رشد ۶۰۰درصدی املاک طی دو سال در خرم‌آباد/ عامل بازدارنده برای کارهای غیر قانونی وجود ندارد/ برخی بنگاه‌ها باقیمت‌های کاذب باعث افزایش قیمت‌ها شدند/ کد رهگیری فقط درآمدی برای دولت بود
رشد ۶۰۰درصدی املاک طی دو سال در خرم‌آباد/ عامل بازدارنده برای کارهای غیر قانونی وجود ندارد/ برخی بنگاه‌ها باقیمت‌های کاذب باعث افزایش قیمت‌ها شدند/ کد رهگیری فقط درآمدی برای دولت بود
یک مشاور املاک در خرم‌آباد با اشاره به نبود عامل بازدارنده برای کارهای غیر قانونی در حوزه مسکن، از رشد 600درصدی املاک طی دو سال گذشته در خرم‌آباد خبر داد.

پایگاه خبری امید لرستان بدنبال گرانی مسکن و بحرانی شدن قیمت آن برای خریداران و مستاجرها و در راستای شفاف سازی عوامل به وجود آورنده این معضل و ارائه راهکارها، با مسئولان، کارشناسان، و فعالان حوزه مسکن در لرستان گفت و گوهایی انجام داده است که در این جا متن مصاحبه با کیومرث احمدی از فعالین حوزه مشاوره املاک را تقدیم مخاطبان می کند.

*خودتان را معرفی کنید و اجمالاً وظایف مشاوران املاک را شرح دهید…

اینجانب کیومرث احمدی پور مسئول مشاورین املاک آرین خیابان انقلاب خرم آباد هستم.
-مشاورین املاک وظایف زیادی دارند؛ به طور کلی انجام مطلوب خرید و فروش و رهن و اجاره و انجام وظایفی که بر عهده طرفین است و همچنین بیان تمام قوانین که در این رابطه وجود دارد از مهم ترین وظایف ما هستند.

*گرفتن مجوز مشاوره املاک چه مراحلی دارد؟

مشاوران املاک از دیرباز در دست افرادی معتمد و متعهد بودند، اما در چند سال اخیر افراد دیگر نیز به این بازار وارد شدند و با توجه به اینکه یکی از وظایف دولت ایجاد اشتغال است، نمی‌تواند با این موضوع مقابله کند و برای گرفتن مجوز تاسیس مشاوره املاک شرایط ساده‌ای وجود دارد که افراد مانند آب خوردن می‌توانند مجوز را دریافت کنند که خیلی نیز مهارت و صلاحیت لازم را در این زمینه ندارند و تنها با سه ماه شاگردی خود صاحب دفتر مشاوره جدید شده‌اند و با یک تا دو ماه مشاور املاک می‌شوند.

*آیا بر کار مشاوران املاک نظارتی صورت می‌گیرد؟

متاسفانه یک سال گذشته نظارتی صورت نگرفته است، حتی بر کار سایر صنوف نیز هیچ نظارتی وجود ندارد و برخی از افراد از همین بی قانونی سوء استفاده می‌کنند و هیچ ترسی از قانون ندارند و با راه و روش خود عمل می‌کنند. البته به صورت سوری از طرف بازرسی استان، مجمع امور صنفی و دیگر نهادها بازرسی‌های انجام می‌گیرد، ولی همه اینها الکی است؛ بازرسی این است که افراد را از بی‌قانونی بترساند ولی روش این ها هیچ عامل بازدارنده برای کارهای غیر قانونی نیست.

 *کد رهگیری در معاملات چقدر اجرایی می‌شود؟

کد رهگیری اندازه سر سوزنی بر روی قیمت‌ها تاثیر نداشته و فقط یک منبع درآمد بود برای دولت و برخی افراد دیگر. نظارت و کد رهگیری قرار بود قیمت‌ها را کنترل کند که تا به حال این اتفاق نیفتاده و خانه ای که پنجاه میلیون رهن آن بوده است الان ۲۰۰ میلیون شده است.
در این حوزه هرج و مرج وجود دارد و هر کس به فکر خودش است و افرادی نیز پیدا می‌شود که از این شرایط سوءاستفاده کنند.

* دلالان در قیمت گذاری مسکن نقش دارند ؟

بله- متاسفانه سیاست‌های غلط دولت باعث شده پول و نقدینگی زیاد باشد و افراد هر کجا سود بیشتر باشد در آنجا سرمایه‌گذاری می‌کنند- دولت سکاندار این ماجرا است- دولت افراد را به این سو و آن سو سوق می‌دهد؛ یک روز به سوی مسکن یک روز به سوی دلار روز دیگر طلا و … عامل این بی سامانی‌ها نیز خود دولت است و در این میان افرادی نیز از این ماجرا سوء استفاده می‌کنند و در بازار برای خودشان می تازند.

*دولت در قیمت گذاری می‌تواند نقش داشته باشد؟

دولت تا اصول و وظایف خودش که فراموش کرده را انجام ندهد هیچ نقشی نمی‌تواند داشته باشد.

*مشاوران املاک در قیمت گذاری املاک نقش ندارند؟

الان مردم خود قیمت گذاری را انجام می‌دهند و مشاوران املاک نقش تعیین کننده‌ای ندارند. مردم به دنبال سود بیشتر هستند و این باعث شده است که قیمت‌ها روز به روز بالاتر رود.

*آیا مشاوران املاک دلال هم در خرم آباد داریم؟

مشاوران املاکی در خرم‌آباد می‌شناسیم که چندین نفر کاربر که در عمرشان قیمت‌گذاری بلد نبوده و  و سابقه کار مرتبط نیز ندارند آورده‌اند و با قیمت‌های کاذب باعث افزایش قیمت‌ها شدند و بیشتر این افراد نقش دلالان را بازی می‌کند و عامل گرانی قیمت همین افراد هستند.

* بسترهای فضای مجازی همانند شیپور و دیوار نقشی در تورم پیش آمده دارند؟

این نرم افزارها می‌توانستند تاثیر مثبت بگذارد، اما متاسفانه با توجه به بی‌قانونی که در بازار مسکن داریم این نرم‌افزارها باعث بی قانونی بیشتر شدند. به عنوان مثال در این بسترها هیچ محدودیتی برای قیمت‌گذاری وجود ندارد و افراد به صورت آزادانه قیمت می‌گذارند. می‌توان گفت ۸۰ درصد این افزایش قیمت‌ها بر اساس همین نرم افزارهاست و بدون هیچ نظارتی به کار خود ادامه می‌دهند.

*بهترین منطقه شهر از نظر شما کجاست؟

بهترین منطقه جایی است که بیشتر افراد دنبال آن باشند و بیشترین میزان عرضه و تقاضا را دارا باشد که در خرم‌آباد می‌توان گفت مرکز شهر، خیابان انقلاب است.

*قیمت در این مناطق چگونه است؟

در این مناطق کمترین قیمت املاک تجاری هر متر بالای ۱۲۰ میلیون و مسکونی کمترین قیمت آپارتمان متری ۱۲ الی ۱۳ میلیون است ولی زمین هر متر بالای ۲۵ میلیون تومان است در صورتی که دو سال پیش ۷ میلیون تومان بود یعنی در دو سال گذشته حدود- ۶۰۰ درصد افزایش قیمت-داشته‌ایم.

*واکنش مردم به ویژه مستاجران نسبت به تورم به وجود آمده چیست؟

خدا شاهده همین امروز فردی در اینجا حضور پیدا کرد که اختلاف قیمت رهن پارسال با امسال را دید همینجا شروع به گریه کردن کرد که ما را نیز متاثر کرد… یعنی این اختلاف قیمت که از پارسال تا امسال ایجاد شده باعث ایجاد مشکلات زیادی در زندگی‌ها شده است و مشخص نیست چه کسی باید جوابگوی این مشکلات باشد.

*سخن پایانی اگر دارید بفرمایید…

اوضاع مسکن نیاز به مدیریت دارد و باید مسئولان بیش از گذشته روی این حوزه زوم کنند و نظارت ها را بیشتر کنند. مسکن نیاز مهم مردم است و نباید به این شکل پیش برود.