ضعف مدیریت عامل اصلی تورم مسکن است/ جلسات بدون بازدهی مسئولان کار به جایی نمی‌برد/ متقاضیان با یک مدرک دیپلم صاحب بنگاه می‌شوند/ فعالیت بیش ۲ هزار مشاور املاک در خرم‌آباد
ضعف مدیریت عامل اصلی تورم مسکن است/ جلسات بدون بازدهی مسئولان کار به جایی نمی‌برد/ متقاضیان با یک مدرک دیپلم صاحب بنگاه می‌شوند/ فعالیت بیش ۲ هزار مشاور املاک در خرم‌آباد
رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک خرم‌آباد با اشاره به فعالیت بیش 2 هزار مشاور املاک در مرکز استان، گفت: ضعف مدیریت عامل اصلی تورم در بخش مسکن است.

اردشیر حسینی در گفت‌وگو با امید لرستان اظهار کرد: اظهارات، پیشنهادات و دستورات مسئولان در استان همه در حد حرف است و عمدتاً اجرایی نمی‌شوند.

وی افزود: جلسات بسیاری زیادی تاکنون برای بحث مسکن، مشکلات آن و تورم پیش آمده برگزار شده است، ولی تاکنون به جمع بندی که قدرت اجرایی داشته باشند نرسیده‌اند.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک خرم‌آباد تصریح کرد: اگر قیمت گذاری املاک بر اساس محله، سال ساخت و متراژ کارشناسی شود و همه جوانب رعایت و به اجرا در بیاید می‌توان امیدوار بود که تصمیم درستی هرچند با تاخیر ولی درستی لحاظ شده است.

حسینی بیان کرد: در بعد نظارتی عمدتاً باید اتاق اصناف نظارت بیشتری بر کار مشاوران املاک داشته باشد چون نیرو و اختیارات بیشتری در این حوزه دارد که لازمه آن نیز همکاری بازرسی، تعزیرات حکومتی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت است.

وی گفت: برای حل معظل مسکن، هیچ راه حلی در دست مردم نیست و تنها مسئولان و تصمیم گیران هستند که می‌توانند با اقدام صحیح مشکلات مردم را حل کنند.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک خرم‌آباد با اشاره به تعداد بالای مشاورین املام در مرکز استان،  گفت: هم اکنون بیش از ۲هزار  مشاور املاک در حوزه شهرستان خرم آباد  فعالیت می کنند که بر اساس پروتکل‌های ابلاغی هرکسی می تواند با مدرک دیپلم و کارت پایان خدمت، درخواست اخذ مجوز داشته باشد.

حسینی تصریح کرد: الان روزانه فقط در خرم‌آباد مراجعات زیادی برای اخذ مجوز و تاسیس مشاور املاک داریم و این در حالی است که سنوات گذشته سالانه فقط ۲۰ تا ۳۰ مجوز صادر میشد، ولی الان روزانه به این تعداد درخواست جدید داریم.

وی تصریح کرد: ضعف مدیریت باعث تورم پیش آمده در مسکن است و تا تصمیمی برآمده از نظرات کارشناسی شده و واقعیت موجود اندیشیده نشود، نمی توان امیدوار بود مسئله حل و فصل شود.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک خرم‌آباد با تاکید بر جولان دلالان در فضای مجازی گفت: انتظار داریم دستگاه محترم قضایی استان دستور قاطعی برای برخورد با خاطیان در فضای مجازی نیز صادر کند چون الان یکی از بزرگترین مشکلات ما و حتی خود مردم معاملاتی است که بر پایه اعتماد در این بستر به وجود آمده است و همواره مشکلات زیادی را به وجود آورده ست.

حسینی افزود: در سال گذشته بیش از ۵۰۰ اخطار به مشاوران املاک صورت گرفت که عمدتا به خاطر عدم رعایت موارد قانونی در بحث جواز کسب و عدم پرداخت حق عضویت بود.

وی بیان کرد: اگر شهرودان تخلفی از سوی مشاوران املاک مشاهده کردند می توانند به اتحادیه شهرستان و یا اتاق اصناف ارائه بدهند تا به طور جد پیگیر آن باشیم.