اسلامي ،مدرن و سنتي شده است؛ در نگاه غرب فرزند كمتر موجب سعادت ، سلامت همسر و خانواده شمرده مي شود و بر اساس اين تفكر دغدغه ي والدين نسبت به آينده و آسايش و موفقيت فرزند كمتر است.

جمعیت و سلامت اقتصادی جامعه

كارشناس خانواده و جمعيت بيان كرد: سال هاست جوامع غربي به آسيب ها و پيامد هاي مخرب اين تفكردر حوزه ي فردي ، خانوادگي و جامعه پي برده اند و اذعان مي كنند كه اين پديده روي سلامت اقتصاد و تربيت اثرات منفي دارد تاجايي كه با برنامه هاي متنوع در زمينه بازنگري سياست هاي كنترل جمعيت اقدام كرده اند.

وي با اشاره به اهميت فرهنگ چند فرزندي در بين خانواده هاي ايراني  خاطرنشان كرد:از نظر روانشناسان غربي خانواده اي مي تواند از نگاه تربيتي موفق باشد كه بيش از دو فرزند دارد و بدترين نوع تربيت فرزند در دنيا تك فرزندي است كه فرزند را در معرض مشكلات فراوان و جدي قرار مي دهد.

وضع قوانین حمایتی زود بازده برای فرزنداوری زوج های جوان

حسنوند تأكيد كرد: در اين زمينه تنها سياست هاي تشويقي و وضع قوانين حمايتي براي خانواده ها راهگشا نيست، آگاهي بخشي به مردم ،تدوين برنامه هاي بلند مدت و كوتاه مدت براي بالارفتن شيب فرزندآوري در كشور و ترويج فرهنگ تعدد فرزند در بين خانواده ها ضروري است.

كارشناس خانواده و جمعيت با اشاره به آسيب هاي تك فرزندي گفت: درچنين خانواده هايي معمولا فرزند سالاري ديده مي شود و شاهد توجه بيش از حد والدين به خواسته هاي فرزند هستيم كه آثار سو در رفتار و شخصيت فرد خواهد داشت و به اجتماع هم منتقل مي شود.فرزنداني حساس، زود رنج ، پر توقع با كم ترين دغدغه احساس مسئوليت و عدم پذيرش اشتباهات خود در جامعه و انتظار دارند كه هنگام ورود به جامعه همه براي رفع خواسته ها ي او اقدام كنند.

تمرین مسئولیت پذیری در خانواده های چند فرزندی/فرزند آوري و استحكام خانواده

حسنوند با بيان اين كه افرادي كه تجربه خواهر و برادر را نداشته و به نوعي تك فرزند محسوب مي شوند با اسيب هاي بيشتري درجامعه روبه رو هستند اذعان داشت: در خانواده هاي با فرزند بيشتر رقابت سالمي بين فرزندان ايجاد مي شود و آن ها تجربه و تمرين مي كنند كه با واقعيت هاي زندگي كنار بيايند و گاهي براي اينكه نيازشان برآورده شود مجبوربه  صبرهستند چراكه  گاهي رفع نياز خواهر يا برادر او اولويت دارد و در خانواده ايثار، صبر و از خود گذشتگي را تمرين مي كند.

وي با اشاره به اين كه در مقابل افرادي كه چنين تجربه ا ي را در خانواده ندارند كم صبر و زود رنج اند افزود: در بحث رشد اجتماعي بچه ها نياز به رقابت و پذيرفتن نقش هاي مختلف دارند و اين فرصت براي تك فرزند ها در خانواده فراهم نيست در حالي كه در خانواده هاي با فرزند بيشتر زمينه پذيرش مسئوليت فراهم است.

حسنوند با اشاره به آمار بالاي طلاق زوجين تك فرزندي نسبت به خانواده هاي با فرزند بيشترعنوان كرد: تعداد فرزند بيشتر باعث مي شود والدين زمان و برنامه ريزي بيشتري را براي خانواده مد نظر داشته باشند وهمين امر موجب استحكام خانواده مي شود.

تک فرزندی و خلاهای عاطفی در نبود خواهر و برادر

وي با بيان اين كه آسايش مادي و معنوي و رواني فرزندان در خانواده بايد در كنار هم باشد خاطرنشان كرد: امكانات مادي و رتبه ي شغلي نمي تواند خلا هاي عاطفي فرزندان مارا بر طرف كند لذا بايد تامل بيشتري كنيم و بدون اينكه تحت تاثير تبليغات منفي قرار بگيريم به دنبال تعداد فرزندان بيشتر باشيم.

اين كارشناس خانواده و جمعيت با اشاره به بخشي از بيانات مقام معظم رهبري كه فرمودند :تربيت فرزند به معناي تربيت تك تك فرزندان نيست بلكه به معناي تربيت محيط خانواده است بيان كرد:برخي تعداد بالاي فرزند را مانعي براي تربيت درست مي دانند در صورتي كه بايد به آن ها اطمينان داد اين طور نيست زماني كه بستر خانواده به عنوان محيط تربيتي صحيح و اماده باشد  ديگر فرقي ندارد چند فرزند در آن تربيت شوند شرايط تربيت همه فراهم است تا جايي كه فرزندان بزرگتر مي توانند در تربيت ديگران فرزندان نقش داشته باشند.

هزینه های سرسام آور درمان ناباروی و انصراف زوج های نابارور از فرزند داشتن

وي با اشاره به مشكلات  بيش از ۲ ميليون زوج نابارور در كشور اذعان داشت: مسئولين و متوليان امر بايد بسته هاي حمايتي و تشويقي شامل هزينه هاي درمان و مشاوره را به طور جدي براي زوج هاي نابارور پيگيري كنند.

اين كارشناس خانواده ارتباط بين جمعيت، نيروي كار و اقتصاد را در كشور مرتبط با هم دانست و گفت: باتوجه به مشكلاتي كه امروز در بحث اشتغال و ازدواج و فرهنگ امروز وجود دارد تبليغ و ترويج سياست هاي جديد جمعيتي بايد به صورت غير مستقيم باشد يعني نبايد خواسته ها تحميل شود.

حسنوند با انتقاد از رويكرد غلط رسانه ها در رابطه با فرزند آوري تصريح كرد:متاسفانه رسانه هاي ما خانواده ي موفق را خانواده اي نشان مي دهد كه تعداد فرزند كمتري دارند ضرورت دارد اين شيوه اصلاح شود چراكه موفقيت صرفا موفقيت مالي و مادي نيست.

مراکز درمان ناباروری در خرم آباد افزایش یابد/ لزوم حمایت مالی از زوج های نابارور در مسیر درمان

ناهیدپرویزپور؛ مدیرکل امورزنان وخانواده استانداری در گفت و گو با خبرافلاك  با اشاره به مشكلات برخي زوج هاي جوان پيرامون ناباروي و به دنبال آن كاهش جمعيت اظهار داشت : یکی ازچالش های برخي خانواده ها،ناباروری زوجین است که گاهی حتی منجربه طلاق هم می شود،بنابراين ضروری است اززوج های نابارورحمایت بیشتری صورت گیرد.

وي با اشاره به حمايت مالي بانك ها از زوج هاي نابارور در طول دوره درمان افزود: زوج هايي هستند كه به دليل عدم برخورداري از تمكن مالي و از طرفي نبود تعداد بالاي مراكز درمان ناباروي در استان مجبور به حضور در استان هاي ديگر هستند لذا افزایش تعدادمراکزناباروری به عنوان يك راهکاردرحمایت اززوج های ناباروری مطرح است.

پرویزپورعنوان كرد:زنان به لحاظ ساختارفیزیولوژیکی،نسبت به مردان،بیشتردرمعرض بیماری هایی که منجربه ناباروری ویاتاخیردرباروری می شوند،هستند.

وي خاطرنشان كرد:آموزش ومخصوصاآموزش هاي قبل ازازدواج یک سرمایه گذاری بلندمدت است،لذاضرورت داردآموزش های مراقبت ازخود،ازهمان سنینِ دبیرستان شروع شود‌.

مدیرکل امورزنان وخانواده استانداری با اشاره به فعاليت تنها مرکزرشدودرمان ناباروی جهاد دانشگاهی در خرم آباد بيان كرد:باتوجه به اين كه فرزندآوری یکی ازعوامل مهمِ تحکیم بنیادخانواده است بايد در زمينه درمانِ ناباروری زوجینِ نابارور،برنامه ريزي و اقدام اساسي انجام شود .

به گزارش خبرافلاک امروز قطع به یقین مسئولین و متولیان امر نسبت به مشکلات پیش روی جوانان در مسیر تشکیل خانواده آگاهی دارند و سوای تلاش  جهادی و شبانه روز برای برداشتن سنگ های اقتصادی که می تواند زمینه ازدواج و به تبع آن فرزند آوری فراهم شود، متولیان فرهنگی ،روانشناسان و گروه های جهادی باید در زمینه بیان آسیب های تک فرزندی و یا دو فرزندی برای خانواده ها اقدام کنند، چراکه منظور از فرزند کمتر زندگی بهتر تک فرزندی و یا دو فرزندی نیست بلکه حداقل به نحوی باشد که مفهوم خواهر و برادر ،خاله ،عمه،دایی و عمو ، در بین یک خانواده گم نشود.

خبر افلاک