هم اکنون عضو کانال تلگرامی امید لرستان شوید
امید لرستان مطرح کرد؛
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۹

شهردار خرم‌آباداز تخریب پادگان ۰۷ خرم‌آباد که به عنوان یک اثر ملی است، تا یک ماه آینده به منظور تعریض خیابان انقلاب خبر داد.

به گزارش امید لرستان؛ محمد شریفی مقدم اعلام کرد: بر اساس توافق با استاندار لرستان و فرمانده لشکر ۸۴ پیاده استان، پادگان ۰۷ که در مرکز شهر واقع‌شده تا یک ماه آینده آزادسازی و به‌صورت کامل تخلیه و تخریب می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه پادگان ۰۷ در مرکز شهر خرم‌آباد فضای زیادی را اشغال کرده و سد معبری برای عبور و مرور مردم و ساکنان منطقه خیابان انقلاب و سه‌راه اسدآبادی است این پادگان به‌زودی تخریب خواهد شد.

وی افزود: با تخلیه این پادگان بخشی از زمین آن به واحد مسکونی، فضای سبز و سالنهای ورزشی اختصاص داده می‌شود و از محل فروش زمین‌های سهم شهرداری بخشی از املاک واقع در طرح تعریض خیابان انقلاب تملک و تعریض خواهیم شد.

پادگان ۰۷ نیروی زمینی ارتش در محدوده داخل شهری خرم آباد واقع شده و با توجه به لزوم خروج نیروهای نظامی از محدوده شهری، فعالیت این یگان در داخل شهر مسایل و مشکلاتی را در حوزه های ترافیکی و شهری ایجاد کرده است.

اراضی تحت اختیار ارتش در قالب پادگان ۰۷ و همچنین هدفگاه در محدوده شهر خرم آباد حدود ۴۲هکتار در محدوده بلوار ۶۰ متری می باشد.

 

ثبت محوطه و مجموعه پادگان ۰۷ شهرستان خرم آباد در فهرست آثار ملی کشور

مدیر کل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در بیست و هفتم اسفند سال ۹۵ از ثبت محوطه و مجموعه پادگان ۰۷ شهرستان خرم آباد در فهرست آثار ملی کشور خبر داده داده بود.

غلامرضا سلیمانی اظهار کرده بود؛ در راستای اهداف حفاظتی و بند (ج) ماده ‌واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور، این اداره کل پس از انجام بررسی و کارشناسی لازم اقدام به گردآوری پرونده ثبتی محوطه و مجموعه پادگان ۰۷ خرم آباد نمود و این اثر تاریخی در تاریخ ۱۰/۷/۱۳۹۵ به شماره ۳۱۵۶۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .

سلیمانی عنوان کرد: ابنیه واقع در پادگان ۰۷ از سلسله بناهای به جا مانده از دوران پهلوی اول در شهر خرم آباد است که با هدف و کاربری نظامی احداث شدند و حفظ آنها به عنوان بخشی از تاریخ شهر خرم آباد و همچنین بازخوانی سبک معماری زمان خود که دارای ویژگی های خاصی بوده حائز اهمیت است.

وی افزوده بود: محدوده پادگان ۰۷ با پلان کلی مربع شکل در محدوده شهری خرم آباد واقع و از ۴ جهت به خیابانهای انقلاب در غرب، خیابان مصلی در شمال، خیابان سیروس در جنوب و محله اسد آبادی در شرق منتهی می شود.

حال به نظر می آید شهر خرم آباد دارای مدیرانی است که هر از گاهی بدون مطالعه، دانش و بینش لازم دست به اقداماتی می‌زنند که فقط جنبه روانی دارد و گویا اثری که همراه با پژوهش لازم باشد رخ نخواهد داد.

/ انتهای پیام

لینک کوتاه:

عناوین مشابه
ارسال دیدگاه
شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت یا بلاگ وردپرس