۱۴ هزار نفر در صنایع آبزی‌پروری لرستان فعالیت دارند/ رتبه اول استان در تکثیر ماهیان سردآبی
۱۴ هزار نفر در صنایع آبزی‌پروری لرستان فعالیت دارند/ رتبه اول استان در تکثیر ماهیان سردآبی
مدیر کل شیلات لرستان با بیان اینکه این استان رتبه نخست تکثیر ماهیان سردآبی در استانهای غیر ساحلی کشور را دارد، گفت: در حال حاضر حدود 14 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت‌های آبزی پروری فعالیت می‌کنند.

به گزارش امید لرستان کیارش بیرانوند اظهار داشت: استان لرستان دارای سه منطقه آب و هوایی شامل ناحیه سرد کوهستانی، ناحیه معتدل مرکزی و ناحیه گرم در جنوب استان است که وجود تنوع اقلیمی و منابع آبی مستعد آبزی پروری زمینه بسیار گسترده‌ای برای فعالیت شیلاتی به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه لرستان توانایی تولید ۵۰ هزار تن انواع آبزیان شامل ماهیان سردآبی ، گرم آبی و … را دارد، افزود: سال گذشته مجموع تولیدات ماهی سرد آبی و گرم آبی لرستان ۲۴ هزار تن بوده است.

مدیرکل شیلات لرستان بیان کرد: شیلات لرستان در حدود ۱۳٫۵ درصد تولید ماهیان سردآبی کشور که حدود ۱۴۴ هزار تن می‌باشد را به خود اختصاص داده، و رتبه اول تولید آبزیان پرورشی در بین استان‌های غیر ساحلی را دارد.

بیرانوند با بیان اینکه لرستان با داشتن ۳۳ مرکز تکثیر ماهیان سردآبی در حدود ۳۰ درصد تکثیر ماهیان سردآبی کشور را دارد، تصریح کرد: بنابراین شیلات لرستان در حال حاضر دارای رتبه اول در زمینه تکثیر ماهیان سردآبی در کشور بوده و در حدود ۱۷ درصد مزارع سردآبی کشور را در خود جای داده است.

 وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: در حال حاضرحدود ۱۴ هزار نفر به صورت مستقیم  وغیر مستقیم در فعالیت‌های آبزی پروری و صنایع وابسته در استان مشغول به فعالیت هستند.

 

فارس