فوری| ناپدید شدن اعتبار آزاد سازی حریم قلعه در لرستان/ مدیر کل میراث فرهنگی لرستان: متأسفانه نقدینگی حریم فلک الافلاک تامین نشد/  معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: ۱۰۰درصد اعتبار ساماندهی قلعه را به استان اختصاص دادیم
فوری| ناپدید شدن اعتبار آزاد سازی حریم قلعه در لرستان/ مدیر کل میراث فرهنگی لرستان: متأسفانه نقدینگی حریم فلک الافلاک تامین نشد/  معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور: ۱۰۰درصد اعتبار ساماندهی قلعه را به استان اختصاص دادیم
معاون اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با رد اظهارات مدیر کل میراث فرهنگی لرستان مبنی بر عدم تامین مالی حریم قلعه فلک الا فلاک برای ثبت جهانی آن گفت: 100درصد اعتبار ساماندهی قلعه را به استان اختصاص دادیم.

به گزارش امید لرستان؛ ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک و ثبت آن به عنوان یک اثر جهانی نزد یونسکو یکی از مطالبات مردم لرستان به ویژه علاقه مندان به آثار تاریخی بوده ولی هر بار وعده های مسئولان برای تحقق آن ناکام مانده است و اخبار منتشر شده اخیر نیز نشان می دهد اعتبار آن در استان مفقود شده است

 

در آخرین اظهارات رسمی مسولان لرستان که بیست و نهم خرداد ماه گذشته منتشر شد، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، در گفت و گو با مهر به ناتوانی در تعهدات مالی جهت ثبت جهانی آن اشاره کرده بود و گفت: پیگیری‌های فراوانی از طریق دولت، رئیس جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این رابطه برای تأمین اعتبار انجام گرفته است.

 

ناتوانی به تعهدات مالی

قاسمی با تاکید بر اینکه بخشی از این املاک در عرصه و پل «گپ» قرار دارد و در اختیار مردم بوده که به عنوان مغازه و بازار از آن استفاده می‌کنند، افزود: بخشی نیز در اختیار نیروهای نظامی استان قرار دارد که آنها نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته‌اند و توانسته‌ایم بخشی از اعتبار مورد نیاز در این زمینه را تأمین و پرداخت کنیم و بخشی دیگر هنوز تأمین نشده است.

وی، ادامه داد: با توجه به شرایط بحرانی که طی چند سال گذشته در اثر تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه کشور به کار بسته شده، متأسفانه تأمین نقدینگی نشده و نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، بیان داشت: اگر به این تعهدات عمل شود قطعاً ما بقی عرصه آزاد خواهد شد و ما می‌توانیم خیلی سریع بحث جهانی شدن قلعه «فلک الافلاک»، پل «گپ» و دره خرم آباد را به عنوان یک پکیج در یونسکو به عنوان اثر ثبت جهانی نادر در غرب کشور انجام دهیم.

 

۱۰۰ درصد اعتبار قلعه در حساب استانداری

ولی از سویی دیگر معاون اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارم تیر ماه در سفر خود به خرم آباد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۱۰۰ درصد اعتبار ساماندهی قلعه فلک الافلاک را به استان اختصاص دادیم.

حمید پورمحمدی در این خصوص، اظهار داشت: بر اساس آنچه که استاندار لرستان درخواست کرده بودند و من نیز سال گذشته اعلام کردم، ۱۰۰ درصد اعتبار ساماندهی این قلعه را به استان اختصاص دادیم.

وی، عنوان کرد: الان این اعتبار در حساب استانداری است، اما هنوز این فعل و انفعال و جابجایی انجام نشده است.

حال انتظار می رود مسئولان لرستان که تاکنون عدم کفایت مدیریتی آن‌ها برای مردم استان به اثبات رسیده است، به مردم در خصوص مباحث مطرح شده و علت مفقود شدن اعتبار قلعه تاریخی و باشکوه فلک الاافلاک پاسخ دهند.