همخوانی در ملاک‌های ازدواج عامل تشکیل زندگی شیرین است/ انتخاب بر اساس ملاک‌های احساسی تضمین زندگی موفق نیست/ سن استاندارد ازدواج «پختگی فرد» است
همخوانی در ملاک‌های ازدواج عامل تشکیل زندگی شیرین است/ انتخاب بر اساس ملاک‌های احساسی تضمین زندگی موفق نیست/ سن استاندارد ازدواج «پختگی فرد» است
عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: همخوانی در ملاک‌های ازدواج عامل تشکیل یک زندگی شیرین و لذت بخش برای زوجین است.

کورش امرایی دکترای تخصصی روانشناسی در گفت‌و‌گو با امید لرستان اظهار کرد: ازدواج یکی از ضرورت‌های ذاتی انسان است، چرا که انسان برای تکمیل شدن به مکمل خود نیاز دارد و  در همه آیات و روایت و همه ادیان به آن اشاره شده است و در اسلام نیز بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است.

وی افزود: برای تشکیل یک خانواده سالم که مأمنی برای ترقی انسان باشد رعایت شرایطی لازم است که باید جوانان ما آن را رعایت کنند تا بتوانند با کمترین مشکل به خواسته های خود بعد از آغاز زندگی مشترک دست پیبدا کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با بیان این که برای شکل گیری خانواده معیارهای عمومی و فردی باید مورد توجه قرار گیرند، اظهار کرد: از منظر فرهنگی و اجتماعی چون انسان قرار است در جامعه زندگی کند باید بر اساس ارزش‌های موجود در جامعه عمل کند و معیارهایی که جامعه تعیین کرده است را مورد توجه خود قرارد دهد، ضمن این که معیارهای فردی نیز در آن گنجانده شود.

امرایی تصریح کرد: هم اکنون بلوغ جنسی با توجه به فضاهایی که به وجودآمده کاهش یافته و در عوض سن ازدواج نیز افزایش یافته است و این نیز می تواند تبعاتی را برای جامعه که خود مردم در آن زندگی می کنند به وجود بیاورد.

وی افزود: یک فرد جوان بعد از این که به ثبات شخصیتی و بلوغ اجتماعی رسید به عنوان «فردی پخته» نیاز به ازدواج دارد که باید برای انتخاب زوج مناسب خود گزینه ای که هم «کفو» او است را برگزیند.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان، معیارهای ظاهری، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی را از مهم‌ترین شرایط  انتخاب همسر دانست که زوج‌ها باید در آن با هم به اشتراک رسیده باشند.

امرایی با اشاره این که باید معیارها را در نظر بگیریم تا به ثبات برسیم، خاطر نشان ساخت: هرچقدر بتوانیم در معیارها کمترین خطا را داشته باشیم خیال مان راحت است در آینده خلائی به وجود نخواهد آمد و زوج‌ها می‌توانند بهتر برای زندگی و آینده خود تصمیم بگیرند.

وی گفت: هر زوج باید علاوه بر ملاک‌های ظاهری و جسمانی، در زمینه‌های سیاسی، مذهبی، سطح تعاملات با جامعه و فامیل، تحصیل، اشتغال همسر و موارد این چنینی با هم به اشتراک برسند.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان اظهار کرد: پشتوانه هر ازدواج قوی انتخاب از روی تعقل است و انتخاب‌هایی که احساسی و  تنها به دلیل زیبایی همسر یا ثروت او صورت می‌گیرد، می‌تواند در ادامه منشا اختلافاتی باشد و این موارد تضمین کننده زندگی نیز نخواهد بود که مناسب جوانان ما نیز نیست.