به گزارش امید لرستان، سید امین قاسمی با اشاره به بحث ثبت جهانی آثار تاریخی، اظهار کرد: سازمان یونسکو در هر سال از هر کشور تنها یک اثر را می‌پذیرد و سالهاست که قلعه «فلک الافلاک» لرستان که به عنوان یک نگین انگشتری زیبا در استان بوده در فهرست موقت ثبت جهانی قرار گرفته است.

وی، بیان داشت: لازمه ثبت جهانی این اثر تاریخی آزاد سازی عرصه و حریم این اثر ارزشمند است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با تاکید بر اینکه اقدامات خیلی خوبی در چند سال گذشته در این رابطه انجام گرفته است، عنوان کرد: پیگیری‌های فراوانی از طریق دولت، رئیس جمهور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این رابطه برای تأمین اعتبار انجام گرفته است.

نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم

قاسمی با تاکید بر اینکه بخشی از این املاک در عرصه و پل «گپ» قرار دارد و در اختیار مردم بوده که به عنوان مغازه و بازار از آن استفاده می‌کنند، افزود: بخشی نیز در اختیار نیروهای نظامی استان قرار دارد که آنها نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته‌اند و توانسته‌ایم بخشی از اعتبار مورد نیاز در این زمینه را تأمین و پرداخت کنیم و بخشی دیگر هنوز تأمین نشده است.

وی، ادامه داد: با توجه به شرایط بحرانی که طی چند سال گذشته در اثر تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه کشور به کار بسته شده، متأسفانه تأمین نقدینگی نشده و نتوانسته‌ایم به تعهدات خود عمل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، بیان داشت: اگر به این تعهدات عمل شود قطعاً ما بقی عرصه آزاد خواهد شد و ما می‌توانیم خیلی سریع بحث جهانی شدن قلعه «فلک الافلاک»، پل «گپ» و دره خرم آباد را به عنوان یک پکیج در یونسکو به عنوان اثر ثبت جهانی نادر در غرب کشور انجام دهیم.

/ انتهای پیام