نقش نیروهای لرستان در عملیات مرصاد/  ۷۷ شهید از استان در این عملیات تقدیم انقلاب شد
نقش نیروهای لرستان در عملیات مرصاد/  ۷۷ شهید از استان در این عملیات تقدیم انقلاب شد
در عملیات مرصاد که جهت جلوگیری از هجوم منافقین با رمز یاعلی(ع) آغاز شد 300 تن از رزمندگان اسلام، به شهادت رسیدند که لرستان با 77شهید در طول عملیات، تقدیم نظام سربلند جمهوری اسلامی ایران کرد که می‌توان به سردار احمدقاسم‌زاده، داریوش مرادی، زمان کرمی، حمیدابراهیمی و صیداحمدمیرصفی اشاره کرد.

به گزارش امید لرستان، در روزهای پایانی جنگ ارتش صدام آمریکایی تهاجم گسترده به سرتاسر جنوب تا کرمانشاه را از سر گرفت به خیال این که بتواند در مذاکرات قوی حاضر شود و عبارتا از ایران امتیاز بگیرد.

لشکر همیشه پیروز ۵۷ ابوالفضل(ع) نیز در حال مأموریت در منطقه ارتفاعات سور کوه مشرف به شرق بانه بود که در سطح هجوم دشمن نیز به حمدالله ارتش بعثی عراق را زمین‌گیر نمود.
در این هنگام مأموریت جدیدی به لشکر ابلاغ گردید که اعلام شده بود عراقی‌ها قصد تهاجم گسترده به قصر شیرین را دارند مطابق آن لشکر ۵۷ ضمن استقرار در منطقه قصر شیرین به کمک نیروهای ارتش همراه دشمن را سد نماید.
فرماندهی ۵۷ در ۲۷/۴/۱۳۶۷ با چند تن از نیروهای پیشرو جهت توجیه منطقه عملیاتی به شهر سرپل ذهاب وارد شده‌اند و بلافاصله یک مقر فرماندهی انتخاب نموده‌اند و مقدمات حضور گردان‌ها در این محور آماده ساختند که فوراً گردان حمزه سید الشهداء و پشتیبانی لشکر ۵۷ در سرپل ذهاب مستقر شدند.
و مابقی گردان‌ها که بخشی از نیروهای لشکر بدون استراحت از آزادی شاخ شمیران فرا خوانده شدند و در دره شوهان در قسمت شرقی بین تنگه چهار زبر و سه راه اسلام‌آباد مستقر شدند و بنا به دستور بعدن آماده شدن گردان بعثت در بامداد مورخه ۳/۵/۶۷ به منطقه پاطاق فراخوانده شد.
لازم به ذکر است خط حد و مرز را ارتش به عهده داشت و در همان ساعات اولیه تهاجم عراق نتوانسته بودند مقابله نمایند و خط توسط بعثی‌ها شکسته شده بود و چون آرایش منطقه به هم خورده بود به ناچار گردان بعثت در نزدیکی روستای سرخه دیزه اطراق نمود حدود ظهر همان روز با شکست مقاومت گردان حمزه(ع) حجم عظیمی از انواع آتش هواپیما، هوانیروز تانک‌های عراقی و یک سری از وسایل زرهی که تا آن روز مشاهده نشده بود از گردنه پاطاق گذشتند و بالگردها تمامی مقاومت‌های پراکنده را خاموش کردند.

معذالک گردان‌های حمزه و بعثت به صورت پراکنده خود را پشت ارتفاعات گهواره رساندن که با تدبیر کارآمد جانشین فرمانده بعثت همه برادران جمع آوری شدند و با وسایل نقلیه شخصی در حال تردد نیروها به کرمانشه منتقل شدند و در اسرع وقت یک سازماندهی از نیروهای کارآمد گردان بعثت به عمل آمد و فوراً به منطقه عملیاتی مرصاد اعزام شدیم و تقریباً کارها سامان یافته بود و برادران در تنگه ی حسن آباد به کمک سایر برادران شتافتند. که رزم برادران مجاهد عراقی و عزیزان هوانیروز ستودنی بود.

حضور بسیج و مردم لرستان در عملیات مرصاد

از طرفی با اعلام گسترده سپاه ناحیه لرستان و سایر ادارات حاضر بسیج عمومی انجام شده بود و هر کس با وسیله ای خود را به سه راهی اسلام آباد رسانده بود که بیش از سه گردان بسیجی را سپاه استان سازماندهی کرده بود که خوشبختانه توانسته بودن عقبه منافقین را در سه راهی اسلام آباد ببندند.

و با مابقی نیروهای ستادهی حاضر مقر پشتیبانی لشکر ۵۷ که در تنگه شوهان مستقر بودند با شنیدن خبر نفوذ منافقین گردان انبیاء و مالک اشتر و سازماندهی مناسب با حضور در حاشیه جاده اسلام اباد – چهار زبر تلافات قابل توجهی را به منافقین وارد ساخته بودند و از اینجا بود که سازمان رزم منافقین بر هم خورد در بی سیم هایشان پوشالی بودن رجوی و … را فریاد میکردند بدین ترتیب از تاریخ ۳/۵/۶۷ تا تاریخ ۷/۵/۶۷ برادران رزمنده لرستان توانستند با متوقف کردن منافقین کور دل راه را برای سایر نیروها که از تنگه چهار زبر پیشروی منافقین که تنها به جاده اسلام آباد کرمانشاه متکی بود را بگشایند و یکبار دیگر هیمنه استکبار جهانی را درهم بشکنند.

 

در این عملیات ۷۷ نفر لرستانی به شهادت رسیدند که از این تعداد ۱۴ بروجردی در عملیات مرصاد جان خود را تقدیم کردند و از جمله شهدای بروجردی شهید روحانی حجت الاسلام محمد توکلی بود که به عنوان آخرین شهید روحانی دوران دفاع مقدس با همان لباس روحانیت در قرارگاه نجف در محاصره دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

تقویت اقتدار ملی از مهمترین دستاورد‌های عملیات مرصاد بود
سردار مرتضی کشکولی گفت: مشروعیت جهانی نظام جمهوری اسلامی و تقویت اقتدار ملی از جمله دستاورد‌های عملیات غرورآفرین مرصاد کشور ما بود.
 فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان پیش تر به چگونگی شکل گیری گروهک تروریستی منافقین پرداخته بود و اظهار داشت: ملت ما، ملت هوشیار، بیدار، بصیرو روشنفکری هستند و سطح بصیرت آنان از خواص جامعه بیشتر است.
وی افزود: در سال ۴۴ سازمان تروریستی مجاهدین خلق که آن روز مجاهدین خلق نامیده می‌شد از دل اسلام لیبرالیستی و نهضت آزادی به وجود آمد.
کشکولی با بیان اینکه مجاهدین خلق در سال ۵۱ به مبارزه مسلحانه اقدام کردند، گفت: در سال ۵۱ یک دستگیری در سطح سران مجاهدین خلق شکل گرفت و از جمله مسعود رجوی جزء کسانی بود که دستگیر شد لیکن در بدو درگیری به دلیل ضعف شخصیتی خیلی زود همه سران گروهک را لو داد.
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان بیان کرد: همه شورای مرکزی سازمان مجاهدین خلق و و دستگیر شدگان بویژه مسعود رجوی در داد گاه نظامی آن دوره به اعدام محکوم شد لکن، چون وی همکاری با ساواک داشت، ساواکی‌ها پا در میانی کردند و نگذاشتند اعدام شود و در واقع یک سازمان جدید با مدیریت غربی‌ها شکل گرفت.
وی ادامه داد: مسعود رجوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس ازاعلام کاندیداتوری برای ریاست جمهوری، به دلیل نپذیرفتن اصل قانون اساسی و رد صلاحیت، ائتلاف خود را با بنی‌صدر در اسفند ۵۹ آغاز کردند.
کشکولی با بیان اینکه درآن زمان مجاهدین خلق با شوروی مذاکره کردند که با حذف حزب توده، سازمان را جایگزین کند که مورد مخالفت شوروی سابق قرار گرفت، تصریح کرد: همزمان با جنگ مسلحانه، ترور شخصیت‌های انقلابی همچون ائمه‌جمعه و روسای جمهور را در سال ۶۰ آغاز کردند، همزمان با جنگ با عراق مبارزه سختی را با منافقین داشتیم و در بهمن ماه همان سال آخرین خانه تیمی سازمان منافقین در کشور تخریب شد.
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با تاکید بر اینکه منافقین در طی این سال‌ها هرگز از فکر توطئه علیه انقلاب اسلامی کوتاه نیامده‌اند، خاطر نشان کرد: پس از تشکیل ارتش به اصطلاح آزادی‌بخش به پاسگاه‌ها و خطوط مرزی کشور حمله کردند و با نفوذ عناصر داخلی، از غفلت مسئولین و مردم درگیر جنگ سوءاستفاده کرده و به قتل عام نیرو‌های انقلابی می‌پرداختند.
وی با اشاره به عملیات مرصاد گفت: منافقین به دنبال اجرایی کردن عملیات فروغ جاویدان درسال ۶۷ با هدف براندازی نظام انقلاب اسلامی وارد ایران شدند، اما نقشه شوم آن‌ها با هوشمندی امام (ره) مبنی بر پذیرش قطعنامه نقش برآب شد.
کشکولی با اشاره به خسارات وارد شده به منافقین در این عملیات، عنوان کرد: اکثر نیرو‌های منافقین طی دو روز عملیات مرصاد به درک واصل شدند و این مهم پیروزی بزرگی در زمان جنگ تحمیلی محسوب شد.


منابع:
۱. کتاب روایت حماسه‌ها، تالیف: مرادحسین پاپی
۲. اسناد لشکر ۵۷ سپاه حضرت ابوالفضل(ع)، تهیه شده توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان لرستان

۳٫ دفاع پرس