کرونا پای ما را به مسئولیت‌های اجتماعی باز کرد/ دغدغه سلامت مردم را داشتیم/ در مدیریت بحران به وجود آمده خود را مسئول می‌دانستیم
کرونا پای ما را به مسئولیت‌های اجتماعی باز کرد/ دغدغه سلامت مردم را داشتیم/ در مدیریت بحران به وجود آمده خود را مسئول می‌دانستیم
یکی از برکات کرونا نمایان کردن ظرفیت جوانان برای خیلی‌ها شد، که نیاز باشد بیش از گذشته آنها را باور کنیم و با اعتقاد و باور قلبی مسئولیت‌ها را به آن‌ها بدهیم و خیال‌مان بابت آن‌ها راحت‌تر باشد.

به گزارش امید لرستان، کرونا همان ویروس منحوس وقتی آمد بسیاری از تاب افتادند و شرایط سنیگنی در کشور به وجود آمد، کسی فکرش را نمی‌کرد روزی در کشور اتفاقی به این شکل به وجود بیاید و زندگی خیلی را درگیر خودش کند. اما هر لحظه حضور کرونا علی رغم مشکلاتی که به وجود آورد، باعث نمایان کردن ظرفیت، پتانسیل، باور و ایمان ما به خیلی‌ها باشد.

شاید تا پیش از کرونا همه دغدغه نسل جدید و جوان کشور را داشتند که این نسل نسبت به جوانان دهه‌های قبل، آن طور که باید باشند نیستند و شاید آن پختگی لازم را ندارند.

ولی یکی از برکات کرونا نمایان کردن ظرفیت جوانان برای خیلی‌ها شد، که نیاز باشد بیش از گذشته آنها را باور کنیم و با اعتقاد و باور قلبی مسئولیت‌ها را به آن‌ها بدهیم و خیال‌مان بابت آن‌ها راحت‌تر باشد.

جوانان بیست ساله، حالا کمتر یا بیشتر هر آنچه را که در توان داشتند عرضه کردند، از ثبت اختراعات و ابتکارات کرونایی تا حضور میدانی برای مبارزه با آن و حتی کمک به معیشت افراد متاثر از کرونا و در خیلی جاها ارائه پیشنهادات فنی به مسئولان برای غلبه بر کرونا…

همین نقش آفرینی جوانان مومن، انقلابی و پا‌ی کار ما را مجاب کرد این بار با یکی از آنان که در بحران کرونا با اقدامات جهادی‌ تلاش کرد، گفت‌وگو کنیم که در اینجا تقدیم حضورتان خواهد شد.

 

*خوتان را معرفی بفرمایید…

مجید مهدوی هستم، متولد سال ۱۳۷۸ ، دانشجوی کارشناسی حقوق و مسئول هیئت انصارالمهدی(عج) شهرستان ازنا

 

* از چه سالی فعالیت خود را با هیئت انصار المهدی(عج) آغاز کردید و عمده برنام‌های شما حول چه محور بود؟

از سال ۹۳ هیئت را دایر کردیم. در طی سالیان گذشته و بعد از تاسیس آن عمده فعالیت ما مراسمات مذهبی در ولادت ائمه و سالروزهای شهادت آن‌ها بود و برنامه‌های خوب و متنوعی در این حوزه برگزار می‌کردیم که باعث شد پای خیلی از مردم و مسئولان شهرستان به هیئتی که توسط جوانان ایجاد شده بود باز شود.

مجید مهدوی

 

*به دنبال بحران کرونا، هیئت شما فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داد، چه اقداماتی شما صورت گرفت؟

از روز پانزدهم اسفند سال گذشته فعالیت خود را با بچه‌های هیئت برای مقابله با کرونا شروع کردیم، در ابتدا ۱۰ تا سم پاش کولی تهیه کردیم و به گندزدایی اماکن و معابر پرداختیم و بعد نیز ۲ تراکتور هم به تجهیزات ما اضافه شدند و کار قدرت و شدت بیشتری به خود گرفت. در بیشترعرصه‌هایی که در بحث کرونا می‌شد تاثیر گذار باشیم ورود کردیم و الحمدلله اقدامات ما نیز بسیار تاثیر گذار بود. مواد ضد عفونی تهیه کردیم، تولیدی ماسک زدیم و طی نزدیک به دو ماه روزانه ۱۰۰۰ عدد ماسک را بعد از تولید به صورت رایگان توزیع می‌کردیم، از سویی دیگر ۶ هزار لیتری مواد ضد عفونی تولید و بسته بندی کردیم، با اعلام نیاز شبکه بهداشت، ۵ دستگاه تب سنج با کمک‌های مردمی خریداری کردیم و به غربالگری مردم می‌پرداختیم از نانوا گرفته، تا کارمندان، کارگران کارخانه و ساکنان آپارتمان‌ها و حتی ۲ دستگاه تب سنج را در اختیار شبکه بهداشت شهرستان قرار دادیم. پویش‌های در خانه بمانیم را در فضای مجازی ایجاد کردیم، ماه رمضان ۸ هزار پرس غذای گرم پخته شد، بسته های غذایی را تهیه و بین افراد نیازمند توزیع کردیم و نمونه‌های این اقدامات همه با کار جهادی توسط اعضای هیات صورت گرفت. البته اتاق اصناف شهرستان و خیرین نیز همواره یارگر ما بودند.

 

*  چند نفر بودید؟

ابتدای کار ۱۴ نفر بودیم ولی هرچقدر حجم و فعالیت‌مان گسترده شد بچه‌های دیگری هم آمدند و به ۵۰ نفر رسیدیم و در هر حوزه‌ای که نیاز بود ورود می‌کردیم. البته ما خودمان تمام جوانب ایمنی و خود مراقبتی را هم رعایت می‌کردیم و  الحمدلله با این که حجم کار و فعالیت ما زیاد بود ولی هیچ کدام از اعضای هیئت ما به کرونا مبتلا نشدند. در حقیقت اعضای هیئت ما عمدتاً افراد جوان دهه هفتاد و هشتادی هستند و میانگین ۲۰ سال دارند اما همه با هدف خدمت کردن به مردم طی این مدت همه تلاش خود را به کار بستند.

مبارزه با کرونا

 

*واکنش مردم نسبت فعالیت شما در این بحران چگونه بود؟

مردم همیشه لطف داشتند. حقیقتاً به پشتوانه و دلگرمی آنان ما در این حوزه فعالیت می‌کردیم. وقتی خواستیم  کمک مومنانه را آغاز و برای ماه رمضان غذای گرم تهیه و در بین نیازمندان توزیع کنیم با یک اطلاع رسانی در فضای مجازی ۸۰ میلیون تومان پول به حساب ما ریخته شد و در جایی دیگر ۱۱ میلیون تومان واریز کردند.این ها نشان می‌داد مردم هم کار و فعالیت ما را می‌بینند و هم باور داشتند که هدف ما خدمت کردن به همشهریان است و همین رسالت ما را سنگین تر می‌کرد. کمک‌ها متفاوت بود. گاهی ۲ هزار تومان واریز می‌شد و گاهی های مبلغ های بیشتری. خیلی از مردم خود جوش فعالیت می‌کردند و همین عوامل باعث شد موج اول را حتی بر خلاف بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان ما با همدلی مردم و مدیریت جهادی کرونا را پشت سر بگذاریم که امیدواریم با تداوم همدلی‌ها هرچه زودتر این ویروس منحوس را شکست دهیم.

 

*خانواده‌های خودتان مخالفتی نداشتند؟

خانوهاده عمدتاً دغدغه سلامتی ما ها را داشتند. ولی ما خودمان خیلی خوب رعایت می‌کردیم و اعتماد آن ها را برای حفظ سلامتی خودمان جلب کرده بودیم و زیاد با این بحث مشکلی نداشتیم.

مبارزه با کرونا

 

*آیا با پایان یافتن کرونا به همان فعالیت‌های مذهبی خودتان بر می‌گردید یا علاقه‌مندید در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز مجدد مشارکت کنید؟

نه حتماً در کنار مشکلات مردم خواهیم بود و سعی داریم فعالیت‌های محرومیت زدایی را در دستور کار خودمان قرار دهیم. همین الان پیگیر هستیم با توجه به رسیدن فصل گرما برای ۱۰ خانواده ناتوان کولر تهییه کنیم و به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهیم و یا این که در بحث افزایش میزان اجاره بها مطالبه گری کنیم و خواسته‌های مردمی که صدایشان به جایی نمی‌رسد را به گوش مسئولان منتقل کنیم.

 

*در حین فعالیت‌های جهادی با مشکلات یا موانعی روبرو شدید؟

مشکلات جدی و حاد نداشتیم اما بدون مانع هم نبودیم. یکی از موانع ندادن مجوز تاسیس هیات به جوانان است. چون طبق مواردی که در سازمان تبلیغات اسلامی است افراد زیر ۴۰ سال نمی‌توانند هیئت ثبت کنند. در این زمینه پیگیری‌های زیادی کرده‌ایم، ولی به سرانجام نرسیده است. به همین دلیل در بحث جمع آوری کمک های مردمی مجبور شدیم شماره حساب شخصی به مردم اعلام کنیم که الحمدلله دادستان شهرستان با این کار ما موافقت کردند و مانع تراشی صورت نگرفت و شکر خدا شرمنده مردم نیز نشدیم.

 

*پشت پرده تلاش شما در مبارزه با کرونا چه چیزی بود؟

ابتدا رضایت خداوند بود و سپس این که دغدغه سلامت مردم را داشتیم و دنبال این بودیم بتوانیم هر خدمتی که از دست‌مان بر می‌آید انجام دهیم. خودمان را در مدیریت این بحران به وجود آمده مسئول می‌دانستیم و حتی بارها از مسئولان شهرستان خواستیم هر کمکی از دست ما بر آید دریغ نکنند و اعلام کنند که لطف خدا شامل حال ما شد و از خدمت به مردم محروم نشدیم.

 

*سخن پایانی شما…

تشکر می کنم از همه مردم و مسئولانی که در کنار ما بودند و حمایت کردند. امیدوارم به زودی شاهد بازگشت آرامش بین مردم و شکست کرونا باشیم.

 

گفت گو از: میلاد فاضلی