ناتوانی مسئولان لرستان در عمل به تعهدات ثبت جهانی قلعه!
ناتوانی مسئولان لرستان در عمل به تعهدات ثبت جهانی قلعه!
مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به آخرین خبرها از ثبت جهانی «فلک الافلاک»، گفت: متاسفانه نتوانسته‌ایم به تعهدات خود در بحث تامین نقدینگی ساماندهی حریم این قلعه تاریخی عمل کنیم.

به گزارش امید لرستان، سید امین قاسمی با اشاره به بحث ثبت جهانی آثار تاریخی، اظهار کرد: سازمان یونسکو در هر سال از هر کشور تنها یک اثر را می‌پذیرد و سالهاست که قلعه «فلک الافلاک» لرستان که به عنوان یک نگین انگشتری زیبا در استان بوده در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفته است.

وی، بیان داشت: لازمه ثبت جهانی این اثر تاریخی آزاد سازی عرصه و حریم این اثر ارزشمند است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با تاکید بر اینکه اقدامات خیلی خوبی در چند سال گذشته در این رابطه انجام گرفته است، عنوان کرد: پیگیری‌های فراوانی از طریق دولت، رئیس جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این رابطه برای تأمین اعتبار انجام گرفته است.

نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم

قاسمی با تاکید بر اینکه بخشی از این املاک در عرصه و پل «گپ» قرار دارد و در اختیار مردم بوده که به عنوان مغازه و بازار از آن استفاده می‌کنند، افزود: بخشی نیز در اختیار نیروهای نظامی استان قرار دارد که آنها نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته‌اند و توانسته‌ایم بخشی از اعتبار مورد نیاز در این زمینه را تأمین و پرداخت کنیم و بخشی دیگر هنوز تأمین نشده است.

وی، ادامه داد: با توجه به شرایط بحرانی که طی چند سال گذشته در اثر تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه کشور به کار بسته شده، متأسفانه تأمین نقدینگی نشده و نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، بیان داشت: اگر به این تعهدات عمل شود قطعاً ما بقی عرصه آزاد خواهد شد و ما می‌توانیم خیلی سریع بحث جهانی شدن قلعه «فلک الافلاک»، پل «گپ» و دره خرم آباد را به عنوان یک پکیج در یونسکو به عنوان اثر ثبت جهانی نادر در غرب کشور انجام دهیم.